پنج‌شنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۶ -
- 22 Feb 2018
06 جمادى الثانية 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
“پاچه خاری” های شاعرانه وزیر ارشاد در جشنواره شعر فجر
“پاچه خاری” های شاعرانه وزیر ارشاد در جشنواره شعر فجر
شبکه جنبش راه سبز (جرس) - مهران مدیری در مجموعه تلویزیونی پربیننده "شبهای برره" که با فشاردولت احمدی نژاد و سانسور دم و دستگاه ضرغامی بالاخره ناتمام تمام شد، اصطلاح "پاچه خواری" را بجای مفهوم بی ادبانه ای که معمولا مردم به معنای "تملق" استفاده می کنند ساخت و در این مجموعه که تصویری طنز آلود از روابط اجتماعی در ایران است، جا انداخت. حالا می توانیم بگوئیم که صاحب منصبان بزرگ و کوچک در دولت محمود احمدی نژاد، همانند همه جوامع استبداد زده، هر روز می کوشند در "پاچه خواری" به حد نصابهای تازه ای دست پیدا کنند و گوی سبقت از یکدیگر بربایند که آخرین آنها از سوی وزیر ارشاد این دولت رو شده است.

 

سید محمد حسینی روز شنبه در سخنان خود در مراسم پایانی چهارمین جشنواره بین المللی شعر فجر  در تالار وحدت، پیشنهاد کرد که شاعران ایران که چندین انجمن مختلف از جمله "انجمن شاعران ونویسندگان ایران" را دارند، دور هم جمع شوند و یک انجمن تازه بنام "امین" دایر کنند. حالا چرا امین؟ اینرا دیگر از زبان خود او بشنوید: "انجمن شعر امین را بر پا کنیم و اطمینان داشته باشیم مسئولان در نگاهداری از این انجمن که امین است حمایت کامل را خواهند داشت. نام امین نیز هم نشانه امانتداری است و هم تخلص مقام معظم رهبری در شاعری است"!

 

وی در ادامه چیزهائی گفت که ادیبان حاضر و ناظر مراسم هم چندان سردر نیاوردند، اما به خواندنش می ارزد: "چه سهمی در بودجه را به امین هنر اختصاص داده‌ایم، در حالی‌که می‌دانیم چه نقشی را دارد؟ تاکید می‌کنم نسل جوان با بزرگان مجالست کنند و فرهنگ شاعرانگی در انجمن‌ها رشد کند. در اوضاع کنونی جهان که از زمین و زمان برای گرفتن باورها از نسل جوان یک تهاجم فرهنگی گسترده در گرفته، مقام معظم رهبری به درستی توجه خود را به مجلس قرآنی و محفل شعرخوانی معطوف کرده‌اند که این نشانه اهمیت شعر در شرایط فعلی است."

 

وزیر ارشاد در بخش دیگری از سخنان خود به "دقت" بیشتر در صدور مجوز برای کتاب‌های شعر اشاره کرد.  البته شاعرانی که کتابهایشان در لیست انتظار دریافت مجوز است، فهمیدند که منظور او از دقت همان نظارت و سانسور بیشتر است: "مسئله شعر امری ملی است و همزبانی‌ها فرصتی است تا زمینه‌ساز ظهور گردیم، چرا این‌گونه سردیم؟ شایسته نیست خون فرهنگ و هنر به گردنمان افتد. این وزارتخانه نیز باید هوای سلطنت عشق را نگاه دارد. به شعر که متعلق به ایران اسلامی است، بها دهیم که شعر از هر هنری بالاتر است." این سخنان نه چندان روشن خلاصه اش این است که منظور آقای وزیر از شعر همان "مداحی" است.

 

حسینی خطاب به شاعران هم اینگونه داد سخن داد: "احترام امامزاده را متولی باید نگاه دارد. مگر ما شاعر شهیر و شهید کم داریم؟ پس چرا آن‌چنان که سزاست نپرداخته‌ایم؟ از انجمن شعر کمتر می‌شنویم که در این انجمن‌ها، نوآمدگان آب‌دیده‌تر می‌شوند. خوشبختانه شیوه اجرایی در این دوره از جشنواره کاملا رقابتی بوده که موجب کشف استعدادهای تازه گشته و امیدوارم در صورت اجماع، برنامه‌های دیگری نیز برای این استعدادها داشته باشیم."

 

غیبت شاعران نامدار

ایران کشور "شعر" است با شاعران بزرگی که قرنهاست شهره آفاقند؛ اما جشنواره شعر فجر نشانی از این بزرگی ها نداشت. از شاعران شاخص و نامدار کشور کسی در آن حضور نیافته بود تا جائیکه آقای محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبری بعنوان شاعر در آنجا معرفی شد و شعرش را معاون وزیر قرائت کرد. قبلا اعلام کرده بودند که سهیل محمودی، ساعد باقری و عبذالجبار کاکائی در این جشنواره بعنوان داور حضور دارند، ولی همانند جشنواره فیلم و جشنواره موسیقی (که در روزهای آینده گزارش آنرا خواهم نوشت) اینجا هم هر چه شاعر و ادیب سبز بود، از جمله این سه تن و خانم فاطمه راکعی، خود را کنار کشیدند و دامن به جشنواره دولت ساخته نیالودند.

 

سهیل محمودی شاعر و ترانه سرا و مجری برنامه های محبوب ادبی در صدا و سیما که مدتی است بعلت طرفداری از جبهه اصلاحات و موج سبز، مغضوب حکام جمهوری اسلامی واقع شده، در باره عدم حضور خود و شاعران پرآوازه دیگر در جشنواره فجر، در گفت و گوئی با "خبر آنلاین" می گوید: " در جشنواره ای که دولت به این شکل برگزار کرده، ترجیح می دهم طرف مردم باشم و برای همراهی با آنها در برگزاری جشنواره شعر فجر نقشی نداشته باشم. ما این چشنواره را به دلیل مرز بندی و جانبداری بین شاعران مردود می دانیم و معتقدیم در چهارمین جشنواره برخلاف ادعای برگزارکنندگان، شعر ها مورد داوری قرار نمی گرفتند بلکه خط فکری شاعران است که حضور و عدم حضورشان را در جشنواره تعیین می کند."

 

به گفته محمودی از دفتر جشنواره با شاگردان او تماس گرفته و با وعده حضور محمودی، باقری و کاکایی، آنها را به شرکت در جشنواره ترغیب کرده‌اند این در حالی ست که آنها این جشنواره را به دلیل برخورد سلیقه‌ای به رسمیت نمی شناسند. وی در این باره می‌گوید: "من و آقای باقری و کاکایی در اطلاعیه‌مان اعلام کرده‌ایم نه تنها به این جشنواره دعوت نشده‌ایم، بلکه تحت هیچ شرایطی حاضر به همکاری با آن هم نیستیم."

 

سهیل محمودی خطاب به دبیر چهارمین جشنواره شعر فجر می‌گوید: «آقای دبیر اگر خیلی دلتان برای شعر این مملکت می‌سوزد و دلتان می‌خواهد کاری برای ادبیات بکنید، کتاب مرا (از شلوغی پیاده روها) که از سال گذشته در محاق مانده از توقیف وزارت ارشاد دربیاورید. مثل همیشه کسی توضیح درستی درباره دلیل توقیف این کتاب نمی‌دهد و باز مثل همیشه دستمان به جایی بند نیست.  نمی‌دانم چطور ممکن است بر اساس سلیقه کسانی که بیمار و کم‌مایه‌اند، برچسب غیر اخلاقی بودن به اشعار من بچسبانند. کتاب شعر من یک سال در وزارت ارشاد مانده در حالیکه هیچ دلیل قانع کننده‌ای برای غیر اخلاقی بودن آن وجود ندارد."

ارسال به :