چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ -
- 22 Jan 2020
26 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
همکاری جرس با خوانندگان

 

جرس از خوانندگان خود تقاضای کمک مالی کرده و نیز خواسته است در تغییر و تکامل و فعالیت های آن سهیم گردند. تجربه اینجانب در زمینه همکاری در عرض چند ماه گذشته به من نشان داد که جرس در قول و قرارهای خویش صمیمی است. از جمله مدیران جرس برای همکاری میان خوانندگان فعال و تحریریه چنین مقرر کرده اند که 48 ساعت از دریافت نظرات خوانندگان تا انتشار آن ها زمان لازم است. لذا من به عنوان یک همکار آزاد مطبوعاتی می دانم که تا 48 ساعت از ارسال مقاله باید صبر کنم و اگر مطلب ارسالی در جرس منتشر نشد، می توانم برای انتشار آن به سایت دیگری مراجعه کنم. یعنی کاملا روشن است که حق و وظیفه ما کدام است. بر این اساس رابطه متقابلی میان تحریریه جرس و نویسندگان برقرار است. نه جرس به ما زور می گوید و نه ما به جرس اصرار می کنیم که مطالبمان را منتشر سازد.

 

مدیریت جرس از خوانندگان خود در خواست همکاری کرده است چون که می خواهد این رسانه، رسانه عمومی جنبش سبز باشد و ما هم که نیاز به یک چنین وسیله ای داریم با آن همکاری می کنیم.

 

از سوی دیگر جرس با سایر خوانندگان خود باید قرار و مدار دیگری هم داشته باشد. آنها نیز باید بدانند چه انتظاری از جرس می توانند داشته باشند. رابطه جرس با خوانندگانش باید مبتنی بر استقلال فکری آن ها باشد. یعنی این را بر عهده خواننده بگذارد که تشخیص دهد، که آیا خبر و مطلبی که می خواند درست بوده و برای مطلع ساختن اوست و یا احیاناً نادرست و برای تحریک یا انحراف وی تهیه شده است. این امر نیز با دو کار میسر است : اول این که مشخصات خبر را دقیقا و آن هم با روندی بسیار شفاف مطرح نماید تا خواننده با نگاه اول آگاه گردد که خبر از چه کسی به او رسیده است، از کجا سرچشمه گرفته است، چه زمان مخابره شده و محتوای آن چیست و دوم این که ارزیابی محتوای خبر از خود خبر جدا باشد تا خواننده بداند اصل مطلب چیست و از کجای مطلب نظر و نتیجه گیری جرس می باشد.

 

اما این ها مربوط به اصول کار جرس است در ارتباط با خوانندگانش در هر مقطع زمانی. یک اصولی هم هست که باید رعایت شود تا جرس تبدیل به رسانه ای نظیر صدا و سیما و بسیاری از مؤسسات انتشاراتی و رسانه های انحراف کننده نشود. یعنی اصولی که نه به طور سطحی و مقطعی، بلکه به گونه ای عمیق مؤثر بوده و کارا باشند. این اصول باید در ساز و کار اداره جرس مورد توجه قرار گیرند. روندی باید باشد که کار جرس را کنترل کند، ساختاری که جلوی آلت شدن جرس را بگیرد. یعنی اینجا به کنترل جرس نیاز داریم.

 

برای این کار به نظر اینجانب با توجه به مطلبی که اخیرا در جرس انتشار یافت سازمان هائی که آنجا به عنوان دستجات زیربنائی برای جنبش سبز می باشند شش گروه اند. در ابتدای کار جرس می تواند تحت نظر شورائی نظارتی  متشکل از این شش دسته به علاوه ی نماینده هیئت تحریریه قرار داشته باشد. نقش این شورا این خواهد بود که هر گاه ایراد یا شکایتی از جانب خوانندگان یا همکاران جرس بدان برسد و خود تحریریه قادر به حل مشکل نگردد، این شورا به شکایت مزبور رسیدگی نماید. البته ناگفته پیداست که برای کار شورای نظارتی باید اساس و قراری در نظر گرفته شود که با تکیه بر آن به شکایات رسیدگی گردد.

 

در صورتی که جرس قادر باشد با خوانندگان خود یک چنین رابطه ای برقرار کند، به نظر من می تواند به عنوان سازمانی مستقل از رهبری جنبش سبز و گروه های دارای نفوذ عمل کند و مورد وثوق ملت قرار گیرد.

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.