سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ -
- 19 Nov 2019
21 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
بحران های کارگری در تهران، کرمان و اسلامشهر؛ ادامه بازداشت دستگیرشدگانِ روز کارگر

جــرس: گروهی از کارگران چینی البرز در اعتراض به تعطیلی و صدور حکم انحلال کارخانه و همچنین عدم دریافت ۷ ماه حقوقِ معوقه خود، دست به تحصن اعتراضی زدند و همزمان واحدهای تولیدی کیان تایر (لاستیک البرز) و گندله‌سازی گل گهر در کرمان در آستانه تعطیلی، اقدام به اخراجِ کارگران و عدم پرداخت ماهها دستمزد آنان کردند.

 

به گزارش منابع خبری جرس، در اعتراض به اِعمال سیاست های نادرست مسئولان کارخانه کیان تایر(لاستیک البرز)، آن واحدِ تولیدیِ دولتی در آستانه تعطیلی قرار گرفته و تصمیم به اخراج کارگران خود گرفته است.


این درحالی است که هم اکنون شش ماه حقوق کارگرانِ آن واحد تولیدی به تعویق افتاده و کسی در این زمینه پاسخگوی آنان نیست.

دو هفته پیش نیز کارگران این واحد تولیدی که در اسلامشهر (جنوب غربی تهران) واقع شده است، در ادامه اعتراض به بلاتکلیفی خود، دست به تجمع اعتراضی در پشت نرده های کارخانه مشرف به جاده اسلامشهر زدند و بدلیل عدم دریافت پاسخ قانع کننده مسئولان، تجمع اعتراضی خود را به پشت نرده‌های کارخانه مشرف به جاده اسلامشهر کشاندند و با آتش زدن لاستیک و سر دادن شعارهایی خواهان رسیدگی به خواست‌های خود شدند.

به گزارش ایلنا، در پی پرداخت نشدن ۷ ماه مطالبات معوقه کارگران چینی البرز و نیز اعلام انحلال این کارخانه ، جمعی از کارگران این واحد تولیدی، صبح امروز سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه، در مقابل دفتر سهام‌دار عمده چینی البرز تجمع اعتراضی برپا کردند. بر اساس این گزارش، پیش از ظهر نیز گروهی از کارگران چینی البرز قزوین با مراجعه به دفتر شرکت در حوالی پارک ساعی تهران، خوستار لغو انحلال کارخانه چینی البرز و دریافت مطالبات معوقه خود شدند.

خبرگزاری حقوق بشر در ایران نیز، از به بن بست رسیدن فعالیت کارخانه گندله‌سازی گل گهر سیرجان که در سفر اخیر رئیس‌ دولت به استان کرمان به عنوان بزرگترین شرکت گندله‌سازی در خاورمیانه رسما افتتاح شده بود، (در کمتر از دو هفته) خبر داد و از قول یک منبع آگاه خاطرنشان کرد "تعطیلی موقت کارخانه به دلایل فنی یا مشکلات تأمین نیروی انسانی نیست، بلکه بنا بر اعلام نیاز رسمی شرکت گاز منطقه ـ برای عملیات لوله‌گذاری در ۵۰ کیلومتری خطوط انتقال گاز فشار قوی، که از اواخر خرداد سال ۸۸ آغاز و تاکنون ادامه دارد ـ و نیز تداخل این موضوع با افتتاح رسمی کارخانه توسط رئیس‌ دولت، موجب شد که عملیات راه‌اندازی کارخانه و افتتاح آن در فروردین ۸۹ انجام شود و اینک خط تولید کارخانه خاموش است."

لازم به ذکر است اکنون کارگران آن واحد صنعتی دولتی، بعد از دوهفته افتتاح رسمیِ آن توسط رئیس دولت، در بلاتکلیفی به سر می برند.

همزمان رسانه های خبری و فعالان حقوق بشری، از ادامه بازداشت گروهی از دستگیر شدگان روز کارگر خبر دادند که خبری از انها در دست نمی باشد.

ارسال به :