چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -
- 13 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روزشمار پانزدهم خرداد

 

همزمان با آخرین جمعه سال، آخرین نماز جمعه قبل از انتخابات برگزار شد. پانزدهم خرداد، آخرین روزی است که در نماز جمعه تهران، شصت تا هفتاد درصد رهبران درجه اول حکومت در کنار هم نشستند، یک هفته بعد کودتای انتخاباتی بخش وسیعی از این جمع را جدا کرد، برخی زندانی شدند، بخش وسیعی از نمازگزارانی که سی سال در تهران نماز خوانده بودند، دیگر هرگز پا به نماز جمعه نگذاشتند، شاید چند نفری پانزده روز بعد کشته شدند و دشوار نخواهد بود اگر بگوئیم حتی پنج درصد کسانی که روز پانزدهم خرداد 88 نمازجمعه را در تهران می خواندند، سرنوشت شان چنان ادامه نیافت که تا پیش از آن گذشته بود.

 

آخرین هفته تبلیغات آغاز می شد در حالی که دو همایش بزرگ موسوی و احمدی نژاد در ورزشگاه آزادی لغو شد. از یک هفته قبل معلوم شده بود که وجه غالب مردم و جوانان همراه جنبش سبز هستند، برخی نخبگان با کروبی همراهی می کنند و احمدی نژاد کمتر از بیست درصد رای را خواهد آورد و چون دولت می خواست تقلب کند، به همین دلیل از هر نوع اجتماع بزرگی که معلوم شود حامیان هر کسی چه اندازه جمعیتی دارند خودداری کرد. تقریبا حزب اللهی های حامی احمدی نژاد پروسه تبدیل از یک تبلیغاتچی به یک لباس شخصی را در یک هفته طی کردند. محتشمی از سوی ستاد صیانت آرای دو نامزد اصلاح طلب، نسبت به رای سازماندهی شده هشدار داد، اما جنتی در نماز جمعه پاسخ داد که شورای نگهبان تضمین سلامت انتخابات را می کند، کسی تضمین سلامتی را می کرد که خود بشدت بیمار بود. گروهی کثیر از افرادی که یک روز قبل مورد اهانت و تهمت احمدی نژاد قرار گرفته بودند، از وی شکایت کردند. مردم منتظر مناظره کروبی و احمدی نژاد بودند. شهر یکصدا فریاد سبز می کشید، صورت ها می خندیدند و موتورسواران خشمگین از خنده مردم عصبانی بودند.

 

لغو همایش‌های موسوی و احمدی‌نژاد در آزادی

 

همایش انتخاباتی میرحسین موسوی و محمود احمدی‌نژاد که قرار بود روزهای هفدهم و هجدهم خرداد ماه در ورزشگاه صدهزارنفری آزادی برگزار شود، لغو شد. روابط عمومی مجموعه ورزشی آزادی تهران دلیل این تصمیم را برگزاری مسابقه بین تیم ملی فوتبال ایران با تیم ملی امارات در روز بیستم خرداد اعلام کرده‌ است. بنا به این اطلاعیه، کشور میزبان می‌بایست محل برگزاری مسابقه را در شرایطی کاملاً مهیا و آماده، ۴۸ ساعت قبل از برگزاری مسابقه جهت بازدید نمایندگان فیفا آماده کند. رئیس ستاد انتخاباتی تهران بزرگ موسوی، این اقدام را در جهت ایجاد محدودیت برای میرحسین موسوی دانسته‌ است.

 

جواد امام، می‌گوید که این مسئله ناشی از " ترس رقیب" برای حضور "چشمگیر و یک‌پارچه‌" مردم است. وی که در یک نشست خبری درباره همایش " موج سبز آزادی" و لغو این مراسم توضیح می‌داد، گفت: مجموعه‌ ورزشی آزادی برای برگزار نکردن همایش موج سبز آزادی تحت فشار بود. رئیس ستاد انتخاباتی تهران بزرگ موسوی، از مسئولان سیاسی- انتظامی تهران خواست

ارسال به :