چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ -
- 08 Apr 2020
13 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های پنجشنبه شش خــــرداد ۱۳۸۹تهران امروز
شفاف سازی رابطه با روسیه

تهران امروز در سرمقاله امروز خود به انتقاد روز گذشته محمود احمدی نژاد از دولتمردان روسیه و رفتارهای این کشور در بحث هسته ای ایران پرداخته و نوشته طرح چنین موضوعی از سوی احمدی‌نژاد و خطاب مستقیم ایشان نسبت به رئیس‌جمهور روسیه گرچه به زبان گلایه مطرح شد اما به دلیل واكنش ارشد‌ترین دیپلمات كشور به رفتار دیپلماتیك یك همسایه مهم و صاحب نقش و قدرت در مناسبت‌های جهانی، یك بار دیگر این سوال را مطرح كرد كه مسكو و تهران در تعاملات دو سویه حمایت از حقوق یكدیگر در چه نقطه‌ای قرار دارند؟


حسن وزینی در این مقاله با اشاره عدم پایبندی به قرار داد نیروگاه بوشهر از سوی روسها و رفتارهای دیگر این کشور در چند سال اخیرنوشته از زمانی كه روس‌ها با صدور قعطنامه‌های شورای امنیت علیه ایران همراهی كرده‌اند، بی‌اعتمادی تاریخی و سنتی ایرانی‌ها به آن كشور بازتولید شده و در‌پی همراهی این كشور با مقدمات قطعنامه چهارم، چنان به اوج رسیده است كه احمدی‌نژاد كه از حامیان روابط استراتژیك با روسیه محسوب می‌شود، توجیه این مسئله را امری دشوار اعلام كند.


نویسنده این مقاله تهران امروزبا اشاره به این که به نظر می‌آید هشدار و گلایه نسبت به عملكرد هسته‌ای مسكو رفتاری قابل انتظار و از موضع اقتدار و عزت محسوب می‌شود ادامه داده نگاهی به روابط دو طرف نشان می‌دهد كه طرف روسی سهم خود از این سفره را مدام گسترده‌تر می‌خواهد. به عبارت دیگر بیش از آنچه ظرفیت دیپلماسی این كشور اقتضا می‌كند و هزینه‌هایی كه در قبال مواضع كلان خود نسبت به روابط با ایران می‌پردازد، سهم می‌خواهد. در این شرایط آن چه فراتر از اظهارنظر می‌طلبد این است كه دستگاه دیپلماسی تراز‌نامه‌ای در قبال اهداف استراتژیك و تاكتیكی روس‌ها ارائه كند.


رسالت
تمرین دموکراسی در مجلس هشتم

روزنامه رسالت در سرمقاله ای تحت عنوان تمرین دموکراسی در مجلس هشتم، به قلم صالح اسکندری می نویسد:
"فرایندهای پایین دستی و بالادستی انتخاب هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی یک رقابت منحصر به فرد و هدفمند طی31 سال گذشته بوده است. رقابت در بین نمایندگان مجلس شورای اسلامی به هیچ عنوان با جو حاکم بر عرصه رقابت سیاسی سایر پارلمان ها قابل مقایسه نیست. این رقابت مجال خوبی برای وزن کشی اقلیت و اکثریت در مجلس شورای اسلامی است. انتخاب هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در برخی مقاطع انقلاب حتی عینیت بخش جبهه بندی های سیاسی جدید در کشور بوده است. "


وی تصریح می کند "به عنوان نمونه وزن کشی جناحین رقیب درمجلس سوم شورای اسلامی پس از ارتحال امام به آرایش سیاسی جدید در کشور تجسم بخشید. انتخاب رئیس مجلس پس از کناره گیری آیت الله هاشمی رفسنجانی صف بندی های جدید سیاسی در کشور را بیش از پیش روشن کرد. نامزد فراکسیون اکثریت مهدی کروبی و نامزد فراکسیون اقلیت علی اکبر ناطق نوری بود. هر چند از همان ابتدا کفه ترازو به نفع جناح چ‘ و مهدی کروبی سنگین بود اما فراکسیون اقلیت با معرفی نامزد مستقل نشان داد که بر خلاف هاشمی که دو جناح بر روی وی توافق داشتند کروبی از حمایت جناح مقابل برخوردار نیست."


و پیرامون مجلس هشتم خاطرنشان می کند: "انتخاب لیست کامل اعضای جدید هیئت رئیسه مجلس هشتم در سال سوم اگر چه به علت آرای بسیار پایین اقلیت (فراکسیون خط امام) به یک وزن کشی سیاسی بین جناحین اصولگرا و اصلاح طلب تبدیل نشد اما کارآمدی سازوکار اصولگرایان برای انتخاب هیئت رئیسه و التزام حقوقی و اخلاقی شخصیت های برجسته مجلس به خصوص محمد رضا باهنر را به لوازم دموکراسی بیشتر مشخص کرد.


سرمقاله نویس رسالت همچنین مدعی می شود "طی یک سال گذشته عدم پایبندی یکی از اضلاع رقابت در انتخابات22 خرداد به لوازم دموکراسی مشکلات عدیده ای برای کشور و مردم پدید آورد و دستاویز مناسبی در دست دشمنان انقلاب شد. در این انتخابات دشمن با تمام قوا و امکانات مادی و معنوی خود به منظور تاثیرگذاری مستقیم بر نتیجه انتخابات وارد عرصه شد. دشمن در حوادث سال گذشته به طور مشخص روی برخی شکافهای اجتماعی و سیاسی سرمایه گذاری کرد و هر چند نتوانست به نتیجه دلخواه خود برسد اما لطماتی را به کالبد اجتماعی و سیاسی جامعه وارد ساخت که مدت ها طول می کشد این آسیب ها ترمیم شود."


جمهوری اسلامی
حق مسلمی دیگر

محمد نهاوندیان طی مقاله ای در جمهوری اسلامی با دستمایه قرار دادن نگرانی های کارشناسان اقتصادی کشور از وضعیت اقتصاد ایران نوشته بی تردید اقتصاد ایران در حال حاضر با مشكلاتی مواجه شده كه برخی از فعالان بخش خصوصی را با نگرانی روبه رو كرده است. این درست است كه باید همیشه امیدوار بود و امید به آینده بهترین سرمایه برای حركت است. اما امیدواری با دغدغه داشتن نتاقضی ندارد.


رییس اتاق بازرگانی در ادامه نوشته هم اكنون و در آستانه اجرایی شدن برنامه پنجم توسعه در سطح سیاست گذاری و در سطح عمومی جامعه باید نسبت به مسائل اصلی اقتصاد كشور با نگاه بلند مدت تاكید كرد. این تاكید باید در این مسیر باشد كه نخست مسائل اصلی را حل كرد و از آنها غافل نشد. دوم این كه باید راه حل‌های بلند مدت را به راه حل‌های كوتاه مدت ترجیح داد. در مرحله سوم باید پیشرفت اقتصادی كشور را مبتنی بر افزایش پایه تولیدی قرار داد نه مبتنی بر روش‌های صدقه‌ای.. از سویی دیگر نحوه حضور اقتصاد ایران را در اقتصاد بین‌المللی باید سامان داد.


نویسنده این مقاله همچنین تاکید کرده این موضوع ملزوماتی دارد. حضور ایران در جایگاه مناسب خود در اقتصاد جهانی،بایست‌هایی داردكه آنها را باید به صراحت اعلام كرد. گفتنی است حق پیشرفت اقتصادی و حق حضور در اقتصاد جهانی هم یك حق مسلم برای ایران است. این حق مسلم ایران راباید در كنار حقوق مسلم دیگر آن مورد تاكید و توجه قرار داد.


در پایان این مقاله جمهوری اسلامی نیز آمده در یك جمع بندی كلی باید گفت كه نگرانی فاكتور بدی نیست؛ اگر همراه با امیدواری و تدبیر باشد. می‌توان با تدبیر امید را بر نگرانی فائق كرد اما اگر از فرصت‌ها استفاده نكنیم باید نگران بود كه سرمایه‌های عظیم انسانی، طبیعی و تاریخی ایران به نحو بهینه مورد استفاده قرار نگرفته باشد.


کیهان
نامه ای برای فردا

نامه‌ای برای فردا، عنوان یادداشت روز روزنامه‌ كیهان به قلم حسام الدین برومند است كه در بیانیه اتمی تهران و قطعنامه قریب الوقوع شورای امنیت را مورد بررسی قرار می دهد و می نویسد "نامه جمهوری اسلامی ایران درباره تبادل سوخت هسته ای كه در پی بیانیه تهران در روز دوشنبه-3/3/89- به یوكیا آمانو مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی تحویل داده شد از اهداف و اغراض آمریكا و یكی، دو كشور همپیمان آن پرده برداشت چرا كه اتخاذ مواضع عجولانه و خشمگینانه مقامات آمریكایی پس از ارسال این نامه به آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان داد كه آمریكا و چند كشور دنباله رو كاخ سفید از نیات خصمانه خود دست برنداشته اند و نه تنها به دنبال مذاكره و گفت وگو نیستند بلكه كماكان بر طبل باج خواهی ها و زیاده خواهی های خود می كوبند و در این میان بصورت كامل منطق و عقلانیت را ذبح نموده اند."


سرمقاله نویس کیهان خاطرنشان می کند " واكنش ها به نامه بیانیه تهران در حالی است كه نامه جمهوری اسلامی ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی در واقع شاخصی است برای قضاوت و داوری افكارعمومی دنیا كه اقدام و منطق ایران و نوع مواجهه آمریكا و آن چند كشور غربی را در كفه ترازوی انصاف و عدالت قرار دهند."


خراسان
مواد مخدر و ...

خراسان با انتشار گزارشی درباره افزایش مواد مخدر در کشور آمارهای رییس پلیس مواد مخدر کشور در این باره را برجسته کرده و از قول وی نوشته با وجود این که یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در کشور به مواد مخدر اعتیاد دارند اما ۱۰ میلیون ایرانی به طور مستقیم درگیر مواد مخدر هستند.


به گزارش این روزنامه سردار حسین آبادی در این باره گفته جذاب بودن بازار مواد مخدر موجب شده که حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار معتاد در کشور وجود داشته باشند این در حالی است که ۴۰ درصد از تولیدات مواد مخدر افغانستان به ایران وارد می شود که یک سوم از این میزان کشف و یک دوم از این مواد از کشور عبور و بخشی نیز در کشور مصرف می شود.


به نوشته این روزنامه وی با اشاره به تغییر الگوی مصرف مواد مخدر از مواد کم خطر به پرخطر گفته بحث ورود مواد مخدر جدید از ۲ سال پیش به صورت جدی در دستور کار پلیس قرار گرفته به طوری که ۸۰ درصد از کشفیات مواد مخدر در سال گذشته هروئین فشرده شده یا کراک بوده است و تبدیل هروئین به هروئین فشرده شده (کراک) که سرشار از اکستازی و مورفین است زنگ خطری برای جامعه است.


دنیای اقتصاد
چرا ذهنیت منفی به میلیاردرها؟

محمد صادق جنان صفت در سرمقاله امروز دنیای اقتصاد با اشاره به آمارهایی که نشریات مختلف درباره سرمایه داران کشورهای خود و جهان منتشر می کنند، به انتشار آمار 30 میلیاردر ایرانی توسط یکی از سایت های اینترنتی داخلی موضع گیری های نسبت به این موضوع پرداخته است.


او در این باره نوشته واقعیت این است كه در دهه‌های پیشین به‌ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، جریان‌های سیاسی غالب و جمعیت‌ها و شخصیت‌هایی كه می‌توان آنها را در زمره چپگرایان نامید، فضای تبلیغاتی سهمگینی علیه صاحبان سرمایه ایجاد كردند و با ایجاد القائات منفی در ذهنیت شهروندان، تولیدكنندگان ثروت از مقبولیت دور شدند. این فضای تبلیغاتی كه هنوز در برخی رسانه‌ها و توسط برخی جریان‌های سیاسی كم‌و‌بیش دنبال می‌شود، موجب شده است تولیدكنندگان ثروت و درآمد احساس خوبی از اینكه به شهروندان معرفی شوند، نداشته باشند.


نویسنده این مقاله به دنبال طرح این موضوع ادامه داده ساختار توزیع قدرت در ایران میان نهاد دولت و نهادهای مدنی شامل خانواده‌ها و بخش خصوصی به‌گونه‌ای است كه سهم دولت‌ها همواره بیشتر و اصولا غیرقابل مقایسه با سهم نهادهای مدنی بوده است.این وضعیت موجب شده است، كارآفرینان و متقاضیان سرمایه‌گذاری و صاحبان سرمایه در ایران بدون تعامل با دولت نتوانند یا به سختی بتوانند فعالیت مستقل داشته باشند. در چنین وضعیتی، اتصال تولیدكنندگان ثروت به منابع عمومی یك راه ناگزیر شده است.


جهان صنعت
حساب ذخیره ارزی

جهان صنعت در یادداشتی مشخص نبودن ساز و کار حساب ذخیره ارزی را مورد توجه قرار داده و نوشته با وجود روند کاهشی بهای نفت طی روزهای اخیر، دولت همچنان به نسبت بودجه مصوب 89 با مازاد درآمد ارزی روبه‌رو بوده، این در شرایطی است که حساب ذخیره ارزی بلاتکلیف و مشخص نیست منابع مازاد درآمد نفت براساس چه سازوکاری به حساب ذخیره ارزی واریز می‌شود.


خاطره وطن خواه در این مقاله این موضوع را به پایان برنامه چهارم توسعه و عدم تصویب برنامه جدید ربط داده و نوشته با پایان برنامه چهارم توسعه و عدم تمدید این قانون برای سال‌جاری، خلاء قانونی برای برخی از مواد برنامه چهارم وجود دارد که از جمله آنها حساب ذخیره ارزی است. بر‌اساس ماده یک قانون برنامه چهارم دولت مکلف است که مازاد درآمد ارزی را به حساب ذخیره ارزی نزد بانک مرکزی واریز کند. اما با پایان عمر برنامه چهارم مشخص نیست که اکنون مازاد درآمد نفت براساس چه سازوکاری به حساب ذخیره ارزی واریز می‌شود.


نویسنده این مقاله در جهان صنعت به اشاره نکته ی دیگری بر غیر قانونی بودن این مساله اشاره کرده و آورده با توجه به اینکه دولت در بودجه سال‌جاری براساس لایحه برنامه پنجم توسعه‌ترتیب تاسیس صندوق توسعه ملی را برای واریز مازاد درآمد ارزی پیش‌بینی کرد‌اما مجلس هنگام تصویب قانون بودجه این ماده را حذف کرد. به این ترتیب آخرین استناد برای قانونی بودن عملکرد دولت بر حساب ذخیره ارزی نیز عملا خارج از دایره قانون است.ارسال به :