سه‌شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ -
- 18 Jun 2019
14 شوال 1440 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
احکام بخشنامه ای؛ یک سال حبس برای بازداشت شدگان عاشورا

جرس:در تازه‌ترین خبر، قاضی صلواتی به وکیل یکی از بازداشت شدگان روز عاشورا گفته است برابر بخشنامه صادر شده تمام بازداشت شدگان این روز حداقل باید به یک سال حبس تعزیری محکوم شوند.

 

به گزارش ادوار نیوز قاضی صلواتی اخیرا به یکی از وکلای دادگستری که برای پی گیری پرونده موکلش به دادگاه انقلاب مراجعه کرده بود گفته است که براساس بخشنامه ای که صادر شده ما موظف هستیم برای بازداشت شدگان روز عاشورا حکم صادر کنیم و حتی اگر فردی در صحنه درگیری ها حضور نداشته اما در روز عاشورا بازداشت شده است، حداقل یک سال حبس تعزیری برای او صادر خواهیم کرد و هیچ یک از بازداشت شدگان این روز، تبرئه نخواهند شد.

به گفته قاضی صلواتی، دادگاههای تجدید نظر نیز موظف شده اند احکام صادره برای بازداشت شدگان روز عاشورا را نقض نکنند و تنها می توانند این احکام را به احکام تعلیقی تبدیل کنند.

او توضیح نداده است که این بخشنامه از سوی کدام منبع صادر شده است.

براساس این گزارش، صرف بازداشت در روز عاشورا محکومیت یک سال حبس را به دنبال دارد و این در حالی است که فرد بازداشت شده در هیچ صحنه درگیری حضور نداشته باشد. حضور در صحنه های درگیری در روز عاشورا تاکنون، احکام سنگین حبس، شلاق و در مواردی اعدام را به دنبال داشته است.

 

گفتنی است عدم استقلال قوه قضاییه به ویژه در مورد بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات از مهمترین شکایات متهمان، وکلا و خانواده ها بوده است. به شکلی که پیش از این چندین بار در خبرها آمده که قاضی به صراحت به متهم گفته بود که به رغم علم به بی‌گناهی متهم، بر اساس نامه یا دستور رسیده ملزم به صدور حکم محکومیت برای وی است. همچنین در موارد زیادی به رغم صدور حکم آزادی از سوی قاضی بازجویان وزارت اطلاعات مانع از آزادی متهمین شده‌اند.

 

 


چنین وضعیتی باعث شد تا میرحسین موسوی بپرسد:" آیا امروز قوه قضائیه در جهت استقلال حرکت می‌کند؟ آیا قوه قضائیه در ارتباط با متهمین اخیر در همین جهت حرکت می‌کند؟ آیا قوه قضائیه مسلط است بر نیروهای امنیتی یا نیروهای امنیتی بر قوه قضائیه؟ آیا احکامی که قضات می‌دهند مستقل است یا بر اساس ملاحظات؟"

 

انتقال هیوا بوتیمار به سلول انفرادی زندان مریوان

هیوا بوتیمار، زندانی سیاسی کرد به یکی از سلول های انفرادی مریوان منتقل شد است.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، هیوا بوتیمار بیش از یک هفته است که به سلول انفرادی منتقل شده و تا امروز که خانواده ی وی موفق به ملاقات با وی شدند، از این روزنامه نگار و فعال مدنی اطلاعی در دست نبود.

هیوا بوتیمار اکنون در حال گذراندن حکم 8 سال حبس تعزیری می باشد. وی پیش تر در دادگاه انقلاب مریوان دو بار به اعدام محکوم شده بود که با اعتراض وکیل وی، آقای صالح نیکبخت، دیوان عالی کشور این حکم ناعادلانه را لغو و به 8 سال حبس تعزیری تقلیل داد.

 

آزادی موقت یک زوج مسیحی در اصفهان

یك زوج مسیحی ساكن اصفهان پس از گذشت 75 روز بازداشت، به طور موقت از زندان آزاد شدند.

به گزارش هرانا، "ریحانه آقاجری" و "حمید شفیعی" که در روز 9 اسفندماه سال گذشته توسط ماموران امنیتی پس از تفتیش منزل شخصی شان در اصفهان بازداشت شده بودند، با قرار وثیقه ی 100 میلیون تومانی و کفالت آزاد شده اند.

بنابر این گزارش ابتدا ریحانه آقاجری روز یكشنبه 26 اردی بهشت ماه پس از گذشت 75 روز بازداشت به قید كفالت آزاد شد و پس از گذشت سه روز و در تاریخ 29 اردیبهشت ماه، همسر او، حمید شفیعی نیز با قرار وثیقه ی 100 میلیون تومانی به طور موقت آزاد شد.

مقامات قضایی اتهام آنها را "ارتداد، ترویج و تبلیغ مسیحیت" عنوان کرده اند.

این زوج محبوس در زندان دستگرد اصفهان، در طی مدت بازداشت بیش از 40 روز ممنوع الملاقات بودند.

لازم به یادآوری است پیش از این نیز "دانیال شهری" جوان مسیحی 19 ساله ساكن اصفهان، 22 فروردین ماه سال جاری توسط ماموران امنیتی در منزل پدری خود بازداشت شده بود. وی 4 اردیبهشت ماه بطور موقت از زندان آزاد شد.

 

روزه سیاسی زندانیان سیاسی بندهای 7 و 8 اوین

زندانیان سیاسی بندهای 7 و 8 اوین اعلام کرده اند که همزمان با زندانیان سیاسی بند 350 روزه سیاسی خواهند گرفت.

به گزارش دانشجونیوز، زندانیان بند 350 اوین که پیش از این در یک حرکت اعتراضی اقدام به گرفتن روزه سیاسی کرده بودند، اعلام کرده اند که روزه سیاسی خویش را در روزهای پنج شنبه و دوشنبه ادامه خواهند داد. همزمان زندانیان بندهای 7 و 8 اوین نیز خبر ازپیوستن خود به این روزه سیاسی داده اند. این زندانیان پیش از این با صدور بیانیه هایی اعلام کرده بودند که از اول خرداد تا سالروز انتخابات ریاست جمهوری به روزه سیاسی دست خواهند زد.

این زندانیان در تماس های خود خواستار آن شده اند تا خانواده های زندانیان و نیز اعضا جنبش سبز آنان را در این حرکت اعتراضی همراهی کنند.

 

کاهش محکومیت یک دانشجو به یک سال حبس تعزیری

دادگاه تجدید نظر حکم به تخفیف حبس میثم بیگ محمدی داده است.

به گزارش دانشجونیوز، دادگاه تجدید نظر حکم میثم بیگ محمدی، دانشجوی زندانی در بند 350 اوین را تقلیل داده است.

میثم بیگ محمدی دانشجوی مترجمی دانشگاه علامه طباطبایی است که در حوادث روز عاشورا بازداشت شد. دادگاه اولیه وی را به سه سال حبس تعزیری محکوم کرد. دادگاه تجدیدنظر این دانشجو در شعبه 54 دادگاه های تجدیدنظر برگزار شده و حکم سه سال حبس وی را به یک سال حبس تعزیری کاهش داده است.

 

  ۶ سال حبس تعزیری برای پویا قربانی

 

به گزارش دانشجونیوز، پویا قربانی دانشجوی زندانی در بند ۳۵۰ زندان اوین به حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. ریاست دادگاه انقلاب را قاضی صلواتی بر عهده داشته است.

پویا قربانی به همراه همسر و برادر خود بازداشت شده بود. همسر وی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ۳۰ ماه حبس تعلیقی محکوم شد و برادر وی با قید وثیقه آزاد شد. پویا قربانی در طول بازجویی های خویش به شدت به منظور اخذ اعتراف بر علیه نزدیکان خود تحت فشارهای جسمی و روحی قرار گرفت. وضعیت روحی وی در حال حاضر نامناسب گزارش شده است.

 

از سوی دیگرارسلان ابدی دیگر دانشجوی دربند زندان ۳۵۰ اوین نیز در شرایط بسیار نامساعد روحی به سر می برد. ارسلان ابدی دانشجوی مهندسی عمران دانشگاه بین المللی قزوین است که در روز عاشورا بازداشت شده بود. وی هفته ی گذشته به اتهام توهین به رهبری، توهین به ریاست جمهوری و تمرد از فرمان پلیس در مجموع به ۹ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد. وی در انتظار ارسال پرونده به دادگاه تجدید نظر به سر می برد.

به گزارش دانشجو نیوز بازجویان پرونده به منظور اعمال فشار روحی در اقدامی غیرانسانی اقدام به بازداشت ۲ خواهر وی نموده بودند که یکی از آنها تنها ۱۷ سال سن داشته است. همچنین بازجویان نامزد ارسلان ابدی را بازداشت کرده و به مدت یک ماه در انفرادی نگاه داشته بودند.

 

محکومیت سامان نورانیان به سه سال حبس تعزیری توسط دادگاه تجدید نطر تائید شد.

حکم اولیه حبس سامان نورانیان از فارغ التحصیلان دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر توسط شعبه ۱۵ دادگاه تجدید نظر تائیید شده است.

سامان نورانیان پیش از این به سه سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم عینا توسط دادگاه تجدیدنظر تائیید شده است.

 

همچنین دیگر دانشجوی دانشگاه امیرکبیر، نیما لطیف تجار در وضعیت بلاتکلیفی به سر می برد. نیما لطیف تجار دانشجوی دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر پیش از این در دادگاه اولیه به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدید نظر به یک سال کاهش یافت. علی رغم قول مساعد بازجویان پرونده به لطیف تجار مبنی بر اعطای مرخصی و آزادی مشروط این دانشجو کماکان در زندان و در شرایط نامناسب روحی به سر می برد.

نیما لطیف تجار دانشجوی نمونه دانشگاه امیرکبیر و برنده المپیاد دانشجویی است که عصر روز عاشورا توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
 

ارسال به :