انتقال یک زندانی سیاسی به سلول انفرادی و خودزنی یک زندانی دیگر
خلاصه:
جرس: مهدی فراحی شاندیز زندانی سیاسی بند ۸ زندان اوین به سلول انفرادی بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل شد. همچنین صادق خداوردی زندانی سیاسی بند ۸ زندان اوین نیز اقدام به بریدن رگ گردن خود با تیغ کرد و به بیمارستان خارج از زندان منتقل شد.همزمان شش زندانی سیاسی اهل سنت محکوم به اعدام، در واکنش به درخواست های سراسری جهت پایان اعتصاب غذایشان، خاطرنشان و تاکید کردند که به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.

تداوم اعتصاب غذای شش زندانی اهل سنت محکوم به اعدام:

 

به گزارش ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مهدی فراحی شاندیز، زندانی سیاسی که در بند ۸ زندان اوین (آموزشگاه) بسر میبرد عصر دوشنبه ۱۸ آذر ماه به سلول انفرادی بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل شد.


یک منبع مطلع گفت: «مسئولین زندان وی را به بهانه توهین به رهبری و پاره کردن عکس رهبر به سلول انفرادی منتقل کرده‌اند.»


مهدی فراحی شاندیز که تا کنون چندین بار به اتهام‌های سیاسی بازداشت شده است، در روز کارگر سال ۸۸ در پارک لاله تهران دستگیرشده وه‌مان شب ماموران وزارت اطلاعات خانه‌اش را جستجو و کلیه مدارک، وسایل شخصی و کتب را ضبط کردند.


فراحی شاندیز در پی این دستگیری به ۹ ماه حبس محکوم شد که بیشتر آنرا درسلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ اوین گذراند و بهمن ماه ۸۸ از زندان آزاد شد.


وی آخرین بار پس از مراجعات مکرر به دادگاه انقلاب برای گرفتن لوازم و مدارک توقیف شده‌اش (گذرنامه، شناسنامه، کارت ملی، کامپیو‌تر و…) با ممانعت آن‌ها از ورود به شعبه مورد نظر مواجه شد و پس از مقاومت، دستگیر و در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهام توهین به رهبری و اخلال در نظم به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. 

 

خودزنی یک زندانی سیاسی در پی فشار های مسئولین 

همزمان صادق خداوردی زندانی سیاسی بند ۸ زندان اوین اقدام به بریدن رگ گردن خود با تیغ کرد و به بیمارستان خارج از زندان منتقل شد.

بر اساس این گزارش، مسئولین زندان به دفعات از ملاقات وی با بستگانش ممانعت به عمل آورده بودند و صادق خداوردی به همین علت اقدام به بریدن رگ گردن خود کرد.


تا لحظه تنظیم این خبر صادق خداوردی در بیمارستان بستری بوده و از سرنوشت وی اطلاع دقیقی در دست نیست.

 

به اعتصاب ادامه می دهیم

در گزارشی دیگر، شش زندانی اهل سنت محکوم به اعدام، از تداوم اعتصاب غذای خود در زندان قزل حصار خبر دادند.

حامد احمدی، کمال ملایی، جمشید دهقانی، جهانگیر دهقانی، صدیق محمدی و سیدهادی حسینی از روز دوشنبه ۱۳ آبان ماه در اعتراض به مسائل صنفی و حکم اعدام که برایشان صادر شده، دست به اعتصاب غذا زدند.

طی چند روز گذشته ۱۰۰ تن از فعالین مدنی، سیاسی و حقوق بشری و همچنین تعداد زیادی از ائمه جمعه اهل سنت و شخصیت‌های مذهبی از این زندانیان تقاضا کردند تا به اعتصاب خود پایان دهند.