سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
در آستانه روز جهانی مطبوعات؛ نامه بیست وبلاگ نویس و روزنامه نگار از اوین
جرس: بیست تن از روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان دربند کشورمان در آستانه روز مطبوعات با صدور بیانیه ای از اوین با تبریک این روز به اهالی مطبوعات به تشریح وضعیت رسانه ای کشور پرداخته و ایران را بزرگترین زندان روزنامه نگاران خواندند.

متن این نامه که در اختیار جرس قرار گرفته است به شرح زیر است:


 

 

بنام خداوند جان و خرد

 

 

 

گفتم اين جام جهان بين به تو كي داد حكيم گفت آنروز كه اين گنبد مينا مي كرد

گفت آن يار كزو گشت سردار بلند جرمش اين بود كه اسرار هويدا مي كرد


فيض روح القدس اگر باز مدد فرمايد ديگران هم بكنند آنچه مسيحا مي كرد

 

روز جهاني مطبوعات در شرايطي فرا مي رسد كه خود سانسوري و سانسور سازمان يافته ي گسترده اي عليه رسانه هاي مختلف ايران اعمال مي گردد و دامنه آن تا حد اعمال تيترهاي تحميلي و عكس هاي منتخب حكومتي گسترش يافته . روز جهاني مطبوعات در اوضاع سياسي و اجتماعي خاص كشورمان به گونه اي فرا مي رسد كه تعداد روزنامه هاي مستقل و آزاد بوي‍ژه آن گروه كه در اختيار دگرانديشان ، تحول خواهان و اصلاح طلبان است در پي تعطيلي هاي اخير اكنون به اندازه انگشتان يك دست نيز نمي رسد. طرفه آنكه اين گروه از نشريات از حداقل ظرقيت هاي اطلاع رساني آزاد و آگاهي بخشي عمومي آنگونه كه حتي در موارد 4 و 5 قانون مطبوعات تاكيد شده است محرومند و فشارها و اجبارهاي غير قانوني حاكميت هرروز راه را بر فعاليت هاي حرفه اي مي بندد. همچنين شاهد اين مسئله هستيم كه هرروز تعداد بيشتري از مديران ، سردبيران و روزنامه نگاران در بازداشتگاهها و زندانهاي مختلف ايران جاي داده مي شوند و اين روند باعث شده كه ايران به بزرگترين زندان روزنامه نگاران در جهان تبديل شود .

 


روز جهاني مطبوعات در شرايطي فرا مي رسد كه ما اهالي رسانه ها اعم از روزنامه نگاران و وبلاگ نويسان محبوس در زندانهاي ايران بصورت فزاينده اي با وثيقه هاي سنگين تر و احكام غير منصفانه ي وسيعتري مواجه هستيم و شرايط زيست و حياتمان به دليل خبر رساني ، مقاله نويسي ، مصاحبه و شركت در ميز گرد هاي حرفه اي در خصوص آزادي ، دمكراسي و حقوق بشر و در مجموع انجام رسالت مطبوعاتي و انتقاد از حاكمان در زمينه هاي سياسي ، اجتماعي و اقتصادي هرروز محدودتر و سخت تر مي شود.

 


ما روزنامه نگاران و وبلاگ نويسان محبوس در زندان و بازداشتگاههاي روز جهاني مطبوعات را به اهالي رسانه هاي همگاني ايران و جهان تبريك و تهنيت عرض مي نمائيم.

 


جادارد كه از اين فرصت استفاده كنيم و از كليه اقشار و گروهها بخصوص نهاد ها و انجمن هاي صنفي و حرفه اي كه در ايام باداشت و محاكمه و زنداني شدن غير قانوني اهالي مطبوعات ايران از آنان حمايت كرده اند و با قلم و قدم به ياري و مدد آنها برخاسته اند سپاسگزاري كنيم.

 

10 ارديبهشت 1389
30 آوريل 2010
 

 

میلاد اسدی – علی بهزادیان نژاد – علی بیکس – سید مسعود حسینی لواسانی- عباس خلیلی درمنکی- مجید دری- رضا رفیعی فروشان – عیسی سحرخیز- حسن سرشاری- کیوان صمیمی – حشمت الله طبر زدی- جهانگیر عبد اللهی – نادر کریمی جونی- کوهیار گودرزی- جواد ماهزاده- سعید متین پور- مهدی حیدریان – حجت الله ملکی – علی ملیحی – ضیا نبوی
 

ارسال به :