سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ -
- 19 Nov 2019
21 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
بحران فقر در ایران و ادعای هفدهمین قدرت اقتصادی جهان
 شبکه جنبش راه سبز (جرس): در حالی که آمارها و گزارش ها از سطح زندگی اجتماعی در ایران نشان می دهد بیش از نیمی از مردم زیر خط فقر زندگی می کنند و كانون هماهنگي شوراهاي اسلامي ‌كار استان تهران‌ نیز چندی پیش، خط فقر سال جاری را به مبلغ نهصد هزار تومان اعلام کرده بود؛ احمدی نژاد در راهپیمایی 22 بهمن امسال مدعی شد ایران هفدهمین قدرت اقتصادی جهان است.

 

ناسازگاری یک ادعا با واقعیت

 

"...هم اکنون ایران هفدهمین قدرت اقتصادی جهان است و با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها و برنامه های دیگر ظرف 5 سال قدرت اقتصادی دوازدهم جهان خواهیم بود..."

 

این ادعای احمدی نژاد در سخنرانی بیست و دوم بهمن ماه شگفتی ناظران اقتصادی را برانگیخت و در حالی که بر اساس ارزیابی سازمان جهانی تجارت "وزنه ایران در بازرگانی بین المللی، بدون نفت، معادل یک یازدهم مالزی، یک دهم تایلند و یک هفتم ترکیه است" این پرسش مطرح شد که ریشه ادعای احمدی نژاد کجاست و سند آن چیست؟

 

بررسی ها نشان می دهد که سند ادعای رییس جمهور گزارش روابط عمومی وزارت اقتصاد و دارایی دولت اوست که روز نهم آذرماه سال 87 در روزنامه کیهان منتشر شد. در آن گزارش آمده بود "ایران در میان ۱۸۰ کشور جهان رتبه هفدهم را از نظر حجم تولید ناخالص داخلی بر مبنای قدرت برابری خرید (PPP) کسب کرد.براساس گزارش یادشده، کشورهای آمریکا، چین، ژاپن، هند و آلمان رتبه های اول تا پنجم را در اختیار دارند". جالب این که پیش از روزنامه کیهان، خبرگزاری فارس در 23 فروردین 87 مدعی شده بود ایران در سال 2013 تبدیل به هفدهمین قدرت اقتصادی جهان خواهد شد. اما سخنرانی بیست و دوم بهمن نشان داد که احمدی نژاد نتوانست حداقل تا سال 2013 صبر کند و ترجیح داد سه سال زودتر از زمان اعلام شده توسط خبرگزاری حامی اش، این موفقیت را اعلام کند. اگرچه معلوم نیست رئیس دولت برای ناسازگاری ادعایش با واقعیت های جامعه ایران چه تدبیری کرده است؟

 

 

آمار کودکان محروم از تحصیل به دلیل فقر

 

سعيد مدني كارشناس مسائل اجتماعي از آمار رسمی منتشر شده بالغ بر چهار میلیون کودک بازمانده از تحصیل سخن می گوید و تایید میکند که این عدد شامل کودکان کار نمی شود.

 

او معتقد است "يكي از دلايل اصلي بازماندن از تحصيل، ورود زودتر به بازار كار است. اغلب اين جمعيت شامل كودكاني مي شود كه به سني رسيده اند كه مي توانند بخشي از مخارج خانواده را تامين كنند. بخشي از اين گروه هم مربوط به كودكاني است كه به دليل ضعف هايي كه داشتند نتوانستند درنظام آموزشي عمومي تحصيل را ادامه دهند."

 

شیرزاد عبداللهی کارشناس آموزش, در همین خصوص میگوید: "دختراني كه بايد براي تحصيل از روستا مهاجرت كنند و خانواده به آنها اجازه انتقال نمي دانند نيز بايد در اين گروه قرار داد. تعدادي از كودكان نيز در دروه راهنمايي به دليل فقر ترك تحصيل مي كنند شايد از هر ۱۰۰ دانش آموز ۲۰ تا ۳۰ درصد به دوره متوسطه نمي رسند."

 

 

مجازات کارشناسان و روزنامه نگاران حوزه اقتصاد

 

تا کنون روزنامه نگارانی که ضعف مدیریت اقتصادی در دولت را افشا کرده اند بیشترین تاوان را پرداخته و به سخت ترین مجازاتها محکوم شده اند.

 

سعید لیلاز روزنامه نگار و کارشناس برجسته اقتصادی در فروردین سال گذشته در مصاحبه ای با ایندپندنت عنوان کرده بود: "احمدی نژاد از زمان به قدرت رسیدن عایدات نفتی را بی رویه دربخش واردات هزینه کرده و طبق آمار بانک مرکزی ایران، رئیس جمهور در دو سال اول ریاست خود، 78 میلیارد دلار خرج کرده است, او با اعلام ناگهانی جیره بندی بنزین در تابستان گذشته در تلاش برای مهار مصرف بنزین، به ناآرامی در سطح کشور دامن زد".

 

لیلاز در مقایسه ی ایران و روسیه به عنوان منابع نفت و گاز گفت: "روسیه 400 میلیارد دلار سرمایه خارجی دارد اما ایران یکصد میلیارد دلار سرمایه خارجی دارد در حالیکه باید 200 میلیارد دلار سرمایه خارجی داشته باشد".

 

از سویی دیگر بهمن احمدی امویی روزنامه نگار و پژوهشگر اقتصادی نیز کمتر از سه سال پیش در یکی از مقالات خود با دلایلی ثابت کرده بود که گرانی حاصل عملکردهای دولت است.

او تا پیش از بازداشت خود همچنان بر این نظر اصرار ورزید و مقالات تحلیلی و نشانه های غیر قابل انکاری از فساد مدیریت اقتصادی دولت را منتشر کرد.

 

وی نخستین کسی است که علاوه بر حکم سنگین زندان به شلاق نیز محکوم شده است.

لیلاز و امویی هر دو در سالها و ماه های گذشته به دولت هشدار داده بودند که این روند نه به نفع دولت و نه به نفع مردم است.

 

گفتنی است که برخی دیگر از روزنامه نگاران حوزه اقتصاد طی ماههای گذشته از ایران خارج شده اند و دولت موفق به بازداشت و مجازات آنها نشده است.

 

 بی اعتنایی احمدی نژاد به هشدارهای دوستداران دولت

 

در حالی که ناتوانی دولت برای مهار کردن تورم به جایی رسیده که تنها مرجع تقلید حامی دولت هم به صدا در آمده است دولت هنوز حاضر به پذیرش فاجعه ای که در اقتصاد ایران رخ داده نیست.

 

به گزارش وبسایت کلمه، آیت الله نوری همدانی، در 7 بهمن 88, در دیدار با زریبافان (از دوستان نزدیک احمدی نژاد) به او گفته است: سلام من را به آقای احمدی نژاد ابلاغ کنید و به او بگویید برای در صحنه نگه داشتن مردم باید آنها را راضی نگه دارید به همین خاطر باید مشکلات گرانی، بیکاری، فقر و تبعیض مرتفع شود. امروز ۷۰ درصد مردم از گرانی قیمت‌ها رنج می‌برند". 

 

پیش از این، برخی دیگر از حامیان حکومت ایران از جمله مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و رئیس آن احمد توکلی نیز به دولت هشدار داده اند .اما احمدی نژاد پیش بینی ها را دروغ و نتایج این پیش بینی ها را که امروز شاهد آن هستیم شایعه می خواند و هنوز هم بر حرف خود مبنی بر اقتصادی توانا اصرار می ورزد به طوری که از نظر او اگر کشورهای دنیا طبق نظریه های اقتصادی ایران پیش بروند مشکل رکود اقتصادی جهان به راحتی قابل حل خواهد بود.

ارسال به :