چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ -
- 08 Apr 2020
13 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های سه شنبه ۲۸ اردیبهشت

کیهان
شادمانی از بازداشت محسن آرمین

یادداشت نویس امروز کیهان، ضمن ابراز شادمانی از بازداشت محسن آرمین سخنگوی سازمان مجاهدین انقلاب، می نویسد: "دستگیری اغلب اعضای موثر سازمان در جریان اغتشاشات سال گذشته باعث شده بود آرمین در محافل گوناگون با این علامت سوال توأم با شك و بدگمانی مواجه شود كه چرا او در میان عناصر تندرو سازمان از بازداشت استثنا می شود."

کیهان ادعا می کند: "آرمین از جمله كسانی است كه در سازمان مجاهدین و در نشریه عصر ما به تئوریزه كردن بلوك بندی انحرافی و القایی بیگانگان مبنی بر «چپ و راست» پرداختند اما در اوج چپ نمایی، بی آن كه حتی راهنمایی بزنند، به جانب راست افراطی پیچیدند و تابلوی سكولاریسم، لیبرالیسم، سرمایه داری عنان گسیخته و اعتمادمطلق به آمریكا و غرب را بلند كردند و هرگز توضیحی درباره این تذبذب سیاسی ارائه نكردند."

کیهان نویسِ روز سه شنبه در بیانی غیر شفاف و از روی گمان، پیرامون بازداشت این فعال اصلاح طلب می نویسد:
"برخی از مدعیان اصلاحات در ادامه تردیدهای خود نسبت به آرمین، بازداشت او را یك حركت نمایشی از سوی مراكز امنیتی نظام تلقی كرده اند كه براساس برخی شواهد موجود، این دیدگاه نمی تواند از صحت چندانی برخوردار باشد."


قدس
جی-15 و اقتداری جدید

سیامک باقری در سرمقاله امروز روزنامه قدس، اجلاس گروه 15 در تهران را نشانه ای از اقتدار جدید در مقابله با آمریکا می داند و معتقد است "امروزه تشکیل جنبش غیرمتعهدها و تفاهمنامه های منطقه ای کشورها در نقاط مختلف دنیا، بیانگر این واقعیت است که جامعه جهانی مایل به داشتن دنیای تک قطبی نبوده و حاضر نیست همه تخم مرغهای خود را در یک سبد آن هم در سبد دولتی چون آمریکا بچیند. "

سرمقاله نویس روزنامه قدس همچنین خاطرنشان می کند "اکنون این نگرانی در باره آمریکا در جهان قوت گرفته است که این کشور با توجه نشانه های متعدد، دوران افول خود را آغاز کرده است. به تعبیر بهتر، ایالات متحده که سعی داشت پس از فروپاشی بلوک شرق به تنها ابرقدرت جهان تبدیل شود، نه تنها موفق نشد، بلکه خود را هم دچار چالشهای ساختاری در بعد نظری و ساختاری کرد تا آنجا که این چالشها در حال فرو خوردن آمریکا در ابعاد مختلف اقتصادی و اجتماعی است. "

باقری معتقد است "کنفرانس تهران به خوبی بیانگر آن بود که مکتب لیبرالیسم غربی به هیچ وجه مورد توجه جهانیان قرار ندارد و کشورها به دنبال جدا کردن خود از تفکر غربی و ایجاد گروه های منطقه ای و بومی هستند تا در آینده در گرداب افول غرب واقع نشوند."


آرمان
اگر غرب صداقت داشت

علاء الدین بروجردی طی مقاله ای در روزنامه آرمان، با توجه به توافق هسته ای اخیر ایران می نویسد: "آمریکا سعی می‌کرد با تحریک افکار عمومی جهان از یک طرف و تحریک ذهنیت مسئولان کشورها و شورای امنیت سازمان ملل از سوی دیگر زمینه تحریم بیشتر علیه ایران را فراهم کند. اما بیانیه تهران خنثی کننده طراحی آمریکا برای پیچیده‌تر کردن مسائل هسته‌ای بود و اینک گروه 1+5 باید در مقابل این گام پاسخگو باشند.

رییس کمیسون امنیت ملی مجلس تاکید دارد: " این مطالبه از طرف نمایندگان مجلس به طور جدی مطرح است که شورای امنیت سازمان ملل باید قطعنامه‌های صادر شده علیه ایران درخصوص تحریم را ملغی کند و با این تفاهم زمینه برای مشارکت بسیاری از شرکتها جهت راه اندازی نیروگاه‌های هسته‌ای آماده می‌شود."

به نوشته سرمقاله آرمان، بیانیه تهران یک آزمون بزرگی برای گروه 1+5 است تا نسبت به مسئولیت خود عمل کنند و هرگونه تخلف در این مسئولیت‌ها و عدم اجرای این تفاهم به عهده آمریکا خواهد بود. علی الاصول اگر غربی‌ها صداقتی داشته باشند باید از این توافق استقبال کنند و با توجه به این که آنها بارها در این زمینه تاکید می‌کردند اکنون باید از این توافق به خوبی استقبال کنند.


جمهوری اسلامی
سیاست محوری این نبود

سرمقاله امروز روزنامه جمهوری اسلامی، در نقد توافق هسته ای می نویسد "تاکنون سیاست محوری نظام این بود كه "مبادله سوخت اتمی فقط در ایران"، رهبر هم سال گذشته تبادل سوخت را مشروط به سه شرط دانست: تبادل همزمان سوخت 20 درصد در برابر اورانیوم 5/3 درصد، انجام مبادله فقط در خاك ایران و تعیین میزان اورانیومی كه مبادله می‌شود براساس نیاز ایران. متأسفانه در بیانیه دیروز تهران، هیچیك از این سه شرط رعایت نشده."

به نوشته این مقاله در بهمن ماه سال گذشته بعد از آنكه آمریكا و بعضی اعضای گروه 1+5 ایران را به تحریم‌های بیشتر تهدید كردند، رئیس دولت دستور غنی سازی 20 درصدی را صادر كرده تا نیازی به مبادله سوخت نداشته باشیم و بلافاصله رئیس سازمان انرژی اتمی كشورمان نیز اعلام كرد غنی‌سازی 20 درصدی در تاسیسات هسته‌ای ایران شروع شده است. با توجه به این اعلام و این اقدام، ایران چه نیازی به امضای توافق‌نامه‌ای دارد كه در آن اینهمه عقب‌نشینی وجود دارد؟

روزنامه جمهوری اسلامی با تاکید بر این که برخلاف آن چه در تبلیغات رسمی آمده بیانیه نه یک پیروزی بلکه یک عقب نشینی است پرسیده میان تركیه و سایر كشورها چه تفاوتی وجود دارد كه آقایان مبادله در خاك تركیه را بی‌اشكال میدانند؟ اگر آمریكا و سایر اعضای گروه 1+5 درصدد خیانت به ایران باشند و نخواهند به تعهدات خود در توافقنامه عمل كنند، می‌توانند در خاك تركیه نیز چنین كنند. بنابر این، تأكید بر مبادله در خاك ایران، سیاست درستی است كه باید بر آن پای فشرد.


دنیای اقتصاد
باز هم توافق هسته ای

احمد صدری در سرمقاله دنیای اقتصاد متذکرمی شود "برزیل و تركیه با حمایت از ابتكار ایران و میانجیگری غیررسمی در مناقشه هسته‌ای، عملا انحصار كنونی شورای امنیت سازمان ملل و گروه 1+5 را شكسته‌اند. این شكست انحصار، تاثیری دو سویه و احتمالا متعارض خواهد داشت ایالات‌متحده از این پس ناگزیر خواهد بود برای تشدید فشار به ایران، در حوزه گسترده‌تری امتیاز بدهد، ایران هم با بازیگران بیشتر و خواسته‌های متنوع‌تری روبه‌رو خواهد شد.

این مقاله خاطرنشان می کند که "در کنار آثار مثبت بیانیه، ایران با پدیده تازه‌ای مواجه می‌شود كه بر آینده سیاست خارجی اش تاثیر جدی می‌گذارد. برزیل برای بازیگری موثر در آمریكای لاتین و تجارت خارجی خود به آمریكا چشم دوخته است و متقابلا آمریكا برای حفظ نفوذ خود در آمریكای لاتین به همكاری برزیل نیاز دارد. تركیه نیز برای عضویت كامل در اتحادیه اروپا و مصون ماندن از خطر روسیه و یونان در آسیای مركزی و بالكان، ناچار به همكاری با آمریكا است."

با این همه، نتیجه گیری سرمقاله دنیای اقتصاد این است که آنچه تاكنون از قبل موافقتنامه تهران، نصیب ایران شده، این است كه ابتكار عمل را به دست گرفته و بن‌بستی چند ساله را شكسته است. در دنیای دیپلماسی هم معمولا احتمال برنده شدن طرفی كه دستور مذاكره را تعیین می‌كند، بیشتر است.


رسالت
چند پرسش مهم

حشمت الله فلاحت پیشه، درسرمقاله امروز روزنامه هوادار دولت، از تحولات هسته ای استقبال و تجلیل کرده اما متذکر می شود "معلوم نیست با توجه به فرسودگی راکتور تحقیقاتی- رادیو دارویی تهران لازم باشد که بیش از400 کیلو سوخت5 درصد از کشور خارج شود. (چون برخی از کارشناسان حداکثر نیاز آ ینده به سوخت20 درصد را40 کیلوگرم می دانند."

فلاحت پیشه در این مقاله تاکید کرده دستاورد دیپلماتیک تهران بویژه کسب حمایت برخی از قدرت های امروز غیر متعهد و بهانه زدایی از اقدامات آینده5+1 ، مهمتر از موضوع میزان سوخت قابل مبادله بوده است. به عبارتی ایرانی ها، بعد از نه سال عهد شکنی و سیاست بازی قدرت های غربی به ابتکارات خارج از آن مجموعه عنایت پیدا کرده اند.

سرمقاله رسالت با اشاره به ماهیت ضد قدرتی جمهوری اسلامی نوشته به هر دلیل این ابتکار در شرایطی توپ را در زمین5+1 و بویژه سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه انداخته است که آنها به شدت تاکتیک تهاجمی به خود گرفته بودند و مجبورند بار دیگر بازی را از درون زمین خود دنبال کنند.


مردم سالاری
در غیاب روسیه

علی ودایع در سرمقاله مردم سالاری نوشته است "روس ها آنقدر بدقولی کردند و از ایران و غرب امتیاز گرفتند تا ایران به این نتیجه رسید که باید با کشورهای دیگر نیز دیپلماسی گرمی داشته باشد. این تغییر دیپلماسی قابل تقدیر است که با کشورهای دیگر که هم در جهان نفوذ دارند و هم با هنجاری های ایران هم خوانی دارد وارد تعامل شده ایم."

به نوشته این مقاله از منظری دیگر توافقنامه مبادله سوخت قابل نقد است. چرا تحرکات دیپلماتیک ایران، آن گونه که شاهد آن هستیم تا پیش از تصویب 3 قطعنامه علیه ایران آغاز نشده بود تا از تضییع سرمایه های ایران جلوگیری کند؟

در ادامه سرمقاله مردم سالاری تاکید شده حجم بالا یی از اورانیم غنی شده 20 درصد که با استقامت ایران اسلا می به دست آمده برای مبادله از ایران خارج شود.اهرم فشاری بر غرب در صورت عهدشکنی اندیشیده نشده است.این که قرار داد مبادله سوخت تا چه حدی بر حق مسلم ایران برای دستیابی به حق غنی سازی اتمی ایستادگی کرده است مشخص نیست، البته تفاهم نامه مبادله سوخت ایران برطبق اصل 77 قانون اساسی احتمالا باید منتظر بماند تا در خانه ملت مورد ارزیابی قرار گیرد.


جهان صنعت
بدقولی ها و تناقض گویی ها

سرمقاله امروز جهان صنعت به تناقض هائی پرداخته که مدیران دولتی در مورد زمان اجرای هدفمند کردن یارانه ها دارند. چرا که 19اردیبهشت بود که اسفندیار رحیم مشایی گفت طرح از نیمه دوم امسال در کشور اجرایی خواهد شد. اما دو روز بعد میرتاج‌الدینی، معاون پارلمانی رییس‌جمهور‌در جامعه وعاظ تهران از تصمیم دولت برای آغاز طرح از اول خرداد‌ماه خبر داد. تنها چند روز بعد رییس‌جمهور با تایید خبر رییس دفتر خود تمام این داستان را به سمت دیگری برد وگفت‌: طرح دو ماه قبل از شروع طرح (نیمه دوم سال)، پول‌ها به حساب افراد واریز می‌شود که این موضوع یعنی شروع واریز‌ها از تیر یا مرداد شروع می‌شود و اعلام واریز از خرداد‌ماه که توسط مرتبطان کابینه اعلام می‌شد، صحت ندارد!

به نوشته این روزنامه این تناقض‌های گفتاری به خوبی گویاست که زمان اجرا برای خود دولت نیز یا به خوبی روشن نبوده یا اینکه با رویکردی تاخیری، دولت مشغول فرصت‌سازی برای کاهش زمان پرداخت یارانه‌ها‌ست تا شاید بتواند در زمان کمتری 20 هزار میلیارد تومان یارانه بین مردم تقسیم کند. همین اثبات ساده هم‌دیروز مصباحی‌مقدم، رییس کمیسیون ویژه را واداشت تا بگوید نباید این قضیه به گونه‌ای باشد که اجرای قانون را به تاخیر بیندازد زیرا اگر منظور دولت از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌‌ها در شش ماهه دوم سال کسب 20 هزار میلیارد تومان باشد، قطعا این خلاف قانون است.

جهان صنعت نتیجه گرفته دولت با سیاست متناقض‌گویی در حال مدیریت زمان طرح است و در ظاهر با پذیرش نظر مجلس کار خود را می‌کند و به نوعی (خواسته یا نا‌خواسته) برای مردم سردرگمی ایجاد می‌کند. شاید این‌گونه پاسخ داده شود که دولت به دنبال اجرای بهتر این‌گونه عمل می‌کند اما باز هم باید به خاطر دولتمردان آورد که نتیجه اعلام زمان‌های متناقض‌، استرس ناشی از تورم پیش‌رو در جو خانوارهاست و نتیجه‌ای که داده‌، بلاتکلیفی اقتصاد عمومی و بروز شایعات بسیار در کوچه و بازار و محافل اقتصادی کشور است.


ارسال به :