چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ -
- 22 Jan 2020
26 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
احزاب اصلاح طلب ۹ ماه پس از انتخابات ؛ ادامه حیات زیر تیغ گیوتین
جرس: پس از انتخابات پر ماجرای  خرداد 88 وضعیت احزاب سیاسی اصلاح طلب به شدت رو به دشواری نهاد ، بطوریکه هر گونه فعالیت حزبی تحت الشعاع  فضای امنیتی قرار گرفت.  

 

بازداشت گسترده سران احزاب اصلاح طلب و وادار کردن آنها به پذیرش انحلال حزب یا تعهد به عدم انجام فعالیت حزبی تا آخر عمر از جمله علائم هشدار بر انگیز در خصوص ادامه فعالیت احزاب اصلاح طلب پس از انتخابات است.

 

سیر برخورد سرکوبگرانه با احزاب اصلاح طلب به پروژه ای می ماند که از مدتها قبل برنامه ریزی شده بود. در این روند به خصوص نقش گروهها و شبه احزاب اصولگرای افراطی که به دنبال سهم خواهی از قدرت هستند بیش از بیش نمایان است.

 

سران برخی تشکلهای افراطی اصولگرا  قبل از انتخابات در اقدامی فرار به جلو به کرات از نقشه های براندازانه احزاب اصلاح طلبان سخن گفته و بعد از انتخابات نیز در تکمیل این پازل  با استناد به ادعای موهوم انقلاب مخملی  تلویحا حذف احزاب اصلاح طلب از چرخه فعالیتهای سیاسی را خواستار شده بودند.

 

فشار  شدید بر احزاب یک شب پس از انتخابات

 

دقیقا از شب دهمین دوره  انتخابات  ریاست جمهوری دستگیری چهرهای شاخص احزاب سیاسی و فعالان حزبی آغاز شد. بزرگترین قربانی روند سرکوب  احزاب حزب مشارکت بود که بسیاری از اعضای آن پس از انتخابات  دستگیر شدند.

 

جبهه مشارکت

 

درچهارمین دادگاه فعالان  سیاسی معترض به نتیجه انتخابات، معاون دادستانی با بيان اين که «حزب مشارکت به ترويج حاکميت دوگانه و تقسيم جمهوری اسلامی ايران به دو بخش دموکراتيک و غيردموکراتيک اقدام کرده» افزود که «اين حزب موفقيت خود در پيشبرد اهداف را در تضعيف نظام می‌داند

 

اما بر اساس اطلاعات  تدوین شده در این گزارش ،محمدرضا خاتمی ،مجسن میردامادی،مصطفی تاج زاده،سعید حجاریان و مصطفی تاجرنیا از جمله افرادی بودند که شبانه بازداشت شدند تا نهادهای امنیتی بتوانند اعتراضات مردمی را کنترل کنند.در این بین دردادگاه نمایشی، حزب مشارکت به عنوان سردمدار آشوبها معرفی شد و درنهایت افرادی همچون سعید شریعتی و سعید حجاریان بر اثر فشارها مجبور به استعفا شدند.

 

همچنین در بازجویی ها مصطفی تاج زاده و محسن میردامادی تحت فشار قرار گرفتند تا انحلال حزب مشارکت  را اعلام کنند، که هرگز نپذیرفتند. مهندس صفائی فراهانی، محسن امین زاده ، شهاب طباطبائی، داوود سلیمانی، حسین نورانی نژاد، عبدالله رمضان زاده ، آذر منصوری، مهدی محمودیان ، سعید نور محمدی،ابراهیم شریف پور،محبوبه کردی نژاد،فریبا پژوه ،زهرا آقاجری،زهرا مجردی،علی تاجرنیا،محسن حجاریان،علی اصغرخدایاری،سعید شیرکوند،روح الله شهسواری،مهدی عبایی،زهرا ماشینی  و علیرضا فلاحتی از دیگر بازداشت شدگان مشارکت بودند که برخی به فاصله چند روز آزاد شدند.

 

اتهام بیشتر این افراد اقدام علیه امنیت ملی ، تبلیغ علیه نظام و توهین به مسولان نظام و نشر اکاذیب است.در این بین شهاب طباطبایی ،به دلیل نشر اکاذیب به 6 سال حبس تعزیری،حسین نورانی نژادبه یک سال زندان،آذر منصوری به سه سال حبس،محسن صفایی فراهانی و محسن امین زاده به شش سال حبس تعزیری و  سعید حجاریان به ۵ سال حبس تعلیقی محکوم  شد.

 

مصطفی تاجزاده چهره شاخص این حزب در حوادث بعد از انتخابات بازداشت و اتهاماتی نظیر اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی،فعالیت تبلیغی علیه نظام ،توهین به مسوولان و نگهداری اسناد محرمانه در دادگاه به وی تفهیم شده است.

 

سعيد حجاريان، عضو مؤسس جبهه مشارکت، که به دليل ضايعات جسمی ناشی از ترور نيروهای تندرو مخالف اصلاحات در دوره نخست رياست جمهوری محمد خاتمی قادر به تکلم  نيست، خواندن دفاعيات خود را به سعيد شريعتی، ديگر عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت محول کرد.

 

.سعيد شريعتی نیز پس از اعلام استعفای سعيد حجاريان از عضويت در جبهه مشارکت خود نيز کناره‌گيری خود از اين حزب را اعلام کرد

 

مجاهدین انقلاب اسلامی

 

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بعد از مشارکت دومین تشکل سیاسی بود که بیشترین  تاثیر را در فضای سیاسی پس از انتخابات داشت.

 

از دو چهره شاخص این حزب عرب سرخی و بهزاد نبوی، خواسته شد که بپذیرند  واژه تقلب رمز آشوبها از سوی سازمان  آنها بوده و به عبارتی  این حزب پایه گذار آشوبها بوده است که این دو نفر به چنین کاری تن ندادند.

 

بهزاد نبوی در پی حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری یک روز بعد از انتخابات بازداشت شد. وی در تاریخ ۲۹ دی ۱۳۸۸ به دلیل اخلال در  ترافیک و تبلیغ علیه نظام  به شش سال حبس تعزیری محکوم شد. همچنین فیض الله عرب سرخی ،عضو دیگر سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی به دلیل اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام به شش سال زندان محکوم شد.

 

صادق نوروزی، رئیس شورای سیاسی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی،جواد امام،مجید نیری،احمد حسینی ،محسن باستانی وعلامرضا ظریفیان و از دیگر بازداشت شدگان سازمان مجاهدین بوده که  در انتظار احکام دادگاههای انقلاب هستند.

 

اعتماد ملی

 

حزب اعتماد ملی سومین حزب سیاسی کشور بود که بیشتر اعضای فعال آن پس از انتخابات خرداد ماه گذشته به جرم اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام بازداشت شدند. محمد جواد حصاری ،ابراهیم امینی ،محمد داوری،فیاض زاهد،حجت منتظری و هنگامه شهیدی از بازداشت شدگان این حزب بودند. هنگامه شهیدی به شش سال حبس تعزیری محکوم شد که  یکی از اتهامات  هنگامه شهیدی همکاری با این حزب عنوان شده است.

 

روزنامه ارگان این حزب نیز پس از افشاگری کروبی در باره  تجاوز جنسی به بازداشت شدگان  حوادث پس از انتخابات به خاطر کینه جویی های سیاسی توقیف و متعاقب آن رسانه های اصولگرای افراطی جو سازی نسبت به ادامه فعالیت این حزب را آغاز کردند.

 

نهضت آزادی

 

نهضت آزادی ایران که سالهاست تحت فشار حکومت برای ممنوعیت فعالیت سیاسی قراردارد از دیگر تشکلهایی است که پس از انتخابات تعداد بازداشت شدگان آن زیاد بوده است.ابراهیم یزدی،محمد توسلی باجود کهولت سن مدتهای مدیدی  را در سلولهای انفرادی اوین سپری کرده اند.

 

از محمدتوسلی،از فعالان نهضت آزادی نیز خواسته شد که دفتر سیاسی این حزب به طور کامل تعطیل و جلسات حزبی آنها برگزار نشود.از دیگر اعضای بازداشت شده این تشکل می توان به فرید طاهری، عمادبهاور، محسن حکیمی، احمد افجه ای، محمدرضا احمدی نیا و رحیم یاوری اشاره کرد.

 

کارگزاران سازندگی

 

حزب کارگزاران سازندگی که بانیان آن از اعضای کابینه دولت سازندگی بودند طی سالهای پس از دوم خرداد با حضوری پررنگ در عرصه سیاسی فعالیت های خود را رونق بخشیدند.این حزب در انتخابات ریاست جمهوری دهم به واسطه حمایت از کاندیداتوری مهندس موسوی تحت فشارهای سخت و فزاینده ای قرار گرفتند.فائزه هاشمی از اعضای نزدیک به این حزب بارها از سوی اوباش مورد توهین و آزار و اذیت قرار گرفت.از دیگر اعضای این حزب که بعد از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شدند می توان به هدایت آقایی،جهانبخش خانجانی که به شش سال حبس محکوم شد،محمد عطریانفر،روشنک سیاسی،حمزه کرمی،ایدا مصباحی و حسین مرعشی که در آستانه نوروز بازداشت شده است ،اشاره کرد.

 

مجمع روحانیون مبارز

 

از میان اعضای مجمع روحانیون که سید محمد خاتمی ،رییس جمهوری سابق کشورمان نیز از اعضای آن است،سید محمد علی ابطحی به پنج سال حبس محکوم شد.

 

دو تشکل دانشجویی

 

از دگرسو،جنبش دانشجویی ایران در قالب دو تشکل ادوار تحکیم و دفتر تحکیم وحدت نقش قابل ملاحظه ای در پیشبرد جنبش سبز داشتند.افشاگری اعضای این تشکل ها در دانشگاهها نسبت به واقعیت های سیاسی موجود در جامعه باعث شد که تعداد زیادی از اعضای این دو تشکل مهم بازداشت و زندانی شوند.احمد زیدآبادی،بهاره هدایت،حامد ایران شاهی،مهدی عربشاهی،امین نظری،فریده هاشمی،امیرحسین معظمی،احمد احمدیان،نفیسه زارع کهن،رشید اسماعیلی،محمد صادقی،حسن اسدی،کوهزاد اسماعیلی ،عیدالله مومنی ،هادی کحال زاده،محمد صادقی ،حسن اسدی زیدآبادی و علی انجم روز از جمله دستگیر شدگان سازمان های دانشجویی فعال پس از انتخابات ریاست جمهوری هستند.

 

استراتژی احزاب پس از انتخابات ماندن به هر قیمت

 

بعد از 22 خرداد در حالیکه سران بسیاری احزاب در زندان بودند بیانیه های حزبی کماکان به قوت خود صادر می شدند. کار به جائی رسیده بود که فاز جدیدی از دستگیری ها را برای شناسائی بیانیه نویسان احزاب کلید زدند اما این پروژه نیز دستاوردی برای بازداشت کنندگان نداشت.

 

از دگر سو فشار نهادهای امنیتی و محافل ناشناخته  و کنترلی که بر روی احزاب اصلاح طلب وجود دارد مانع از آن بوده که اعضای احزاب اصلاح طلب بتوانند نشستی عادی برای بررسی آخرین اوضاع  سیاسی برگزار نمایند.

 

در آخرین مورد لغو نشست سالانه جبهه مشارکت بود که ظاهرا با مجوز وزارت کشور انجام گرفت. صولت مرتضوی معاون سیاسی وزارت کشور می گوید طی نامه دبیر کمیسیون ماده 10 احزاب ممنوعیت  نشست حزبی به آنها ابلاغ شده است

 

ثمره این ممانعت  دیدار اعضای این حزب با میر حسین موسوی و  نامگذاری سال جدید به عنوان سال صبر و استقامت بود.

 

فضای یاس و ناامیدی حاکم بر فعالیت های سیاسی مانع از آن نشد که احزاب اصلاح طلب از پای بنشینند. مجمع روحانیون مبارز حتی روز بعد از سخنرانی آیت الله خامنه ای در نماز جمعه 29 خرداد هم از فراخوان خود عقب ننشست و تنها زمانی درخواست خود را پس گرفت که مردم آماده حضور در خیابانها شده بودند.

 

این تشکل سیاسی که سید محمد خاتمی رییس جمهور سابق کشورمان در راس آن قرار دارد طی 9 ماه گذشته بیانیه هائی در محکومیت هتک حرمت بیت آیت الله صانعی  و درخواست پیگرد عناصری از سپاه که اصلاح طلبان را عامل بیگانه خوانده بودند داده بود

 

دفتر تحکیم وحدت طیف علامه نیز همگام با دهها انجمن اسلامی تحت پوشش خود همزمان با بازگشائی دانشگاهها به افشاگری در باره حقایق انتخابات پرداخت و سران آن البته تاوان سنگینی را پرداختند.

 

حزب اعتماد ملی تا روز توقیف ارگان حزبی اش  به عنوان اپوزیسیون قانونی به انتقاد از وضع موجود می پرداخت. بیانیه های کروبی سند زنده فعالیت اعتماد ملی بود.

 

کارگزاران سازندگی نیز با آنکه برخی از اعضایش در زندان بودند به شیوه ای کاملا احتیاط آمیز به فعالیت هایش ادامه داده است

 

این حزب 2 ماه پس از انتخابات در بیانیه ای اعلام کرد کارگزاران سازندگي ،  در چهارچوب قانون و نظام جمهوري اسلامي فعاليت کرده و خواهد کرد

 

دور نمای فعالیت حزبی در ایران

 یک صد سال پس از مشروطه در ایران دهها حزب سیاسی پا به عرصه فعالیت گذاشتند . این در حالی بود که قانون اساسی مشروطه و متمم های آن هیج اشاره ای به فعالیت حزبی نداشتند. اما در قانون اساسی جمهوری اسلامی فعالیت احزاب قانونی شمرده شد. این اتفاق 160 سال قبل در امریکا افتاد و نخستین احزاب در قالب انجمنهای گفتگو پا به عرصه فعالیت نهادند.

 

امروزه در بیشتر کشورهای جهان احزاب چرخ دنده های دموکراسی و ابزار های مسالمت آمیز انتقال قدرت هستند و نظامهای سیاسی جهان به صورت ریاستی و پارلمانی به فعالیت ادامه می دهند بدون آنکه مانعی غیر عادی بر سر فعالیت آنها وجود داشته باشد.

 

در انتخابات اخیر پارلمانی در عراق مردم در کمال نظم برای انتخابات ثبت نام کرده و حضوری پر نشاط در عرصه انتخابات داشتند.

 

در افغانستان نیز با وجود کارشکنی تند روهای بنیادگرا انتخاباتی موثر برگزار شد .

 

در ایران کماکان چالشهای سیاسی و منافع گروه های خاص مانع از فعالیت آزادانه احزاب و برگزاری انتخلباتی پر شور است. این در حالی است که فعالیت حزبی به انگیزه های مردم جهت می دهد و از نابسامانی سیاسی جلوگیری می کند.

 

پس از انتخابات 22 خرداد در ایران و ظهور جنبش سبز فعالیت حزبی جهت و انگیزه تازه ای پیدا کرده است و با وجود سرکوب شدید، علائمی از امید به ادامه فعالیت در بیشتر احزاب فعال نمودار شده است که انتظار می رود در سال جدید با قوت بیشتری دنبال شود.

 

ارسال به :