چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ -
- 08 Apr 2020
13 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های دوشنبه ۳ خــــرداد ۱۳۸۹


کیهان
تجلیل از رسانه های حامی دولت در مجلس

روزنامه کیهان با شادی زاید الوصفی از اینکه به قول نویسنده اش "جمع كثیری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی مراسمی از رسانه های افشاكننده جریان فتنه 88 به ویژه روزنامه كیهان تجلیل کرده اند، می نویسد:
"در این مراسم كه دیروز در كمیسیون تلفیق خانه ملت و با حضور اعضای فراكسیون انقلاب اسلامی، جمعی از نمایندگان مجلس و رامین معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد برگزار شد از مدیران عامل خبرگزاری های فارس، ایرنا و برنا و نیز مدیران مسئول روزنامه های كیهان، جوان، ایران، وطن امروز و رسالت و همچنین مسئولان سایت های خبری رجانیوز و جهان نیوز با ارائه لوحی تقدیر به عمل آمد.
نمایندگان مردم همچنین از رسانه ملی به دلیل افشاگری جریان فتنه 88 و بصیرت بخشی به جامعه در آن ایام در بخش های مختلف خبری تقدیر كردند."


روزنامه کیهان با رجوع به سخنان یکی از نمایندگان مجلس نوشته است:
"در ابتدای این مراسم حمید رسایی با قدردانی از تلاش های رسانه های افشاگر جریان فتنه پس از انتخابات گفت: همانطور كه در نامه 175نماینده مجلس خطاب به رئیس دستگاه قضایی به منظور تقدیر از تلاش های رسانه های فعال در مقابله با جریان فتنه عنوان شد، ما نمایندگان به نمایندگی از مردم ایران اسلامی از رسانه های افشاگر جریان فتنه قدردانی می كنیم"


و با اشاره به ادعاهای روح الله حسینیان که در این مراسم گفت "فعالین صاحب قلم انقلابی گرچه در ایام فتنه مظلوم بودند اما شجاعانه در برابر این فتنه ایستادند و كاری حسینی كردند"، اظهارات مدیر مسئول خود را مبنای گزارش قرار داده و می نویسد: "در ادامه نشست تجلیل از رسانه های افشاگر جریان فتنه حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه كیهان كه به نمایندگی از روزنامه های اصولگرا سخن می گفت طی سخنان كوتاهی ضمن تشكر از نمایندگان مجلس و قدردانی از نامه ای كه با بیش از 175 امضاء در حمایت از رسانه های افشاگر فتنه 88 منتشر كرده بودند گفت؛ تأخیر در مجازات سران فتنه به هر علت و با توجه به هر مصلحتی كه صورت گرفته باشد، بركت آفرین بوده و باعث شده محكومیت و رسوایی آنان در افكار عمومی قبل از محكومیت قضایی آنها كه به یقین در پیش خواهد بود، رقم بخورد..."


این روزنامه در یکی دیگر از یادداشت های هتاکانه خود، با تیتری تحت عنوان "آیا وصیت مرحوم پدر را فراموش كرده است؟"، به سیدحسن خمینی - بدلیل ارتباط او با اصلاح طلبان – حمله کرده و خود را مدعی تر از همه دانسته و می نویسد:
"استمرار روابط سیدحسن خمینی با سران فتنه در تناقض با وصیت حاج سیداحمد خمینی است. سیدحسن و برادرش سیدیاسر، اخیراً به بهانه مراسم عروسی فرزند دبیركل مشاركت، با موسوی و كروبی و خاتمی و برخی دیگر از دست اندركاران فتنه همراه شدند و دور یك میز نشستند. تصاویر منتشره از صمیمیت سیدحسن با سران فتنه حكایت می كند..."


اطلاعات
بیانیه سه جانبه تهران

محی الدین ساجدی در سرمقاله امروز اطلاعات بیانیه اتمی تهران را مجددا مورد تحلیل قرار داده و ضمن پرسشی مبنی بر اینکه "چه نسبت و رابطه‌ای میان بیانیه هسته‌ای ایران و تركیه و برزیل با تحولات خاورمیانه وجود دارد؟"، می نویسد:
" ...باید فضای اعتماد همه‌جانبه به عنوان تضمین اصلی پدید آید. تلاش آمریكا برای تصویب قطعنامه تحریم‌های جدید بر ضد ایران به خوش بینی‌ها لطمه زیادی وارد می‌كند و موجب ناخرسندی برخی اعضای موقت شورای امنیت ملل متحد، همچون لبنان و برزیل و تركیه، می‌شود.‏"


ساجدی سپس خاطرنشان می سازد "تنها رژیمی كه از همان ابتدا شدیدترین موضع را اتخاذ كرد، اسرائیل بود كه یكی از مسئولانش حتی برزیل و تركیه را به «فریب خوردن» از ایران متهم كرد" و تصریح می کند "نتانیاهو گروهی از مشاورانش را احضار كرد تا موضع رسمی را تعیین و اعلام كند...اسرائیل از مدتها قبل به دولت‌های اروپایی گفته بود كه موضوع شهركسازی و توقف آن در گرو بسته شدن همیشگی پرونده هسته‌ای ایران است.


آنچه دولت آمریكا به رژیم اسرائیل نوید داد تا به خاطر آن فعلا درمورد بیانیه سه جانبه تهران سكوت كند، قطعنامه‌ای است كه شامل تحریم‌های نظامی و اقتصادی می‌شود؛ ولی به نظر نمی‌رسد كه آمریكا بتواند نظر تمامی اعضای شورای امنیت را برای تصویب آن جلب كند.


حتی در صورت تصویب نیز امكان اجرای مفاد آن مشكل بعدی خواهد بود. می‌گویند كه اوباما و كلینتون ناچار شده‌اند متن مورد نظر خود را تعدیل كنند تا مورد رضایت روسیه و چین قرار بگیرد. به همین سبب، اسرائیل از پیش نویس قطعنامه جدید چندان خشنود نیست."


رسالت
فتنه ۸۸ و ماجرای خرمشهر

رسالت در سرمقاله خود نوشته فتح خرمشهر ضربه نهایی به گرانیگاه ارتش صدام بود که منجر به تغییر توازن در جنگ شد. این فتح و پیروزی آن قدر بزرگ بود که صدام مجبور شد در نهایت ذلت، درخواست آتش بس در جنگ کند.


نویسنده بدون اشاره به این که جنگ ایران و عراق بعد از آزادی خرمشهر هم سال ها ادامه داشت و در برخی مقاطع آن ارتش عراق موفق به پیروزی هائی شد نوشته روز فتح خرمشهر روز افول قدرت و شمارش معکوس برای مرگ سیاسی او بود.


سرمقاله رسالت سپس حوادث تابستان سال گذشته را که در اعتراض به نحوه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفت، همانند جنگ با عراق دانست و آنرا فتنه سال 1388 خوانده و نوشته "در این ماجرا مجددا صحنه تقابل اندیشه های سکولار با تفکرات جهادی و انقلابی رخ داد. اگر هدف صدام از تحمیل جنگ به ایران اسلامی براندازی بود این بار این وظیفه را سران فتنه به عهده گرفتند."


مردمسالاری
خرمشهر، ابزار تبلیغاتی

کوروش شرفشاهی در سرمقاله مردم سالاری نوشته بیست و پنج سال از پایان جنگ تحمیلی می گذرد، در حالی که بنابر اعتراف نماینده مردم خرمشهر در مجلس تنها 30 درصد خرمشهر به شهر می ماند و 70 درصد ویرانه است و این سوال مطرح می شود که چرا؟ در حالی که انتظار می رود با گذشت زمان مشکلا ت کاهش یابد اما ملاحظه می شود که تنها وعده ها افزایش داشته. خرمشهر امروز به کودک یتیمی می ماند که گریه کن زیاد دارد اما از نان بده خبری نیست و چنین به نظر می رسد که این اسطوره مقاومت و ایستادگی به ابزار تبلیغاتی تبدیل شده است.

به نوشته این روزنامه در سال اول ریاست جمهوریش محمود احمدی نژاد گفته بود چرا با این پشتوانه عظیم مردمی و با این قدرت اکنون در حل مساله ساده ای مثل تامین آب و فاضلا ب یک شهر مرزی که گردن همه ماحق دارد 17 سال است درمانده شده ایم. اما از آن تاریخ 4 سال گذشت و باز هم در خرداد سال 88 و تنها 20 روز مانده به دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، احمدی نژاد وعده اجرای طرح ها و پروژه هایی را برای حل مشکلا ت داد و گفت بنده شخصا امروز در جمع شما تصمیم گرفته ام که به عنوان فرماندار یا معاون فرماندار در خدمت شما باشم تا شخصا پیگیر امور برای اجرایی شدن هر چه سریعتر آن باشم.

مردم سالاری نوشته اکنون سوال اینجاست که خرمشهر در چه وضعی قرار گرفته و چرا هنوز مشکلات آب آشامیدنی، فاضلا ب، ورزشگاه، برق، گاز، اشتغال، کشاورزی، صنایع و بسیاری موارد دیگر آن حل نشده است؟ به راستی چرا درآمدهای حاصل از فروش نفت را که می بایست صرف زیرساخت ها شود هزینه می کنیم ولی برای تامین هزینه های بازسازی خرمشهر با کمال شرمندگی اعلا م می کنیم که نداریم.


دنیای اقتصاد
افت رشد اقتصادی کشور

محمدصادق الحسینی در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به گفته های هفته گذشته معاون بانک مرکزی که رشد اقتصادی سال 87 را معادل نیم درصد اعلام کرده بود نوشته هر چند رشد اقتصادی کشور طی چند دهه گذشته، چندین بار نرخ‌هایی نزدیک به این را تجربه کرده است، اما آنچه این نرخ رشد را قابل ‌تامل می‌نماید، حجم درآمدهای نفتی در سال 1387 است که بیش از 81 میلیارد دلار بود که در تاریخ اقتصاد ایران بی‌سابقه است.


به نوشته این اقتصاددان اتفاق مهم دیگری که افتاده و نادرتر از نرخ رشد نیم درصدی است، کاهش 4 درصدی مصرف بخش خصوصی (با احتساب نرخ رشد جمعیت) در سال 87 است. بر اساس تئوری‌های اقتصادی، مصرف بخش خصوصی مقاوم‌ترین جزء از اجزای درآمد ملی در برابر کاهش است. به این معنا که مردم مصرف خود را به سختی کاهش می‌دهند و در صورت کاهش درآمدها سعی در تبدیل پس‌اندازهای خود به مصرف کرده و عملا اقتصاد، توان چندانی در کاهش مصرف از خود نشان نمی‌دهد، مگر در وضعیت‌های منحصر به فرد.


به نوشته سرمقاله دنیای اقتصاد باید پرسید که آیا این نرخ رشد فقط در سال 87 در این سطح قرار داشته یا در سال‌های پس از آن نیز این روند نزولی ادامه دارد؟ به‌عبارت دیگر، آیا این نرخ ب‌صورت موقت و بر مبنای یک حادثه و شوک اقتصادی در سال 87 ایجاد شده یا ریشه‌دار بوده و نشان از وجود معضلی در اقتصاد دارد که پس از سال 87 نیز همچنان پابرجا است و رشدهای اقتصادی سال‌های بعدی را نیز تحت تاثیر خود قرار خواهد داد؟


پول
سوسک های قاچاق

روزنامه پول گزارشی دارد درباره یک همایش که نشان می دهد در آن معاون اول رییس جمهور سعید مرتضوی دادستان سابق تهران را درختی پرثمر خواند که به زعم وی گاهی از سوی ابلهان سنگ بر آن نواخته می‌شود.


به گفته معاون اول رییس جمهور مرتضوی همان‌طور که ایشان در دادگاه مطبوعات و دادستانی تهران کارهایی انجام داده، امروز نوبت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز رسیده که یکی از مخرب‌های بخش اقتصاد کشور است و باید ریشه قاچاقچیان را از بیخ و بن قطع کند.


گزارش پول نشان می دهد سعید مرتضوی در مقابل تحسین های معاون اول گفته است ستاد حق هیچ عملیات اجرائی ندارد و فقط هماهنگی می کند و امور اجرائی به دست گمرک و نیروی انتظامی است.


بخشی از گزارش این روزنامه نشان می دهد که رحیمی معاون اول رییس جمهور از خود از اهالی قروه کردستان است گفت: "قاچاق یک لفظ ترکی است قاچ فعل امر است به معنی بدو؛ قاچاق هم یعنی در حال فرار در زبان ترکی به سوسک می‌گویند قاچماق؛ و کسی که فرار بکند را قاچاق می‌گویند. قاچاقچیان، سوسک‌های بازار ایران هستند؛ اینها موجوداتی هستند."

 

جام جم
طرحی که 25 در صد پیشرفت داشت

جام جم که دیروز خبر از نگرانی شدید مردم و شکایت پدر سردار جهان آرا قهرمان جنگ از وضعیت شهر خرمشهر داده بود و گلایه هائی که به رییس مجلس منتقل شد، امروز خبر داده لبان تشنه شهرهای استان خوزستان پس از سال‌ها انتظار با آب شرب سالمتر می شود و با حضور رئیس‌جمهور، طرح غدیر به عنوان بزرگ‌ترین طرح آبرسانی كشور در خرمشهر پس از سال‌ها انتظار جهت كسب اعتبارات لازم به منظور نهایی شدن به بهره‌برداری می رسد.

اما همین گزارش نشان می دهد که از طرح غدیر که 13 هزارمیلیارد ریال هزینه اجرای آن بوده قرار است 21 شهر و 1200 روستا درخوزستان را از آب شرب سالم و پایدار برخوردار كند فقط 24 درصد پیشرفت فیزیكی داشته است.

 


 

 

 

 

 


 

ارسال به :