چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ -
- 08 Apr 2020
13 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۸۹

کیهان
دشمنی با اسلام و امام و نیت مصلحانه

کیهان در خبر ویژۀ خود، مجددا سایت جرس را مورد حمله قرار داده؛ ولی این بار نه تنها مجموعۀ جرس، بلکه یکی از مطالب آن را که در مورد "دیدار جمعی از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات و شماری از اعضای احزاب مشاركت، مجاهدین و كارگزاران با هاشمی رفسنجانی" می باشد، مورد اشاره و حمله قرار می دهد.

 

نویسندۀ روزنامۀ تحت امر رهبر جمهوری اسلامی که اخیرا از دادگاه مطبوعات طی روندی ویژه و با وجود شاکیان بسیار، "بیگناه" بیرون آمده، ابتدا می نویسد "جرس كه به واسطه دو تیم (یكی در لندن و دیگری در تهران) فعالیت می كند و توسط مهاجرانی از لندن مدیریت می شود، گزارش ملاقات مذكور را منتشر كرد. جرس پیش از این هم خبرهای مشابهی را درباره آمد و شدهای هاشمی منتشر كرده كه با سكوت دفتر هاشمی مواجه شده است. "

کیهان نویسِ امروز معتقد است "خبر جرس درباره دیدار هاشمی با عناصر بازداشت شده در آشوب ها هنوز با هیچ واكنشی از سوی دفتر وی مواجه نشده است و خبرهای موثق حاكی از آن است كه یك تیم چند لایه به شدت از مواضع چند ماه اخیر هاشمی برای فاصله گرفتن از دست اندركاران فتنه و تلاش برای جلب اعتماد نیروهای انقلابی عصبانی هستند و درصدند به هر نحو كه شده مانع از توفیق هاشمی در این زمینه شوند و اصطلاحا راههای پشت سر را خراب كنند."

آیا سیا و موساد و MI6 از موسوی «آتو» دارند؟
کیهان در یادداشتی دیگر، میرحسین موسوی را به جهت انتشار بیانیه ای در محکومیت اعدام پنج زندانی سیاسی مورد حملات بی سابقه ای قرار داده و می نویسد:
"اعدام 5 تروریست وابسته به 2 گروهك جنایتكار پژاك و تندر به بهانه ای تازه برای رسوایی صحنه گردانان فتنه سبز تبدیل شد. عناصر اعدام شده اساساً ارتباط مستقیمی با حوادث پس از انتخابات نداشتند و مدت ها قبل از آن طی بمب گذاری در شیراز و تهران بازداشت شده بودند اما گروهك های متبوع آنها (تندر با گرایش سلطنت طلبانه و پژاك با گرایش تجزیه طلبانه) هر دو در حوادث پس از انتخابات هم جزو صحنه گردانان و اغتشاش سازان بودند.
در پی این ماجرا موسوی بیانیه ای به حمایت از اعدام شده ها صادر كرد تا ثابت كرده باشد تروریست ها، همان هدفی را دنبال می كنند كه سران فتنه پی گرفته بودند و این نقش های جداگانه همان نقش هایی بود كه از سوی سازمان های جاسوسی پشت صحنه گروهك هایی نظیر تندر و پژاك (موساد، ام آی شش و سیا) دیكته شده بود."

جوان
چهارراه بن بست

کریم دهکردی در سرمقاله امروزِ جوان ادعا می کند "مهدی کروبی در جبهه اصلاحات و در درون نظام شرایط سختی دارد. وی در چهارراهی ایستاده است که همه خروجی‌های آن بن‌بست است و فقط دو کار برایش باقی مانده که آن هم نیاز به عده و عُده ندارد. 1ـ حمله مستمر به نظام جمهوری اسلامی؛ 2ـ خوشحال کردن ضدانقلاب"

سرمقاله نویسِ روزنامۀ وابسته به سپاه پاسداران در ادامه می پرسد "اما شرایط سخت کروبی چیست؟" و خودش در آنچه آنرا تحلیل می نامد، مدعی می شود:
"- کروبی در محک جمهوریت کمتر از آرای باطله اعتبار دارد و این پدیده طنزگونه موجب تحقیر بیشتر وی گردیده است.
- چشم‌انداز سیاسی کروبی از جهت سن‌و‌سال تمام است و تقریباً زندگی سیاسی وی تمام شده و درعرصه سیاست‌ورزی نیز بازنشسته است، اما باورش نیست .
- کروبی نه در جریان اصولگرا و نه جریان اصلاح‌طلب جایگاهی ندارد.
-علاقه‌مندی به اسطوره شدن در غایت نگاه آقای کروبی است که پشت مطالبات مردم مخفی می‌شود. اگر مردم نگاه و نظر ایشان را محترم می‌شمردند میزان را به سمت وی می‌بردند، از طرفی نظام اسلامی نیز همه هزینه‌های ایجادشده توسط وی را می‌پذیرد اما قهرمان‌سازی نمی‌کند. شروع مجدد فعالیت ایشان قرار گرفتن مجدد در مدار قهرمانی است تا خرداد بر سر دستان همان سیصدهزار نفر بلند شود. شاید معدود ضدانقلاب داخلی به آن سیصدهزار نفر اضافه شود..."


اطلاعات
بدحجابی و هزار نکته باریک تر ز مو

فتح الله آملی در یادداشتِ روزنامه اطلاعات که پیرامون مسئله ای بنام بدحجابی و بی حجابی در جامعه ایران سخن می گوید، خاطرنشان می سازد:
"... اگر بی‌حجابی و بدحجابی بد است و نوعی جرم اجتماعی به حساب می‌آید، پس باید ضوابط و معیارهای مشخص و قابل مراجعه و مقایسه داشته باشد. در قانون برای جرم تعریف ارائه شده است. ... و هم مجازات آن تعیین شده است ، در مقابله با بدحجابی نه مردم تكلیف خود را می‌دانند و نه حكومت و قانون و پلیس. ...ممكن است افرادی كه در یك ماشین گشت ارشاد نشسته‌اند با مشاهده یك مورد بدحجابی نرم و مأمورین دیگری سخت برخورد كنند. ممكن است یكی آن را جرم بداند و دیگری آن را در مقام اتّهام تشخیص ندهد. ممكن است در یك مورد تنها به یك تذكر بسنده شود و دیگری سخت‌گیرانه‌تر رفتار كند و پای همه را به مقر پلیس و یا حتی به دادسرا بكشاند. ... گاه می‌شنویم كه دختر و پسری گفته‌اند می‌خواستند ما را به كلانتری ببرند، در همان ماشین پلیس یك شیرینی دادیم و چند چهارراه پایین‌تر پیاده شدیم..."

این آسیب شناس اجتماعی همچنین معتقد است تنها كافی نیست كه چادری بر سر داشته باشیم و خیالمان از مراعات حجاب آسوده باشد. خود این پوشش باید مسئولیت‌آور باشد و نمایانگر وقار و سنگینی و متانت و شخصیت. خودش باید یك حریم باشد و نه پوششی برای مشروعیت بخشیدن به حریم شكنی‌های دیگر...با كمال تأسف باید بگویم در برخی برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی، حتی در برنامه‌های زنده شبانه هم در رادیو و هم در تلویزیون، نوع اجرا، شوخی‌ كردنها، سر به سر هم گذاشتنها حتی نوع حرف زدن مجریان با یكدیگر، گاه چنان بی‌پروایی‌هایی دیده و شنیده می‌شود كه نه تنها نسبتی با حجاب و عفاف ندارد بلكه حتی با شأن رسانه ملی هم همخوان نیست. نه تنها در ایران اسلامی خودمان بلكه در بسیاری از كشورها كه قائل به ارزشها و معیارها و هنجارهای دینی و عرفی ما هم نیستند شأن اجرا، اجازه چنین رفتارهایی كه گاه حتی به لودگی هم می‌كشد نمی‌دهد. من گاه در خندیدنهای غیرلازم، حركات سر و دست و شانه و رفتار مجری چادری تلویزیون، سنگینی و وقاری را كه مثلاً در گوینده بی‌اعتقاد و بی‌حجاب اخبار صدای آمریكا به عنوان یك الزام شأنی یك گوینده خبر می‌بینم، نمی‌بینم. و این بسی جای تاسف دارد كه گمان كنیم راهكار جذب مخاطب، نوآوری،‌ ایجاد تنوع و ابراز صمیمیت و اعتماد، الگوبرداریهای ناقص از شبكه‌های رادیو تلویزیونی آن طرف آب است بدون آنكه به خودمان زحمت بدهیم و رمز محبوبیت و اعتماد و جلب مخاطب را با مطالعه و تحقیق و ابتكار و با مدل و الگوی عرفی و دینی خودمان كشف و شهود و طراحی و اجرا كنیم..."


رسالت
آیا اوباما تهدیدی برای ایران است؟

حشمت الله فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، در سرمقاله امروز رسالت می نویسد "...احمدی نژاد در آخرین پیام خود به اوباما از وی خواسته است آخرین فرصت همکاری با ایران را از دست ندهد. اما آیا رئیس جمهور آمریکا نیز این گونه فکر می کند؟ آیا اصولا تصمیم گیری کلان در سیاست خارجی آمریکا در انحصار رئیس جمهور است؟"

این نماینده اصولگرای مجلس، در این روزنامۀ اصولگرای حامی دولت معتقد است : "اکنون روابط ایران و آمریکا به گونه ای است که نه اوباما می تواند از حاکم شدن یک راهبرد غیر منطقی در طرف آمریکایی آن جلوگیری کند و نه اینکه می توان موضع گیری های احمدی نژاد را عامل تند شدن آمریکایی ها دانست.
در دور تازه زورآزمایی ها، ایران در تلاش است تا خود را به عنوان یک «واقعیت قدرت» به راهبردهای منطقه ای آمریکا تحمیل کند و آمریکا نیز می کوشد تا پس از31 سال اختلافات راهبردی، با ایجاد تمکین در رفتار ایران برای تداوم ابر قدرتی خود «رویه» ایجاد نماید. بنابراین در چنین شرایطی رفتارهایی همچون «وحدت نظر در سیاست خارجی» و «رزمایش های نظامی خود اتکا» بیش از پیام های دیپلماتیک، تحکیم جایگاه جمهوری اسلامی را به دنبال خواهد داشت."


قدس
اراده ملی در برخورد با ناهنجاریهای اجتماعی

غلامرضا قلندریان در سرمقاله امروز قـــدس، ضمن ابراز نارضایتی شدید از وضعیت حجاب و پوشش در جامعه، معتقد است "عده ای با این باور که موضوع بی حجابی امری فرهنگی است و نمی توان با ابزارهای امنیتی با آن برخورد کرد، به دنبال اثبات این ادعایند که اقدام فیزیکی در کوتاه مدت بی نتیجه خواهد بود. این سخن درستی است، ولی باید پذیرفت که نمی توان هر روز در جامعه شیعی شاهد گسترش فرهنگ بی بند و باری بود. از سوی دیگر، با حضور نیروهای اصولگرا در مصدر قدرت، نمی توان تسامح و تساهل را از آنان پذیرفت."

وی همچنین تاکید دارد که "ورود همه جانبه دستگاه قضایی در برخورد قانونی با مفسدان و مروجان منکرات و پدیده بی حجابی و تلاش جدی دولت در اجرای طرح ملی عفاف و حجاب و حمایت همه بخشهای نظام، بویژه صدا و سیما و نیروی انتظامی در انجام وظایف قانونی خود در مسیر برخورد قانونی با مسائل ضد فرهنگی، خواسته جدی امت حزب ا... و خانواده های شهدا و جانبازان و ایثارگران است."

قلندریان می گوید: "اکنون بستر برداشتهای دوگانه با حضور اصولگرایان در مصادر امور از بین رفته، لذا برای تحقق آرزوی ملت شهیدپرور، باید با مظاهر بد حجابی و هنجارشکنی که دغدغه و مطالبه سالهای اخیر مردم است، به طور قاطع برخورد شود..."


مردم سالاری
دیپلماسی مشکوک کرملین

علی ودایع طی مقاله ای در مردم سالاریِ امروز، ضمن نقد عملکرد روس ها در پرونده هسته ای ایران، معتقد است "تناقض گویی های کرملین با تداوم سیاست دو پهلوی روسها نشان می دهد که آنها خواهان امتیازگیری کلان از طرفین معادله هستند."

مقاله نویس مردم سالاری خاطرنشان می کند "درابتدا رد پیشنهاد مبادله سوخت ایران وغرب که قرار بود با میانجیگری روسیه انجام شود باعث شد روسیه نقاب از دیپلماسی برداشته و همصدا با غرب ایران را تهدید به تحریم کند و برای حفظ ظاهر طرفین را به خویشتنداری فراخواند. البته ورود روسیه و غرب به روزهای رویایی که برخی از آن به ماه عسل واشنگتن و کرملین تعبیر می کنند ..."

وی معتقد است "ترک ها که این روزها به همه جای خاورمیانه سرک می کشند تا نقش محوری ایفا کنند با تمام قوا تلا ش می کنند که این امر محقق شود. این که روسها شاهد ورود کشور یا بازیگران سوم به حیطه همکاری های ایران باشد، به هیچ وجه برای آنها خوشایند نیست. آنها با تمام وجود می خواهند همچنان نقش اصلی را در پرونده هسته ای ایران ایفا کنند و تنها کانال گفت وگوی ایران و غرب باشند.روسیه از یک طرف به ایران فشار میآورد که از خود انعطاف درمقابل غرب نشان دهد و از طرف دیگر با انجام مذاکرات پشت پرده و چراغ خاموش با برخی شرکای ایران ،تهران را تنها بگذارد."

مقالۀ روزنامه مردم سالاری تصریح می کند "روس ها گرچه درظاهر تمایلی به اتخاذ دور چهارم تحریم ها علیه ایران ندارند اما برای روس ها، ایران تنها و منزوی که هیچ رابطه ای با غرب نداشته و حتی دچار جنگ لفظی شدیداللحن با آنها باشد بسیار مطلوب می نماید. مسکو از واشنگتن رسما درخواست کرده است که در صورتی که از تحریم ها علیه ایران حمایت کند، آمریکا ممنوعیت تجارت با چهار شرکت صادر کننده تسلیحات این کشور از جمله روس آبارون اکسپورت و سه شرکت دیگر که تحت تحریم های آمریکا قرار دارند لغو کند...گویی کرملین در چارچوب گسترش روابط با غرب و معامله بزرگ قصد دارد، منفعت طلبی خود را بر تهران تحمیل کند."


جمهوری اسلامی
تناقض های آماری

روزنامه جمهوری اسلامی به ناهماهنگی ها در آمار دولتی اشاره کرده و آن را برای کشور خطرناک دانسته و متذکر می شود: رئیس جدید مركز آمار در نخستین اظهارات خود در سمت ریاست مركز آمار بر ضرورت اصلاح نظام آماری و یكپارچه‌سازی آن تاكید كرد زخمی كهنه است كه از دیرباز در عرصه مدیریتی كشور وجود دارد و هر چند وقت یكبار نیز محتویات ناپاك خود را بیرون ریخته ولی متاسفانه در تمام این دوران جز تسكین‌های موقتی، علاجی برای این زخم انجام نگرفته است.

به نوشته این روزنامه یكی از مشهورترین این نمونه‌ها، اختلافی است كه بانك مركزی و مركز آمار ایران بر سر محاسبه و اعلام نرخ تورم داشته و دارند. هر دو نماد مدعی این هستند كه محاسبه و اعلام این شاخص مهم و حساسیت‌برانگیز اقتصاد در حیطه مسئولیت آنان است كه هر دو نیز دلایل خاصی برای اثبات این حقانیت اقامه می‌كنند.

جمهوری اسلامی خاطرنشان می کند: صرف‌نظر از اینكه حق با كدام طرف است و دلایل كدام نهاد متقن و موجه است، باید متذكر بود كه ادامه این دوگانگی و كشمكش تبعات بسیار نامطلوبی برای اقتصاد، سیاستها و اعتماد عمومی به نهادهای تصمیم‌سازی و اجرایی كشور دارد كه تنها گوشه‌ای از آن را در مورد بی‌اعتمادی نسبت به نرخ تورمی اعلام شده از سوی بانك مركزی طی ماه‌های اخیر شاهد بودیم.


آرمان
سرنوشت کشور

محمد خوش‌چهره در مقاله ای که روزنامه آرمان آن را منتشر کرده، خاطرنشان می کند: در نظام جمهوری اسلامی بحث الگوی پیشرفت و ترقی را مدنظر قرار داده‌ایم و به خصوص اختلالاتی كه در روش‌های قبلی ما در ایران وجود داشته باعث شده كه واژه عدالت مطرح شود. اما می‌بینیم كه در كشور ما بیشتر جنبه رفاه مادی مطرح است و بعد از جنگ تحمیلی تاكید شدیدی بر روی رشد اقتصادی برای رفاه مادی به وجود ‌آمد، البته افزایش تولید ناخالص ملی شرط لازم است اما كافی نیست و باید به همراه افزایش تولید ثروت و درآمد اكثریت مردم كشور از مواهب ناشی از ‌آن بهره‌مند شوند.

به نوشته این اقتصاددان در دولت فعلی تا کنون از واردات بی‌رویه جلوگیری نشده و هم‌اكنون ركورد واردات در كشور شكسته شده، چنانكه در حال حاضر رقم واردات به كشور 70 میلیارد دلار است و این رقم در كنار خود 20 میلیارد دلار هم مبادلات قاچاق دارد و طبق آمار كمتر از 10 درصد برخی مارك‌های معروف كره‌ای از مجاری رسمی وارد كشورمان می‌شود، ولی 90 درصد بقیه آن قاچاق‌های سازمان‌یافته است.

نویسنده مقاله آرمان تاکید کرده است که باید بدانیم كه تعریف یارانه و هدف از آن چیست. طبق ادبیات متاثر از قوانین، یارانه كمك‌هایی است كه دولت برای حمایت از تولید و گروه‌های مستضعف و اقشار مصرف‌كننده ضعیف پرداخت می‌كند. به نظر من روش‌هایی كه طی آن یارانه یك دفعه قطع شود مخاطره‌انگیز است. امیدوارم پیش‌بینی‌های من غلط از آب درآید. تنش‌هایی كه ناشی از تورم در میان فقرا و محرومین پیش می‌آید ارزش چنین اقدامی را با این ابعاد ندارد.

ارسال به :