چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ -
- 08 Apr 2020
13 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های پنجشنبه ۳۰  اردیبهشت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

حسن فاتحی در این مقاله ابتکار با بیان این که چه هزارودویست کیلوگرم را بدهید وچه ندهید قطعنامه چهارم با بهانه گیری زیرکانه غربیها وریاکاری روسها دریک ماه آینده تصویب خواهدشد وسه قطعنامه قبلی موید ادعای بنده است در پایان نوشتار خود افزوده دولتی که ادعای اصول گرایی دارد وخود مخالف سرسخت اقدامات گذشته هسته‌ای بالاخص درزمان دولت اصلاحات بود با این چرخش های حساب نشده وتکانشی که تحت شرایط خاص عاطفی و فشارهای زیرکانه برزیلیها وترکها حاصل گشته خودرا زیرسئوال برده است.

 

جمهوری اسلامی

نقد مجدد

روزنامه جمهوری اسلامی که فردای امضای توافقنامه تهران بین ایران، برزیل و ترکیه در سرمقاله خود این بیانیه را یک شکست عنوان کرده بود، بار دیگر امروز به انتقاد از این بیانیه پرداخت و نوشت: "از رویدادهای مهم هفته جاری امضای بیانیه سه‌جانبه تهران با حضور روسای دولت ایران، ترکیه و برزیل بود که در حاشیه اجلاس سران گروه ۱۵ انجام شد و این اجلاس را تحت‌الشعاع خود قرار داد. هر چند تصور می‌شد امضای بیانیه تهران و تن دادن به مبادله سوخت در محلی خارج از ایران به ترمزی برای پیشگیری از صدور تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران تبدیل شود ولی اقدام آمریکا و هماهنگی روسیه و چین با درخواست واشنگتن برای ارائه پیش‌نویس تحریم‌های جدید نشان داد که هر گام عقب‌نشینی از مواضع و حقوق مسلم هسته‌ای به چند قدم پیشروی و افزایش مطالبات زیاده‌خواهانه غرب خواهد انجامید."

نکته دیگری که باید در موضوع بیانیه تهران و چگونگی تبادل سوخت هسته‌ای بیان کرد آنست که این امر هرگز مصالح ملی ما را تامین نمی‌کند و نوعی کوتاه آمدن از مواضع اصولی بدون دریافت هرگونه تضمین‌های عینی که همواره به دنبال آن بوده‌ایم و عدم رعایت موازین در سه موضوع مهم “مقدار سوخت قابل مبادله، همزمانی مبادله و محل مبادله” تلقی می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این روزنامه اضافه کرده که با تصویب این طرح توزیع هرگونه نامه، گزارش، بروشور و امثال آن در صحن مجلس طبق دستور العملی خواهد بود كه توسط هیات رئیسه تصویب و به اطلاع نمایندگان خواهد رسید.

به نوشته آرمان درصورت تصویب این طرح همچنین رئیس جلسه بدون بحث از مجلس نظر‌خواهی می‌کند و در صورتی كه بیانیه حداقل بیش از نصف آرا مجموع نمایندگان را اخذ كند طی نامه رسمی به مراجع ذی ربط ارسال خواهد شد و اسامی نمایندگان امضا‌كننده بیانیه پیشنهادی در مشروح مذاكرات چاپ می‌شود.

به گزارش این روزنامه در صورت تصویب نهایی این طرح پس از این بیانیه‌ها با امضا و ذكر نام حداقل صد نفر از نمایندگان در مجلس به رئیس جلسه تسلیم می‌شود و متن بیانیه پیشنهادی بدون ذكر اسامی نمایندگان در پایان جلسه علنی مجلس قرائت می‌شود.


آرمان
شرایط صدور بیانیه ها سخت شد

آرمان در گزارشی از جلسه دیروز نمایندگان مجلس به تصویب طرح یک فوریتی برای کنترل صدور بیانیه های نمایندگان پرداخته و در این باره نوشته در جلسه علنی دیروز یك فوریت طرح اصلاح ماده 115 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در مورد بیانیه‌ها مورد تصویب قرار گرفت. این طرح كه به امضای 36 نفر از نمایندگان رسیده،با توجه به تاثیر نظرات و موضع‌گیری نمایندگان در افكار عمومی و مشاغل‏، نهادها و دستگاه‌های حكومتی و اثر بخشی این بیانیه‌ها، موافقت یا مخالفت‌های مكتوب از سوی وكلای ملت در مورد اشخاص و موضوعات متعدد و به منظور حفظ حرمت امضا‌ها و دیدگاه‌های نمایندگان طرح شده است.

به نوشته آفتاب یزد رییس دیوان محاسبات همچنین با اشاره به افزایش مصرف سوخت در کشور گفته اگر وضعیت مصرف با ‌همین سیر ادامه پیدا كند، دیگر نفتی برای صادرات نخواهیم داشت و این در حالی است ‌كه اكنون بنزین و گازوییل را هم وارد می‌كنیم.

به گزارش این روزنامه رحمانی فضلی با انتقاد از عدم ثبات سیاست های نفتی و لزوم تغییر مدیریت ها تاکید کرده این موضوع نفت را دچار اشكال می‌كند و باید اصولی را تدوین كنیم كه ‌منجر به سیاست اصول پایدار شود.اگر نتوانیم این ضعف‌ها و فرصت‌ها را به فعل تبدیل كنیم، یقینا در ‌به دست آوردن سهم خود دچار مشكل می‌شویم. یكی از چالش‌هایی كه اکنون با آن مواجه هستیم، عدم استفاده از ظرفیت و ‌منابع هیدروكربنی است؛ به طوری كه با وجود گذشت سال‌ها از پیروزی انقلاب، هنوز ‌بحث تبدیل نفت خام و فراورده‌های آن مطرح است.


آفتاب یزد
کاهش سرمایه گذاری ها

آفتاب یزد اظهارات و هشدار رییس دیوان محاسبات کشور درباره کاهش سرمایه گذاری ها در صنعت نفت طی سالهای اخیر را برجسته کرده و از قول وی نوشته یكی از بزرگترین آسیب‌ها در حوزه نفت بحث حاكمیت غیر حمایتی است كه در ‌اصل 44 نیز هنوز عملیاتی نشده است. ما باید مدیریت،‌منابع انسانی و تكنولوژی و ‌بازاریابی بخش خصوصی را در نفت وارد كنیم.

نویسنده سرمقاله مردمسالاری با اشاره به دشوار بودن انتقال 163 شرکت دولتی به شهرستان ها و مشکلاتی که در جهت انتقال آنها پدید می آید، اجرایی شدن این مصوبه را دور از انتظار دانسته و نوشتهای کاش این کارگروه، ضوابطی که براساس آن به این لیست 163 شرکتی رسیده است را نیز اعلام می کرد. آنچه در متن مصوبه دولت برای خروج شرکت ها و سازمان های دولتی آمده است، نشانگر آن است که نمی توان چندان به نتایج قابل توجهی دست یافت. چرا که انجام چنین اقدامی، نیازمند کارکارشناسی بیشتر است. شرکت ها و سازمان ها نمی توانند خود مختار به انتقال مکان اقدام کنند.

سروش ارشاد در این مقاله بیکاری را یکی از دلایل اصلی پرجمعیت بودن تهران و مهاجرت مردم سایر نقاط کشور به پایتخت دانسته و در ادامه نوشته دولتی ها بهتر است در ابتدا نگاهی به این موضوع داشته باشند و راه حل جدی تری برای اشتغال زایی در شهرها و روستا بیندیشند تا شاهد کاهش مهاجرت به تهران باشیم.


مردم سالاری
چند پرسش دیگر

مردمسالاری طی مقاله ای مصوبه کارگروه انتقال کارکنان دولت از شهر تهران درباره انتقال شرکت ها و سازمان های دولتی و همچنین کارکنانشان از تهران را مورد توجه قرار داده و نوشته نگاهی به متن این مصوبه جدید که توسط محمدرضا رحیمی ابلاغ شده دارای نکات قابل توجهی است که کار کارشناسی بیشتر در اتخاذ اینگونه تصمیمات را ضروری می کند. اینکه تهران، شهر پرجمعیتی است و ضرورت دارد که جمعیت آن متناسب شود امری قابل قبول است. اما باید دلایل پر جمعیت بودن تهران بررسی شود تا به نتایج واقع گرایانه ای برسیم.

 

نویسنده این مقاله با طرح این پرسش ها در ادامه نوشته هرچند هدف اولیه این بیانیه ازطرف دولت می‌تواند برنامه‌ای ضربتی برای غلبه بر مخالفین ومنتقدان داخلی وآنهم درسالگرد انتخابات باشدولی دراین صورت نیز مضرات آن به مراتب بیشتر خواهدبود واصول گرایان دین مدار ومستقل به فشارهای خود بردولت خواهند افزود.

حسن فاتحی در این مقاله نوشته هم برزیل وهم ترکیه علاقه ‌ای که برای همنوایی باغرب دارند با ما نداشته ونخواهند داشت وتلاش همه جانبه ترکها درپیوستن به جامعه اروپا مدعی این ادعاست وآیا همانطور که روسها با آمریکا درمورد منافع ما تعامل کردند وهماهنگ شدند امکان تعامل وچرخش ترکیه باغربها کمتر ازروسیه است که دولت محترم آنها را امانت دار اموال ما می‌نمایند؟!


ابتکار
آسیب شناسی بیانیه تهران

ابتکار در سرمقاله امروز خود با طرح پرسش های فراوانی درباره بیانیه تهران برای تبادل سوخت هسته ای در خاک ترکیه ، این مساله را مورد تشکیک قرار داده و نوشته چه اصراری وجودداشته که ترکها امانت دار اموال ملی ما گردند آیا خروج هزارودویست کیلوگرم اورانیوم درعرض یک ماه ودرعوض دریافت سوخت !؟ درعرض یکسال تناسبی باهم دارند؟ اگر درترکیه کودتای ازنوع سالهای قبل اتفاق افتاد ودولت دست نظامیان مخالف سرسخت ما افتاد چطور؟اگر رژیم صهیونیستی با نفوذی که درترکیه دارد خواست این منابع مهم را ازدست ما بقاپد چه؟

به نوشته این روزنامه جواد زمانی همچنین گفته عدم اجرای مصوبات مجلس و ابلاغ رئیس مجلس در ارتباط با بازگشت سازمان تامین اجتماعی به وزارت رفاه، بررسی دقیق حقوق و مزایا و پاداش حق جلسه مدیران و حقوق‌های چندمیلیونی مدیران این سازمان و پاداش‌های کلان اعضای هیات‌مدیره از دیگر مواردی است که موجبات طراحی این تقاضای تحقیق و تفحص را فراهم کرده است.

تهران امروز با اشاره به این که تحقیق وتفحص از سازمان تامین اجتماعی پیش از این نیز در کمیسیون اجتماعی مجلس به تصویب رسیده بود ، از قول جواد زمانی سخنگوی کمیسیون اجتماعی درباره انگیزه ی اصلی تحقیق وتفحص از سازمان تامین اجتماعی نوشته عدم گزارش مصوبات دولت به مجلس به ویژه مصوباتی که می‌توانند با تحمیل هزینه توازن سازمان را برهم زنند، از انگیزه‌های طراحی این تقاضای تحقیق و تفحص است.

این روزنامه در ادامه این گزارش به چرایی این اختلاف پرداخته و نوشته ذبیحی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی بارها اعلام کرده بود که به هیچ ‌کدام از تصمیمات هیات‌مدیره تن نمی‌دهد و در زمینه سازمان تامین اجتماعی تنها از رئیس‌جمهور دستور می‌گیرد و به وی گزارش می‌دهد. این موضوع باعث شد تا نمایندگان مجلس برای امکان نظارت پذیری بیشتر سازمان تامین اجتماعی که به زعم بسیاری از نمایندگان از جمله سلیمان جعفر زاده ، رئیس کمیسیون اجتماعی به عنوان حیات خلوت دولت تبدیل شده بوده وحقوق‌های میلیونی در آن بدون ضابطه پرداخت می‌شد از معاونت رئیس‌جمهور به زیرمجموعه وزارت رفاه انتقال دهد.


تهران امروز
تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی

تهران امروز در گزارشی به تصویب طرح تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی و سازمان بازنشستگی کشوری در مجلس پرداخته و نوشته این طرح در حالی درجلسه علنی دیروز مجلس با رای قاطع نمایندگان مواجه شد و به تصویب رسید که اختلاف‌نظر ذبیحی، رئیس سازمان تامین اجتماعی با محصولی، وزیر رفاه علت العلل ارائه این طرح بود.


سرمقاله نویس روزنامه وابسته به آستان قدس رضوی همچنین ادعا می کند:"اعضای ناتو نیز در این فضای سایبری تلاش می کنند به عنوان بازوی دولتمردان غربی در تصمیم سازیها و تصمیم گیریها، آنها را نسبت به اقدامهای سیاسی و امنیتی و در صورت لزوم نظامی، یاری نمایند.
اعضای ناتو باید بدانند جمهوری اسلامی مدل رویارویی با ناتو را در دوران دفاع مقدس تجربه نموده است و این تهدید در صورت عملی شدن، با عنایت به تجربیات دوران دفاع مقدس و دو مانور دریایی اخیر ارتش و سپاه که بخشی از توانمندیهای جمهوری اسلامی را به نمایش گذاشتند، واکنش غیرقابل انتظار تهران را در پی خواهد داشت.
خروجی اظهارات «مادلین آلبرایت» بیانگر ایران ستیزی وی است. به عبارت دیگر، باید اذعان نمود وزیر امورخارجه کلینتون آنچه در دوران وزارتش نتوانست به آن دست پیدا کند، اکنون تلاش می کند با این فرصت جدید به اسلافش خانم هیلاری کلینتون کمک نموده تا با تشدید فشارها ایران را در مقابل خواسته های دولتمردان غربی وادار به تسلیم نماید. .."


قـــدس
واکنش غیر دیپلماتیک واشنگتن به بیانیه تهران

غلامرضا قلندریان در سرمقاله امروز «قدس»، واکنش آمریکا به توافقنامه اتمی تهران و اقدام کشورهای 1+5 در تهیه پیشنویس قطعنامه تحریم جدید علیه تهران را مورد حمله قرار داده و می نویسد:"...اکنون برخی اخبارحاکی از آن است که تلاشهای گروه 1 + 5 برای تهیه پیش نویس جدی است. اگر این خبرها صحت داشته باشد، این اقدامهای غیرعقلایی و مغایر با مفاد منشور ملل متحد، بیانگر تحمیل اراده برخی از کشورهای قدرتمند می باشد که وجهه حقوقی سازمان ملل را ابزاری برای اقدامهای سیاسی خود تفسیر نموده اند. ...مردم دنیا اکنون اعتماد خود را نسبت به شورای امنیت از دست داده اند و اقدامهای این شورا را نتیجه فشارهای سیاسی چند قدرت خاص برای پیشبرد مقاصد خود می دانند. این موضوعی بسیار مهم است که شورا باید برای اعاده اعتبار خود بطور جدی به آن توجه کند. "


سرمقاله نویس روزنامه سپاه همچنین ادعا می کند : "تاکنون اگر زمان محاکمه سران فتنه فرا نرسیده، قطعاً از جهت مصلحت نظام و افتادن نقاب تقلبی از چهره فتنه‌گران بوده است؛ به طوری که تمامی مردم از نیات درونی انقلابیون پشیمان مطلع شوند و آنان را بشناسند. اما به هر حال اظهارات اخیر دادستان تهران درخصوص محاکمه سران فتنه، برای آنان که قانون را ابزار قرار داده‌اند و شکایت از مطبوعات افشاگر را نیز در برنامه‌های خود گنجانده‌اند، این واقعیت را یادآور شد که آنها روزی برای حضور در دادگاه فراخوانده می‌شوند و این خیال که آزادانه و بی‌محابا قانون‌گریزی کنند و کسی هم به ‌آنها ‌کاری نداشته باشد، خیال باطلی است. اما به هر حال باید از مسئولان قوه قضائیه این سؤال را پرسید که تاکنون چه اقداماتی در حیطه قضایی برای کاهش هزینه‌‌های احتمالی محاکمه سران فتنه انجام داده‌اید؟ به عبارتی آیا برای آنکه محاکمه سران فتنه، دستاویز تازه‌ای برای معاندان نباشد، روشنگری‌های قضایی در این رابطه را برای مردم ابراز داشته‌اند؟"


جوان
پرونده آنها کجاست؟

علی رضایی در سرمقاله امروز این روزنامه، ضمن حمله به میرحسین موسوی و مهدی کروبی، بدلیل مواضع اخیر آنها پیرامون اعدام زندانیان سیاسی، اظهارات اخیر دادستان تهران پیرامون تهدید به بازداشت رهبران جنبش را مورد بررسی قرار داده و می نویسد:
"... بدون شک در حوادث پس از انتخابات که در قالب انقلاب مخملی پیش می‌رفت، برخی از خواص و عوام قدم در راهی گذاشتند که اگر ادامه می‌یافت، بعید نبود منجر به تحمیل هزینه‌هایی گزاف بر کشور و نظام شود لذا بیگانگان از تمامی این فرصت‌ها استفاده کردند و اپوزیسیون خارج‌نشین با پشتیبانی معارضان داخلی یک آهنگ را نواختند. اما خیلی زود، مردم پاسخ محکمی به آنان دادند. واقعه 9 دی و 22بهمن فریاد کوبنده ملت بود بر توهمات آشوب‌طلبان.
اما به هر حال این باعث نمی‌شود که مردم از جرائم یا جنایات فتنه‌گران و سران فتنه بگذرند و آن را نادیده گیرند. بنابراین به عنوان سؤال دوم باید پرسید آیا برای تحقق وعده‌ای که برای محاکمه سران فتنه داده می‌شود، آیا تاکنون پرونده‌ای برای تجمیع و ثبت جرائم و جنایات سران فتنه تشکیل شده است؟
هر چند بیانیه‌های سریالی و سخنان ناصواب از سوی میرحسین موسوی و اطرافیان وی، پرونده محکمی برای اثبات جرائم و جنایات آنان است، اما برای آنکه حق تمامی مظلومان در حوادث اخیر ستانده شود، ضروری است تا دراین رابطه پرونده مجزایی در قوه قضائیه تشکیل شود و دادستان محترم به عنوان مدعی‌العموم پیگیر این موضوع باشد."

این فعال اصولگرا همچنین متذکر می شود "پاسخ آمریکا به بیانیه تهران ارائه پیش نویس تحریم به شورای امنیت است. این رویکرد به مفهوم این است کهآمریکایی ها چشمان خود را به رویدادهایی که دوست ندارد. ببینند، می بندند. جبر زمان و قدرت ملت ها روزی چشمان آنها را بر واقعیت باز می کند آن روز خیلی دور نیست."


رسالت
شکست آمریکا

محمدکاظم انبارلویی در سرمقاله امروز روزنامه رسالت، توافقنامه اتمی اخیر را مورد تحلیل و تجلیل قرار می دهد و ضمن اینکه آنرا "یک موفقیت دیپلماتیک برای جمهوری اسلامی" می داند، می نویسد: "تحلیل محورهای بیانیه تهران نشان می دهد مهارت دیپلمات های ما در تنظیم چنین متنی بسیار هوشمندانه بوده است و بر خلاف برخی داوری ها نه تنها چیزی نصیب آمریکایی ها نخواهد شد، بلکه دست آنها را در مقاصد تجاوز کارانه به منافع و مصالح ملت ایران رو خواهد کرد. مخالفت اوباما با بیانیه تهران نشان می دهد که آمریکایی ها پیشرفت و ترقی ملت ایران را هدف گرفته اند. لذا همچنان بر طبل تهدید و تحریم می کوبند. طبیعی است ملت ما و دولت ما زیر بار این تهدیدات نمی روند. اگر تهدیدها و تحریم ها و برخورد خصمانه ادامه یابد بی تردید مردم از دولت خواهند خواست در سیاست های صبورانه جمهوری اسلامی تجدید نظر کرده و متناسب با خصومت دشمن سیاست های خودر ا تنظیم کنند. اگر بخواهیم یک جمع بندی کلی از نشست سران گروه15 و بیانیه تهران در یک کلمه داشته باشیم باید اذعان نماییم مانور دیپلماتیک جمهوری اسلامی در نبرد با آمریکا بسیار موفقیت آمیز بوده و آمریکا در این هماورد شکست سختی خورده است. "


این نویسنده حامی دولت همچنین در قیاسی مع الفارق و گفتاری یکسویه ادعا می کند:
"...با این اوصاف باید گفت علاوه بر این كه هر یك از ادعاهای سران فتنه همچون چك بلامحلی است كه بی هیچ پشتوانه ای صادر می شود و بی محل و بی اعتبار بوده و فی نفسه جرم است، جرم بزرگ و دیگری را نیز مرتكب می شوند و می توان آن را «كلاهبرداری سیاسی» نامید چرا كه با ادعای خط امامی بودن، شعار حقوق بشر سردادن، طرح قرائت به اصطلاح رحمانی از دین و گرفتن ژست هایی از این دست به دنبال زیاده خواهی و باج خواهی های سیاسی خود هستند. و این فقط به ادعاهای دروغ آنها مربوط است و جنایاتی نظیر آدم كشی، جاسوسی، وطن فروشی، تخریب اموال عمومی، قمه كشی و... هر كدام جنایت وحشیانه دیگری است كه جداگانه قابل تعقیب بوده و هست."

کیهان
جنایتکاران حرفه ای

حسام الدین برومند در سرمقاله امروز کیهان، با ادعای اینکه "بعد از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، جریان فتنه با هدایت سران خود در داخل و مدیریت خارج از كشور براساس ادعای واهی و پوچ تقلب در انتخابات حجم انبوهی از جرایم و جنایات را مرتكب شدند"، موضع گیری های اخیر رهبران جنبش در مورد اعدام زندانیان سیاسی را مورد حمله قرار داده و می نویسد:
"...طرفه آنكه پس از مصاحبه دادستان تهران و پاسخ مستند و حقوقی به شبهات ساختگی جریان فتنه درباره اعدام این پنج تروریست آدم كش، سایت منتسب به یكی از سران فتنه بدون آنكه توضیحی درباره دروغ ها و ادعاهای بی پایه و اساس سران فتنه بدهد و بی آنكه قادر باشد توضیحات قانونی و مستدل دادستان تهران را به چالش بكشد در گزارشی با این ادعای مضحك كه جنبش سبز - فتنه سبز- مبتنی بر مفاهیم متعالی اسلام و حقوق بشر است مزورانه و حیله گرانه ندای بازگشت به حق را سر می دهد!..."

ارسال به :