چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ -
- 08 Apr 2020
13 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های چهارشنبه ۵ خــــرداد ۱۳۸۹

کیهان
این پایان ماجرا نیست!

حمید امیدی در سرمقاله امروز کیهان، به حملات گسترده وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی به چهارصد شرکت هرمی و بازداشت جمع کثیری از اعضای این شرکت ها اشاره کرده و ضمن استقبال از این امر می نویسد:
"هفته گذشته بخش اعظم دفاتر شركت های هرمی طی عملیات ضربتی و غافلگیرانه وزارت اطلاعات و ماموران ناجا تعطیل شد...معضل شركت های هرمی سالهاست كه دامان اقتصاد و تجارت دنیا را گرفته است. كوئست ها از اروپا گرفته تا آسیا، اقیانوسیه و حتی آفریقا در پوشش های به ظاهر قانونی به فعالیت فریبكارانه خود مشغولند."


این سرمقاله همچنین ضمن نگرانی از وجود این شرکت ها، به چند تجربه جهانی مانند آلبانی و کلمبیا اشاره کرده و خاطرنشان می سازد "شركت های هرمی باعث سقوط دولت ها نیز شده است" و هشدار می دهد:"طی خبری كه روز گذشته روزنامه ها و خبرگزاریها به نقل از مقامات مسئول آوردند؛ از جمعیت دو میلیون و سیصد هزار نفری عضو شركت های هرمی در دنیا، یک میلیون و دویست هزار نفر آن ایرانی هستند! آیا این خبر یك هشدار جدی برای مسئولان امنیت اجتماعی و اخلاقی جامعه نیست؟ آیا ماهیت فعالیت هرمی ها صرفاً اقتصادی است و مسئولین فرهنگی كشور وظیفه ای در برخورد با این معضل ندارند؟ قطعاً پاسخ مسئولان امر در قبال این سوالات مثبت است، اما اگر كاری صورت گرفته -كه نگرفته!- پس چرا حدود نیمی از جمعیت جهانی عضو كوئست ها، ایرانی هستند؟
اكثر اعضاء اصلی و سرشاخه های اولیه شركت های هرمی را اتفاقا دانشجویان و افراد تحصیلكرده جامعه تشكیل می دهند."


آفتاب یزد
مصاف ایران و گروه ۵+۱

سرمقاله امروز آفتاب یزد، اختصاص دارد به تحلیل پرونده هسته ای ایران در مقطع فعلی.
نویسنده این روزنامه ابتدائا به موافقت نامه تهران اشاره کرده و می نویسد ایران به دنبال حل مشكل تامین سوخت راكتور هسته‌ای تهران از یك سو و اعتمادسازی از سوی دیگر، اقدام به ‌مذاكراتی با تركیه و برزیل كرد و پیشتر قرار بود افریقای جنوبی نیز در این مذاكرات شركت داشته باشد اما ‌این كشور كناره گیری كرد.

 

این روزنامه سپس به عزم آمریکا و متحدینش جهت تدوین و تصویب قطعنامۀ جدید تحریم علیه تهران اشاره کرده و خاطرنشان می کند:
"اكنون فضا برای امریكا و اروپا در مقایسه با دو هفته گذشته پیچیده‌تر شده و چنانچه تلاش‌های ‌دیپلماتیك به صورت جدی‌تر از سوی ایران و تركیه و برزیل صورت گیرد تا بتوانند چند كشور دیگر عضو ‌غیردائم شورای امنیت را به جبهه تهران
– برازیلیا و آنكارا اضافه كنند، احتمال صدور قطعنامه كاهش پیدا ‌می كند. اما در شرایط فعلی یك مصاف جدید میان ایران و گروه 1+5 از نظر سیاسی در حال وقوع است و ‌اگر ایران بتواند از صدور قطعنامه جدید جلوگیری به عمل آورد این یك پیروزی بزرگ برای ایران ‌محسوب خواهد شد و اگر آمریكاییان بتوانند قطعنامه را به تصویب شورای امنیت برسانند در واقع از موفقت ‌بیانیه تهران جلوگیری كرده اند..."


مردم سالاری
راهبرد داخلی برای مشکل خارجی

قدرت الله علیخانی در سرمقاله امروز مردمسالاری انتقاد اخیر محمود احمدی نژاد از روسیه برای همراهی با کشورهای غربی در بحث هسته ای ایران و این گفته وی که "ما از یک کشوردوست و همسایه انتظار داریم به طور قاطع از ما دفاع کند" را مورد توجه قرار داده و در این باره مواردی از عملکردهای تاریخی روسیه در قبال ایران و تلاش این کشور برای تجزیه ایران را یادآور شده است.


این عضو کمسیون امینت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با ملامت رییس دولت دراین باره نوشته این رفتارهای خصمانه البته برای نگاه های ژرف بین چیز جدیدی نیست; چنان که در آن روزهایی که آقای احمدی نژاد- شاید- به اتکای همین همراهی چین و روسیه قطعنامه های ضد ایرانی شورای امنیت را «کاغذ پاره» می دانست، اهل نظر بر این امر واقف بودند که در دنیای امروز، چنان نیست که بتوان با شور و هیجان یکسره به تاریخ یا تمام قواعد حاکم بر فضای کنونی بین المللی (خواه عادلانه و خواه ناعادلانه) بی تفاوت بود.


نویسنده سرمقاله مردمسالاری در ادامه نوشته اگر، صرف نگاه تاریخی دقیق به گذشته و تحلیلی جامع و فارغ از هیجان های عمومی از تحولا ت جدید، از سوی دولت و در قبال تحولات روشن و تاثیرگذار جهانی وجود داشت، قبل از آن که برخی به "تحویل" 1200 کیلواورانیوم به ترکیه، نام «تبادل سوخت» بگذارند و آن را مانعی برای تصویب قطعنامه چهارم شورای امنیت تلقی کنند، نیز می شد حدس زد که این بیانیه، مشکلی را حل نمی کند و آن وقت نیازی هم به نگرانی برای توضیح رفتار روسیه برای مردم ایران نبود.


قدرت الله علیخانی همچنین یادآور شده وقتی روسیه; این چنین در رکاب آمریکا قرار می گیرد، نمی شود انتظار چندانی از کارآمدی ترکیه عضو ناتو و همپیمان با آمریکا داشت و براین اساس، تن به قبول شرایطی داد که در زمان اصلا ح طلبان و حتی در پایان دوران ریاست البرادعی، با شرایط مناسب تری به ایران ارایه شد اما هر بار یا به تهمت های واهی و با تعبیر "عبور از خط قرمز" یا دلایل دیگر مورد بی اعتنایی قرار گرفت.


پول
عقب ماندیم و ...

اسحاق جهانگیری در سرمقاله امروز پول با اشاره به علاقه مردم برای مقایسه سایر کشورها با ایران برای تشخیص رشد و موفقیت های کشور و با بکار گرفتن مقایسه کره جنوبی با ایران در زمینه شاخص های اقتصادی ، ورزشی و فرهنگی و اشاره به برخی موفقیت های کره جنوبی نوشته مگر کره‌ای‌ها چه کردند که ما نتوانستیم انجام دهیم؟ مگر آنها چه منابعی داشتند که ما نداشتیم و آنها از چه نیرویی برخوردار بودند که در نیروی انسانی ما نیست. در ایران خیلی بیشتر از یک قرن است که قصد داریم کشوری توسعه یافته شویم اما در مقایسه با دیگر کشورها که خیلی دیرتر از ما برای توسعه و پیشرفت برنامه نوشتند، عقب ماندیم و به آرزوی خود نرسیدیم.


وزیر صنایع و معادن دولت محمد خاتمی، این موضوع را به عدم اجرای صیحیح برنامه چهارم توسعه در کشور و تنظیم برنامه پنجم توسعه از سوی دولت کنونی ربط داده و نوشته همین دولت لایحه‌ای را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرده است که نه شکل برنامه دارد و نه می‌توان توسعه را از آن طلب کرد. این لایحه در غیاب سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تهیه شده است و انصافا نمی‌توان نام برنامه را بر آن نهاد.


جهانگیری در پایان سرمقاله پول با بیان این که برنامه یك عامل سنجش عملكرد دولت در یك دوره زمانی است نوشته شاید اگر به تجربه بودجه‌های سنواتی و عملكرد دولت‌های نهم و دهم توجه شود بتوانیم بگوییم گذران سال، بدون برنامه آن هم توسط دولتی که اعتقادی به برنامه ندارد چندان توفیری نخواهد داشت اما سخن من این است که سرنوشت كشور را نمی‌توان به عملكرد یك دولت گره زد. سند چشم‌انداز برای قاب كردن و آویختن به دیوار تهیه نشده بلكه به دلیل احساس مسئولیت در برابر مردم و نسل آینده بوده است که آن را تهیه و تدوین کرده‌اند. ما چشم‌انداز را نوشتیم كه به سوی توسعه سریع‌تر و با برنامه‌تر حركت كنیم نه آنكه فاقد برنامه شویم و ندانیم كجا هستیم و به كجا می‌خواهیم برویم.


تهران امروز
درهای اقتصاد گشوده می‌شود

تهران امروز در سرمقاله امروز خود تصویب لایحه دولت در مجلس برای تسهیل ورود سرمایه گذاران خارجی را مورد اشاره قرار داده و می نویسد:
اگر چه مصوبه روز گذشته مجلس تنها مقداری بیش از گذشته راه را بر ورود سرمایه‌های خارجی به فعالیت‌های بانكی كشور می‌گشاید و می‌توان آن‌را حداكثر چراغ سبز ایران به بانك‌های خارجی به شمار آورد اما با این وجود همین مصوبه را می‌توان به عنوان نمادی از اراده تصمیم‌گیران عرصه اقتصادی ایران برای تغییر در سیاست‌های پنج سال گذشته دانست.


رسول رضایی در این مقاله با اشاره به اظهارات اخیر وزیر اقتصاد مبنی بر گستراندن فرش قرمز به زیر پای سرمایه داران ایرانی خارج از کشور نوشته مجموعه این فعل و انفعالات نشاندهنده دوری دولت فعلی از نگاه بدبینانه به سرمایه‌گذاران خارجی و پی بردن به این واقعیت است كه تضمین سرمایه‌گذاری خارجی در كشور یكی از راه‌های ایجاد اشتغال و رونق دادن به اقتصاد ایران است. به خصوص اینكه اواخر اردیبهشت ماه مقامات بانك مركزی در كنفرانس بانكی و مالی از رشد نزدیك به صفر درصدی – نیم در صد -اقتصاد كشور در سال گذشته خبر دادند و همزمان برخی مراكز اقتصادی داخلی و خارجی هم پیش بینی كرده‌اند در سال جاری رشد اقتصادی ایران در سال 89 در حد همان سال 88 باقی خواهد ماند.


تهران امروز در پایان سرمقاله خود خاطرنشان کرده در واقع تحركات پی در پی دولت برای جذب سرمایه خارجی‌ها یا ایرانیان سرمایه دار خارج از كشور به عنوان تغییر نگاه دولت به مقوله اقتصاد تعبیر می‌شود و البته در این میان مجلس هم به هوشمندی از لایحه دولت استقبال كرده است و در نخستین گام برخی محدودیت‌ها را برای جذب بانك‌های خارجی به داخل كشور حذف كرد. اكنون می‌توان گفت پس از یكدوره مواجهه شعاری با مسائل اقتصادی، رویكردهای واقع بینانه به تدریج در حال جایگزینی است با این امید كه چنین تغییر رویكردی به حلال بخشی از مشكلات پیش روی اقتصاد ایران منجر شود.


خراسان
پرداخت معوقه ها...اما سهام

خراسان در خبری از نوشته هیئت وزیران به منظور پرداخت مطالبات تا پایان سال 1388 کارکنان آموزش و پرورش در استان های کشور با پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش مبنی بر واگذاری سهام دولت در بانک ها و بیمه های دولتی به این وزارت خانه ، موافقت کرد.

 

به نوشته این روزنامه هیئت وزیران این تصمیم را بر اساس پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و به استناد ماده شانزدهم اصلاحی قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که در ماده نهم قانون برنامه چهارم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نیز تنفیذ شده، اتخاذ کرده است. بر اساس ماده شانزدهم قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، دولت می‌تواند به سازمان ها و صندوق های بازنشستگی و کارکنان خود در ازای مطالبات آنان و با توافق آنها سهم واگذار کند.


به گزارش این روزنامه واگذاری این سهام به آموزش و پرورش که معادل 14 هزار و 800 میلیارد ریال خواهد بود پس از تصویب هیئت عالی واگذاری و با رعایت سیاست های اصل 44 قانون اساسی و قوانین و مقررات مربوط انجام می شود، تا مطالبات کارکنان آموزش و پرورش تا پایان سال 88 از جمله مطالبات معوق و مربوط به فوق العاده مناطق محروم، بدون آنکه در بودجه و اعتبارات سال 89 آموزش و پرورش کسری ایجاد کند پرداخت شود.


رسالت
محاسبات غلط دشمنان

صالح اسکندری در سرمقاله امروز رسالت، به سخنان رهبر جمهوری اسلامی در جمع دانشجویان دانشکده افسری سپاه اشاره می کند که گفت "دشمنان همانگونه که در سال61 شکست خوردند امروز هم قطعا شکست خواهند خورد"، و می نویسد:
"...امروز نبرد نرم دشمن نیز که با هدف اشغال افکار عمومی ملت ایران یک سلسله اقدامات مرتبط به یکدیگر در حوزه های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، رسانه ای را در بر می گیرد وضعی مشابه با آرایش نظامی دشمنان انقلاب در8 سال جنگ تحمیلی دارد. در دشمن و دشمنی هایش تغییری حاصل نشده است. دشمنان انقلاب همان آمریکا، انگلیس و چند کشور اروپایی هستند که آن روز بمب و اسلحه به صدام می فروختند و امروز ایران را تهدید به تصویب قطعنامه و حتی بی شرمانه تر، تهدید به حمله هسته ای می کنند.


انحراف تحلیلی دشمن اینجاست که خیالباف است و تصور می کند پس از حوادث مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته افکار عمومی را دربست اشغال کرده است. این در حالی است که افکار عمومی نه تنها در اختیار دشمن نیست بلکه مردم با احساس خطر درباره انقلاب نسبت به توطئه های دشمن آگاه تر شده اند. "


سرمقاله نویس حامی دولت همچنین می نویسد: "یکی دیگر از محاسبات غلط دشمنان انقلاب اسلامی بخصوص آمریکا تصویر موهومی است که آنها از معارضین نظام در داخل و خارج از کشور دارند. جریان معارض در ایران نه تنها در متن تحولات سیاسی نیست بلکه حتی قرار دادن آن در حاشیه نیز نوعی مبالغه است. حاصل جمع معارضین انقلاب اعم از سلطنت طلبان، منافقین، بهائی ها، سکولارها، تجزیه طلبان و... در این کشور رای شان از آرای باطله نیز کمتر است. این واقعیت در انتخابات22 خرداد خود را به نمایش گذاشت. "

ارسال به :