سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
کانون نویسندگان ” کتاب‌سوزان “در ایران را محکوم کرد
جــرس: همزمان با برگزاری نمایشگاه کتاب تهران و در پی فشار روزافزون بر ناشران و همچنین اعلام ممنوعیت و جمع آوری عناوین مختلف کتب، کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این "فشار روز افزون بر ناشران مستقل"، نسبت به "روند رو به افزايش سانسور، اختناق و سرکوب فرهنگی" در ایران هشدار‌داد.

 

 

 

کانون نویسندگان در بیانیه ای که روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه آن را منتشر کرد، ضمن اشاره به جلوگیری حضور برخی از ناشران مستقل در نمایشگاه کتاب در سال‌های اخیر و قراردادن آن‌ها در "تنگناهای حرفه‌ای به منظور عدم شرکت آن‌ها"، عدم اجازه ورود شماری از ناشران سرشناس به نمایشگاه اخیر کتاب، اجازه مشروط به برخی دیگر و ایجاد "فضای رعب‌آور گشت‌های نامحسوس و سانسورچی‌های آن‌لاین" را مورد اعتراض قرار داد.

 

 

فضای آشويتس‌وارِ کتاب‌سوزان
به گزارش سامانه  گویانیوز، کانون نویسندگان ایران "جان باختن واژه‌ها در محاق توقیف" و قراردادن دست‌اندرکاران حوزه‌ رسانه‌ در "فضای خوف‌آلود سانسور" را پدیده‌ای کهنه دانسته و با اشاره به سابقه طولانی توقیف کتاب و یورش به کتاب‌خانه‌ها خاطرنشان کرد:
"اين نيز که کتاب‌خانه‌ها مورد يورش قرار گيرند و فضای آشويتس‌وارِ کتاب‌سوزان از بوی سوختگیِ کلمات پُر شود در ايران بی‌سابقه نيست؛ حتی گاه عاشقانِ کتاب برای نجات جان خود يا انسان‌های ديگر به ناگزير خود کتاب‌های‌ خويش را به آتش کشيده‌اند."

 

 

اعتراض به ممیزی های کتاب
در بخشی از بیانیه کانون نویسندگان آمده است: این که به کامپیوترهای اداره‌ متولی کتاب فرمان داده شود کلمات مجرم را شناسایی کنند دیری‌است که به عادت سانسورچیان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تبدیل شده‌است.
بعضی از ناشران مطرح حوزه ادبیات هم از ممیزی کتاب به شدت گله‌مند هستند و نویسندگان نیز همچون گذشته به سانسور آثارشان انتقاد‌دارند. اما رویه تشدید سانسور در سال‌های اخیر سبب‌شده نویسندگان با صدایی بلندتر به اعتراض بپردازند.

کانون نویسندگان خاطرنشان کرد "اما تازگی دارد که امسال در بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب، که برگزارکنندگان آن در بوق‌های تبلیغاتی‌ خود صلای ترویج و توسعه‌ی فرهنگِ کتاب‌خوانی سر می‌دهند، گذشته از این که شماری از ناشرانِ سرشناس اجازه‌ی ورود به نمایشگاه را پیدا نکردند و ورود برخی نیز مشروط و ملتزم پذیرفته شد، برگزارکنندگان نه‌تنها با ایجاد گشت‌های نامحسوس و سانسورچی‌های آنلاین فضایی رعب‌آور ایجاد کرده‌اند، که پا را از این فراتر نهاده و در آستانه‌ی نمایشگاه کتاب در حرکتی بی‌سابقه پروانه‌ی نشر تنی چند از ناشران را لغو و برخی از آن‌ها را به مراجع امنیتی احضار کردند.
کانون نویسندگان ایران که بنا بر منشور خود آزادی اندیشه و بیان بی‌هیچ حصر و استثنا را حق مسلّم همگان می‌داند، فشار روزافزون بر ناشران مستقل را به‌شدت محکوم می‌کند و نسبت به روند رو به افزایش سانسور، اختناق و سرکوب فرهنگی هشدار می‌دهد."

 

 

اعتراض دولت آبادی، شمس، میر صادقی
همزمان، محمود دولت‌آبادی، از نویسندگان کشور و عضو کانون، روز ۱۳ اردیبهشت ماه در گفت‌و‌گو با ایلنا با انتقاد شدید از ممیزی کتاب به طعنه گفته‌بود: امیدوارم وزارت ارشاد اجازه دهد تا اسكلت رمانم به فارسی و در تهران منتشر شود.
اشاره او به رمان «کلنل» بود که پیش تر به زبان آلمانی در آلمان منتشر شده، اما هنوز مجوز انتشار در ایران را نگرفته است.
دولت آبادی با اعلام این‌که در دو مرحله ۶۶ بار اصلاحیه به کتاب او خورده‌، از انتشار آن ابراز ناامیدی‌ کرده‌است.

پیش از دولت آبادی، جمال میرصادقی، سانسور اعمال شده توسط ارشاد را در این دوره "بی‌سابقه" خوانده‌بود.

محمد شمس لنگرودی، شاعر و نویسنده نیز نتوانست از فیلتر اداره ممیزی وزارت ارشاد رد شود و دومین رمانش به نام «شکست‌خوردگان»غیرقابل انتشار اعلام‌شد.

طی روزهای اخیر کتاب‌های مربوط به آیت‌الله صانعی و آیت‌الله منتظری نیز توسط مقامات وزارت ارشاد و به همراهی برخی ماموران امنیتی، از سطح غرفه‌های مربوط به آنها در نمایشگاه کتاب جمع آوری شد.

محسن پرویز، رئیس نمایشگاه کتاب تهران و معاون فرهنگی وزارت ارشاد، نیز روز سه‌شنبه 14 اردیبهشت، در نشست خبری نمایشگاه از ممانعت از شرکت برخی ناشران ایرانی در نمایشگاه خبر داده‌بود و دلیل آن را «جریمه ناشران متخلف" در دوره‌های پیشین نمایشگاه ذکر کرد.

محمود سالاری، مدیر کمیته ناشران بیست و سومین نمایشگاه کتاب، هفته گذشته خبر داده‌بود که از دو هزار و ۳۲ ناشر، تنها یک هزار و ۹۱۵ ناشر در نمایشگاه حاضر خواهند‌بود. 

کانون نویسندگان ایران نهادی فرهنگی- صنفی ، مستقل و غیر انتفاعی است که چهار دهه پیش توسط احمد شاملو، محمود اعتمادزاده (به آذین)، جلال آل‌احمد، سیمین دانشور، باقر پرهام و سیمین بهبهانی پایه‌گذاری‌شد.

ارسال به :