چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ -
- 16 Oct 2019
16 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
آیت‌الله صافی گلپایگانی:یک روز حبس اضافی از نظر شرع  قابل توجیه نیست
جرس: آیت‌الله صافی گلپایگانی با تأکید بر اجرای احکام اسلامی گفت: تعزیرات و حبس باید کاملاً مطابق احکام اولیه اسلام باشد و حتی یک روز حبس اضافی از نظر شرع مبین قابل توجیه نیست.

 

به گزارش ایلنا، این مرجع تقلید در دیدار با رئیس قوه قضاییه با اشاره به تلاش‌های انجام شده بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در قوه‌ قضائیه مبنی بر رفع اشکالات و نواقص سیستم قضا و مطابقت آنها با احکام، این تلاش‌ها را کافی ندانست.

وی با تأکید بر حل مشکل اطاله دادرسی گفت: اگر چه باید تلاش کرد که تا حد امکان حق مردم تضییع نشود ولی اطاله دادرسی خود نیز یک مشکلی است که باید آن را رفع کرد و در کل باید به نحوی باشد که مردم حتی‌الامکان معطل نشوند.

آیت‌الله صافی گلپایگانی با تأکید بر اهمیت استقلال قوه‌ قضائیه افزود: اگر افرادی از بیرون مداخله کنند و بعضی قضات تحت نفوذ افراد باشند و خدای نخواسته حق را در حکم رعایت نکنند، به استقلال قوه قضائیه خدشه وارد می‌شود.

وی با توصیه به قضات برای رعایت اخلاق به آنان سفارش کرد تا در احقاق حقوق بندگان خدا تلاش کنند.

این مرجع تقلید با اشاره به اهداف انقلاب اسلامی و لزوم حفظ و تلاش برای رسیدن به آن اهداف اظهار کرد: یکی از مطالب اساسی که باید نسبت به آن حساس باشیم این است که نظام اسلامی ارکانش محکم باشد و محکم بودن آن به این است که التزامات دینی مسئولان پررنگ باشد.

آیت‌الله صافی گلپایگانی ضمن تأکید بر پرهیز از برخورد گزینشی با کسانی که خلاف شرع می‌کنند،‌ ادامه داد: باید از تظاهر به معاصی در جامعه جلوگیری شود و هرجا تظاهر به معاصی دیده شد، قوه قضائیه به عنوان مدعی العموم با آن برخورد کند.

این مرجع تقلید با تأکید بر اجرای احکام اسلامی گفت: تعزیرات و حبس باید کاملاً مطابق احکام اولیه اسلام باشد و حتی یک روز حبس اضافی از نظر شرع مبین قابل توجیه نیست.

وی با تأکید بر انطباق جامعه اسلامی با احکام شریعت اسلام اظهار کرد: باید به نحوی عمل شود که گفته شود سیاست ما اسلامی است؛ هرجا اسلام است ما هستیم و هر جا معارض با اسلام باشد ما با آن معارضه می‌کنیم.

گفتنی است در ابتدای این دیدار آیت‌الله لاریجانی گزارشی از اهم فعالیت‌های انجام شده قوه‌قضائیه را به استحضار آیت آیت‌الله صافی گلپایگانی رسانید.
 

رئیس قوه قضاییه همچنین با آیت الله ناصر مکارم شیرازی و آیت الله شبیری زنجانی نیز دیدار کرد.

ارسال به :