چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ -
- 08 Apr 2020
13 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
فرهنگنامه سبز (11) استاندارد

 استاندارد( Standard ): نمونه. قاعده. میزان. مقیاس. هر چیزی که طبق مقیاس درست باشد. سازمان استاندارد: " سازمانی که در آن پول می دهیم تا هر چیز آشغالی را به عنوان استاندارد تائید کنند." استاندارد در تلفظ فرانسه همان استاندار است، با این حال استاندار موجود استاندارد نیست. دولت استاندارد: " دولتی که بقاعده عمل می کند." کاربرد در جمله: " خاتمی گفت، بازداشتگاه غیراستاندارد تعطیل شده یعنی چه؟ یعنی مثلا دستشوئی ها تمیز نبوده است؟ خیر، جنایت رخ داده است."

 

زندان استاندارد: " نوعی زندان است که در آن به زندانیان تجاوز نمی کنند، بلکه آنها را مقداری کتک می زنند." " زندان غیراستاندارد: " کشتارگاه."، بازداشتگاه استاندارد: " محلی که در آن احتمالا بعد از دو ماه تفهیم اتهام می کنند." شکنجه استاندارد: " دیدن رسانه ملی"، شکنجه طبیعی: " انفرادی سه ماهه، شلاق، کتک". " شکنجه غیراستاندارد: " قتل عمد با اعمال شاقه"

 

چگونه یک زندان غیر استاندارد می شود؟

- به جای مجرم از رهگذران خیابانی به عنوان زندانی استفاده می شود.

- بازجو به جای اینکه از زبانش برای حرف زدن استفاده کند از بیل و کلنگ استفاده می کند.

- زندانی باید به جای نوشتن برگه بازجویی وصیت نامه بنویسد.

- رئیس زندان فرق خودش را با رئیس کشتارگاه نمی داند.

- قاضی به جای اینکه حکم را اعلام کند، حکم را اعدام می کند.

- مسوولان زندان پس از اینکه متهم کشته شد به دنبال هویت و دلایل دستگیری او برمی آیند.

 

نومینولوژی زندان استاندارد اوین:

" شکارگاه"( 1352 تا 1357): محلی که زندانی از آن فراری داده و در حین فرار به قتل می رسید.

" آموزشگاه" ( 1357 تا 1362): محلی که زندانبانان زندانیان را به زندانبان تبدیل می کردند تا از آنان برای کنترل سایر زندانیان استفاده کنند.

" کشتارگاه"( 1362 تا 1367): محلی که زندانیان سابق، زندانبانان سابق یا هم سلولی های سابق خود را می کشتند)

" شهربازی"( 1367 تا 1372): محلی که در آن تعدادی زندانی می آمدند و می رفتند و تعدادی زندانبان هم با چیزهای مختلف بازی می کردند.

" هتل اوین" ( 1372 تا 1382): محلی که در آن زندانی در زندان استراحت می کرد، معروف می شد، کتاب می نوشت، دکترا می گرفت.

" پارک شهر"( 1382 تا 1388): محلی که در آن زنان و مردانی که لباس شان برای رفتن به پارک و مهمانی مناسب بودند، دستگیر و زندانی می شدند، و بعد از اینکه شبیه سپور شهرداری و زنش لباس می پوشیدند آزاد می شدند.

" گوانتانامو درکه"( 1388): محلی که در آن تعدادی از رقبای انتخاباتی که رای شان دزدیده شده بود، خودشان هم از خیابان دزدیده شده و از طریق پزشکی قانونی جسدشان به خانواده تحویل داده می شود.

 

حکومت غیر استاندارد: " حکومتی که قوانینش را دولت تعیین می کند، رئیس جمهورش قضاوت می کند و قوه قضائیه اش عملگی می کند." دولت غیر استاندارد: " دولتی که به جای اینکه یک رئیس جمهورش استعفا کند، پانزده وزیرش برکنار می شود." مجلس غیراستاندارد: " مجلسی که نماینده ملت است ولی نمایندگانش جرات ندارند از وسط مردم رد شوند." دانشگاه غیر استاندارد: " دانشگاهی که در آن عملیات کفن و دفن انجام شده و به عنوان قبرستان از آن استفاده می شود." قبرستان غیراستاندارد: قبرستانی که در آن تعدادی دانشجو و فعالان سیاسی سخنرانی و اظهار نظر می کنند. پلیس غیر استاندارد: نیروهایی که هر وقت وارد خیابان می شوند به جای اینکه امنیت ایجاد شود، امنیت از بین می رود.

 

این واژه چون خیلی استاندارد است، نیاز به شعر ندارد.

  

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.