شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ -
- 19 Oct 2019
18 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
فعال شدن سر حلقه های سپاه  در مجلس؛ از نامه مشکوک تا رد تفحص از بازداشتگاهها
جرس: مجلس نشینان این روزها مصمم تر از هر زمان دیگربه بازی های پشت پرده و سیاسی بازی تن می دهند، انتشار نامه 175 امضایی بدون انتشار نام و مخالفت با تحقیق و تفحص از بازداشتگاهها و همچنین انتشار اخباری مبنی بر اقدام تعدادی از نمایندگان مجلس در دریافت پول از معاون اول احمدی نژاد که مظنون به فساد مالی است، از جمله این موارد است.  

تا پیش از مطرح شدن بحث تحقیق و تفحص از کهریزک، مجلس انبار متروک تحقیق و تفحص های ناکام بوده است.

 

تحقیق و تفحص های ناکام در شرایطی به بن بست رسیدند که کلیت آنها به تصویب رسیده و تنها در میانه راه یا انتهای مسیر مسکوت گذاشته شده اند.

 

اما طرح تحقیق و تفحص از بازداشتگاهها پس از آنکه در صحن علنی به رای گذاشته شد از دستور کار خارج شد.

 

بنا به اظهارات طراح این طرح انگیزه اصلی از ارائه طرح مذکور چیزی جز عمل به دستور آیت الله خامنه ای مبنی بر برخورد با مسببان و عاملان فاجعه کهریزک نبوده است .این در حالی است که نمایندگان مخالف طرح، با علم به این موضوع رای به عدم بررسی آن داده اند.

 

لابی افراطیون و سر حلقه ها

 

اما به نظر می رسد که رای منفی به طرح تحقیق و تفحص از بازداشتگاهها ریشه ای تر از این بحث هاست. حوادث چند روز اخیر در مجلس در خصوص نامه 175 امضایی و بلافاصله پس از آن پاسخ تند صادق لاریجانی و عقب نشینی وزیر اطلاعات ایران از وجود تصمیمی برای بازداشت سران جنبش سبز نشان می دهد که افراطی هایی در مجلس حتی برخلاف مصالح عالیه نظام در حال شور و رایزنی هستند.

 

این امر از عدم انتشار اسامی امضا کنندگان نامه 175 امضایی به وضوح روشن است و نشان می دهد اقداماتی همچون تهیه نامه مشکوک به اندازه کافی مساله دار بوده که اسامی امضا کنندگان منتشر نمی شود.

 

این در حالی است که اگر داعیه دفاع از نظام مطرح بود نمایندگان امضا کننده نامه ابایی از مطرح شدن نامشان نداشتند.

 

کواکبیان طراح تحقیق و تفحص از بازداشت گاه ها روایت عجیبی را از پشت صحنه ماجراها بازگو می کند که نشان می دهد یک لابی افراطی و قانون گریز در محفل قانونگذاری کشور در حال دور زدن قانون با روشهای فریبکارانه است.

 

از اظهارات کواکبیان چنین بر می آید که کار به جایی رسیده که حتی در متن نامه ها پس از اخذ امضا نیز دست برده می شود. کواکبیان در این باره گفته  من تردید دارم که همه همکاران ما متن کامل این نامه را خوانده باشند و بعد آن را امضاء کرده باشند. زیرا بسیاری از افرادی که این نامه را امضا کرده اند، می گفتند ما این نامه را فقط در حمایت از قوه قضاییه امضاء کرده ایم. یعنی در اعتراض به دادگاه روزنامه کیهان و جوان، این نامه را امضاء نکرده بودند و از وجود چنین بندی در نامه اظهار بی اطلاعی می کردند. 

 

ماجراهای بو دار تری در راه است

 

انگار واقعا دست هایی در کار است تا مجلس تبدیل به جولان تفکرات افراطی عوامل امنیتی و سپاهی شود. کواکبیان می گوید نمایندگانی قصد دارند این مطلب را القا کنند که هیچکس نباید به روزنامه های جوان ارگان سپاه پاسداران و کیهان وابسته به محافل امنیتی توهین کند.

 

ترویج این تفکر از سوی حلقه حامیان دولت دنبال می شود و شامل حلقه رسایی، حسینیان و کوچک زاده است که اکنون به صورت محفلی در صدد کنترل مجلس و تبدیل آن به سخنگوی سپاه و احمدی نژاد بر آمده اند.

 

کار به جایی رسیده که قرار است همایشی در دفاع از مظلومیت رسانه هایی که از سوی جنبش سبز ها مورد هتاکی و بی حرمتی قرار گرفتند در مجلس بر پا شود

 

اما اینکه چرا در مجلس به این گونه طرح های مشکوک بها داده می شود و در عوض طرح های انسانی – مردمی مثل تحقیق و تفحص از بازداشت گاهها با مخالفت روبرو می شود سوالی است که پاسخ آن تا حدی پیچیده است.

 

تلاش لابی هایی در مجلس که مستقیم زیر نظر سپاه و عوامل امنیتی فعالیت می کنند یکی از دلایلی است که به خارج شدن نهاد قانونگذاری از حالت طبیعی خود کمک کرده است.

 

سپاه پاسداران به عنوان مجری مستقیم سرکوب معترضان به نتیجه انتخابات بعد از افشاگری کروبی در باره تجاوز به زندانیان در بازداشتگاهها واکنش تهدید و ارعاب مخالفان را بیشتر کرد. کار به جایی رسید که سردار قاسمی در آن اظهارات معروفش علنا به جوانانی که ممکن است به عنوان معترض به خیابانها بروند توصیه می کند که تجاوز در انتظار آنهاست و از این کار منصرف شوند.

 

همچنین افشای نقش طائب فرمانده سابق بسیج در آزار رسانی به یک دختر نشان می دهد که لابی سپاه و نهاد های امنیتی در مجلس مخالف هر گونه شفاف سازی و حتی اشاره به فجایع بوقوع پیوسته در بازداشتگاههاست.

 

حلقه حامیان سپاه در مجلس که در بیشتر مواقع نیز با چفیه ظاهر می شوند به دنبال آن هستند که با ایجاد پروژه محارب سازی اجازه ندهند بررسی قانون مستقلی در خصوص فجایع بازداشتگاهها انجام شود.

 

سخن گفتن از محارب بودن موسوی و کروبی و خط دهی به قوه قضاییه برای برخورد تند نتیجه قوام یافتن چنین تفکراتی است.

 

تعرض جنسی مجازاتی طبیعی !

 

از دیگر سو برخی نمایندگان پارلمان که در صدد حفظ حریم خود با افراطی ها هستند بیم آن دارند که محافل امنیتی با تشکیل پرونده های غیر قانونی زمینه رد صلاحیت آنها در دوره بعدی را با استناد به عملکرد جانبدارانه از جنبش سبز فراهم کنند امری که سپاه و عوامل امنیتی کیهان به سادگی در آن تبحر دارند.

 

بنا بر این روشن و واضح است که سر حلقه های سپاه در مجلس قصد آن ندارند که ماجرای تعرض های جنسی به معترضان خاتمه پیدا کند چرا که با نزدیک شدن به سالگرد 22 خرداد و احتمال شروع دور جدیدی اعتراضات بی شک برنامه هایی برای برخورد با مخالفان در نظر گرفته شده که اگر با تحقیق و تفحص قانونی فاش شود مجال اجرای آن باقی نخواهد بود.

 

پیش از این نیز گزارش تحقیق و تفحص از حمله به کوی دانشگاه که عوامل امنیتی و سپاهی در آن نقش پر رنگ داشتند در صحن علنی خوانده نشد و در نهایت با برخی سر هم بندی ها و یک ارزیابی ضعیف در باره آن به کار خود خاتمه داد.

 

حال به نظر می رسد با فعال شدن سر حلقه های سپاه و عوامل امنیتی در مجلس آنهم در آستانه سالگرد انتخابات  و ارعاب دیگر نمایندگان به همراهی با آنها باید منتظر عواقب جدی تری از تحرک این محفل مشکوک در آینده نزدیک بود.

 

ارسال به :