چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ -
- 08 Apr 2020
13 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۹

کیهان
حضور احمدی نژاد در نیویورک و ترس اسراییل

کیهان روزنامه هوادار دولت، از قول مقامات كاخ سفید نوشته است که "حضور احمدی نژاد در نیویورك هواداران اسرائیل را هراسان كرده است. "

بنا به ادعای مقاله نویس کیهان، احتمال حضور رئیس دولت در كنفرانس بازنگری خلع سلاح كه فردا در نیویورك آغاز می شود "نه تنها باعث هراس و سردرگمی مقامات كاخ سفید شده بلكه یهودی ها را هم به واهمه انداخته است. "

روزنامه تحت نظر رهبر جمهوری اسلامی، همچنین گزارش داده گروه های یهودی در تلاش هستند تا از اعضای سازمان ملل بخواهند هنگام سخنرانی رئیس جمهور ایران، نشست را ترك كنند و در بیانیه ای اعلام كردند كشورها را بویژه آنهایی كه برای دموكراسی و آزادی ارزش قائل هستند فرا می خوانیم هنگامی كه محمود احمدی نژاد برای سخنرانی برخاست سالن سازمان ملل را ترك كنند."


آفتاب یزد
بهتر است نرود چون فقط وزرای خارجه حضور دارند

در حالی كه محمود احمدی نژاد، اصرار دارد فردا برای ششمین بار و این بار برای شركت در كنفرانس بازنگری در پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای به نیویورك برود، بنا به نوشتۀ اکثر روزنامه ها، واكنش ها در این خصوص به ویژه درباره صدور ویزا برای رئیس دولت و هیات ایرانی و ماهیت حضور آنها، همچنان ادامه دارد.

روزنامه آفتاب یزد نیز در این مورد خاطرنشان می سازد" "پس از اما و اگرهایی كه درباره احتمال عدم صدور مجوز برای حـضـور احـمدی‌نژاد در اجلاس نیویورك مطرح شد، ‌یك عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: به صلاح نیست كه رئیس‌جمهور ایران در ‌این اجلاس حضور پیدا كند.
به گزارش آفتاب یزد، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه عضو فراكسیون اصولگرایان مجلس با تاکید بر این که اجلاس بازنگری ‌پیمان منع گسترش سلاح های كشتار جمعی در سطح وزرای خارجه برگزار می‌شود گفت صلاح نـیست رئیس‌جمهور ایران در آن شركت كند. ‌اما در اجلاس پاییزه سازمان ملل كه با حضور سران بسیاری از كشورها برگزار می‌شود می‌تواند مواضع جمهوری ‌اسلامی را تبیین كند."


جوان
شان نمایندگی مجلس

رسول سنایی راد در سرمقاله امروز روزنامه وابسته به سپاه، ضمن حمله به نمایندگان اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی بدلیل دیدار نوروزی آنها با میرحسین موسوی، ابتدائا ادعا می کند: "در ایام تعطیلات نوروزی که بسیاری از نمایندگان برای ارتباط با مردم و آگاهی از مشکلات و مسائل حوزه انتخابیه خویش به شهرستان‌ها عزیمت می‌کنند، عده‌ای از نمایندگان فراکسیون اقلیت مجلس که مدعی اصلاح‌طلبی‌اند، شرکت در جلسات رایزنی و هماهنگی سیاسی و دیدار با سران فتنه را ترجیح داده و به صورت نمایشی و سفارشی وقت مفصلی را به زیارت میرحسین موسوی اختصاص دادندکه پس از دریافت سیلی جانانه از مردم در راهپیمایی 9 دی و 22 بهمن ، ماه‌ها است در انزوا و گوشه‌نشینی بسر می‌برد."

سرمقاله نویس روزنامه جوان مدعی شده است: "با افشای این خبر، موجی از اعتراضات مردمی در پاره‌ای از مناطق مربوط به حوزه‌ انتخابیه‌ این قبیل نمایندگان به صورت خودجوش توسط مردم به راه افتاد و برخی شخصیت‌های محلی نیز نسبت به این اقدام مغایر با شأن نمایندگی آنان هشدار دادند.
با توجه به اینکه چنین اقدامی از سوی این دسته از نمایندگان دوم خردادی نه تنها دهن‌کجی به نظام و بی‌اعتنایی به منافع و مصالح موکلان، بلکه نوعی حمایت و جانبداری از فتنه‌انگیزان به حساب می‌آید که هنوز هم مواضع ارتباطات و تلاش‌های آنان، حاکی از استمرار فتنه‌جویی و اغتشاش‌طلبی است، نباید به تسامح از کنار آن گذشت و از این اقدام که بوی خیانت و دسیسه می‌دهد به آسانی گذشت."

وی در توجیه این ادعای خود ، بدون نگاه به آنچه فی الواقع در کشور طی سال گذشته رخ داده، دلایلی واهی آورده و می نویسد:
"چنین دیدارهایی، دمیدن بر آتش زیر خاکستر و کمک به خروج سران فتنه از انزوا و همراهی با کسانی است که با متهم نمودن نظام به تقلب و بی‌اعتنایی به آرای 24 میلیونی مردم، دست به اغتشاش‌طلبی و اردوکشی‌های خیابانی زدند که جنایاتی مثل شهید و مجروح کردن ده‌ها سرباز و درجه‌دار نیروی انتظامی و بسیجی، به آتش کشیدن مسجد و اهانت به تصویر امام راحل و حمله به آرمان‌های ایشان و بالاتر از همه شکستن حرمت روز عاشورا از پیامدهای خیانت و جنایت سران فتنه رنگی به حساب می‌آید.
"ارتباط‌گیری با کانون فتنه که متأسفانه تأیید و حمایت بیگانگان و همراهی ضدانقلاب را در سطوح مختلف به نمایش گذاشته، نه تنها به تلقی وجود گسست و دوگانگی درون مجلس، دامن می‌زند، بلکه نشت اطلاعات دارای طبقه‌بندی سری و خیلی محرمانه نمایندگان را که به عنوان امانت در دسترس آنان قرار می‌گیرد، نیز محتمل است. خطر چنین احتمالی زمانی روشن‌تر می‌شود که نفوذ نامحرمان و ضد انقلاب به کانون فتنه و حضور طیفی از منافقین، سلطنت طلب‌ها و بهائی‌ها را در فتنه رنگی از یاد نبرده باشیم. "

این سرمقاله نویس به سخنان یکی از فرماندهاهن سپاه نیز گریزی داشته و در همین رابطه می نویسد: "
"از آنجا که فتنه رنگی در مراحل قبلی با محدود شدن در بخش شمالی تهران از توسعه و گسترش فتنه به سایر مناطق ناتوان بود، به سادگی تن به مهار از سوی نیروهای مدافع انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی داد، امسال یکی از استراتژی های اصلی کانون فتنه توسعه آن به سایر شهرها است که چنین دیدارهایی می‌تواند حاکی از هماهنگی این دسته نمایندگان با سران فتنه و سوء استفاده از مصونیت پارلمانی برای فتنه‌کشی به شهرستان‌ها و همکاری با فتنه آفرینان به حساب آید. "


اطلاعات
پیامدهای سیاست تشویقی افزایش جمعیت

دکتر حسن دیباج در یادداشتی تحت عنوان «پیامدهای سیاست تشویقی افزایش جمعیت»، خاطرنشان می کند "اخیراً برنامه‌هایی برای تشویق زاد و ولد و افزودن به نرخ رشد جمعیت كشور ارائه شده و استدلال سیاسی برای این برنامه‌ها از این قرار است كه نفوس بیشتر قدرت بیشتری برای كشور می‌آورد."

وی دلیل نوشتن این مقاله را آن می داند که "به طور مختصر نشان داده شود كه استدلال فوق نیاز به تامل و تعمق بیشتری دارد. علاوه براین به نقش دولت بر نزول كیفی جمعیت اشاراتی شود."

دکتر دیباج در این زمینه خاطرنشان می سازد:
"اگر جدولی از كشورها تهیه و به ارقام جمعیت، چگالی جمعیت، رشد سالانه جمعیت، تولید ملی، تولید سرانه ملی، و شاخص توسعه انسانی كشورها توجه كنیم، سریعاً متوجه می‌شویم كه رابطه‌ای منفی بین شاخص‌های جمعیتی و شاخص‌های توسعه و رفاه وجود دارد. شدت این رابطه به خصوص برای كشورهای جهان سوم محسوب و واضح است. غالب كشورهای پرجمعیت دنیا در زمره كشورهای جهان سوم و توسعه نایافته قرار دارند و بخش عظیمی از جمعیت آنها فقیر هستند. كشورهایی نظیر چین، هند، پاكستان، نیجریه، جمهوری دموكراتیك كنگو، بنگلادش، اوگاندا، اتیوپی سریع‌ترین رشد جمعیت را نشان می‌دهند. البته استثنائاتی هم وجود دارد كه مهمترین آن ایالات متحده آمریكاست. در مورد آمریكا باید توجه كرد كه اولاً جمعیت این كشور در منطقه‌ای بسیار وسیع و پر آب پخش شده است. ثانیاً قسمت اعظم رشد جمعیت آمریكا از مهاجرت تامین می‌شود و نه زاد و ولد داخلی. اقتصاد باز آمریكا با حجم غول‌آسایی از سرمایه نیروهای كاری مجرب كشورهای دیگر را جذب می‌كند.كشورهای چین و هند نیز بر اثر رشد سریع اقتصادی خود به قدرت روزافزون سیاسی دست یافته‌اند نه به دلیل جمعیت زیاد. رشد سریع اقتصادی این كشورها نیز به اتخاذ سیاست‌های آزادسازی اقتصادی به دست آمده است. به بیان دیگر عامل مهم رشد اقتصادی چین و هند رشد سرمایه در این كشورها بود كه به رشد بهره‌وری اقتصادی و در نتیجه رشد اقتصاد ملی انجامیده است. این در حالی است كه هر دو كشور با جدیت سیاست‌های كنترل جمعیت را پی‌گیری می‌كنند.

این کارشناس اقتصادی معتقد است "جمعیت ایران جوان و بهره‌وری یا تولید سرانه ملی بسیار پایین است، به خصوص اگر تولید نفت را از تولید كل كسر كنیم. در حال حاضر توان اقتصادی ایران بیش از هر چیز به تولید نفت و نه عوامل دیگر نظیر تعداد جمعیت كشور بستگی دارد. تولید و قیمت نفت نیز به تقاضای جهانی بستگی دارد كه در خارج از مرزهای ملی تعیین می‌شود. اگر واقعاً نگران قدرت كشوریم، باید نگران تولید ملی و كاهش وابستگی به نفت باشیم كه آنهم جز از طریق اصلاحات اقتصادی ممكن نیست. آزادسازی اقتصادی موجب افزایش سرمایه‌گذاری موثر و همچنین ارتقای فرهنگی و آموزشی شده و سبب می‌شود تعداد بیشتری و به نحو مطلوبتری در تولید سهیم باشند."


آرمان
داستان کهنۀ قره باغ

سرمقالۀ امروز آرمان، به قلم دکتر الهه کولایی، خاطرنشان می کند "سیاست جمهوری اسلامی از زمان استقلال کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز، همواره تقویت صلح و ثبات در این منطقه بوده و بر خلاف فضای تبلیغاتی منفی، تهران همواره تلاش کرده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود برای بهبود روابط با این کشورها و ارتقای جایگاهش در این حوزه استفاده کند. "

به نوشته این استاد دانشگاه تهران، در مناقشه قره باغ و درگیری‌های ارامنه و آذری‌ها، ایران از آغاز استقلال آذربایجان و ارمنستان تجربه میانجی‌گری و تلاش برای صلح سازی را ثبت کرده است اما ناموفق بودن این تجربه به دلیل مخالفت روسیه در اولین اقدام بود و اکنون این کار با توجه به موضع موافق مسکو می‌تواند شرایط جدیدی را برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد کند.
در انتهای مقالۀ روزنامه آرمان آمده است: "رهبران آذربایجان و ارمنستان قادر نخواهند بود که امکانات گوناگون ایران را در حل و فصل این منازعه طولانی مدت و دارای ابعاد بین‌المللی نادیده گرفته و انکار کنند. "


پول
فرصت های سوخته

محسن بهرامی در گزارش اصلی این روزنامه اقتصادی صبح تهران به جایگاه ایران در نمایشگاه شانگهای پرداخته و با اشاره به حضور کشورهای مختلف در این نمایشگاه، می پرسد : "ایران ما در کجای این رقابت تنگاتنگ قرار دارد؟ کشوری که فرهنگ 2500 ساله را بر پیشانی دارد و در معادلات سیاسی جهان می‌رود به صف بزرگان بپیوندد. "

وی در این گزارش پرسیده اما آیا می‌توانیم از شانگهای و اکسپو 6 ماهه‌اش برگ برنده‌ای برای خود ساخته و سربلند از این رویداد عظیم جهانی خارج شویم؟ فارغ از هرگونه نگاه و برداشت سیستماتیک باید گفت امید چندانی نیست؛ در واقع دولتمردان ما به راحتی از کنار این فرصت گرانبها گذشتند و در شرایطی که می‌توانستیم از سه،چهار سال گذشته خود را برای حضور در این رویداد آماده کنیم نظاره‌گر اقدامات سایر کشورها شدیم و در واپسین ماه‌های آغاز به کار اکسپو شانگهای به فکر اسباب‌کشی به این بندر برای نمایش توانمندی‌های ایران افتادیم."
مطهری و اقتصاد
اما در گوشه ای دیگر این روزنامه صبح تهران، محمد نهاوندیان در مقاله ای با اشاره به درس های آیت الله مرتضی مطهری درباره اقتصاد تاکید کرده آن چه به عنوان نظریات اقتصادی اولین رییس شورای انقلاب منتشر شد نظرات وی نبوده بلکه یادداشت هائی است مربوط به سال های 32 .

به اعتقاد رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن، مطهری وی یك نظرگاه عدالت‌جویانه در مسایل اقتصادی داشت، یعنی به بی‌عدالتی‌های نهادینه در نظام‌های كاپیتالیستی معترض بودند، اما به هیچ وجه به مبانی و توصیه‌های ماركسیستی – سوسیالیستی در شیوه ایجاد عدالت موافق نبودند. تمام رویكرد ایشان در تحلیل مسایل اقتصادی مكاتب مبتنی بر فقه بود.
به ادعای نویسنده مقاله پول از اصلی‌ترین اشكالات مطهری به دیدگاه ماركسیستی، نفی مالكیت خصوصی بود که آن را باعث بزرگ‌شدن دولت و سیطره دولت در امور اقتصادی مردم می دانست اما این به‌این معنا نیست كه بی‌قید و شرط اقتصاد كاپیتالیستی را می پذیرفت. انتقادات وی به اقتصاد كاپیتالیستی از آن جهت كه ارایه فرصت‌های برابر برای دارندگان كار و ابتكار در این نظام وجود ندارد، كاملا محفوظ بود. اما به هر حال، مالكیت سرمایه و تولید ثروت از نظر ایشان، یكی از مبانی غیرقابل انكار فقه اسلامی بود. "


ابتکار
معلم عشایری

فضل الله یاری در مقاله ای که در روزنامه ابتکار امروز در صدر قرار گرفته، من باب برگداشت و رثای محمد بهمن بیگی معلم عشایری کشور خاطرنشان کرده است: "در آستانه روزی که نام معلم را بر آن نهاده اند، بار سفر بسته‌ای که بگویی معلمی؟ در این که کسی تردید ندارد.چند نسل از معلمان و دانش آموزان روستازاده و کوچنده جنوب ایران گواهی داده اند معلمی ات راو تلاش ات را و سخت جانی ات را برای مقابله با سیاهی ها. "

این مقاله یادآور می سازد "آن زمان که چراغ دانش را در سیاه چادرها روشن کرده بودی نه انتظار نان داشتی و نه سودای نام. که سختی کار نه به نامش می‌ارزید و نه به نانش.سال هاست که آموزش عشایر با نام تو عجین شده است.از همان زمان که سنگلاخ جاده‌های مالرو و ذهن‌های تاریک را پیمودی تا کنون که نامت را بر تارک این بخش از آموزش کشور نوشته اند.در کارنامه تو تربیت حدود ده هزار معلم عشایری و باسواد كردن 500 هزار نفر از فرزندان محروم عشایر را نوشته اند. تو از معلمانی هستی که شاگرانت و شاگردان شاگردانت قبولی تو را امضا کرده اند. "


جمهوری اسلامی
من باب خصوصی سازی

سرمقاله امروز روزنامه جمهوری اسلامی به مساله خصوصی سازی پرداخته و سرمقاله نویس این روزنامه خاطرنشان می کند : "همیشه خطر ای هست که اگر خصوصی سازی با زمینه سازی درست صورت نگیرد خریداران با نفوذ دست به اقداماتى انحصارگرایانه و یا تشكیل تراستهاى اقتصادى بزنند كه در پى آن حقوق دولت و مصرف كنندگان عمومى توامان ضایع شود. "

به اعتقاد سرمقاله نویس جمهوری اسلامی، "اگر در كشورهاى دیگر توانسته‏اند با اجراى قوانین ضدتر است تا حدودى از شكل‏گیرى زنجیره‏هاى انحصار اقتصادى در بخش خصوصى جلوگیرى كنند، در ایران حضور مدیران منتخب دستگاه‏هاى دولتى در شركتهاى خصوصى شده، كه باید در مورد سوددهى این شركتها به مدیران دولتى خود پاسخگو باشند، احتمال و امكان موفقیت قوانین ضد انحصار را در جلوگیرى از تشكیل این پدیده به حداقل مى‏رساند؛ چنانكه در تجربه‏اى نزدیك ناكارایى نهادهایى مانند شوراى رقابت در صدور حكمى صریح در مورد عرضه سهام مخابرات به محك آزمایش گذاشته شد."

ارسال به :