چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ -
- 08 Apr 2020
13 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مرور روزنامه های دوشنبه ۲۰ اردیبهشت

 

آرمان
وعده ها

مجید نصیرپور، عضور فراکسیون اقلیت مجلس، در سرمقاله امروز آرمان، به وعده های گوناگون دولت به مردم اشاره کرده و خاطرنشان می کند "حداقل توقع این است که قبل از دادن هر وعده‌ای به مردم محاسبات لازم را انجام دهیم و این وعده‌ها از پایه علمی برخوردار باشد، زیرا مردم بعد از دادن این وعده‌ها سطح مطالباتشان افزایش می‌یابد و انتظار دارند که به وعده‌هایی که داده شده عمل شود. باید با مدنظر قرار دادن ظرفیت‌ها و امکانات به مردم وعده داد زیرا کار از ایجاد فضایی تبلیغاتی گذشته و باید تمام تلاش‌ها را به کار گرفت تا کشور در مسیر توسعه قرار گیرد نه اینکه با طرح شعارهای آرمانی، کشور را از قرار گرفتن در مسیر پیشرفت بازدارد. "

 

 

سرمقاله نویس آرمان با تاکید بر این که دولت باید با توجه به اهداف برنامه پنج ساله عمل کند، می نویسد:
"در این زمینه دولت باید در مسیر تحقق برنامه پنج ساله و سند چشم انداز حرکت کند و در این راستا استراتژی میان مدت را به کار گیرد زیرا بر طبق این سند قرار است ایران قدرت اول منطقه شود و رشد اقتصادی کشور به هشت درصد بالغ شود در حالی که امروز رشد اقتصاد کمتر از سه درصد است. اگر قوانین مورد توجه قرار نگیرد کشور از اهداف سند چشم انداز دور می‌شود."

 

 

این عضو فراکسیون اقلیت مجلس در پایان آورده است که: "دولت باید تمام تلاش خود را به کار گیرد تا به این هدف نایل شود و این مهم با مدنظر قرار دادن واقعیات اجتماعی به‌دست می‌آید. کشور در شرایط موجود محتاج ارائه راهکاری برای حل معضلات بیکاری و تعطیلی صنایع و افزایش طلاق و... است. بنابراین باید در این زمینه تلاش نمود تا کشور به اهداف سند چشم‌انداز نایل شود."

 

 


کیهان
بازدید آقای دروغگو از لوكیشن شكنجه و تجاوز

روزنامه کیهان طبق روال معمول، دیدار میرحسین موسوی و همسرش از خانواده جعفر پناهی كارگردان حامی جنبش سبز را مورد حمله قرار داده و ابتدا می نویسد "این همان خانه ای است كه پناهی با سفارش خارجی، در زیرزمین آن، لوكیشن شكنجه و تجاوز را برای فیلم برداری آماده كرده و 18 نفر مشغول صحنه سازی بودند."

 

 

کیهان نویس معتقد است "پناهی بار دوم در حالی دستگیر شد كه در پوشش پارتی و مهمانی، زیرزمین خود را تبدیل به كارگاهی برای تهیه و مونتاژ فیلم های جعلی با مضمون القای شكنجه و تجاوز كرده بود. "

 

 

این روزنامه به نقل از یک سایت اصولگرا و از زبان یک ناشناس ادعا می کند "شأن سینما و هنر بالاتر از سیاست است و درست نیست برای «مقاصد سیاسی» و یا «دیده شدن در مجامع بین المللی»، زندگی، فعالیت هنری و آینده عده ای را كه اعتماد كرده اند نادیده گرفت و با سوء استفاده از اعتماد آن ها علیه مردم و سرزمین خود برای خوشایند خارجیان فیلم شكنجه ساخت. ما در قالب گروهی 18 نفره حدود 2 هفته مشغول فیلم برداری در لوكیشنی واقع در منزل شخصی پناهی بودیم و حدود نیمی از فیلم را فیلم برداری كردم كه همگی عوامل سرصحنه بازداشت شدیم."

 

کیهان می افزاید "برخی اعضای ستادهای موسوی و كروبی با چراغ سبز این دو تن سراغ القای شكنجه و تجاوز رفتند و این پس از آن بود كه سران فتنه دریافتند دروغ تقلب در انتخابات كارایی خود را از دست داده است. كروبی و موسوی مدتی است از سر درماندگی، به خانه برخی از بازداشت شدگان می روند اما خبرها حاكی است شماری از خانواده ها در این ملاقات ها اعتراض های تندی را متوجه كروبی و موسوی كرده اند."
 

 

اطلاعات
تشویق؛ بذل و بخشش یا ریخت و پاش

دکتر محمود امینی در یادداشت روزنامه اطلاعات یادآور می کند "مدیریت دولتی اصولاً مبنای هزینه‌ای دارد و به عبارتی بیشتر از آنكه مدیریت سودآوری باشد، مدیریت هزینه است و این در گرو تفكر كاركردی دولتی و حقوق بگیری است."

 

 

وی معتقد است حال که "امسال سال همت مضاعف و كار مضاعف است، ضرورت عملی شدن این شعار و تحول در نگرش كاركردی كاركنان دولت یا مدیریت دولتی بیش از پیش محسوس است."

 

 

امینی متذکر می شود "اگر تاكنون فرهنگ مدیریت دولتی این‌گونه بوده است كه ساعاتی از روز را باید در محیط كار خود صرف و به ازای وقتی كه صرف شده (نه كاری كه انجام شده) دستمزدی دریافت كرد و هر ساله مشمول دریافت تشویق و پاداش هم شد، این نوع روش امكان تحقق شعار «همت مضاعف و كار مضاعف» را محقق نخواهد كرد. همچنین اگر باور بر این باشد كه چون می‌خواهیم همت را افزایش دهیم و كار را بیشتر كنیم، باید حقوق و پاداش بیشتری داشته باشیم، در این صورت تحمل هزینه‌های سربار ناشی از این ذهنیت نیز عملاً غیرممكن خواهد بود و عملی شدن شعار را با مخاطره مواجه خواهد كرد."

 

 


مقاله نویس اطلاعات همچنین یادآور می شود "باید قبول كرد كه تحول در رفتار مدیریتی بخش دولتی و سایر بخش ها، نباید مقرون به هزینه باشد، خصوصاً اگر نتیجه مطلوبی از آن حاصل نشود. باید تمامی نیروهای كار اعم از كاركنان سطوح پایین، میانی و بالایی، باور كنند كه در مقابل حداكثر كار و تلاش و كوشش خود و به فعل در آوردن استعدادها و ظرفیت‌های موجود، علاوه بر دستمزد، افتخار و اعتبار آنان كه كمتر از دستمزد نیست، افزایش می‌یابد. مدیران ارشد نیز باید با سرعت و شدت، برای بذل و بخشش‌ها و ریخت و پاش‌هایی كه به شكل فراگیر و پرتبعات امروزی در بسیاری از سطوح مدیریتی رایج است، چاره‌اندیشی كنند."

 

 


تهران امروز
حرکت زیگزاگی در سیاست‌های ارزی

محسن بهرامی ارض قدس در سرمقاله امروز «تهران امروز»، به انتقاد از تغییرات پی در پی سیاست های ارزی کشور پرداخته و می نویسد: "تغییر مداوم سیاست‌های ارزی کشور ناشی از نبود برنامه منسجم و نداشتن مانیفست مشخص در اقتصاد کشور است. زمانیکه دولت یک استراتژی تدوین شده و منسجم استدلالی برای سیاست‌های اقتصادی ندارد، برای هر رخداد، برحسب اقتضا تصمیم‌گیری می‌کند. با این شیوه تصمیمات متناقض و مترادف اتخاذ می‌شود و در پی آن اقداماتی با همین مشخصات انجام می‌شود که آثار یکدیگر را خنثی می‌سازند.

 

 

مقاله نویس تهران امروز خاطرنشان می کند "سیاست حذف دلار از سبد ارزی کشور نیز از جمله این سیاست‌هاست. طی چند سال گذشته بارها بر حذف دلار از سبد ارزی کشور و همچنین از معاملات تجاری، از سوی مقامات دولتی تاکید شده است. در مقطعی این سیاست با جدیت دنبال شد. بر این اساس بخشی از دارایی‌های ارزی کشور از دلار به یورو و بخشی هم به طلا تبدیل شد."

 

 

رییس کمسیون بازرگانی اتاق تهران همچنین در این مقاله متذکر می شود که "در حال حاضر نیز با توجه به نبود راهبرد مشخص در سیاست‌های اقتصادی به‌خصوص سیاست‌های ارزی کشور در حرکتی زیگزاگی دولت این سیاست را تغییر داده است و قصد دارد شیوه‌ای دیگر را برگزیند. به دلیل تلاش‌هایی که آمریکا پس از پایان یافتن بحران اقتصادی جهان برای پایین نگاه داشتن نرخ برابری دلار با پول کشورهای نوظهور در اقتصاد نظیر چین انجام داد، حالا دلار ارزان‌تر تمام می‌شود. سامان یافتن شرایط دلار مصادف شد با بحرانیکه هم‌اکنون در اقتصاد یونان پدیدار شده است. با گرفتاری یونان که واحد پولی یورو در آن رواج دارد، ارزش یورو به خطر افتاده است و این موضوع موجب شده تا دولت حرکت جدیدی را پایه‌ریزی کند."

 

 

بهرامی معتقد است "اینگونه تغییر در سیاست‌های ارزی هم برای فعالان اقتصادی زیان‌بار است و هم این تبدیل‌ها موجب از بین رفتن بخشی از منابع ارزی کشور می‌شود. در این شرایط به دولت توصیه می‌شود تا با چنین موضوع مهمی برخورد اقتضاعی نداشته باشد. پذیرفته نیست که سیاست‌های ارزی یک کشور هر چند وقت یک بار با سلیقه‌ای جدید مواجه شود و آهنگی تازه بنوازد."

 

 


مردم سالاری
مطالبات اصلی مردم در خانه ملت

کوروش شرفشاهی بعنوان سرمقاله نویس امروز مردم سالاری، به نقش مطالبات مردمی درمیان درخواست ها و تذکرات مختلف نمایندگان مجلس به دولت پرداخته و نوشته است:
" ۱۱۶ نماینده از احمدی نژاد خواستند که جلوی واردات بی رویه را بگیرد. ۱۱۰ نماینده خواهان ایمنی پرواز و ناوگان هوایی کشور شدند. ۱۹۷ نماینده از سخنان احمدی نژاد درسازمان ملل تقدیر کردند و البته از این دست امضاها فراوان است اما یک نکته قابل تامل است و آن، تعداد پایین امضاها در مباحثی که مربوط به مطالبات مردمی میشود.
شرفشاهی در این مقاله با ذکر مثال درباره "بررسی پرونده برنج های آلوده در کمیسیون بهداشت، پرونده بحران صنایع و کارخانجات در اثر واردات بی رویه، ماجرای سقوط سریالی هواپیماهای توپولف و درخواست استیضاح وزیر راه از سوی نمایندگان مجلس که هیچ کدام به نتیجه نرسیده"، خاطرنشان می کند:
"با توجه به این موارد و بسیاری موارد دیگر که چندان تازگی ندارد سوال اصلی اینجاست که نمایندگان مردم باید مشکلات اساسی مردم را همچون تورم و اشتغال رصد کرده و در راستای حل آن مشکلات امضا جمع کنند یا این که۱۹۷ امضا برای قدردانی از احمدی نژاد به دلیل حضور در اجلاسی تهیه کنند که اصل اجلاس در حد و اندازه وزرای امور خارجه بوده است."

 

 

نویسنده سرمقاله مردمسالاری همچنین با انتقاد از به نتیجه نرسیدن تذکرات مجلسیان متذکر می شود "جالب اینجاست که حتی همان امضاهای نمایندگان مردم که مطالبات اصلی آنان را هدف میگیرد باز هم به نتیجه نمیرسد; به عنوان مثال مدت هاست که نمایندگان اصولگرا و اصلاح طلب در نطق ها، تذکرها طرح سوال و حتی تهدید به استیضاح، خواهان جلوگیری از واردات بی رویه شده اند اما چندان نتیجه نداده است، کما این که نمایندگان بارها خواهان اصلاح راه و راهداری در حوزه های هوایی، زمینی و ریلی شده اند که آن هم نتیجه نداده است و البته بسیاری موارد دیگر که نشان میدهد حتی امضاهای نمایندگان در مورد مطالبات مردم گویا در عملکرد دولت هیچ تاثیری ندارد."

 

 


خراسان
مبادله سوخت با آمریکا، فرانسه و روسیه منتفی نیست

گزارش اصلی روزنامه خراسان امروز، اشاره ای است به اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آینده موضوع هسته ای ایران و ماجرای تبادل سوخت با گروه وین که شامل آمریکا، روسیه، فرانسه و آژانس بین المللی انرژی می شود.

 

 

این مقاله از قول سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران می نویسد: "مبادله سوخت هسته ای با گروه وین منتفی نیست. "

 

 

به گزارش این روزنامه رامین مهمان پرست گفته است که اگر قرار باشد سوخت مبادله شود، هم چنان فکر میکنیم که آژانس بین المللی انرژی اتمی باید طرف های مبادله را معرفی کند که سه کشور آمریکا، روسیه و فرانسه را معرفی کرده است. ما فکر میکنیم با همین سه کشور می توان مبادله سوخت را انجام داد.

 

 

به نوشته این روزنامه سخنگوی وزارت خارجه شرط محقق شدن تضمین عینی مورد نظر ایران را مبادله در خاک ایران بیان کرده و گفته تنها ایده جدیدی که در این باره پیشنهاد شده و بین کشورهای دوست مانند ترکیه و برزیل و برخی کشورهای دیگر، مورد مشورت و بررسی قرار گرفته است، احتمال عملیاتی شدن مبادله را زیاد میکند.

 

 


جوان
محاکمه کنید

عباس حاجی نجاری در سر مقاله امروز روزنامه وابسته به سپاه، گله مند است و می نویسد "این سؤال اساسی را در ذهن مردم انقلابی و مسلمان ایران ایجاد کرده است که چرا در حالی که میلیون‌ها نفر از مردم مسلمان و ولایتمدار ایران در روزهای 9 دی و 22 بهمن محاکمه سران فتنه را از دستگاه قضایی خواسته‌اند و حتی قریب به 200 نفر از نمایندگان مجلس نیز رسماً از آنها شکایت کرده‌اند ولی دستگاه قضایی به جای دستگیری و محاکمه آنها، بررسی شکایات آنها از رسانه‌های انقلابی را در اولویت قرار داده است."

 

 

وی ادعا می کند "اکنون که قریب یک‌سال از آغاز فتنه پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری می‌گذرد، بازخوانی مواضع و سخنان سران فتنه در دو ماه اخیر نشان دهنده اعتراف آنها به شکست فتنه و پیروزی ملت ایران است. اگرچه در عین حال می‌کوشند با صدور بیانیه و یا دیدارهای سفارشی، اخبار خود را بازتاب داده و خوراک خبری را برای رسانه‌های بیگانه و تحرک در حوزه مجازی فراهم کنند."

 

 

سرمقاله نویس روزنامۀ نزدیک به سپاه در انتها می نویسد "کلام آخر آنکه اگرچه به نظر می‌آید عوامل فتنه با سوءاستفاده از خلاءهای قانونی و طرح شکایت علیه رسانه‌های روشنگر و انقلابی، سعی دارند آن را به فرصتی برای طرح مجدد خود در افکار عمومی که حالا دیگر آنها را به فراموشی سپرده است، تبدیل کنند، اما این سؤال اصلی هنوز در اذهان مردم باقی مانده است که پس چه زمانی باید شاهد محاکمه سران فتنه در دادگاه‌های رسمی نظام باشند، اگرچه دادگاه افکار عمومی حکم محکومیت آنها را صادر کرده است."

 

 


ابتکار
دیدار ائتلاف اسلامی زنان با محمدرضا باهنر

مهمترین گزارش امروز ابتکار، به دیدار ائتلاف اسلامی زنان متشکل از زنان اصلاح طلب و اصولگرا با محمدرضا باهنر نایب ریس مجلس اختصاص دارد که به نقل از فائزه هاشمی نوشته است: "این دیدار در رابطه با مواد ۲۳ و ۲۵ لایحه حمایت از خانواده بود، که بر اساس آن امکان ازدواج مجدد را به مردان می‌دهد و موضوع اشتغال نیمه وقت بانوان از جمله مسائلی بود که از سوی ائتلاف اسلامی زنان با نائب رئیس مجلس مطرح شد. "

 

 

به گزارش این روزنامه، فائزه هاشمی با بیان اینکه اعضای این ائتلاف احساس می‌کنند که زنان در پنج سال اخیر به عقب رفته اند و این موجبات احساس خطر زنان این ائتلاف را فراهم کرده است، خاطرنشان کرده است "در این دیدار که از سال گذشته به دنبال آن بودیم، ۱۲ نفر از زنان جناح‌های مختلف اصولگرا و اصلاح طلب، از جمله مریم بهروزی، فاطمه راکعی و معصومه ابتکار حضور داشتند."

 

 

به گزارش ابتکار فائزه هاشمی با اشاره به اینکه در این جلسه فاطمه راکعی و معصومه ابتکار گزارشی در زمینه آسیب‌های زنان ارائه دادند، گفته است "به نظر می‌رسید باهنر پس از شنیدن این موضوعات درباره مسائلی همچون لایحه حمایت از خانواده و اشتغال نیمه وقت زنان که در مجلس در حال بررسی است، با ائتلاف زنان همراه و با نظر ائتلاف موافق است."

 

 

این روزنامه همچنین نوشته که به گفته فائزه هاشمی در پی اظهارات محمود احمدی نژاد در مناظره تلویزیونی سال گذشته ، وی و ۴ فرزند دیگر هاشمی رفسنجانی در اعتراض به اتهامات مطرح شده شکایتی خانوادگی به قوه قضاییه ارائه کرده اند که تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده و پیشرفتی در این زمینه حاصل نشده است.

 

 

ارسال به :