سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ -
- 18 Jun 2019
14 شوال 1440 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
وضعیت نگران کننده سه زندانی سیاسی مسعود لواسانی، رضا خندان و رضا جوشن
جــرس: بنا به گزارش رسانه ها و فعالان حقوق بشری، وضعیتِ نامعلوم و ادامه بازداشتِ سه زندانی سیاسی به نامهای مسعود لواسانی روزنامه نگار، رضا خندان نویسنده و رضا جوشن فعال سیاسی، سبب ایجاد نگرانی های زیادی در خانواده های آنان و کنشگران حقوق بشری گردیده و نسبت به خطراتی که آنان را تهدید می کند، هشدار داده شده است.

 


به گزارش خبرگزاری حقوق بشر ایران (رهانا)، خانواده‌ مسعود لواسانی، روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس زندانی که از چهارم مهرماه گذشته در زندان به سر می برد، از چندی پیش وثیقه‌ ای معادل ۵۰۰ میلیون تومان تودیع کرده اند، اما پس از ۸ ماه، هیچ خبری از اعطای مرخصی یا آزادی او در دست نیست.

این گزارش همچنین از وضعیت بسیار نگران کنندۀ روحیِ فرزند خردسال وی و نگرانی مضاعف خانواده خبر می دهد.

این روزنامه نگار دربند،بیش از۱۰سال از همکارانِ مطبوعاتِ اصلاح طلب،از جمله شرق،کارگزاران و اعتمادملی بوده است.


پایگاهِ اینترنتی فعالین حقوق بشر و دموکراسی نیز، از وضعیتِ وخیم جسمانی و بلاتکلیفیِ رضا خندان، نویسنده و فعال حقوق کودکان خبر می دهد که علی رغم تودیع وثیقه و ابتلا به بیماری های جسمی حاد، پس از گذشت بیش از سه ماه، کماکان در بازداشت به سر می برد و بازجوی پرونده از آزادی وی ممانعت به عمل می آورد.


خندان نویسنده، فعال حقوق کودکان و از اعضای هیئت مدیره کانون نویسندگان ایران می باشد که دچار ناراحتی حاد قلبی است، بطوری که دستها و پاهای او بی حس می شوند ولی تاکنون مسئولان زندان از درمان جدی وی خوداری کرده اند.


این گزارش خاطرنشان می سازد خندان علیرغم تبدیل قرار موقت بازداشت به سپردن وثیقه و تودیع آن، می بایست اواخراسفند ماه آزاد می شد اما بازجوی وی از آزادی ایشان ممانعت به عمل می آورد و دلیل آن را رسیدگی به قسمت دوم اتهامات که فعالیت های وی در کانون نویسندگان ایران می باشد، عنوان می کند.


رضا خندان مهابادی، هفتم بهمن ماه سال گذشته با یورش مامورین وزارت اطلاعات دستگیر و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد و بیش از چهل روز را در سلول های انفرادی به سر برد و اخیرا به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شده است.


این سامانه خبری همچنین وضعیتِ زندانی سیاسی رضا جوشن را بدلیل اینکه در سلولی همراه با قاتلین خطرناک نگهداری می شود و از هرگونه ملاقات، تماس و حقوق اولیه محروم است، وخیم گزارش کرد.

 

ارسال به :