یکشنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۷ -
- 25 Mar 2018
08 رجب 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
شبکه جنبش راه سبز ( جرس ) - درباره ما
جنبش راه سبز شبکه ای راهبردی٬ تحلیلی و خبری است که با هدف ترویج، تقویت و ارتقای جنبش سبز مردم ایران منتشر می شود. این شبکه به دلیل تنگناهای  موجود در ایران، تا اطلاع ثانوی خارج از کشور اداره می شود، اما رویکرد آن کاملا منطبق بر آرمانها و اهداف جنبش سبز در جهت حاکمیت ملت ایران بر سرنوشت خویش است. این شبکه رسانه‌ای با توجه به مقدورات ، فرصتها و محدودیتهای موجود در کشور مطلب تولید و منتشر می کند.

جنبش راه سبز (جرس) شبکه‌ای ایرانی، مستقل، عدالت خواه، اخلاقی، آزادی خواه، مدافع حقوق بشر، دموکراتیک، اسلامی، ضد خشونت، و پیرو واقع بینی و اعتدال است.

تفصیل اهداف دهگانه فوق به شرح ذیل است:

 • منافع ملی ایران، نخستین اولویت این شبکه است.
 • جنبش راه سبز، اگر چه از تمام ظرفیتهای مجامع  بین المللی و نهادهای مدنی برای دفاع از حقوق ایرانیان استفاده می کند، اما استقلال ایران را سرلوحه کار خود می داند. این شبکه به لحاظ مالی متکی بر هدایای هموطنان است و مطلقا در هیچ مرحله ای از کمکهای مالی دول خارجی  استفاده نخواهد کرد.
 • جنبش راه سبز عدالت را سرلوحه آرمانهای اجتماعی انسان می داند، و به تساوی حقوقی کلیه شهروندان در برابر قانون صرف نظر از دین، جنسیت، دیدگاه سیاسی و نحوه زندگی خصوصی آنها باور دارد.
 • این شبکه رعایت ضوابط اخلاقی را در تمامی فعالیتهای خود ضروری می داند، و رسیدن به آرمانهای خود را تنها از طریق اخلاقی مجاز می شمارد (هدف وسیله را مباح نمی کند).
 • جنبش راه سبز مدافع آزادی بوده، با استبداد به هر شکلی بویژه استبداد دینی مخالف است. این شبکه "ولایت مطلقه فقیه"  را یکی از مصادیق بارز استبداد دینی در زمان حاضر می داند.
 • این شبکه به اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق‌های بین المللی ملازم آن متعهد است.
 • جنبش راه سبز "دموکراسی" را کم ضررترین راه اداره جامعه می شناسد. مراد از دموکراسی،  روش مردمسالارانه در به قدرت رسیدن، اداره جامعه و مهمتر از همه در ترک قدرت است. مشروعیت حکومت صرف نظر از باورهای حزب حاکم تماما امری بشری است و در منشأ و استمرار منوط به پشتیبانی و رضایت شهروندان است. اعتبار قوانین و خط مشی های عمومی مطلقا به اراده و رضایت شهروندان بستگی دارد و زمانی که از چنین رضایت و پشتیبانی بی بهره شود، از اعتبار ساقط می شود. لازمه دموکراسی رعایت حقوق اقلیتها بر اساس حقوق بشر، آزادی مطبوعات و تفکیک قواست.
 • جنبش راه سبز به اسلام رحمانی باور دارد؛ مروج ارزشهای قرآنی، تعالیم نبوی و آموزه های علوی است؛ به حضور دموکراتیک مسلمانان در عرصه عمومی در رقابت سالم با سایر گروههای اجتماعی معتقد است؛ مخالف اعطای هرگونه امتیاز یا اعمال هرگونه تبعیضی بر اساس مذهب شهروندان است٬ و به جدایی نهاد دین از دولت (سکولاریسم) باور دارد.
 • این شبکه با خشونت در همه سطوح آن، ازجمله ادبیات خشن مخالف است، و به روشهای مسالمت آمیز معتقد است.
 • روش جنبش راه سبز اعتدال،  واقع بینی، دوری از افراط و تفریط و همکاری با دیگر گروههای اجتماعی است.
 • این شبکه مدافع جنبش سبز مردم ایران است که از بهار 1388 به حرکت درآمد. کوشش ما حفظ، تدوام، ارتقا و تعمیق این جنبش مردمی است و برای برگزاری انتخابات آزاد، سالم و عادلانه و صیانت از آراء مردم و به کرسی نشاندن منتخبان واقعی ملت ایران تلاش می کند.


لازم به ذکر است که جنبش راه سبز(جرس) شبکه ای اطلاع رسانی است که با همکاری همفکرانی پراکنده در سراسر جهان، از ایران تا اروپا و آمریکا، به قصد حمایت ازحرکت آزادی خواهانه هموطنان و رساندن پیام مظلومیت آنان به جهانیان تاسیس شده است. جرس به دلیل فضای همکاری اعضایش، نه شکل "حزب" دارد و نه "جبهه سیاسی" که تشکیلاتی مشابه سازمان های سیاسی متعارف و روابط کنترل شده تحت نظارت داشته باشد. نویسندگان و تحلیل گران "جرس" در طیفی ازایرانیان همدرد با پیشینه های سیاسی مختلف یا فاقد آن، علاوه بر مشارکت در این شبکه، فعالیت های مستقل و اشتغالات فکری و سیاسی خود را داشته و شخصا مسئولیت گفته ها، نوشته ها و عملکردهایشان رابه عهده دارند. مسئولیت "جرس" تنها در محدوده مطالبی است که در شبکه منتشر می گردد، جرس نه آزادی اظهار نظر خارج از جرس را از همکاران سلب می کند و نه مسئولیت گفتار، نوشتار و کردار آنان را می پذیرد.

فاز اول جرس «وب سایت راهبردی، تحلیلی، خبری» در روز مبعث پیامبر اکرم (ص) ۲۹ تیر ۱۳۸۸ (برابر با ۲۷ رجب٬ ٬۱۴۳۰ ۲۰ ژوئن ۲۰۰۹ ) آغاز بکار کرد.

جرس زیر نظر شورای سیاست گذاری توسط شورای سردبیری اداره می شود.

بانگ جَرَسی می آید (سخن اول)
ارسال کمک به جنبش راه سبز (جرس)
باور ما بر این است که عرصه اطلاع رسانی که پیش از این پیچیده و در انحصار رسانه هایی محدود بود، با تحولات دنیای جدید و توسعه تکنولوژی های نوین اطلاع رسانی، پیچیدگی خود را از دست داده است. در دنیای جدید رسانه هایی موفق خواهند بود که بتوانند بیشترین ارتباط را با مخاطبین در تمام مراحل تولید اخبار و گزارش های خبری، تحلیلی، توصیفی و تصویری داشته باشند. اما ما نه فقط از روی باور حرفه ای، بلکه بعنوان شبکه ای که رسالت خود را حمایت رسانه ای از یک جنبش توده ای عظیم می داند، به تمام اعضای جنبش سبز ایران در داخل و خارج از میهنمان به چشم خبرنگار شبکه جنبش راه سبز نگاه می کنیم و می خواهیم با اتکاء به شما به پیش برویم. ادامه ...
هموطنان عزیز،
نهال سبز آبیاری دائمی طلب می کند.


در شرایطی که باغبان متولی ملک ما، علف هرزه هارا حمایت می کند وخارهای گزنده پرورش می دهد، حفظ و نگهداری جوانه های مستقل سبزبرای سرفراز زیستن فرزندانمان در آینده مهم ترین وظیفه است. ادامه ...