پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
بانگ جَرَسی می آید(سخن اول)
" جنبش راه سبز" شبکه‌ای ایرانی، اسلامی، مستقل، ضد خشونت، دموکراتیک، مدافع حقوق بشر، اخلاقی و طرفدارعدالت ، واقع بینی و اعتدال است. منافع ملی ایران، نخستین اولویت این شبکه است. شبکه جنبش راه سبز به اسلام روشنفکرانه باور دارد و استقلال ایران را سرلوحه کار خود می داند.

 

 به نام خداوند جان و خرد

 

کس ندانست که منزلگه معشوق کجاست / این قدر هست که بانگ جرسی می آید. (حافظ)

 

جنبش سبز مردم ایران با خود بارقهای از امید و نشاط به ارمغان آورد و البته کوله باری از مسئولیت. جنبش راه سبز تازه آغاز شده و تا شکافتن دل سیاه شب و دمیدن صبح صادق ادامه دارد. سبزهای ایران تاکنون کاری کارستان کرده اند و البته سیاههای ایران نیز بیکار نبوده و نیستند. نزاع سبزها و سیاهها که از هابیل و قابیل شروع شد، هنوز ادامه دارد، اما با پیچیدگی بیشتر. سیاه دلان قابیلی این بار به نام اسلام و تشیع فرمان می رانند، مساجد به پایگاههای حکومتی ترویج خشونت و بسیج قساوت تبدیل شده اند و اسلام حکومتی در مقابل دموکراسی و حقوق مردم سنگربندی کرده است.

 

در این میان سبزهای ایران با شعار بسیار ساده «رأی من کو؟» و «با رأی من چه کردید؟» به نتایج مهندسی شده انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری به شیوه کاملا مسالمت آمیز و قانونی اعتراض کردند. از آنها که انتظار می رفت پدرانه در این منازعه ملی بیطرف بمانند، بر خلاف قانون و قبل از اعلام نتایج رسمی انتخابات توسط نهادهای ذیربط، از رئیس جمهور فعلی حمایت کردند، آن هم یک بار بلکه حداقل سه بار. خطبه های نماز جمعه 29 خرداد مقام رهبری و داوری غیر منصفانه ایشان و توصیف اعتراض ملی مسالمت آمیز و قانونی مردم تهران به عنوان اغتشاش و قشونکشی به خیابان و تهدید رهبران معترض، آتش به بشکه باروت خشم مردم زد. تظاهرات مسالمت آمیز و قانونی معترضان به جابجائی آراء توسط نیروهای بسیج و مأموران لباس شخصی و نیروی انتظامی به خاک و خون کشیده شد، یقینا بسیار بیشتر از رقم رسمی - بیست نفر- شهید شدند، صدها نفر مجروح و مضروب و صدها نفر بر خلاف قانون در خیابان یا در خانه بازداشت شدند. رادیو تلویزیون حکومتی به وضوح دروغ می گوید و تحریف حقیقت می کند.

 

جمهوری اسلامی با بزرگترین بحران مشروعیت تاریخ خود مواجه شده است. اقلیتی برخوردار به رهبری حضرت آیت الله خامنه ای متکی به قوای نظامی، شبه نظامی، امنیتی و انتظامی که تمامی اجزای دستگاه دیوانسالاری حکومتی را با افرادی مطیع و گوش به فرمان پر کرده و به هیچ قیمتی حاضر نشده صدای اعتراض مردم را بشنود، رئیس جمهور مورد نظرش را نصب کرده و اراده خود را عین نظام و قانون می داند و می پندارد همگان شرعا و قانونا موظفند از وی حتی اگر برخلاف مصالح ملی فرمان می دهد اطاعت کنند. اقلیتی محض از روحانیون قم از قبیل آیت الله شیخ محمدتقی مصباح یزدی و آیت الله شیخ محمد یزدی از تصمیمات مستبدانه آیت الله خامنه ای حمایت می کنند.

 

در جبهه سبزها رئیس جمهور منتخب ملت میرحسین موسوی و نامزد سربلند شیخ مهدی کروبی هنوز ایستاده اند و تسلیم شعبده بازی مضحک سیاه کاران نشده اند. آیت الله هاشمی رفسنجانی در خطبه تاریخی 26 تیر – خطبه ای بی طرفانه، منصفانه و مدبرانه که از مقام رهبری انتظار شنیدنش بود – روح بنیانگذار جمهوری اسلامی را شاد کرد و علیرغم فشار فراوان حاضر نشد به موج سیاه استحاله جمهوری اسلامی به «حکومت اسلامی» تن دهد و مردانه از جمهوریت نظام دفاع کرد. استاد وی آیت الله العظمی منتظری در تاریخ 19 تیر به صراحت به عدم مشروعیت حکومتی که شرائط عدالت و تدبیر و رضایت اکثریت مردم را از دست داده است فتوا داد. حضرات آیات موسوی اردبیلی و صانعی از مظلومیت معترضان و حقوق شرعی و قانونی زندانیان سیاسی دفاع کردند. و دیگر مراجع عظام نیز به انحاء مختلف نارضایتی خود را از نحوه اداره جامعه و سوء تدبیر در مواجهه با خواست منطقی مردم ابراز داشتهاند. حوزه علمیه قم یقینا پشتیبان سیاه کاران حکومتی نیست، هر چند همانند مردم سبز سبز هم نشده است.

 

احزاب اصلاح طلب به شدت تحت فشار قرار گرفته اند. حکومت استبدادی هیچ فعالیت قانونی مخالف سلیقه خود را بر نمیتابد و کمترین انتقاد تشکیلات مدنی را توطئه سازمانیافته قدرتهای غربی برای براندازی نظام اعلام می کند. سطح تحمل نظام به کمترین میزان خود در تاریخ سی ساله پس از انقلاب رسیده است. تحزب و فعالیت تشکیلاتی سیاسی که رکن رکین دموکراسی است به عنوان انقلاب مخملی و تخریب اسلامیت نظام معرفی می شود. اکثر سران احزاب اصلاح طلب که به دور از وکیل بر خلاف قانون دستگیر شده اند، در زندان زیر فشار طاقت فرسا برای اقرار به سناریوهای مورد نظر حاکمیت روزهای دشواری را می گذرانند.

 

وسائل ارتباط جمعی از روزنامه، خبرگزاری، سایتهای اینترنتی، فیس بوک، تلفن همراه، پیامک و تلفن ثابت در بیسابقه ترین شرائط خفقان و سانسور شدید قرار دارند. یکی دو روزنامه باقیمانده قبل از انتشار توسط مأمور وزارت ارشاد شدیدا کنترل می شوند. سرعت اینترنت که رگ حیاتی نسل جوان ایران است به پائین ترین حد خود تنزل داده شده و در مواقع حساس قطع می شود. فیلترینگ سایتهای منتقد به شدت ادامه دارد. سیستم پیامک غالبا قطع بوده است. شبکه مخابراتی تلفن همراه هماهنگ با سرکوب قطع می شود. خبرنگاران خارجی از ایران اخراج شده اند تا نتوانند سرکوب و قساوت به کار گرفته شده علیه اعتراضهای قانونی و مسالمت آمیز مردم را به جهان گزارش کنند. تعداد خبرنگاران و روزنامه نگاران بازداشتی به میزانی رسیده که ایران به بزرگترین زندان روزنامه نگاران جهان تبدیل شده است.

 

شکاف مردم و حکومت به عمیقترین حد خود در سه دهه اخیر رسیده است. خواست‌های اکثریت مردم ایران از سوی اقلیت در قدرت نادرست، انحرافی و در خط دشمن تلقی می شود. از سوی دیگر اکثریت شهروندان ایرانی بر این باورند که حکومت در تصمیمات کلان خود مصالح ملی، آراء عمومی و عقل جمعی را لحاظ نمی‌کند. بی اعتنائی به هشدارهای کارشناسان و بکارگیری افرادی کم دانش و بی تجربه اما مطیع و متملق دستگاه بوروکراسی ایران را با بزرگترین بحران قرن اخیر مواجه کرده است. استفاده ابزاری از دین و مذهب و رواج خرافات و امور بی‌اساس بنام مقدسات بزرگترین ضربه را به باورهای اعتقادی مردم وارد کرده است.

 

دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور نورچشمی مقام محترم رهبری در چشم اکثریت ملت ایران فردی کم دانش، دروغگو و مزوّر است. اکثریت شهروندان ایرانی اورا غاصب دانسته، ریاست جمهوری او را نامشروع می دانند. تصمیمات نسنجیده اقتصادی وی بیشترین آسیب را به اقتصاد تک پایه و نحیف ایران وارد کرده است. سیاست خارجی ایران که در دوران ریاست جمهوری سید محمد خاتمی مایه افتخار ایرانیان بود، اکنون به صحنه ماجراجوئی های کودکانه غلام بچه مقام رهبری بدل شده، مصالح ملی را سالهاست زیرپانهاده است.

 

نارضایتی عمومی از تصمیمات خرد و کلان حکومت و بی اعتمادی مفرط به مقامات عالی رتبه و دولتی به حدی رسیده است که هر ایرانی دلسوزی را نگران می کند. مردم احساس می کنند از سوی ارباب قدرت تحقیر شده اند. با رأیشان که به اندازه ناموسشان برایشان عزیز است، بازی شده است و از صندوق انتخابات به جای اینکه منتخب اکثریت مردم بیرون بیاید، گزیده مقام محترم رهبری بیرون آمده است. و این یعنی خیانت در امانت ملی. آنها نمی خواهند به حکومت دروغگویان دشمن خدا و متقلبان دشمن مردم تن دهند. مردم می پرسند رأی ما را کجا بردید‌؟ با رأی ما چه کردید؟ آنها به وزارت کشور، شورای نگهبان و حتی مقام رهبری اعتماد ندارند و آنها را در این فاجعه ملی متهم می دانند.

 

منتخب واقعی ملت ایران – میر حسین موسوی – علمای اسلام و مراجع عظام را به عنوان داوران بین ملت معترض و حکومت متعرض معرفی کرد. او و به تبع وی، اکثر ملت ایران داوری علمای خود را فصل‌الخطاب می داند. اما حکومت با قلدری تا کنون نه به قانون تن می دهد و نه به نصیحت ناصحان و مشفقان اعتنا می کند و می پندارد با زور و سرکوب و خفقان می تواند اوضاع آشفته را مهار کند. راه حل دیگر - که توسط مجمع روحانیون مبارز پیشنهاد شده - برگزاری رفراندم زیر نظر یک مرجع بی طرف و نظرخواهی از ملت ایران برای برون رفت از این بحران است. و این همه یعنی تن دادن به خواست مردم ایران.

 

در این موقیت خطیر، اطلاع‌رسانی صحیح و سریع و ارائه تحلیل‌های راهبردی ضرورتی اجتناب ناپذیر است. از آنجا که استبداد دینی کلیه پایگاههای اطلاع رسانی و تحلیلی داخلی را بر خلاف بدیهی‌ترین اصول قانون اساسی سرکوب کرده و بسیاری از فعالان عرصه خبر را بر خلاف قانون به زنجیر کشیده است، تأسیس یک شبکه اطلاع رسانی و تحلیلی کاملا ایرانی و متعلق به جنبش سبز مردم ایران بدور از دسترس مأموران حکومتی، معقول‌ترین تصمیم راهیان راه سبز است. برای پرکردن این خلأ رسانه ای شبکه جنبش راه سبز (با حروف اختصاری ج ر س = «جَرَس» به معنای درای و زنگ) تأسیس شده است.

 

مرا در منزل جانان چه امن عیش چون هردم / "جرس" فریاد میدارد که بربندید محملها (حافظ)

 

جنبش راه سبز شبکۀای خبری- تحلیلی (سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و دینی) است که با هدف ترویج، تقویت و ارتقای جنبش سبز مردم ایران فعلا به صورت یک پایگاه اینترنتی منتشر می شود و در صورت تحقق امکانات پیش بینی شده، قابل توسعه به رسانه‌های فراگیرتر است. این شبکه در راستای به کرسی نشاندن آرمانها و اهداف جنبش سبز در جهت حاکمیت ملت ایران بر سرنوشت خویش حرکت می کند.

 

"جنبش راه سبز" شبکه‌ای ایرانی، اسلامی، مستقل، ضد خشونت، دموکراتیک، مدافع حقوق بشر، اخلاقی و طرفدارعدالت ، واقع بینی و اعتدال است.
منافع ملی ایران، نخستین اولویت این شبکه است.

 

شبکه جنبش راه سبز به اسلام روشنفکرانه باور دارد و مروج ارزشهای متعالی قرآنی، تعالیم نبوی و آموزه های علوی است. در عین حال، تکثرهای سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، دینی و مذهبی را به رسمیت شناخته و به اصل آزادی بیان و گفتگو پایبند است.

 

جنبش راه سبز، استقلال ایران را سرلوحه کار خود می داند و اگر چه از تمام ظرفیتهای مجامع بین المللی برای دفاع از حقوق ایرانیان، درچارچوب موازین دینی و عرفی استفاده می کند، اما به لحاظ مالی متکی بر هدایای هموطنان همفکر است و مطلقا در هیچ مرحله ای مجاز به استفاده از کمکهای مالی دول خارجی نیست.
 

این شبکه از خشونت بیزار و موظف به محو إعمال خشونت در همه سطوح آن، ازجمله ادبیات خشن است. 
جنبش راه سبز مدافع دموکراسی به عنوان کم ضررترین راه اداره جامعه و متعهد به اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق‌های بین المللی است.
شبکه جنبش راه سبز عدالت را سرلوحه آرمانهای اجتماعی انسان می داند و ضوابط اخلاقی را در تمامی اجزای خود جاری می داند.
جنبش راه سبز واقع بینی، دوری از افراط و تفریط و اعتدال را محور سیاست‌های کلان خود می داند.


این شبکه مدافع جنبش سبز مردم ایران است که از بهار 1388 به حرکت درآمد. کوشش ما حفظ، تدوام، ارتقا و تعمیق این جنبش مردمی است و برای به کرسی نشاندن منتخبان واقعی مردم، برگزاری انتخابات آزاد، سالم و عادلانه و صیانت از آراء مردم تلاش می کند.

 

شبکه جنبش راه سبز روز مبعث را که پس از اعیاد فطر و قربان مهمترین عید اسلامی است، متولد می شود.( و تا ده روز آینده به صورت آزمایشی کار نموده تا به نسخه مطلوب دست یابیم). مبعث روز میلاد اسلام، یادمان ریزش زلال وحی الهی به گوش جان محمد (ص) اسوه کامل انسانیت، و روز تولد دوباره اسلام در جان و جامعه و جهان است. ما به برکت نام بلند محمد – که درود خدا بر او باد – دل بسته ایم. شعار جنبش سبز ما «الله اکبر» است و بیشترین اعتراض ما به فرمانروایان بیدادگر و غاصبی که به نام دین به حقوق قانونی مردم تجاوز کرده اند، اتکا به موازین رهائی بخش اسلام بویژه تعالیم علوی و حسینی است.

 

شبکه جنبش راه سبز ریشه در خاک ایران دارد. ما یکی از همان رسانه‌هائی سبزی هستیم که در اجابت به درخواست بیاینه شماره 9 میر حسین موسوی فعالیت‌مان را آغاز می کنیم. دست همه سبزهای هموطن را می فشاریم و صمیمانه از همه اهل قلم دعوت می کنیم در ارائه گزارش، خبر و تحلیل ما را یاری کنند و بیاد داشته باشند برپابودن یک رسانه مستقل سبز نیاز به کمک مادی و معنوی یکایک آنان دارد. هر ایرانی سبز یک همکار شبکه جنبش راه سبز است.

 

سرت سبز باد و دلت شادمان/ تن پاک دور از بد بدگمان (فردوسی)

 

شورای سیاست‌گذاری شبکه راه سبز
 

28تیر 1388

ارسال به :


نظرات
ams ( از alman ) : ۱۲ مهر ۱۳۸۸, ساعت ۴:۳۲ بعد از ظهر
,ba salam
lotfan befarmaid ke be che tarighi mitavanim ,komakhaye mali ra

be daste shoma beresanim??1

aghar shomareye hesab va ya.....,elam konid,

har kas be farakhore daramade khod,ghatan komakhai khahad kard,!
Majid ( از Canada ) : ۰۳ آبان ۱۳۸۸, ساعت ۵:۳۴ بعد از ظهر
Salaam,
Please let me know who are runnig JARAS, I need to know the name of the people.
Regards
Majid
فیروزه ( از کیش ) : ۱۷ آبان ۱۳۸۸, ساعت ۶:۵۰ قبل از ظهر
درود بر شما..........

خیلی خوشحال شدم وقتی دیدم که این سایت باز شد .......اصلا انتظار نداشتم الان هم مشکوکم که نکند می خواهند رد یابی کنند ولی به هر حال نتوانستم احساس خوشحالی و سپاسم را با شما در میان نگذارم..........
امیدوارم که روز به روز موفق تر باشید .......با امید به داشتن ایرانی سبز و آباد و آزاد
ali : ۱۹ دی ۱۳۸۸, ساعت ۵:۳۳ بعد از ظهر
این یک سند از مسیحی بودن وزیر علوم آقای احمدی نژاد است که در یکی از روزنامه های کشور کویت به چاپ رسیده است لطفا اطلاع رسانی کنید
http://www.alraimedia.com/alrai/Article.aspx?id=178008
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.