چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ -
- 08 Apr 2020
13 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت

کیهان
سرمقاله

کیهان در سرمقاله امروز خود نوشته است : "برخورد با عوامل اخلال در امنیت اجتماعی خواسته بحق و مطالبه قانونی مردم است. خواسته ای كه در بردارنده برخورد با اراذل و اوباش، اشرار، مزاحمان نوامیس، معتادان پرخطر، مواد فروشان و توزیع كنندگان مواد مخدر و بدحجابان می باشد".
این روزنامه تاکید کرده طی دو، سه سال گذشته هر بار بحث طرح امنیت اجتماعی از سوی نیروی انتظامی مطرح می شود جماعتی در قامت كارشناس فرهنگی با ژست روشنفكری، اجرایی شدن این طرح را برنمی تابند و با ارایه راهكارهایی كلیشه ای كه ترجیع بند آن مقوله «فرهنگ سازی» است حاشیه ها را بر متن غلبه می دهند.
به نظر کیهان چنان سخنانی به اینجا ختم نمی شود بلكه عده ای هم با عنوان حقوقدان و قانون دان به صحنه می آیند و بر «عروه» طرح امنیت اجتماعی چه حاشیه های به اصطلاح قانونی كه نمی زنند. این ها هدفی جز جلوگیری از طرح امنیت اجتماعی آنهم با ادعای «حقوق شهروندی» ندارند خارج هستند.

دیپورت از قم
کیهان همچنین در یادداشت امروز خود ادعا می کند "تحرك تازه افراطیون و جریان نفاق جدید برای ارتباط گیری با علما و مراجع در قم و احیای دوباره فتنه ناكام ماند."
این روزنامه نوشته است:
"جریان نفاق پیش از این تلاش كردند با انتشار نامه ای سرتا پا دروغ با امضای جعلی تر «شماری از زندانیان» خطاب به علما و مراجع، هم به دروغ های تازه دامن بزنند و هم تحت عنوان تظلم به خیال خود كسانی را در قم- به جای امثال منتظری- به بازی بگیرند. عجیب آن كه نامه یاد شده اول بار از سوی شبكه ماسونی لندن و سایت وابسته به آنها ( منتشر شد، شبكه ای كه اصالتا با اسلام و مرجعیت و روحانیت و فقه سر عناد دارد و برخی اعضای آن نظیر گنجی تا مرز انكار امام زمان پیش رفتند.
در پی بی اعتنایی علما به این نامه جعلی، فاز دیگری از تحركات جریان نفاق جدید كلید خورد. در این فاز اطرافیان و خانواده های چند تن از اعضای حلقه اصلی ستاد آشوب و فتنه- مشاوران موسوی- به قم فرستاده شدند تا به واسطه مظلوم نمایی و تاثرآفرینی آنها، موضعی از علما و مراجع گرفته شده و علیه نظام استفاده شود. اما خبرهای منتشره از سوی رسانه های فتنه سبز نظیر كلمه و امروز و نوروز و جرس، حاكی از آن است كه تقریبا هیچ یك از مراجع و علمای معتبر حاضر نشده اند به جریان نفاق مجال هیزم كشی تازه ای را بدهند."


اطلاعات
تاملی در باب گفتگو

هادی خانیکی در یادداشتی پیرامون گفتگوی فرهنگها، معتقد است "امروز فرضیه‌ها و شیوه‌های جدیدی در حوزه علم، دستیابی به حقیقت را از طریق فهم مشترک میسّر می‌کند. از همین رو ، نیاز امروز ما به دیالوگ، به مراتب بیشتر از گذشته است. گفت‌و‌گوی میان فرهنگها و تمدنها که ترکیب مفهومی معناداری است، در همین افق معنا یافته است و از طریق محور قرار دادن ذهن در مقابل عین و مشاهده دستاوردهای زندگی جمعی بشر، می‌کوشد عرصه نوینی در ارتباطات فردی و جمعی بگشاید. به همین سبب است که این مقوله به موضوع مهم و جدیدی در حوزه‌های مختلف علوم انسانی و اجتماعی تبدیل شده است. "

وی معتقد است "ایده گفت وگوی تمدن‌ها که از سوی جناب آقای خاتمی در سال 1375 مطرح شد، موضوع مهمی بود که هم از سوی خود ایشان و هم از سوی نظریه پردازان، محققان و اندیشمندان در سطح آکادمیک و فرهنگی در ایران و جهان به گونه یی مطرح شد که ما از طرح یک ایده به سوی یک راهبرد، و یک نظریه پیش رفتیم، نظریه، به عنوان مقوله یی که محافل علمی و آکادمیک را به سمت خـــود فــراخواند و راهبرد، به عنوان موضـــوعی که سیـــاست ورزان و برنامه ریزان را در سطوح ملی، منطقه یی و بین‌المللی به سوی ایده گفت وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها سوق داد. "


مردم سالاری
چین و تولیدات داخلی ما

روزنامه مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته است:" این روزها، وقتی پای درد و دل تولیدگران داخلی می نشینیم، همگی صدای نارضایتی شان ازکالا های چینی بلند است. کالا هایی که با سود دلالان، و واسط ها و با کمترین قیمت و پایین ترین کیفیت وارد بازار ایران می شود و عملا تولید در بخش های مختلف را زمین گیر می کنند".

این روزنامه خاطرنشان می کند: "این موضوع تنها به ضرر تولیدگران ختم نمی شود، بلکه حلقه ای از توسعه کشور را با مشکل روبرو می کند". نگرانی از ورود چین به بازار ایران تا آن میزان ادامه دارد که بسیاری از کارشناسان ادامه این روند را به تعطیلی کامل تولید در کشور منتهی می دانند.

سرمقاله مردم سالاری سپس با اشاره به مذاکرات و تفاهم نامه های متعددی که برای واگذاری میدان های نفتی جنوب و خط لوله های شمالی کشور با چین انجام شده نوشته: "حجم این قراردادها، نگرانی هایی را در میان کارشناسان برای تکنولوژی چینی ها در حوزه نفت ایجاد کرده است. و این زنگ خطری است که توجه بیشتر به سرمایه گذاری داخلی در بخش تکنولوژی نفتی را ضروری می سازد".


تهران امروز
قدرت نظامی ایران و آمریکا

حسام‌الدین كاوه در سرمقاله تهران امروز، ضمن اشاره اظهارات رابرت گیتس وزیر دفاع آمریكا درباره استراتژی نظامی غیرمتوازن ایران که آن را تهدیدی برای تضعیف قدرت نیروی دریایی ایالات‌متحده توصیف كرده نوشته: "پرسش اینجاست كه آقای گیتس از سخنان خود چه نتیجه‌ای می‌خواهد بگیرد؟"

سرمقاله نویس تهران امروز سپس به اهمیت جنگ های غیرمتوازن پرداخته و یادآوری کرده که در جریان جنگ دوم خلیج‌فارس كه در پی آن آمریكا و متحدانش، عراق را اشغال نظامی و حكومت صدام را سرنگون كردند، با حداكثر استفاده از توانایی‌های نرم‌افزاری خود و با بهره‌گیری از ضربه‌های سنگین به نقاط استراتژیك کار خود را پیش بردند.

کاوه علت موفقیت نیروهای متحد آمریکا در عراق را آن جا دیده که موفق به تخریب روحیه ارتش رژیم بعثی، قطع ارتباط میان فرماندهان و نیروهای عملیاتی و تیره و كدر كردن تصویر میدان‌های رزم برای استراتژیست‌ها و فرماندهان ارشد عراق شده است.

در پایان مقاله آمده است: "نه اینكه ارتش عراق توان رزم و ایستادگی نداشت،‌ بلكه بر اثر جنگ روانی، قطع ارتباط میان فرماندهان و نیروهای عملیاتی و سایر عوامل موثر، امكان و خواست رزم و ایستادگی در برابر ارتش آمریكا را نداشت".


جوان
رفت و آمد مهره های سفید اصلاح طلبان در تهران

روزنامه جوان مدعی است: "رفت و آمدهای مهره های سفید اصلاح طلبان از سطح استان ها به تهران افزایش یافته است."
این روزنامه وابسته به سپاه نوشته است: "اخیرا تعدادی از چهره های مورد نظر اصلاح طلبان برای انتخابات شوراها و مجلس شورای اسلامی که ناشناخته هستند و در استراتژی جدید دوم خردادی ها از آنان به «مهره های سفید» تعبیر می شود ،برای پاره ای از مذاکرات به تهران آمده و دیدارهایی را با برخی چهره های موثر این جریان انجام داده اند".
آخرین این دیدارها مربوط به دیدار تعدادی از افراد ذکر شده مربوط به استان اصفهان بوده که افرادی همچون «م.ح»،«ع.ن» و...لیدر آنان در مذاکرات با هسته تصمیم گیرنده بوه اند.

این روزنامه ادعا می کند: "مرد خاکستری اصلاحات استراتژی انتخاباتی اصلاح طلبان برای انتخابات آتی را «حرکت با چراغ خاموش و مهره های سفید» عنوان کرده بود و گفته بود:ما با اصرار بر مواضع خودمان ،چهره های شناخته شده را در لیست اصلاح طلبان قرار می دهیم تا رد صلاحیت شوند و پس از موج رد صلاحیت ها از آن استفاده سیاسی کنیم. ما در فاصله شکل دهی به لیستی برای رد صلاحیت شدن، «نیروهای سفید» خودمان را سازماندهی می کنیم. این نیروها کسانی هستند که تکنوکرات بوده و اصلا سیاسی و شناخته شده نبوده و وابستگی ثبت شده ای به ما ندارند،فقط در لایه های پنهان با اصلاح طلبان ارتباط دارند."


جام جم
آقای سخنگو

روزنامه جام جم از جلسه مصاحبه مطبوعاتی سخنگوی وزارت خارجه گزارشی می دهد و می نویسد:
"خبرنگار خبرگزاری فرانسه درباره اعتراض به نقض حقوق بشر در ایران از سخنگو پرسیده و رامین میهمانپرست خطاب به وی گفته: بیشتر توضیح بدهید چه کسانی اعتراض کرده اند؟ و وقتی خبرنگار از نهادها و مجامع بین المللی به عنوان معترضان به نقض حقوق بشر و آزادی بیان در ایران نام برده پاسخ شنیده: شما می توانید بگویید دولت فرانسه در مورد جنایات اسرائیل چه واکنشی نشان داد؟"

به نوشته این روزنامه سئوال مهمانپرست با سکوت این خبرنگار مواجه شد و بعد از درخواست سخنگوی وزارت خارجه برای پاسخگویی وی گفت من نماینده دولت فرانسه نیستم، و مهمانپرست خطاب به وی گفت: "شما نماینده رسانه بزرگی هستید و باید سئوال کنید کشور فرانسه در مقابله با جنایات این رژیم چه کار کرده است و البته اگر در ایران انتقادی می شود نشانگر وجود آزادی در ایران است".


ایران
سفر به نیویورک

روزنامه رسمی دولت در اشاره به سفر محمود احمدی نژاد در نیویورک، از حضور رییس دولت در نیویورک و سخنرانی وی تجلیل کرده و نوشته است: "شاهد هستیم كه به دنبال مقاومت و تلاش دیپلماتیک ایران در زمینه تثبیت حقوق هسته‌ای خود که زمینه‌ساز احقاق حقوق سایر کشورهای در حال توسعه است بسیاری از کشورها از جمله مصر، ترکیه و دیگر کشورها از حق هسته‌ای ایران دفاع می‌كنند؛ به این دلیل که خودشان نیز می‌خواهند همین راه را دنبال کنند. "

به نظر این مقاله مقام‌های امریكا امیدوار هستند تناقض‌های درون N.P.T برای همیشه تثبیت شود؛ همچنان كه کنفرانس بازنگری در سال 2005 بی‌نتیجه ماند در صورتی که کنفرانس امسال هم نتواند راهکارهایی را ارائه دهد که سبب اجماع همه شرکت‌کنندگان شود، این کنفرانس در این مرحله هم شکست خواهد خورد.

روزنامه دولت با این مقدمه ابراز امیدواری کرده که به دنبال طرح پیشنهادهای 11گانه رئیس‌جمهور در صحن سازمان ملل و با پافشاری كشورهای در حال توسعه، قدرت منطق بر منطق لرزان و غیراستوار صاحبان قدرت پیروز شود و امنیت، صلح و آرامش واقعی را برای جهان به ارمغان آورد.


ابتکار
افغان ها

اسماعیل سلطنت پور در سرمقاله امروز ابتکار خاطرنشان می کند که "میلیون‌ها افغانی در دوره‌های مختلف جنگ داخلی افغانستان به ایران آمده اند و در شهرهای مختلف ایران سکنی گزیده اند و مثل مردم ایران از همه امکانات داخلی اعم از یارانه‌ها، خدمات آموزشی، درمانی استفاده کرده اند و بخشی از بازار اشتغال را تیز به خود اختصاص داده اند ولی اکنون مقابل سفارت ایران در کابل قشون کشی کرده اند که چرا ده قاتل و قاچاقچی مواد مخدر افغانی در ایران زندانی شده اند! "

وی ضمن اشاره به تجمع مردم افغانستان در مقابل سفارت ایران در کابل، خاطرنشان می کند: "شورشیان افغانستان که در مقابل سفارت ایران اغتشاش به راه انداخته اند باید بدانند اگر تولید مواد مخدر در افغانستان “شغل” است، در ایران “جرم” است و اگر برخی جوانان افغان تولید و حمل و فروس مواد مخدر را “کار” می‌دانند جوانان ایرانی آن را “عار” می‌دانند و اگر کسی به این جرایم بازداشت شود زندان و اعدام در انتظارش است خواه افغانی باشد یا کس دیگر ؛ همان طور که تا کنون بسیاری از اتباع ایرانی هم به دلیل قاچاق مواد مخدر اعدام شده اند".

سرمقاله ابتکار سپس تاکید کرده: "مردم زجر کشیده افغانستان همواره برای ما محترم هستند اما باید بدانند که در میان آنان کسانی بوده اند که جنایات وقیحانه در ایران مرتکب شده اند و سردمدار قاچاق مواد مخدر هستند" و از وزارت کشور و وزارت خارجه خواسته هرچه سریعتر نسبت به جمع آوری و اخراج مهاجران غیرقانونی افغان در ایران اقدام کنند.


پول
دولت تاجر خوبی هست؟ ....نیست؟

روزنامه پول در ابتدای گزارش اصلی خود، با توجه به سخنان روز گذشتۀ آیت الله مهدی کنی، خاطرنشان می کند: "حدود 28 سال پیش روحانی 50 ساله ای که عضو شورای نگهبان بود، مقاله‌ای نوشت و تاکید کرد در بازرگانی خارجی، دولت باید بر صادرات و واردات، سرمایه‌گذاری‌ها، كمیّت و كیفیت آنها نظارت كند كه هر چیزی وارد نشود و كشور به سوی مصرف‌گرایی و اجناس کم فایده و یا تجمّلی نرود، ولی اینكه خود دولت خرید و فروش كند، صحیح نیست".

به نوشته این روزنامه "روحانی و سنتی بودن و عضویت در جامعه روحانیت مبارز و شورای نگهبان،نویسنده را از سیل نقدها مصون نگه نداشت تا جایی که در جوابیه‌ها نوشتند او طرفدار سرمایه‌دارهاست! این روحانی حتی در شورای انقلاب هم از ملی شدن بانک‌ها انتقاد کرد و وقتی 52 کارخانه ملی شد، پرسید شما كه این سرمایه‌ها را ملی می‌‌كنید، قرار است چه كسانی آنها را اداره كنند؟‌ صِرف ملی كردن كه كار را پیش نمی‌برد".

به نوشته روزنامه پول آیت‌الله محمدرضا مهدوی‌کنی این روزها و در حالی که دبیر جامعه روحانیت مبارز و رییس دانشگاه امام صادق و اخیرا عضو مجلس خبرگان رهبری شناخته می‌شود باز همان حرف های 28 سال پیش را می‌زند.
این روزنامه اضافه کرده: "آن روحانی این روزها در آستانه 80 سالگی است؛ پشتی خمیده کرده و عمری خریده.اما هنوز هم می‌گوید دولت تاجر خوبی نیست. و در تازه ترین گفته هایش تاکید دارد دولت باید ناظر و برنامه‌ریزخوبی باشد نه این‌که خودش تجارت کند".


ارسال به :