چهارشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ -
- 21 Feb 2018
05 جمادى الثانية 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
پیکر بهمن بیگی با حضور هزاران نفر تشییع و به خاک سپرده شد
پیکر بهمن بیگی با حضور هزاران نفر تشییع و به خاک سپرده شد
جــرس: علی رغم ممانعت مقامات امنیتی استان، با درج آگهی مراسم خاکسپاری محمد بهمن بیگی، پیکر این استاد پیشکسوت و بنیانگذار آموزش و پرورش عشایریِ ایران، صبح امروز پنج شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، با حضور دهها هزار تن در شیراز تشییع و در بهشت زهرای عشایر به خاک سپرده شد.

به گزارش محمدرضا نسب عبداللهی خبرنگار مستقل از استان فارس، در مراسم تشییع جنازه مرحوم بهمن بیگی، ده ها هزار نفر از دوستداران مرحوم بهمن بیگی و عشایر حضور داشتند و حرکت آمبولانس حامل پیکر او که از میدان معلم شیراز آغاز شد، به کندی صورت می گرفت.

شرکت کنندگان در این مراسم تشییع و تدفین، با شعارهای "گچ سفید فشنگم،تخته سیاه تفنگم – عزاعزاست امروز،جامعه عشایر صاحب عزاست امروز- سلام بر عشایر، درود بر بهمن بیگی- عشایر با غیرت،تسلیت تسلیت – معلم فداکار،روحت شاد روحت شاد"، پیکر او را در مسیرهای میدان معلم، ایمان جنوبی، همت، کمربندی کشن(koshan) و بهشت زهرای عشایر شیراز بدرقه کردند.

خانواده بهمن بیگی خاطرنشان کرده اند "محل دفن این برنده جایزه جهانی یونسکو را به یک موسسه آموزشی تبدیل خواهند کرد."

میرحسین موسوی روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت در پیامی تاکید کرده بود که "خدمات ارزنده محمد بهمن بیگی معلم عشایر که آموزش عشایر در ایران را پایه ریزی کرد و از ۵۸ سال پیش با برافراشتن چادری برای آموزش این قشرعزیزجامعه اقدام کرد، از یادها نخواهد رفت."
موسوی خاطرنشان ساخته بود: "بهمن بیگی همگان را به یک قیام مقدس دعوت کرد وآن قیامی برای باسواد کردن مردم ایل بود که امید است این توصیه همیشگی اینمرد فرزانه مورد توجه قرار گیرد."

همزمان محمد خاتمی با ارسال پیام تسلیتی پیرامون این ضایعه، خاطرنشان کرد: "امروز غم هجران پدری مهربان نه تنها دل عشایر غیور که ایرانیان را پر کرده است و تنها یاد و خاطره لحظه‌های پرنشاط حضورش و نیز امید به ادامه راهش تسلی‌بخش دل‌های اندوهگین است."

مهدی کروبی نیز، درگذشت این پیشکسوت آموزش و پرورشِ عشایری ایران را تسلیت گفت و با ارسال پیامی خاطرنشان کرد: "درگذشت وی را در سالروز بزرگداشت مقام معلم بعنوان حاصل خدمات بی بدیل وی به علم وفرهنگ می دانم و از جوانان و نوجوانان می خواهم که حتما با مطالعه آثارعلمی ایشان، ضمن آشنائی با خدماتش، چنین چهره هایی را الگوی خود درعرصه علم وعمل قراردهند."

محمد بهمن بیگی بامداد شنبه یازدهم اردیبهشت پس از ماهها بیماری، در بیمارستان کوثر شیراز فوت کرد.

چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت، مقامات امنیتی در شیراز مانع چاپ آگهی مراسم خاکسپاری محمد بهمن بیگی در روزنامه های شیراز شده بودند.

روزنامه های شیراز از خانواده بهمن بیگی و "ایلات و عشایر ایران"، آگهی هایی درباره مراسم خاکسپاری او دریافت کرده بودند اما با دستور تلفنی مقامات امنیتی، این روزنامه ها از چاپ آگهی ها منع شدند.


توضیحات تکمیلی راجع به مراسم خاکسپاری محمد بهمن بیگي
 
 
مراسم از ساعت 8.30 شروع شد . از ساعت 8 صبح ترافیک سنگینی در خیابان های منتهي به فلکه معلم شیراز در جریان بود .تعداد مردم شرکت کننده در مراسم بسيار زیاد بود .
 
تعدادی از جوانان با دستبند های سبز در مراسم حاضر شده بودند .
 
تعداد مامورین نيروی انتظامی در جمعیت نسبتا زیاد بود و در میان مردم وانت هایی قرار داده بودند  که شعار های باب طبع آنان داده شود اما مردم صرفا شعار های خود را تکرار می کردند .
 
 چند قدمی بالا تر در کمربندی شعار ها نسبتا سیاسي تر شد .که هدایت و رهبری شعار ها بر عهده زنان بود . کم کم دستها به علامت وی بالا رفت . و هر 2و یا 3 دقیقه یک بار شعار هایی مانند عشایر بیدار است از تبعیض بیزار است را سر می دادند که بزرگان ایل های مختلف نيز آنان را تکرار مي کردند.
 
 چند قدم بالا تر شعار تغییر کرد و مردم"درود بر بهمن بیگی سلام بر آزادی" سر می دادند  و دستها کماکان به نشانه پیروزی بالا بودند .
 
نکته جالب مراسم حضورتعدادی از تشییع کنندگان با پیراهن و مانتوهای سبز بود .


Get the Flash Player to see this rotator.
ارسال به :