چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ -
- 11 Dec 2019
13 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
آیت الله دستغیب: با تظاهر به دینداری تهمت می‌زنند و بازداشت می‌كنند
جرس: آیت الله سیدعلی‌ محمد دستغیب در دیدار ائتلاف اصلاح‌طلبان فارس و جمعی از استادان دانشگاه شیراز به مناسبت آغاز سال نو با اشاره به اینکه مردم وقتی خلافکاری،‌ تهمت و اتهام را می‌بینند و می‌شنوند نمی‌دانند قسم حضرت عباس را باور کنند یا دم خروس را! گفت: نباید بر سر مردم زد و فضا به گونه‌ای باشد که مردم جرأت نداشته باشند در خانه خود درد دل کنند.

 

این مرجع تقلید با تاکید بر اینکه «به اصل ولایت فقیه ظلم شده است»، گفت:«نباید فضا به گونه‌ای باشد که مردم جرأت نداشته باشند در خانه خود درد دل کنند آیا واقعاً باید این گونه باشد؟ یک دفعه بریزند در خانه مردم؟ کتاب،‌ سنت و قانون این جور می‌گوید؟ از طرفی نماز نشان می‌دهند، اذان نشان می‌دهند،‌ می‌آیند و اخلاق را تفسیر می‌کنند اما از طرف دیگر اتهام و تهمت می‌زنند و بازداشت می‌کنند در صورتی که بازداشت بدون حکم جایز و شرعی نیست.»

به نوشته سایت کلمه ، آیت الله سید علی‌محمد دستغیب در این دیدار با اشاره به هدف از خلقت جهان،‌ بعثت انبیاء و ائمه اطهار گفت:‌ همه توجه پیغمبر اسلام و سایر انبیاء به خدای تعالی بود و دنیا را متوجه واقعیت‌هایی که هست کردند، علمای بزرگی از جمله امام خمینی (ره) نیز همین راه انبیاء و ائمه اطهار (ع) را ادامه دادند.

خدای تعالی نیز بندگان خود را دوست دارد. خداوند اگر کسی به حیوانی رحم کند او را دوست دارد چه رسد به انسان،‌ انسانی که پیش خدای تعالی کرامت دارد و به آنها عشق می‌ورزد چون روح خدایی خود همراه او است اما برخی به صورت شایسته از این روح خدایی استفاده نمی‌کنند و البته خداوند به آنها تذکر می‌دهد.

این مرجع تقلید دین اسلام را دینی آسان توصیف کرد و گفت زمانی که حضرت حجت (ع) ظهور می‌کنند واقعیت اسلام تحت الشعاع قرار گرفته که ایشان با دلیل و حجت و با زبان و گفتاری مهرورز مردم را به واقعیات اسلام متوجه می‌کنند،‌ در واقع این جور نیست که امام زمان (عج) دست به کشتار بزنند که یا آنچه را که ما می‌گوییم قبول کنید یا کشته می شوید!

وی ادامه داد: صدق و صفا از خصوصیات مؤمن است اما در مقطعی برخی واقعیت را عکس نشان دادند، دروغ گفتند و در امانت خیانت کردند،‌ لذا قیام امام حسین (ع) برای امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح مردم بود. نظر ایشان اصلاح بود،‌ اما الآن هدف امام حسین(ع) تحت الشعاع قرار داده شده در صورتی که این امام بزرگوار خون خود را دادند که مردم را از جهالت و گمراهی و نادانی بیرون بیاورند،‌ در واقع امام حسین (ع) خود را برای هدایت مردم فدا کرد.

آیت الله سید علی‌محمد دستغیب ظلم به امام حسین (ع) را ظلم به حضرت حجت دانست و ادامه داد:‌ حضرت حجت می‌آیند که مردم را با هم متحد کنند و همه را متوجه مبدأ خود کنند، او می‌خواهد دنیا را متوجه این مسأله کنند که دین اسلام دینی نیست که این قدر سختی در آن باشد و یا مستحبات را فدای واجبات کند،‌ لذا نباید واقعیات اسلام را رها کنیم و به مسائل فرعی که هدف اسلام نیست بپردازیم.

بنا بر گفته این مرجع تقلید هم اکنون به اصل ولایت فقیه هم ظلم شده است.

این روحانی شیرازی با بیان اینکه از زمان حضرت امام جعفر صادق و بعد از غیبت صغری مرجع مردم علماء بودند و هم اکنون هم مردم به ولایت فقیه و ائمه پشت نکرده‌اند گفت:‌ فقها باید عادل باشند و عمل آنها با گفتارشان یکی باشد مردم وقتی خلافکاری،‌ تهمت و اتهام را می‌بینند و می‌شنوند نمی‌دانند قسم حضرت عباس را باور کنند یا دم خروس را!

وی تأکید کرد: عمل فقها با گفتارشان باید یکی باشد،‌ اگر نباشد ظلم به ولایت فقیه است لذا فقها باید عادل باشند و عمل آنها با قول‌شان یکی باشد.

این مرجع تقلید ادامه داد: نباید بر سر مردم زد و فضا به گونه‌ای باشد که مردم جرأت نداشته باشند در خانه خود درد دل کنند آیا واقعاً باید این گونه باشد؟ یک دفعه بریزند در خانه مردم؟ کتاب،‌ سنت و قانون این جور می‌گوید؟ از طرفی نماز نشان می‌دهند، اذان نشان می‌دهند،‌ می‌آیند و اخلاق را تفسیر می‌کنند اما از طرف دیگر اتهام و تهمت می‌زنند و بازداشت می‌کنند در صورتی که بازداشت بدون حکم جایز و شرعی نیست.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد:‌ انشاء الله سال ۸۹ سال خوبی برای مردم باشد و جوان‌ها هم واقعیات را ببینند. اگر عده‌ای خلاف می‌کنند نباید گفت اسلام آن چیزی است که این عده خلاف کاری می‌گویند، لذا اگر عده‌ای بد رفتاری کردند که دلیل نمی‌شود بگوییم اسلام گفته است،‌ اتفاقاً اسلام بهترین دین است و امیدواریم در سال جاری این تهمت‌ها برداشته شود و بزرگانی که به اسلام و انقلاب خدمت کردند برگردانده شوند و فشارها نیز از مردم برداشته شود و آنها که در بازداشتگاه‌ها هستند به خانه‌هایشان برگردانده شوند و مردم اقتصاد خوبی هم داشته باشند.
 

ارسال به :