چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ -
- 08 Apr 2020
13 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸۹

 

مردم سالاری

 

پیرامون مفاسد اقتصادی

كورش شرفشاهی در سرمقالۀ امروز مردم سالاری خاطرنشان می کند "روزی که برای اولین بار محمود احمدی نژاد درمقام رئیس دولت نهم شعار مبارزه با مفاسد اقتصادی را سرداد و از لیست بلند بالا ی مفسدان اقتصادی در کشوی میزش خبر داد، امیدوار شدیم تا این لیست در مراجع قضایی مطرح شود و مفسدان برای همیشه از صحنه کشور خداحافظی کنند اما نمی دانیم چه شد که چنین نشد. "

 

به نوشته این روزنامه نگار، امروزه در کشور از آقازاده ها سخن رانده می شود، پول هایی با امضای اشخاص صاحب نفوذ جابه جا می شود، صدها و هزاران هکتار از منابع طبیعی کشور را سند می زنند و یک باره افرادی در عرصه اقتصاد چنان تاخت و تاز می کنند که به خود جرات پرداخت مبالغ هنگفتی به نمایندگان مجلس و فعالا ن سیاسی را می دهند.

سرمقاله مردم سالاری در نتیجه نوشته امروز انگشت اتهام به سوی برخی افراد خاصی نشانه رفته; گویی اگر این افراد را بگیرند مساله فساد برای همیشه در کشور به پایان می رسد اما در واقع این طور نیست. باید بدون در نظر گرفتن جناح چپ و راست دست همه فاسدان را رو کنیم اما گمان نمی رود که چنین شود بلکه گویا قرار است عده ای به نام مفاسد اقتصادی با یکدیگر تسویه حساب سیاسی کنند.

 
 
 

کیهان

 

اپوزیسیونِ زیمباوه هم، دست نشاندۀ آمریکاست

کیهان نویسِ امروز با اظهار خوشحالی از اینکه دیدارِ نوروزیِ مهدی کروبی و میرحسین موسوی با تاخیر انجام شده، و بیان اینکه "با 40 روز تاخیر، كروبی و موسوی دیدار نوروزی برگزار كردند"، معتقد است "در این دیدار کروبی به تهمت زدن و دروغ پراكنی علیه نظام پرداخت و به نقل از نامه منتشره در سایت ضدانقلابی جرس تحت عنوان نامه جمعی از زندانیان، مدعی شد: از همسران زندانیان خواسته اند از همسران خود جدا شوند! این چه قانونی است؟"

 

این مقاله ادامه می دهد "كروبی با استناد به اهانت سركرده جریان اپوزیسیون وابسته به آمریكا در جریان سفر احمدی نژاد به زیمبابوه، مدعی شد «عزت جمهوری اسلامی به این نحو زیر سوال می رود» اما اشاره ای به این حقیقت نكرد كه اهانت جریان دست نشاندۀ آمریكا همان رفتاری است كه فتنه گران سبز هم در داخل انجام می دهند و این چیزی از عزت و حقانیت و اقتدار نظام اسلامی كم نمی كند. بلكه اگر جریان های وابسته به آمریكا از جمهوری اسلامی ستایش می كردند، باید عزا گرفت. (گفتنی است برخلاف تظاهر كروبی به ناراحتی از اهانت رئیس اپوزیسیون در زیمبابوه، تمام سایت های ضدانقلابی حامی كروبی و موسوی، از این اهانت استقبال كردند.)"

 

کیهان نویسِ امروز ادعا می کند "اظهارات موسوی در ملاقات با كروبی درباره وضعیت وخیم خاتمی و امثال وی نیز، در واقع نوعی فرار به جلو است چه آن كه خاتمی از چند ماه پیش در جلسات خصوصی و مخملی به انتقادهای تند نسبت به موسوی می پردازد و تاكید دارد كه او به همراه كروبی هم سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان را به آتش كشید و هم آنها را نزد نظام و مسئولان از مشروعیت و اعتبار انداخت به نحوی كه اغلب درخواست های ملاقات وی رد می شود حال آن كه پیش از آن نزد مسئولان احترام و قرب داشت.

همچنین باید در نظر داشت كه مقامات سابقی كه در كشورها مورد مشورت قرار می گیرند به ملت و كشور و نظام خود وفادارند و علی القاعده خائنان به كشور طرف احترام قرار نمی گیرند.

موسوی و كروبی در ملاقات خود و در تداوم فتنه انگیزی های ناكام سابق خواستار برپایی اغتشاش در 22 خرداد شده اند كه البته بیشتر نوعی بلوف برای جدی گرفته شدن از سوی نظام است."

 
 
 

رسالت

 

کاری حقوقی نیست

محمد کاظام انبارلویی در سرمقالۀ امروز رسالت به ماموریت تازه یک مقام دولتی برای وصول مطالبات معوق بانکی اشاره می کند که قرار است به اتفاق کمیته ای که از سازمان بازرسی وزارت اطلاعات و دیگر ارگان ها راهکاری برای وصول مطالبات پیدا کند.

 

این روزنامه نگار هوادار دولت ، با تاکید بر این که "این تدبیر از یک ساز و کار حقوقی و معقول برخوردار نیست"، خاطرنشان می کند "پنجاه هزار میلیارد تومان از بیت المال مسلمین در دست عده ای معدود قرار گرفته و برخی از آنها با گردن کلفتی حاضر نیستند یک ریال آن را بر گردانند در حالی که بر میلیاردها دلار اموال منقول و غیر منقول در داخل و خارج کشور تکیه کرده اند و به ریش دولت و ملت می خندند."

 

سردبیر روزنامه رسالت، این سوال را کلیدی خوانده که چرا بانک های دولتی که پول بی زبان دولت و ملت را در اختیار این افراد قرار داده اند به دیوان محاسبات به عنوان دادگاه صالحه برای گرفتن مطالبات معوقه رجوع نمی کنند؟ و اگر هم گفته شود همه کسانی که بدهکاری بانکی دارند اشخاص حقوقی و عمدتا دولتی نیستند پاسخ آن است آن دسته از متهمین که دولتی هستند چرا بانک ها از طریق دیوان محاسبات عمل نمی کنند؟

 
 
 

جوان

 

در باب قرائت رحمانی از دین

عبدالله گنجی در سرمقالۀ امروز جوان، با حمله به آنچه اخیرا میرحسین موسوی بعنوان "قرائت رحمانی از دین" مطرح و یادآوری کرده بود، ابتدا می نویسد: "قرائت تک بعدی از اسلام با عنوان  «قرائت رحمانی از دین» سال‌هاست که توسط سید محمد خاتمی و اعضای حزب مشارکت به بهانه‌‌های مختلف مفهوم‌سازی و توزیع می‌شد، اکنون مطالبه این قرائت از نظام جمهوری اسلامی به میرحسین موسوی رسیده است. میرحسین در دیدار با اعضای تشکل غیرقانونی ملی – مذهبی بر قرائت رحمانی از دین تأکید می‌کند و بلافاصله تفسیری از آن ارائه می‌دهد که مبتنی بر شاخص‌های تعریف شده لیبرالیسم است."

 

گنجی ادعا می کند: "... از سال‌ها پیش سران فکری تجدیدنظرطلبان بر این باور بودند که گذر از جمهوری اسلامی و استحاله درونی آن بدون توجه به مفاهیم دینی و بومی میسر نیست. لاجرم باید از ادبیات بومی و تصورات قالبی مردم برای تئوریزه کردن مفاهیم جدید استفاده کرد. لذا برای تولید ادبیات ناهمگون دینی – وارداتی همت گماردند. در تفسیر سلبی از نظام جمهوری اسلامی مفاهیمی همچون «دیکتاتوری صالحان»، «اومانیزم الهی» و ... را ابداع کردند. اما هیچ یک، حاملان و مخاطبان خود را پیدا نکرد."

 

سرمقاله نویسِ این روزنامۀ وابسته به سپاه، همچنین مدعی می شود: "از آنچه در 12 سال گذشته توسط تجدیدنظرطالبان بر نظام جمهوری اسلامی رفته است به خوبی می‌توان کارکرد قرائت رحمانی از دین را به نظاره نشست. عطاءالـله مهاجرانی هنگام اخذ رأی اعتماد از مجلس پنجم با صراحت بر به‌کارگیری دو مفهوم «تساهل و تسامح»، تأکید کرد و موسوی نیز از واژه مبادا برای تبیین نظر خود استفاده می‌کند. قطعاً قرائت رحمانی تجدیدنظرطلبان از دین را نمی‌توان به صورت مستقل و پدیدارشناسانه باور نمود. بلکه همه شاخص‌های نگرشی و رفتاری تجدیدنظرطلبان باید در تفسیر آن به کار گرفته شوند. به زعم نگارنده، قرائت رحمانی نسخه بازسازی شده لیبرالیسم و سکولاریسم است که لباس بومی  ‌پوشیده است..."

 
 
 

پول

 

روزگار بد فرش ایرانی

گزارش ویژۀ این روزنامه اختصاص دارد به حال و روزِ بدِ فرش ایرانی و خاطرنشان می کند "فرش ایرانی روزگار خوشی ندارد...نه اینكه اشكال از سازمان میراث فرهنگی و وزارت بازرگانی باشد كه طرح‌‌های جدید برای سرپرستی‌اش می‌دهند، كه فرش ایرانی سال‌هاست به سوی اضمحلال می‌تازد و بسته‌های پیشنهادی جدید تنها زخمه‌ای دیگر بر پیكر ناتوانش است. سال‌هاست كه به محاق فرش‌های ارزان‌قیمت اما خوش‌طرح و نقشه چین و پاكستان رفته است. "

 

نویسنده تاکید می کند تنها چین نیست كه جایگاه فرش ایرانی را در جهان به خطر انداخته است بلكه كشورهایی چون بنگلادش، پاكستان و حتی هند هم با بهره‌گیری از امكانات تكنولوژیك به رقیبان جدی فرش ایرانی تبدیل شده‌اند و بافت این فرش‌ها به اندازه‌ای دقیق و نزدیك به فرش‌های ایرانی است كه بر اساس نظر بسیاری از كارشناسان نوع گره این فرش‌ها همان گره ایرانی است. البته فرش‌های به بهایی بسیار نازل‌تر از ایران در سبد خریداران قرار می‌گیرند.

 

این مقاله متذکر می شود: "در چنین فضایی، نجات فرش ایرانی مهم‌تر می‌نماید یا اینكه فرش را سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مدیریت كند یا وزارت بازرگانی؟ فرش بیش از اینكه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و یا نمادی از نمادهای ایرانی باشد، بخشی از صادرات غیرنفتی ایران است. صادراتی سنتی كه رشد آن تنها در مباحث بازرگانی خارجی می‌گنجد. "

 
 

 

تهران امروز

 

احمدی نژاد و علما

مطهره شفیعی طی مصاحبه ای با مشاور مذهبی رییس دولت، از وی پرسیده پس از بازگشت آقای احمدی‌نژاد از قم در اواخر سال گذشته این شایعه مطرح شد كه برخی مراجع از پذیرفتن ایشان خودداری كرده‌اند. ماجرا چه بود؟ وی پاسخ داده اصلا صحت ندارد. ما در برنامه‌ریزی برای دیدارهای ‌احمدی نژاد در قم با محدودیت‌هایی مواجه بودیم كه مهم‌ترین آن، محدودیت زمانی تیم دولت بود یا اینكه برخی آقایان در قم نبودند و برخی دیگر به دلایل خاص خود، ملاقات نداشتند.

 

خبرنگار تهران امروز خاطرنشان کرد: " پرسیدم نگاه مراجع به عملكرد دولت چگونه بود؟

سقای بی ریا جواب داد "برخی بزرگان انتقادات‌شان را غیر حضوری و برخی دیگر شفاف و در حضور ‌رئیس جمهور مطرح كردند در نهایت آنچه در مجموع حاصل شد، ملاقاتهای پربركت رئیس جمهور در جو صمیمی با مراجع بود."

 

توضیح دیگر مشاور رییس دولت به نوشته تهران امروز این است که ‌احمدی نژاد از مراجع عظام و حوزه‌های علمیه درخواست كردند تا در طرح‌ریزی و برنامه‌ریزی مسائل فرهنگی مشاركت داشته باشند. همه می‌دانند بودجه‌های كلانی كه گذاشته شده، نیاز به برنامه ‌ریزی خوبی دارد لذا حوزه‌ها باید به دولت كمك كنند.

 
 
 

ابتکار

 

پیرامون انتخابات

سرمقاله نویس روزنامه ابتکار یشنهاد کرده است "محدودیت دوبار انتخاب برای رییس جمهور برداشته شود تا وی بتواند با رای مردم برای چند بار انتخاب شود"؛ چرا که "قانون اساسی انتخاب سه باره رییس جمهور را ممنوع کرده اما انتخاب نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، شوراها و خبرگان رهبری بدون محدودیت است".

 

به نظر نویسنده این مقاله، مخالفان حذف محدودیت از دوران ریاست جمهوری که معتقدند که این اقدام سبب دیکتاتوری و افزایش فساد درکشور خواهد شد به این پرسش پاسخ دهند که آیا نبود محدودیت زمانی در ادامه مسئولیت‌های کلان سایر منتخبین ملت،سبب افزایش فساد باندی و فامیلی در میان آنها نشده است یا نمی‌شود؟ آیا هچ راه برای مبارزه با فساد و دیکتاتور ها احتمالی جز حذف وجود ندارد؟

 

سرمقاله نویس ابتکار در عین حال خاطرنشان می کند: "آیا لازم نیست که درکشور از یک فرمول واحد در انتخاب منتخبین استفاده شود؟ اگر محدود کردن دوره نمایندگی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به نوعی در تضاد با دموکراسی است آیا همین دلیل برای محدود نگه داشتن دوران ریاست جمهوری ظلم به دموکراسی نیست و نخواهد بود؟ اگر وجود این محدودیت ضرورتی برای کمک به چرخش قدرت در دست همه مردم است نه یک گروه خاص، آیا این چرخش قدرت نباید در میان منتخبان مردم در مجالس و شوراها انجام شود؟ "

 
 
 

آرمان

 

در باب جمعیت تهران

سرمقالۀ امروز آرمان به قلم عزت‌الله یوسفیان، نمایندۀ مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان می کند که "هر طرح و ایده‌ای مهاجران به تهران را که صاحب کسب و زندگی هستند نمی‌توان از تهران خارج کرد ولی دلیلی وجود ندارد که کارمندان مجردی که به دلایل مختلف به تهران منتقل شده‌اند در تهران باقی بمانند. در صورت خروج این کارمندان از تهران هم هزینه‌های زندگی آنان کاهش می‌یابد و هم هزینه‌هایی که نظام برای آنان می‌پردازد، کاهش می‌یابد.

 

به نظر یوسفیان، در صورت فراهم شدن خدمات بیمارستانی و پزشکی مناسب نظیر بخش دیالیز یا سی‌تی‌اسکن یا ام‌آرآی در شهرستان ‌ها، روستاییان و شهرستانی‌هایی که برای درمان به تهران سفر می‌کنند هرگز به تهران نخواهند آمد تا مسائل حاشیه‌ای بعدی به وجود آید.

 

در پایان آمده است "دولت ابتدا اخراج کارمندان خود را شروع کند"...چرا که به طور قطع این ایده در کوتاه مدت توفیقی به دست نمی‌آورد. ولی نمی‌توان به بهانه زمان بر بودن یا بودجه بر بودن از این مسئله مهم چشم‌پوشی کرد. این طرح باید آغاز شود و لااقل این حرکت از سوی دولت دهم آغاز می‌شود و باید از سوی دولت‌های بعدی ادامه یابد.

 
 
 

اطلاعات

 

دیپلماسی سیاسی، هسته یا اقتصادی

دکتر محمود رضا امینی در سرمقالۀ امروز اطلاعات، پیرامون روند مذاكرات هسته‌ای ایران با كشورهای مختلف، به‌ویژه باتوجه آمریكا و كشورهای 1+5  بحث می کند و می پرسد: "آیا دغدغه اصلی مذاكره‌كنندگان با ایران (در مسائل هسته‌ای) اساساً سیاسی ـ امنیتی یا اقتصادی است؟"

 

سرمقاله نویسِ اطلاعات همچنین خاطرنشان می کند:

 "اگرچه دولتمردان كارآزموده آمریكایی و اروپایی ظاهراً با دغدغه سیاسی ـ امنیتی وارد مذاكرات هسته‌ای می‌شوند و همواره غیرصلح آمیز بودن روند هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را در محافل سیاسی مختلف، بیانیه‌ها و اطلاعیه‌های رسمی مورد تأكید قرار می‌دهند...اما به‌نظر می‌رسد این كشورها دقت و كنترل آژانس انرژی اتمی بر برنامه هسته‌ای ایران و تأیید صلح‌آمیز بودن آن از سوی آژانس را نیز قبول دارند. بنابراین، مبنای ادعای كشورهای آمریكایی و اروپایی درخصوص غیرصلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران، بی‌اساس به‌نظر می‌رسد."

 

امینی ضمن انتقاد از مدیران دستگاهِ دیپلماسی دولت، متذکر می شود: "...نگارنده در زمان تصدی دبیری آقای لاریجانی برشورای عالی امنیت ملی طی مكاتبه رسمی كه رونوشت آن به برخی دیگر از مسئولین مرتبط نیز داده شد، مدعی شد كه می‌توان در مذاكرات هسته‌ای، ازكنشگران مطمئن و مجرب اقتصادی به نحوی استفاده كرد كه هیاهوی سیاسی روی پرده تا جای ممكن كاهش یابد. در شرایط كنونی نیز در دیپلماسی هسته‌ای با توجه به پشت‌پرده‌های شفاف و غیرشفاف، می‌توان از كنشگران و فعالان اقتصادی مورد وثوق، بهره جست."

 

ارسال به :