شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ -
- 18 Jan 2020
21 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تفهیم اتهام  تازه به عمادالدین باقی: انتشار کتاب واقعیتها و قضاوتها
جرس:فاطمه کمالی ، همسر عمادالدین باقی از تفهیم اتهام تازه به به او خبر داد. در حالی که 21 سال از انتشار کتابی به نام "واقعیت ها و قضاوت ها" می گذرد، روز سه شنبه گذشته اتهام نوشتن این کتاب به عمادالدین باقی تفهیم شد.

 

 

همسر باقی به جرس گفت :" یک شنبه این هفته و همزمان با تولد عمادالدین باقی چهار ماه بازداشت او به پایان می رسد در حالی که دو ماهه دوم را بدون قرار در زندان نگهداری شده و باید آزاد باشد و در تمام این چهار ماه او در سلول انفرادی و پس ازآن در سلول بسته بدون هرگونه امکانات و حتی بدون داشتن کاغذ و قلم بوده است."

 

 

 وی اظهار داشت: اتهام اولیه باقی، مصاحبه با آیت الله منتظری بود که از پس از فوت او از شبکه بی بی سی فارسی پخش شد. در پایان اسفند 88 با رای بازپرس پرونده قرار باقی به وثیقه تبدیل شد اما او همچنان بدون قرار و غیر قانونی در زندان نگهداری شد تا اینکه هفته گذشته اتهام تازه ای مبنی بر نگارش کتاب "واقعیت ها و قضاوت ها "که مربوط به 21 سال پیش است به او تفهیم شد. در حالی که این اتهام مشمول مرور زمان شده است و طبق ماده 173 آیین دادرسی کیفری نه تنها از تاریخ وقوع آن مدت هاست می گذرد بلکه از اولین اقدام تعقیبی هم 15 سال گذشته است. زیرا همسر باقی می گوید :" او یک بار در سال 74، یعنی 15 سال گذشته، احضار و در این باره بازجویی شد و تعقیب این اتهام متوقف شد و با مرور زمان اساسا طرح این بحث منتفی است."

 

 

 گفتنی است گفتنی است عمادالدین باقی در سال 77 پس از آنکه بيش از پنج جلد كتاب در صدها هزار‏ ‏تيراژ و نيز مقالات و جزوات و اخبار كذبى ،عليه فقيه و مرجع عاليقدر آيت الله العظمى منتظرى انتشار يافت ، اقدام به انتشار این کتاب نمود.

 

 

در مقدمه کتاب وی ‏ یادآور شده بود که به رغم درخواستهاى مكرر علاقمندان و مقلدان ايشان مبنى بر پاسخگويى‏ ‏به آنها، حضرت آيت الله منتظرى به منظور رعايت مصالح انقلاب و اسلام و حفظ‏ ‏حرمت روحانيت از اين كار ابا داشته و ترجيح دادند كه قربانى اين همه بى عدالتى‏ ‏و ستم شوند ولى از حق مسلم و قانونى خويش استفاده نكنند.

 

باقی خاطر نشان کرده بود که این کتاب در سال " 1371 " تهيه شده بود.اين كتاب در برگيرنده بحثى مستند و علمى از‏ ‏صلاحيتهاى عالى سياسى و اخلاقى و فقهى آیت الله منتظرى است.
 

 

همسر باقی گفت: بر اساس این گزارش ،از سوی دیگر شعبه بازپرسی مستقر در زندان اوین ، آخرین دفاع را درباره این اتهام هم از باقی اخذ و اعلام کرده است کار باقی در دادسرا پایان پذیرفته است.

 

فاطمه کمالی با اعلام این مطلب گفت:" بازپرس پرونده در مورد اینکه همسرش دو ماهه دوم بازداشت موقت خود را بدون قرار در سلول بسته 240 گذرانده به باقی گفته است: او در حال گذراندن دوره محکومیت ناتمام خود در سال 1387 است والا از نظر این شعبه باقی از 24 اسفند ماه 1388 تاکنون باید آزاد باشد."

 

همسر باقی با ابراز تعجب از این موضوع گفت:"باقی دردوره دوم بازداشت خود در سال 1386که به بهانه یک سال حکم اجرا نشده راهی زندان شده بود در 17 مهرماه 1387و پس از گذراندن یک سال زندان در حالی که به دلیل نگهداری در شرایط نامناسب دچار عارضه جسمی شدید شده بود، سه هفته مانده به پایان محکومیت خود با دستور دادستان وقت تهران به مرخصی دو هفته ای می آید و یک هفته باقی مانده از محکومیت خود را نیز با دستور قاضی حداد به زندان طی نامه ای، آزاد می ماند. در همان زمان سخنگوی قوه قضائیه، آقای جمشیدی نیز در جمع خبرنگاران خبر آزادی آقای باقی را اعلام می کند.

 

وی می افزاید : جالب است که اکنون برای نگه داشتن باقی در زندان ، یک هفته مانده به پایان دوره حبس باقی در دوره قبلی زندان را به یاد می آورند. بر فرض که در آن زمان مرخصی باقی به مدت یک هفته تا آزادی اوتوسط قاضی حداد تمدید نشده بود( که هرگز چنین نیست )، اکنون باقی دو ماه است که بدون هیچ توجیه و با قرار وثیقه در زندان و آن هم در سلول بسته است، نه یک هفته.

 

کمالی ادامه می دهد: اگر برفرض به خاطر آن یک هفته باقی مانده، دوره محکومیت می گذراند چرا در بند 240 که حتی بدتر از بند 209 است و در شرایط سخت و بدون امکانات به سر می برد و جز یک پتو و یک جلد قرآن چیز دیگری ندارد و در بند عمومی نیست و حتی از حق داشتن تماس تلفنی ساده با خانواده و یا ملاقات حضوری محروم است؟ این در حالی است که طبق نظر پزشکان زندان در این مدت بیش از 1600 عدد قرص به باقی داده اند و این نشانگر این است که علی رغم وضعیت روحی خوب باقی به لحاظ جسمی و پزشکی او شرایط خوبی ندارد و نه تنها از جهت قانونی که از لحاظ جسمانی هم نباید در زندان باشد."

 

همسر باقی ابراز امیدواری کرد با وجود گذشتن این چهارماه و پایان رسمی بازجویی در اواخر سال 88 و اخذ آخرین دفاعیات و نیز تبدیل قرار به وثیقه توسط بازپرس پرونده در پیش از آغاز سال جدید، به بازداشت باقی خاتمه داده شود.

 

عمادالدین باقی،نویسنده و پژوهشگر ، علاوه بر تحصیل تحصیلات دانشگاهی 12 سال سابقه تحصیل در علوم حوزوی دارد. از او بیش از 20 جلد کتاب منتشر شده است و دارای مقالات متعدد در نشریات گوناگون است.

 

 وی عضو شورای سردبیری روزنامه خرداد و توس بوده و سردبیری روزنامه جمهوریت را به عهده داشته است. او به خاطر فعالیت ها و تحقیقات حقوق بشری برنده چندین چایزه بین المللی در زمینه حقوق بشر است که آخرین آن از سوی بنیاد مارتین آنالز بوده است.


باقی موسس و چهار سال رئیس انجمن دفاع از حقوق زندانیان بوده و همچنین انجمن پاسداران حق حیات نیز به همت وی  تاسیس شده است.

 

چند کتاب باقی به دلیل عدم انتشار در ایران در مصر و لبنان به چاپ رسیده است از جمله دو کتاب او در زمینه اعدام و قصاص.

 

هفت کتاب باقی در دولت احمدی نژاد در ارشاد ماند و اجازه چاپ به آن داده نشد.


این سومین باری است که او راهی زندان اوین می شود. پیش از این یک بار به مدت سه سال و باردیگر به مدت یک سال تحمل حبس کرده و نزدیک به 80 بار احضار و بازجویی داشته است.

 

باقی در روز هفتم دی ماه، فردای عاشورای خونین تهران  برای بار سوم بازداشت شد. به گفته همسر وی، عمادالدین باقی بوسیله حکمی که به امضای دادستان وقت تهران رسیده بود ( به تاریخ روز فوت آیت الله منتظری ) و با عنوان پيشگيري از حوادث پس از فوت آيت الله منتظري ، بازداشت شده است.
 

ارسال به :