سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ -
- 19 Nov 2019
20 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
پاسخگوی جمعیت صد و پنجاه میلیونی نیز هستیم
جرس: در حالی که ارائه آمار و ارقام دروغین توسط احمدی نژاد از وضعیت تورم ایران، همواره انتقاد همه گروه های سیاسی را به دنبال داشته، معاون پارلمانی محمود احمدی نژاد در اظهارات تازه اش مدعی شد ایران می تواند پاسخگوی ۱۵۰ میلیون نفر هم باشد اگرچه اعتراف کرد که دولت، با این جمعیت ۷۵ میلیون نفری، هنوز با مشکل مواجه است". حجة الاسلام میرتاج الدینی معاون پارلمانی محمود احمدی نژاد با بیان این نکته، راه خروج از بحران را نیز در طرح های احمدی نژاد جستجو می کند و می گوید: " آن گونه نیست که با آزادسازی قیمت‌ها همه چیز گران شود و چه بسا این امر موجب اصلاح روش‌های تولید و متعاقب آن بالارفتن بهره‌وری شود که این امر در نهایت به نفع مردم خواهد بود".

 

طرح افزایش جمعیت 
 
محمود احمدی نژاد در فروردین ماه سال جاری برای دومین بار عنوان کرد ایران ظرفیت جمعیت بیشتر را داراست و ادعای "دو بچه کافی ست" تاثیر گرفته از غرب است و غربی ها امروز پشیمان از روش از پیش تعیین شده  خود هستند.
 
 
وی ادعای خود را با جایزه ی افتتاح حساب یک میلیون تومانی برای هر نوزاد تازه همراه کرده و نقدهای علمی را با "روزی رسانی از جانب خداوند" پاسخ می دهد.
 
 
این در حالیست که پزشکیان (وزیر دولت اصلاحات) این امر را غیر علمی دانست و به رئیس دولت پیشنهاد کرد تا با کارشناسان محیط زیست, اقتصاد, سیاست و جمعیت بیشتر رایزنی کند تا تناقض میان حرفهای خود و واقعیت علمی را دریابد.
 
سخنان احمدی نژاد حتی واکنش روحانیان حوزه علمیه را نیز به دنبال داشته است؛ چندی پیش آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به پرسشی گفته بود: رشد کیفی مسلمانان مهمتر از رشد کمی آنان است.
 
از میان روحانیان محافظه کار جامعه مدرسین قم نیز حجة الاسلام غروی با انتقاد از کم حافظگی احمدی نژاد گفت: "ایشان تبلیغ فرزند زیاد را در هر شرایطی یک ارزش می داند و در این مساله هم راه افراط و تفریط را در پیش گرفته است".
 
 
با اینهمه اما احمدی نژاد با استناد به روزی رسانی خداوند و حل مشکل اقتصادی و وجود حوادث طبیعی و احتمال از بین رفتن فرزندان، بر عقیده  خود پافشاری کرد و تاکید کرد در صورت عدم افزایش جمعیت 40 سال دیگر نامی از ایران باقی نخواهد ماند.  

 
انقلاب اقتصادی؛ توهم یا واقعیت؟ 
 
رئیس دولت کنونی ایران مدتهاست در پی تصویب طرح هدفمند کردن یارانه هاست و نام آن را "جراحی بزرگ" یا "زندگی جدید" گذاشته و از آن به عنوان یک انقلاب اقتصادی نام می برد در حالی که بسیاری از کارشناسان، جراح را متخصص و نیز بیمار را آماده ی جراحی نمی بینند.
 
 
تعدادی از نمایندگان مجلس خطر عملی شدن این طرح را متوجه قشر متوسط و پائین جامعه می دانند.
 
 
داریوش قنبری نماینده ایلام و سخنگوی فراکسیون خط امام معتقد است: "در این طرح نه تنها حذف یارانه ها و واقعی شدن قیمت ها برای اقشار مختلف تورم زاست بلکه تزریق پول به اقشار کم درآمد برای کاهش فشار این طرح نیز عوارض تورمی دارد، یعنی با این اقدام دو عامل تورم زا به عوامل قبلی اضافه می شود. برخلاف آنچه که برخی ها تصور می کنند این طرح نه تنها داروی درمان این اقتصاد نیست بلکه باعث ایجاد مسائل و مشکلات بیشتر خواهد بود و افق روشنی برای این لایحه نمی توان در نظر گرفت". 

 
علی رضا محجوب از مخالفان این طرح نیز عنوان کرد: "من امروز برای فقرا و افرادی که از فقرا حمایت می کنند، اعلام خطر می کنم. کارگران و کارمندان ایرانی بر اساس ریال حقوق دریافت می کنند نه بر اساس قیمت نفت خلیج فارس و به همین خاطر آثار تورمی این لایحه مشهود است و جای تعجب دارد که کارشناسان اقتصادی در این مورد تسلیم شده اند." 
 

 
هزینه های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی 
 
کارشناسان معتقدند طرح هدفمند کردن یارانه ها هزینه های مختلفی برای مردم به بار خواهد آورد؛ رکود اقتصاد از یکسو و تزریق پول از طریق توزیع نقدی بر جامعه، باعث تورم در طول چهار یا پنج ماه از زمان آغاز تزریق خواهد شد.
 
 
از نظر آنها، افزايش بودجه جاري دولت از حدود 70 هزار ميليارد تومان به حدود 113 هزار ميليارد تومان در واقع حدود 43 هزار ميليارد تومان پول بدون پشتوانه به حجم نقذينگي كشور می افزاید؛ چرا كه بانك مركزي اين رقم ريال را قبل از آنكه معادل آن دلار در بازار بفروشد در اختيار دولت قرار مي دهد اما بازار ريال بخصوص به دليل ركود ظرفيت جذب اين ميزان دلار را ندارد بنا براين در واقع نوعي استقراض دولت از بانك مركزي صورت گرفته كه اين امر خود پايه گذار تورم شديد خواهد بود. 
 
در حوزه هزینه های اجتماعی، عملی شدن این طرح باعث شکاف بیش از اندازه میان طبقات مختلف جامعه می شود چنان که یکی دیگر از تاثیرات منفی این طرح بالا رفتن نرخ بیکاری در جامعه است که معضلات خاص خود را به دنبال خواهد داشت.  

 
از نظر سیاسی، با ایجاد شکاف میان طبقات، اعتماد مردم در حوزه ی اقتصادی نیز  نسبت به دولت و حاکمیت به مرور کمتر از قبل خواهد شد که در فضای ملتهب، ناراضی و آماده  انفجار امروز ایران به نفع مردم و دولت نخواهد بود.  
 
اما آنچه بیش از پیش تعجب برانگیز است عدم توجه احمدی نژاد به مخالفان و بی اعتنایی به دلایل منطقی و علمی آنان است؛ گویا همچنان با اعتماد به نفس کامل، طرح های خود را دنبال می کند. 
 
 
آمارهای ساختگی 
 
قبل از انتخابات ریاست جمهوری دوره  دهم و در حین مناظره هایی که میان نامزدها صورت گرفت آنچه بیش از همیشه به شکل علنی از سوی احمدی نژاد به عنوان رئیس دولت مطرح شد آمارهایی غیرواقعی و متناقض با شاخص های بانک مرکزی و تظاهر به عدم وجود تورم در کشور بود.
 
 
اصرار و پافشاری احمدی نژاد برای اثبات آنچه حقیقت ندارد اعتماد باقی مانده  بخش وسیعی از مردم را نیز از میان برداشت.
 
 
شاخص ترین تناقض آماری، میزان تورمی بود که احمدی نژاد 15 درصد عنوان کرد درحالی که بانک مرکزی این رقم را بیش از 23 درصد می دانست.
 
 
بنا به آمار بانک مرکزی بیشترین درآمد نفتی بعد از انقلاب به میزان هفتادهزار میلیارد تومان در دوره  احمدی نژاد است اما جامعه شاهد بیشترین نرخ تورم در همین دوران بود.
 
 
موسوی و کروبی نیز بارها در حین مناظره و با تکیه بر اسناد، تناقض میان ادعای احمدی نژاد و  بانک مرکزی را مطرح کردند.
 
 
بعد از انتخابات و اعلام نتایج بازهم رئیس جمهور فعلی بر نظریات خود باقی ماند و برای رفع مشکلات اقتصادی دست به دامان "جراحی بزرگ" اما بی گواهی نامه طبابت شد. 
 
 
سخنان احمدی نژاد و همراهانش در کنار روند سرکوب حاکمیت و زندانی شدن تعداد زیادی از کارشناسان اقتصادی و تحت فشار قرار دادن آنها، کارنامه سیاهی را در آستانه یکسالگی دولت کودتا به ناظران سیاسی و اجتماعی و اقتصادی نشان می دهد و اراده ای برای توقف این روند دیده نمی شود
ارسال به :