یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ -
- 23 Feb 2020
27 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
رییس دادگستری خبر از یک زندان خوب در کهریزک داد
جرس:پس از گذشت نزدیک به یک ماه از هشدار مهدی خزعلی، نسبت به بازگشایی بازداشتگاه کهریزک با نامی جدید، امروز رييس كل دادگستري استان تهران، در جمع خبرنگاران اعلام کرد که يك زندان در حوالي کهریزک با "استانداردهاي خوب" ساخته شده كه اصلا ارتباطي با كهريزك ندارد و زير نظر سازمان زندان‌ها اداره مي‌شود.

 

علیرضا آوایی که بازگشایی کهریزک را تکذیب می‌کرد، مدعی شد: "اشتباهي مطرح شده است كه اين زندان، كهريزك است."

  

تنها "استاندارد"ها مشکل‌ساز هستند؟

  

پنجم مرداد ماه 88، در میان اوج خبرهای مربوط به اعتراضات مردم ایران به نتایج انتخابات و اخبار شهادت‌ها، بازداشت‌ها و ضرب و شتم‌ها، آقای خامنه‌ای رهبر ایران، دستور تعطیلی بازداشتگاه کهریزک را به دلیل "غیر استاندارد" بودن صادر کرد؛بازداشتگاهی که نام‌ش با شکنجه و تجاوز همراه شده است.

 

دست کم سه نفر، امیر جوادی فر، محسن روح الامینی و محمد کامرانی، در بازداشتگاه کهریزک به دلیل ضرب و شتم و عدم دسترسی به امکانات پزشکی در این بازداشتگاه جان سپرده‌اند.

 

بسیاری معتقدند که پیگیری‌های پدر محسن روح‌الامینی که از فرماندهان سابق سپاه و نزدیکان محسن رضایی است، عامل پیگیری این پرونده بوده است.

 

به هر شکل مدتی بعد از تعطیلی کهریزک، مجلس شورای اسلامی، پس از جار و جنجال فراوان و درگیری‌های زاکانی، یکی از نمایندگان مجلس با قاضی مرتضوی، گزارشی را منتشر کرد که بر اساس آن حداقل 147 نفر از بازداشت شد‌گان 18 تیر سال گذشته، با دستور مرتضوی به کهریزک فرستاده شده و در شرایط اسف‌باری، 60 سانتی متر مربع فضا برای هر نفر نگهداری می شدند.

 

شاهدان عینی نیز از نقش حیدری فر، دادیار دادسرای امنیت در این حادثه خبر داده‌اند. مرتضوی تمام بندهای گزارش مجلس را رد کرد و پس از آن به سمت رئیس ستاد مبارزه با قاچاق از سوی احمدی‌نژاد منسوب شد. در حالی که از نظر افکار عمومی و حتی مجلس اصولگرای ایران، متهم اول پرونده کهریزک بود.

  

دادگاه نامشخص با متهمان نامشخص

  

در حالی که وزیر دادگستری، مهر ماه سال گذشته، از برگزاری علنی دادگاه متهمان مربوط به "نحوه رفتار در بازداشتگاه‌ها" خبر داد، از همان جلسات اول، دادگاهی در محل سازمان قضایی نیروهای مسلح در تهران با 12 متهم ناشناخته، 10 افسر نیروی انتظامی و دو زندانی عادی کهریزک به صورت غیر علنی برگزار شد.

 

در پس همین دادگاه غیرعلنی بود که بر اساس "شنیده‌های سایت فردا"، سایت خبری متعلق به اصولگرایان، حکم قصاص برای سه متهم این دادگاه قطعی شد.

 

در حالی که بی شک هیچ گاه افکار عمومی، در مورد روند برگزاری، اتهام دقیق متهمان، سمت و تاثیرگذاری آنان در انجام جرم اقناع نشد.

 

شاید مهمترین و کلیدی‌‌ترین جمله‌ ای که از شکل و روند این محاکمه خبر می‌داد، جمله‌ قاضی این پرونده، مصدق، در همان نخستین جلسه دادگاه رسیدگی بود: "با توجه به این که بخشی از محتویات پرونده دارای اطلاعات و مطالبی است که انتشار آن منافی نظم عمومی جامعه و مخل انتظام مملکتی است لذا انتشار مطالب دادگاه توسط اشخاص حاضر در جلسه ممنوع است."

  

شاه کلیدی که گم شد

  

در میان تمام اخبار منتشر شده در مورد زندان کهریزک در ماه‌ های اخیر، یکی از مهمترین اخبار خبر مرگ دکتر رامین پوراندرزجانی، پزشک وظیفه وقت بازداشتگاه کهریزک بود.

 

از همان لحظه انتشار خبر، اصرار سوال برانگیز نیروی انتظامی و مجلس بر خودکشی وی بود. هر چه بود خانواده این پزشک، اجازه کالبدشکافی بر جنازه فرزندشان و دریافتن علت مرگ او را پیدا نکردند. از سوی دیگر مراسم تشییع جنازه وی در بین تدابیر شدید امنیتی برگزار شد و حتی به دوستان نزدیک او هم اجازه حضور در این مراسم داده نشد.

 

 با این حال رییس سازمان پزشکی قانونی کشور در خصوص علت فوت پزشک کهریزک گفت: "همانطور که در گذشته نیز از طریق مقامات قضایی اعلام شد، پزشکی قانونی علت مرگ پزشک کهریزک را مسمومیت دارویی تشخیص داده و نتیجه آن را به مرجع قضایی اعلام کرده است."

 

او در پاسخ به این سوال که سازمان پزشکی قانونی کشور، مرگ این پزشک را خودکشی یا قتل تشخیص داده است، اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: "از خودکشی یا به قتل رسیدن پزشک کهریزک خبری ندارم و این موضوع را باید از مرجع قضایی یا قاضی رسیدگی کننده به پرونده جویا شد."

 

به هر شکل، قوه قضاییه کشور، تصمیم گرفت تا دادگاه رسیدگی به شکایت خانواده پوراندرزجانی در مورد مرگ فرزندشان را جدا از دادگاه‌های اصلی متهمان کهریزک برگزار کند.

 

با این وجود به نظر بسیاری از مردم و هواداران جنبش سبز، رامین پوراندرزجانی نیز قربانی دیگر جنایت کهریزک بود.

  

مگر مشکل نام بازداشتگاه بود؟

  

"اخیراً به نقل از منبعی موثق (یکی از مسئولین عالی رتبه قضایی) شنیدم که بازداشتگاه کهریزک - که به دستور رهبری بسته شده بود - با نام سروش 111 بازگشایی شده است، بازداشتگاهی که از استانداردهای حداقلی محروم بوده و جوانان ما در آن جان باختند، چرا باید با نامی جدید افتتاح شود؟ مگر مشکل ما نام بازداشتگاه بود؟"

 

این جملات بخشی از نامه ای بود که یازدهم اردیبهشت ماه امسال، مهدی خزعلی، به صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه نوشت. نامه ای که برگ جدیدی بود بر پرونده‌ی قطور کهریزک؛ برگی که نشان از آمدن فصل جدید کهریزک می‌داد.  

 

به همین خاطر علیرضا آوایی، رييس كل دادگستري استان تهران در حالی "قسم حضرت عباس" تکذیب بازگشایی کهریزک را می خورد، که "دم خروس" ایجاد بازداشت‌گاه جدیدی که مدعی بود دارای "استانداردهای خوب" است از لابه لای سخنانش پیدا بود.

 

"دم خروسی" که همچنان بر نگرانی‌ها در مورد وضعیت نگهداری بازداشت شدگان دامن می‌زند.

ارسال به :