پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
چهار آزادی، یک بازداشت و ادامه حبس صدها زندانی سبز
شبکه جنبش راه سبز (جرس): سه تن از زندانیان و فعالان جنبش سبز بنامهای بهزاد نبوی از اعضای کادر رهبری سازمان مجاهدین انقلاب، آذر منصوری معاون دبیرکل جبهه مشارکت و سعید لیلاز روزنامه نگار و از کارشناسان اقتصاد ی ایران، روز سه شنبه ۲۵ اسفندماه جهت سپری کردن یک دوره مرخصی بیست روزه، موقتا از زندان آزاد شدند و همزمان مهدی پور موسی، از سینماگران کشورمان نیز، موقتا با وثیقه آزاد شد. این در حالی است که بازداشتها ادامه دارد و هنوز تعداد زیادی از معترضان انتخابات در زندان بسر می برند و خانواده های نگران با تجمع در برابر اوین خواستار آزادی عزیزانشان در آستانه نوروز هستند.

 

 
 
بهـــزاد نبـــوی
به گزارش ایلنا، صالح نیکبخت وکیل بهزاد نبوی، از مرخصی بیست روزه موکلش برای پیگیری معالجاتش بیماری های قلبی، کلیوی و ستون فقرات خبر داده و خاطرنشان کرد "نبوی برای ادامه معالجات خود از زندان به مرخصی آمده و با پزشکان نیز هماهنگ کرده تا در این فرصت بهترین راه را برای درمان انتخاب نمایند."
 
نبوی ۶۷ ساله که در اولین روزهای اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شده بود، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۶ سال حبس محکوم شد که پس از تجدید نظر، به اتهام "شركت در راهپیمایی ۲۵ خردادماه"، به ۵ سال حبس قطعی کاهش پیدا کرد.
 
وی بیش از سه ماه پیش نیز، پس از گذراندن بیش از ۱۶۰روز در بازداشت که بخش عمدۀ آن در سلول انفرادی بود، با وثیقه ای۸۰۰ میلیون تومانی به یک مرخصی ده روزه - جهت معالجه- از زندان راهی بیمارستان شد.
 
بهزاد نبوی از وزرای کابینۀ میرحسین موسوی و عضو هیئت رئیسۀ مجلس ششم بود که صلاحیتش برای نامزدی در دوره هفتم مجلس از سوی شورای نگهبان رد گردید.
 
 
آذر منصـــوری
همزمان آذر منصوری، معاون سیاسی جبهه مشارکت نیز، از زندان اوین به مرخصی ۲۰ روزه آمد تا روز ۱۵ فروردین خود را به زندان معرفی نماید.
 
به گزارش ایلنا، محمدرضا فقیهی وکیل با اعلام این مطلب که "پس از برگزاری جلسه محاکمه و صدور حکم علیه موکلم بارها از رییس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در خواست کردیم که قرار بازداشت خانم منصوری به قرار خفیف‌تری تبدیل شود که ابتدا این امر پذیرفته نمی‌شد؛ اما با اصرار و صحبت‌های صورت گرفته، با مرخصی وی موافقت به عمل آمد."
 
منصوری که در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری، هنگام بازگشت از منزل خواهرش در شهریور ماه،  در خیابان دستگیر و تا کنون در بازداشت به سر برده بود، به اتهام "اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات"، "تبلیغ علیه نظام"، "نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی و اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی" به سه سال حبس قطعی (تعزیری) محکوم شده است.
 
 
سعیــد لیــلاز
سعید لیلاز روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل اقتصادی نیز، از آزاد شدگان موقت در روز سه شنبه بود که پس از ۹ ماه بازداشت، با تودیع وثیقه ای بسیارسنگین، به مرخصی بیست روزه آمد .
 
لیلاز از منتقدان سیاست اقتصادی دولت محمود احمدی نژاد بود که ۲۷ خرداد، در جریان سرکوب و بازداشت معترضین و فعالان، در خانه مسکونی خود در تهران بازداشت شد.
 
دادگاه انقلاب تهران سعید لیلاز را به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی، اخلال در نظم عمومی و نگهداری اسناد طبقه بندی دولتیدر دادگاه بدوی به تحمل ۹سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده بود که این حکم به پنج سال حبس تبدیل شد.
 
 
مهدی پور موسی
همچنین مهدی پورموسی (مدیر تولید)، از مهمانان و همراهان جعفر پناهی که در یورش شبانۀ دهم اسفندماه به منزل  پناهی دستگیر شده بود نیز، با وثیقه صد میلیون تومانی موقتا آزاد شد.
 
جعفر پناهی و محمد رسول اف همچنان در سلول انفرادی بسر می برند که علیرغم تلاش خانواده ها و فشارهای داخلی و جهانی، همچنان ممنوع الملاقات هستند.
 
طی روزهای اخیر تعدادی از رهبران و فعالان جنبش سبز و همچنین چندین تن از شهروندان بیگناه کشورمان، موقتا از زندان آزاد شدند و همزمان صدها تن از خانواده ها و بستگان زندانیان سیاسی نیز هر شب (طی دو هفته اخیر) در مقابل زندان اوین تجمع کرده و خواستار آزادی زندانیان شدند. این تجمع با حمایت شهروندان و همچنین مادران داغدار شهدای جنبش روبرو شد.
 
بازداشت برنده مدال طلای المپیاد ادبی
بنا بر اخبار رسیده عبدالله یوسف زادگان برنده مدال طلای المپیاد ادبی سال ۸۰ و از دانشجویان ممتاز حقوق دانشگاه شهید بهشتی دیروز صبح در منزل شخصی خود بازداشت شد. به گزارش کلمه یوسف زادگان که در حال حاضر دانشجوی مقطع فوق لیسانس دانشکده حقوق دانشگاه علامه است صبح دیروز توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. گفتنی است کامپیوتر کتاب ها و موبایل این دانشجو نیز توقیف شده است. وی در تماس کوتاهی که شب گذشته با خانواده خود داشته خبر از انتقال خود به زندان مشهد داده است.او دلیل مشخصی برای این انتقال ذکر نکرده است. یوسف زادگان که در میان دوستان خود به چهره ای فرهنگی شهرت دارد تاکنون در هیچ حزب سیاسی ای عضویت نداشته و در طول ماه های اخیر صرفا به تحصیل مشغول بوده است.
 
 
 
 
 
ارسال به :