چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ -
- 08 Apr 2020
13 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های سه شنبه ۲۱ اردیبهشت

آرمان
مستقیم با غرب
بهرام امیر احمدیان در سرمقاله امروز آرمان، ضمن با اشاره به علاقه مندی ترکیه به میانجی گری بر سر بحران هسته ای ایران، خاطرنشان می کند "ایفای نقش کشورهایی چون ترکیه و برزیل بعید است که موثر واقع شود؛ راهکار اصلی آن است که تهران مستقیما با غرب وارد مذاکره شود. مذاکره آقای جلیلی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی بی‌تردید فرصت مناسبی است تا میان طرفین اعتمادسازی شود".

به نوشته این کارشناس سیاسی توافق برای مذاکره ایران با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به نمایندگی از سوی گروه 1+5 مثبت است چراکه مذاکرات را از بن‌بست خارج می‌کند. امروز می‌توان گفت که دیپلماسی ایران فعال‌تر شده است و حضور آقای احمدی نژاد در اجلاس بازنگری ان پی تی و کنفرانس مطبوعاتی وی پس از این اجلاس گام‌های مثبتی است.

نویسنده سرمقاله آرمان معتقد است نگرانی ترک‌ها این است که تبعات منفی پرونده هسته‌ای ایران، ترکیه را متاثر کند. همان طور که در صورت حصول موفقیت در پرونده هسته‌ای ایران، مزایای مختلفی شامل ترکیه به عنوان کشور همسایه ایران خواهد شد. با این نگاه، ترکیه و روسیه دو کشوری هستند که هم در شرایط تحریم ایران و هم در زمان تعامل ایران و غرب برنده خواهند بود .


کیهان
شیخ اصلاحات چرا دستپاچه شد؟

سرمقاله نویس امروزِ کیهان، این بار ضمن اشاره به نامه کروبی به دادستانِ تهران پیرامون سردبیر سایت سحام نیوز، ابتدا می نویسد: "ترس از افشاگری های سردبیر سایت سحام نیوز، باعث دستپاچگی و عكس العمل عجولانه كروبی شد و این نفر پنجم انتخابات ریاست جمهوری با ارسال نامه ای برای دادستان تهران، ضمن تكرار ادعاهای واهی خود علیه نظام خواستار آزادی «محمد داوری»-سردبیر سحام نیوز- شد."

کیهان همچنین نوشته است: كروبی در نامه خود به جعفری دولت آبادی، ضمن تكرار ادعاهای بی اساس قبلی درباره تجاوز به زندانیان، هرگونه اعتراف احتمالیِ سردبیر بازداشت شده سحام نیوز درباره تهیه فیلم های ساختگی و داستان سرایی جعلی را پیشاپیش تكذیب كرد! و خطاب به دادستان تهران نوشت؛ «برای اطلاع شما و دیگران اعلام می كنم كه مسئولیت تمام اسناد و مدارك و فیلم هایی كه من از تجاوزها و شكنجه ها ارائه كرده ام تنها با خودم است و نه آقای داوری و نه هیچ كس دیگری دخیل در این ماجرا نبوده است كه اكنون ضرورتی برای اعتراف گیری از آنها وجود داشته باشد؛ و بدین ترتیب اعتراف گیران زحمت خود می برند و بر خستگی خود می افزایند.»

مقاله نویس کیهان همچنین به نامه کروبی به هاشمی ، در جریان حوادث بعد ازانتخابات و افشای شکنجه و آزارهای وارده به بازداشت شدگان در زندانها کرده و می نویسد:
"...اكنون پس از چند ماه كروبی در نامه جدیدش به دادستان تهران ادعاهای بی پایه خود را تكرار كرده است.
ظاهرا داستان سرایی كروبی درباره تجاوز به زندانیان، از مراكزی به وی دیكته شده است كه افشای آن همراه با اسنادی كه احتمالا ارائه خواهد شد، دستپاچگی شیخ دروغگوی اصلاحات را در پی داشته است، وگرنه اینهمه دستپاچگی از اعترافات احتمالی سردبیر بازداشت شده سحام نیوز، طبیعی به نظر نمی رسد."

مردم سالاری
جمعیت ... و

مردم سالاری در ابتدای سرمقاله خود جمله ای از محمود احمدی نژاد نقل کرده که به مردم کاشان گفته چه چیزی بهتر از این که به جای 300 هزار کاشانی انقلابی و مومن، یک میلیون کاشانی نجیب داشته باشیم؟ چرا برخی حسادت می کنند؟ این سرمایه کشور است. سعی می کنیم از دل قوانین موجود راهی را پیدا کنیم راهی جمع و جور کنیم و شما هم همراهی کنید تا کار را به نحوی جلو ببریم.

این روزنامه بر گفته های رییس دولت افزوده به هر حال افزایش جمعیت، نیازمند آن است که امکانات کشور نیز با همان سرعت افزایش یابد. این در حالی است که امکانات کنونی کشور در مقایسه با شاخص های بین المللی، فاصله دارد و همه تلاش های امروز، برای آن است که این امکانات برای جمعیت کنونی افزایش یابد تا سرانه هر ایرانی در حوزه های مختلف به حد استاندارد برسد.

در پایان مقاله مردم سالاری با اشاره به این که مردم کاشان خواستار آنند که شهرشان استان شود نوشته آیا بهترنیست، امکانات شهری را افزایش دهیم، تا مردم مناطق مختلف برای حل مشکلات منطقه ای به دنبال بالا رفتن سطح خویش در تقسیمات کشوری نباشند؟


اطلاعات
تهران کم جمعیت و دولتی کوچک

ابوالقاسم قاسم زاده در یادداشت روزنامه اطلاعات که سرمقاله امروز این روزنامه قرار گرفته است، معتقد است "نسل‌اندر نسل ما ایرانی‌ها از گذشته‌های دور قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شنیده‌ایم كه همواره برخی موضوعات را از مشكلات اساسی كشور خوانده‌اند . از جمله آنها مشکل حجم جمعیت و حجم دولت است كه بیش از نیم قرن است همه دولت‌های مستقر از آن نالیده‌اند و آن را مشكل اجرای برنامه‌ریزی‌ها و توسعه خوانده‌اند."

وی خاطرنشان می کند "در دولت حاضر، احمدی‌نژاد رئیس دولت از یك‌طرف شعار افزایش جمعیت و باطل دانستن كنترل رشد آن را می‌دهد و از طرفی خواهان كاستن جدی جمعیت از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین منطقه كشور، تهران بزرگ است. من روزنامه‌نگار درمانده‌ام كه چگونه این دو شعار را با هم جمع كنم!"

وی سپس به سخنان معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی دولت اشاره می کند که دیروز در مصاحبه‌ای درباره كاستن از جمعیت تهران گفت: "138 شركت دولتی به زودی از تهران خواهند رفت و به دیگر مناطق انتقال پیدا خواهند كرد و بحث وقوع زلزله در خروج از تهران بسیار جدی است و پنج میلیون نفر باید از تهران خارج شوند."

ابوالقاسم زاده خاطرنشان می کند "تهران كم جمعیت با دولت كوچك، هم شعار خوبی است و طرحی در آرزوی همه، اگر اجرای آن انجام پذیرد باید گفت انقلاب دیگری تحقق یافته است، اما این اگر در مسیر تاریخی از دیروز تا امروز و به یقین فردا همراه ما خواهد بود و اگرچه امروز در پایان نوشته محك است، فردا محك‌نویس دیگری آن را در آغاز جمله نوشته خود خواهد آورد."


تهران امروز
تعطیلی بی موقع

امید كریمی در گزارش اصلی تهران امروز معتقد است "تعطیلی بی‌موقع دو روز ابتدای هفته آینده، به اندازه دیگر تصمیمات غافلگیرانه دولت‌ناگهانی بود و در حالی که همیشه هم هشدارهایی درباره عواقب مالی چنین تصمیمات ناگهانی از سوی كارشناسان داده شده است. "

به نوشته این روزنامه با وجود همه این هشدارها، ساعت هفت عصر یك‌شنبه ناگهان ابتدا از سوی پایگاه اطلاع رسانی دولت اعلام شد به دلیل برگزاری اجلاس وزرای امور خارجه گروه 15، مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات دولتی تعطیل هستند.
گزارش تهران امروز خاطرنشان می سازد "خبرگزاری‌ها هم عین خبر را با جملات یكسان نقل كردند. این خبر كه در بخش‌های خبری شامگاهی صدا و سیما هم پخش شد، برنامه ریزی‌های بسیاری را به‌هم ریخت. از جمله دانشگاه آزاد كه بنا بود آزمون كارشناسی ارشد را پایان این هفته و ابتدای هفته آینده برگزار كند، در تكاپو افتاد . "


رسالت
تغییر و تحولات مدیریتی

سرمقاله امروز این روزنامه هوادار دولت ، ابتدا خاطرنشان می کند "ساختارهای سیاسی همواره در معرض تغییر است. ثبات، ستیز و تغییر سیکل بی وقفه ای است که سپهر سیاست را دستخوش دگرگونی های روبنایی و بعضا زیربنایی می کند. تغییرات سیاسی بر خلاف تحولات اجتماعی قابل رویت و ملموس است و در مدت زمان کوتاهی رخ می دهد. "

به نظر سرمقاله نویس این روزنامه، "در ایران جدید نیز با گذشت سه دهه از انقلاب و تجربه فرایندهای مختلف در گزینش کارگزاران سیاسی، شیوه های رقابت و نحوه تصریح و تالیف منافع عمومی به نظر می رسد. نبض این تغییرات سیاسی نه در اردوگاه اصولگرایان می تپد و نه در جبهه دوم خرداد. جریان عظیمی در کشور به راه افتاده است که از مجاری و مخازن مغفول در30 سال گذشته سرچشمه می گیرد.

سرمقاله رسالت تاکید دارد که یکی از متغیرها ازاد سازی اقتصاد است و دیگری افزایش سطح تحصیلات جوانان بخصوص در حوزه آموزش عالی است. با رشد شاخص سطح سواد در کشور سایر شاخص ها نیز ضرورتا باید ارتقا پیدا کند.


دنیای اقتصاد
حاصل اجرای هدفمند کردن یارانه ها

روزنامه دنیای اقتصاد در ابتدای سرمقاله خود پرسیده آیا بهبود رفاه نسبی اقشار کم‌درآمد، به معنای بهبود رفاه مطلق آنان و در نتیجه کاهش فقر است؟ و برای پاسخ به این سوال اشاره کرده: باید اثرات تورمی ‌اجرای قانون را مد نظر قرار داد. آنچه روشن است، اینکه اجرای قانون یارانه‌ها، افزایش تورم را درپی خواهد داشت .

نویسنده این مقاله سپس تاکید کرده چند نکته را باید مدنظر قرار داد: اول اینکه تنها قرار است نیمی‌ از یارانه‌ها به صورت نقدی به خانوارها تعلق گیرد. دوم اینکه باید توجه داشت که افزایش تورم عموما به اقشار کم درآمد، بیش از اقشار پردرآمد زیان خواهد رساند. سوم اینکه هرچه اثرات تورمی ‌اجرای قانون یارانه‌ها بیشتر باشد، دادن پاسخ مثبت به این سوال که آیا یارانه‌ها کفاف افزایش مخارج را خواهد داد، سخت‌تر می‌گردد.

سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته در واقع نه تنها ممکن، بلکه محتمل است که تورم آنقدر افزایش یابد که افزایش هزینه‌های خانوارهای کم‌درآمد از یارانه نقدی آنان پیشی بگیرد و در نتیجه وضعیت رفاهی آنان را به صورت مطلق نه تنها بهبود نبخشد، بلکه بدتر نیز نماید. دولت‌مردان باید در نظر داشته باشند که اجرای قانون یارانه‌ها، خواهی‌نخواهی به عنوان یک شوک اقتصادی منفی عمل خواهد کرد که اقتصاد کشور باید خود را با آن تطبیق دهد.


جمهوری اسلامی
تعطیلات و شایعات
روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود به این نکته اشاره می کند که "دولت در تصمیم اولیه خود برای تعطیل كردن روزهای شنبه و یكشنبه و پیوند آن به تعطیلات قبل و بعد از آن، نه تنها به لحاظ اقتصادی و مالی و روند تولید كشور بی‏توجهی كرد بلكه عجیب‏تر آنكه هیچ دلیل موجهی برای این تعطیلات اعلام نكرده و اكثر توجیهات ارائه شده تنها حدس و گمانه‏زنی سایتها و خبرگزاریها بوده و مواردی همچون برگزاری اجلاس سران گروه 15 در تهران نمی‏تواند دلیل مناسبی برای این تصمیم و اعلام موقعیت اضطراری در تهران و تعطیلی طولانی مركز كشور گردد. "

به نوشته این روزنامه "رسانه‏های خارجی تفسیر کرده اند كه دستگاههای انتظامی و امنیتی كشور از توان لازم برای برقراری امنیت در برگزاری این اجلاس كوچك برخوردار نبوده و بایستی از دو روز قبل كشور را به تعطیلی بكشانند كه این فقط خوراك تبلیغاتی مناسبی برای بوقهای تبلیغاتی و رسانه‏های استكباری است."

این سرمقاله خاطرنشان می کند که "بعدازظهر دیروز اخبار پراكنده‏ای در تكذیب خبر تعطیلی ادارات در روزهای شنبه و یكشنبه هفته آینده و انحصار آن در مدارس و دانشگاه‏ها منتشر شد، ولی حتی همین خبر با توجه به ضد و نقیض‏گوئی‏هائی كه در منابع آنها وجود دارد و اینكه این تعطیلی برای مدارس و دانشگاه‏ها نیز زیانبار است، نشان دهنده نبود تدبیر در تصمیم‏گیری است. "

 

ارسال به :