یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ -
- 23 Feb 2020
27 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
جنبش سبز و جمهوری‌دموکراتیک

 

مردمی که به امید اصلاح امور و آرزوی تغییر وضعیتشان در انتخابات شرکت کردند، انقلاب اسلامی را به خوبی جلوی چشمشان داشتند. انقلابی که حاصلش پس از سی سال، بیکاری، فساد، فقر و استبداد بود. برای همین بود که مردم با همه تجربیاتی که از انتخابات کمحاصل گذشته داشتند، باز هم انتخابات را بهعنوان راه اصلاح برگزیدند.

 

چیزی که مردم را از انقلاب 57 دلسرد کرده بود، به خاک سپرده شدن آرمانها و آرزوهایشان بود. اما چرا آن آرمانها و آرروزهایی که برایش سالها مبارزه کردند و هزینه دادند به این راحتی به خاک سپرده شد؟ درباره به انحراف کشیدهشدن انقلابها سخن بسیار است، اما شاید یک دلیل عمده انقلاب ما را به انحراف و برخی انقلابیون را به فساد کشاند و آن مطرح نکردن نوع حکومت پس از رفتن شاه و سقوط پهلوی بود.

 

قبل از انقلاب اسلامی کمتر در مورد نوع حکومت حرفی زده شد و همه خواستار رفتن شاه بودند. حتی در آن روزهای آخر هم، آیتالله خمینی در پاریس در مورد نوع حکومت بحث جمهوری اسلامی را مطرح کرد و گفت «جمهوری مثل همه جمهوریها». اما مشخص نشد که اگر این جمهوری قرار است مثل همه جمهوریها باشد چرا صفتش اسلامی است؟

 

در واقع همین جمهوری اسلامی هم تا آخرین روزها مطرح نشده بود، تا اینکه آیتالله خمینی دی‌ماه 57 در نوفل لو شاتو بهطور رسمی عنوان کرد، هدف از مبارزات ملت ایران تشکیل جمهوری‌اسلامی است.

 

موضع همین جا بود؛ همه عدالت و رفع فساد و فقر و تبعیض، و استقلال کشور را میخواستند اما در چه قالبی؟ کسی نمیدانست! به هر روی انقلاب ما انقلابی ایدئولوژیک‌مذهبی بود و یا حداقل رهبرانی که پس از انقلاب جریان نظام را در دست گرفتند ایدئولوژیک بودند.

 

شاید همین تجربه تلخ باعث شده که در جریان اعتراضات مردمی اخیر، بعضیها بپرسند، آخر چه میشود؟ و یا اگر این ها بروند چه کسی قرار است بیاید؟! یا اگر بعدی از این ها هم بدتر باشد چه؟!

 

این سئوال ها طوری مطرح می شود که گویی قرار است انقلابی چون انقلاب 57 رخ دهد! یا قرار است، گروهی ایدئولوژیک بر سر کار بیایند که شاید بهتر یا بدتر از اینها باشند!

 

اما تفاوت جنبش سبز با بسیاری حرکات دیگر این است که گروههای مختلف از غنی تا فقیر را در خود جای داده است. فقیری که از سر فقر به وضعیت موجود معترض است و میداند که استبداد و قدرت مطلقه، سد راه توسعه اقتصادی و رفع فساد است، خوب میداند که شاید تفاوتهایی با همرزم دیگرش داشته باشد، اما راه رسیدن همه آنها به هدفهایشان با اولویتهای متفاوت، رفع استبداد و رسیدن به دموکراسی است.

 

این دموکراسی قرار نبود که از راه انقلاب به دست آید، اما در شرایط فعلی حرفی از انتخابات هم نمی‌توان زد؛ چه آنکه تصور باطلی است که امید به برگزاری انتخاباتی آزاد از سوی نظام، در شرایط عادی را داشته باشیم.

 

آنچه که کمتر می‌توان در آن شک داشت این است که هدف جنبش سبز، رسیدن به جمهوری دموراتیک، عاری از نهادهای خودمختار و غیرپاسخگو، است.

 

در جمهوری دموکراتیک نه قرار است شخصی در راس قرار گیرد که کنار رفتنش از قدرت غیرممکن باشد و نه قرار است که تفکر گروهی خاص به جامعه القاء شود، بلکه با انتخاب آزادِ مردم، گروهی اداره امور کشور را با نظارت پارلمانی که با رای مستقیم مردم تشکیل شده، برای مدتی محدود در دست می‌گیرد و با رای مردم هم کنار می‌رود.

 

شاید صحبت از نحوه رسیدن به این آرمان که در بسیاری از کشورهای جهان پس از سالها تلاش برای آزادی، نتیجه داده است، سخت باشد اما شکی نیست که نظام در صورت سکوت مردم، نه تنها عرصه را برای گروهای مختلف باز نمی کند بلکه روزبهروز به سمت خودمحوری که نتیجه‌اش فساد بیشتر است هم پیش می‌رود.

 

خواسته جنبش در این حرکت، جمهوری دموکراتیک، با روش های دموکراتیک همچون تجمع‌های مسالمت‌آمیز و آرام و درخواست تغییر در قانون اساسی و برگزاری انتخابات واقعا آزاد بدون دخالت نهادهای خودمختار همچون شورای نگهبان و ارگانهای نظامی، و با نظارت سازمانهای بین‌المللی است.

 

شکی نیست که راه آسانی در پیش نیست، اما شاید بیش از صد سال تلاش مردم ایران برای رسیدن به دموکراسی و عدالت، تازه در حال نتیجه دادن است و فرصتی به دست آمده که شاید تا مدتها قابل تکرار نباشد. همه این بازداشت ها و برخوردها و نظامی شدن شهرها، ناشی از قدرت جریان حاکم نیست بلکه ضعف حاکمان در مدیریت مطالبات مردم را نشان می‌دهد که پس از چندین سال و به بهانه انتخابات سر باز زده و به زور سرنیزه هم فرو نمی‌نشیند.

 

 

ديدگاه هاي وارده در یادداشت ها لزوما ديدگاه جرس نیست

 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.