دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ -
- 18 Nov 2019
19 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روز شانزدهم خرداد

 

هفته سرنوشت شروع شد

 

در حالی که مراجع تقلید، احزاب، روزنامه های اصلاح طلب و اصولگرا و بسیاری از سیاستمداران، به شیوه های اتهام زنی احمدی نژاد در گفتگو با میرحسین موسوی، انتقاد می کردند و حتی روزنامه اصولگرای جمهوری اسلامی خواستار محاکمه او شده و ناطق نوری کار وی را نقض وظایف ریاست جمهوری دانسته بود، احمدی نژاد در اصفهان تاکید کرد که به افشاگری ها ادامه خواهد داد. اگرچه بسیاری از اتهام خوردگان توسط احمدی نژاد از یاران رهبر حکومت یا نمایندگان رسمی او بودند، تنها کسی که در سکوت کامل و چنانکه محافل مطلع می گویند با رضایت کامل ناظر اتهام خوردن به رقبای سیاسی رهبر بود، آیت الله علی خامنه ای بود.

 

یک روز قبل، در مراسم بزرگداشت سالمرگ آیت الله خمینی، احمدی نژاد جلوی دوربین های عکاسان با هاشمی رفسنجانی خوش و بش کرده بود و کاغذی به دستش داده بود، کاغذی که شاید بعدها در خاطرات وی ذکری از آن به میان بیاید، ولی بعید است این کاغذ یک معذرتخواهی پنهان باشد. سیاست احمدی نژاد که تا هفته قبل، پخش پول میان مردم و تاکید بر سیاست های دولت نهم و کارآیی آن بود، به یکباره ده روز قبل از انتخابات تغییر کرد. روزنامه ابتکار نوشت " یک نفر در برابر 27 سال، سه نفر در برابر 4 سال" سیاست دفاع از حکومت کنونی به قیمت ویران کردن سی سال گذشته، و ایجاد توهم مخالفت با نظام" سیاستی بود که احمدی نژاد دنبال کرد. احمدی نژاد برنامه جنگ روانی اش را به نقل از روزنامه ایران چنین اعلام کرد: " مجموعه ای با محوریت هاشمی رفسنجانی در برابر من ایستاده اند."

 

روز شنبه شانزدهم خرداد 88 همه منتظر مناظره کروبی، نامزد تندروی اصلاح طلب در مقابل احمدی نژاد بودند. ژنرال های نامدار ستاد کروبی برای این جنگ مهم همه چیز را تدارک دیده بودند. از سوی دیگر احمدی نژاد هم با تانک های اتهام زنی اش آمده بود. و رمز این مناظره در جمله کروبی نهفته بود " آقای احمدی نژاد! من آنقدر شجاعت ندارم که مثل شما به همه اتهام بزنم" مناظره با تکرار جمله " بالاخره آن 300 میلیون را برای چی از جزایری گرفتید؟" در مقابل انتقادات بسیار اساسی کروبی از سیاست خارجی، برنامه اقتصادی، دروغهای احمدی نژاد پیش رفت. ابرار نوشت " سخنان پالیزدار از زبان احمدی نژاد" 

 

در همین حال، خیابان ها شاهد یکی از پرشورترین روزهای کشور بود. سبزها در خیابان به تبلیغ موسوی می پرداختند. حامیان کروبی به شکلی سازمان یافته تر در شهر دیده می شدند، به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی " مراسم گرامیداشت ۱۵ خرداد در قم به میتینگ انتخاباتی احمدی‌نژاد تبدیل شد." روزنامه جمهوری اسلامی نوشت " اعلام حمایت جمعی از کارکنان نهاد ریاست جمهوری از مهندس موسوی." و روزنامه رسالت خبر از واقعه ای داد که بسیاری از مردم هنوز معنی آن را نمی دانستند. این روزنامه نوشت " آرای احمدی نژاد از 63 درصد گذشت." عدد 63 کد تقلب انتخاباتی خرداد 88 بود.


 

لزوم پیش‌بینی اتفاقات

 

سرمقاله روزنامه اعتمادملی با عنوان "رقابت درون جناحی را وانهیم" به بررسی سلامت انتخابات ریاست جمهوری در ایران پرداخته است. در این سرمقاله آمده است: " باید از دو داوطلب ریاست جمهوری پرسید که اگر به‌رغم این هشدارها و تمهیدات، آرای مردم نادیده گرفته شد و صندوق‌های رای به نفع رئیس‌جمهور فعلی خوانده یا ابطال شد، چه تمهیداتی اندیشیده‌اند. بی‌‌تردید آن روز، روز تصمیم‌گیری و مصلحت‌سنجی نیست. نامزدان اصلاح‌طلب امروز باید پیش‌بینی هر اتفاقی را بکنند."

 

هاشمی و ناطق از احمدی‌نژاد شکایت می‌کنند

 

‌هاشمی رفسنجانی و ناطق نوری، احمدی‌نژاد را به «نقض» سوگند ریاست جمهوری متهم کرده و حق شکایت از وی را برای خود محفوظ دانستند. محمود احمدی‌نژاد، هفته گذشته در جریان مناظره‌ای انتخاباتی با میرحسین موسوی، اتهاماتی متوجه علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، علی‌اکبر ناطق نوری و برخی اعضای خانواده‌های آنها کرده است. دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز شنبه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که آقای احمدی‌نژاد در مناظره ۱۳ خرداد ماه، سوگند ریاست جمهوری را نقض کرده است و این دفتر به طور قطع و یقین موارد اتهامی را از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد کرد.

 

دفتر علی‌اکبر ناطق نوری رئیس دفتر بازرسی آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی نیز امروز با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اتهامات وارده از سوی آقای احمدی‌نژاد، " آشکارا نقض سوگند وی به قرآن کریم در حضور نمایندگان مجلس است." براساس اصل ۱۲۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، رئیس جمهوری سوگند یاد می‌کند که از حرمت اشخاص حفاظت کند. آقای منتظری، بسیارى از این اتهامات را خلاف‏ ‏" عقل و شرع" دانست.

 

احمدی‌نژاد: افشا‌گری‌ها ادامه خواهد داشت

 

محمود احمدی‌نژاد با حمله دوباره به برخی مقام‌های پیشین دولتی، تهدید کرد که افشاگری‌ها علیه آنها را ادامه خواهد داد. آقای احمدی‌نژاد که روز گذشته در جمع گروهی از مردم اصفهان سخنرانی می‌کرد، افزود: " اگر کسانی به راه خود ادامه دهند، باز هم افشاگری ادامه می‌یابد." آقای احمدی‌نژاد همچنین شب گذشته در گفتگو با شبکه دوم تلویزیون ایران، برخی افراد و جریان‌های سیاسی را متهم کرد که با " دروغ" دستاورد‌های دولتش را نادیده گرفته‌اند. وی همچنین گفت که دولتش طی چهار سال گذشته توانسته تورم و گرانی را کنترل کند.


مناظره و التهاب در فضای انتخابات

 

برزو درآگاهی در لوس آنجلس تایمز به بررسی مناظره موسوی و احمدی نژاد پرداخت و نوشت: "احمدی نژاد آغاز بسیار خوبی داشت، اما فکر می کنم موسوی به دنبال یافتن کلمات درست برای گفتن می گشت. همزمان با ادامه مناظره، موسوی مطمئن تر شد و در کلامش اعتماد به نفس بیشتری پیدا می شد. فکر می کنم بزرگترین اشتباه، اشاره به همسر آقای موسوی، زهرا رهنورد، در این مناظره بود. زنان به این خاطر، رئیس جمهور را دوست نخواهند داشت و این فقط به نفع آقای موسوی تمام شد که به پاسخ محکمی دست زده بود؛ موسوی از او خواست تا سخنانش را قطع نکند و مناظره را با لحن پیروزمندانه ای به اتمام رساند."

 

مناظره جنجالی احمدی‌نژاد و کروبی

 

مناظره مهدی کروبی و محمود احمدی نژاد با اتهام زنی های مالی و سیاسی طرفین به یکدیگر برگزار شد. مهدی کروبی به عنوان آغاز کننده مناظره گفت که به شخص احمدی‌نژاد و اطرافیان وی و نیز به نحوه اداره کشور انتقاد داشته و به این دلیل وارد رقابت‌های انتخاباتی شده است. وی افزود که در اداره کشور ضعف و نارسایی می‌بیند و احمدی‌نژاد را متهم کرد که یا براساس اطلاعات غلط تصمیم می‌گیرد و یا اینکه خود " حرف‌های غیرواقعی" بر زبان می‌آورد. کروبی اظهار داشت که اگر از ابتدا مسئولین نظام با آقای احمدی‌نژاد برخورد می‌کردند، کار به اینجا نمی‌کشید. این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با انتقاد از اظهارات احمدی‌نژاد در حضور آیت‌الله جوادی آملی درباره دیدن هاله نور در سازمان ملل گفت که ائمه گفته‌اند که حتی نباید بچه‌ها و حیوانات را هم فریب داد.

 

احمدی نژاد که با هشدار قبلی کروبی برای این بخش آماده شده بود هاله نور را بی پاسخ گذاشت و  گفت: "به نظرم بحث هایی که آقای کروبی کردند نیازی به پاسخ ندارد، چون اینها ربطی به نحوه اداره کشور نداشت" ولی من جواب می دهم دو ادعاست که در اولی (یعنی هاله نور) "ساختگی بودن آن کاملا معلوم است" و در دومی هم "ایشان به جای آمریکایی ها نشسته اند و از آمریکایی ها دفاع می کنند".

 

وقتی نوبت به کروبی رسید وی با این تاکید که  اولین شرط هر دولت این است که با مردم صادق باشد" گفت من که تازه از بیابان نیامده ام، این آمارهایی که شما می دهید را دیگران قبول ندارند". او به صدا و سیما توصیه کرد مناظره میان کارشناسان بگذارد تا مسائل روشن شود. کروبی گفت که بانک مرکزی تورم را ۲۵ درصد اعلام کرده است، شما این دو روزه می گویید ۱۴ درصد است. کارشناسان تمام این آماری را که شما می دهید، رد مي کنند.

 

کروبی اظهار داشت: "قوه قضائیه می گوید که آقای احمدی نژاد با وجود این همه هیاهو که می کند، تاکنون هیچ پرونده ای به ما نداده است. و بعد از این باز با عذرخواهی به ماجرای گم شدن یک میلیارد دلار که دیوان محاسبات به آن تاکید دارد پرداخت و هم  300 میلیارد تومان گم شده در دوران شهرداری وی و  "پرونده نفت اردبیل" در دوران استانداریش و گفت  جلوی رسیدگی به این مسائل را گرفته اند."

 

پاسخ احمدی نژاد به ضربه کروبی همان اين بود که "مدرک دارید به قوه قضائیه بدهید". کروبي وقتی احمدي نژاد در ادامه مناظره اصرار کرد که چرا سیصد میلیون تومان از شهرام جزایری گرفتید توضیحي در مورد داشتن اجازه مالی از آیت الله خمینی داد و گفت از سال ها قبل چنین اجازه ای را داشته و بار ها از همین پول ها به بنیاد امداد و بنیاد شهید و جاهای دیگر داده. اما احمدی نژاد بدون اشاره به بخش اول و اساسی پاسخ کروبی گفت در زمانی که این پول ها را گرفتید نه در بنیاد امام بودید و نه بنیاد شهید و نه مرکز حج.  کروبي در جاي ديگر نامه اي از آيت الله خامنه اي را نشان داد که در آن، به اتهامات وارد شده بر افراد در ارتباط با پرونده شهرام جزايري انتقاد شده بود.

 

بخش دیگری از این مناظره به مساله سیاست خارجی گذشت که کروبی خبری را خواند که نشان می داد رییس موساد گفته هر جمله ای که احمدی نژاد علیه اسرائیل می گوید میلیاردها دلار برای ما می ارزد و  کار اسرائیل را در دنیا آسان می کند. " در همین بخش  کروبی به آقای احمدی نژاد گفت: "شما گفته اید صد کشور از ما خواسته اند که الگوی مدیریت خود را به آنها بدهیم". "به ما بگویید این الگو چیست و لطفا نام بیست کشور از این صد کشور را ببرید."  و همین جا بود که  عکسی از رییس جمهور را در جریان شرکتش از اجلاس شورای همکاری کشورهای خلیج فارس نشان داد و گفت رییس دولت ایران زیر نقشه ای با نام "خلیج عربی" نشسته است و پرسید  "این پیروزی سیاست خارجی شما است"؟

 

احمدی نژاد اظهار داشت که نام اجلاس نه خلیج عربی بلکه اجتماع دولت های عربی خلیج است. احمدی نژاد پس از چند جمله بگو مگو به مسئله سیاست خارجی پرداخت و گفت: "دیپلماسی عمومی در دنیای امروز مهمترین دیپلماسی است. الآن آمریکا می گوید آماده مذاکره با ما است.  و در جواب کروبی که به گفته های کارشناسان استناد کرده بود گفت  با هیاهو و اتهام نمی توان کشور را اداره کرد. رئیس جمهور  باید خودش کارشناس ارشد باشد." احمدی نژاد همه جا گفته های کروبی - مانند این که وی خواسته هفتصد میلیون دلار از پول دولت به يکي از روساي جمهور بدهد اما رهبر جلویش را گرفته - تکذیب کرد.  در مورد ادعاهای خود نیز سندی نداشت. اما از کروبی سند می خواست و تاکید می کرد که "همین طوری که نمی شود گفت". با وجود آن که ظاهرا مناظره شنبه شب کروبی و احمدی نژاد توقع خيلي از تماشاگران آن را برآورده نساخته، به نظر می رسد موضوع تازه ای برای جدل های خیابانی جوانان فراهم شده باشد.

 

آقای احمدی نژاد من ستاره دارم

 

در ادامه واکنش های اعتراضی به ادعاهای محمود احمدی نژاد در مناظره تلویزیونی با میرحسین موسوی، دیروز جمعی از دانشجویان ستاره دار با شعار "آقای رئیس جمهور؛ دروغ چرا!" در مقابل وزارت علوم تجمع کردند. این تجمع بعد از ساعاتی با دخالت نیروی انتظامی به درگیری بین ماموران با دانشجویان انجامید. منابع خبری و دانشجوئی در مورد این تحصن نوشتند: روز گذشته ده ها تن از دانشجویان ستاره دار ومحروم از تحصیل در اعتراض به ادعای دروغین محمود احمدی نژاد و وزیر علوم، در برابر وزارت علوم و تحقیقات دست به تجمعی مسالمت جویانه زدند. این تجمع  ابتدا با سرود یار دبستانی آغاز شد که دانشجویان آن را یکصدا می خواندند. این دانشجویان همچنین باخود پلاکاردهایی حمل می کردند که روی آنها نوشته شده بود: "آقای رئیس جمهور، دروغ چرا؟"، "آقای احمدی نژاد من یک ستاره دارم"، "تحصیل حق انسانی ماست"، "سهام عدالت دانشجو، سه ستاره"، "دانشجویان زندانی از حق تحصیل محرومند"...

 

سازمان سنجش و آموزش ادعا کرده که تعداد دانشجویان ستاره دار در دوره اصلاحات 5625نفر بوده اما در دولت نهم حتی "یک دانشجو" هم ستاره دار نشده است.سازمان سنجش در حالی این ادعا رامطرح کرده که تعداد دانشجویان ستاره دار و محروم از تحصیل به حدی رسیده که آنان اخیرا اقدام به تشکیل انجمنی برای پیگیری خواسته های خود کرده اند.این دانشجویان همچنین هفته قبل با انتشار بیانیه ای از مهدی کروبی یکی از دو کاندیدای اصلاح طلب حاضر در صحنه انتخابات ریاست جمهوری دهم اعلام حمایت کردند.

 

ارغوان رضایی در فیلم احمدی نژاد

 

لوموند در گزارشی به بررسی شیوه حضور زنان در انتخابات پرداخت و نوشت: " در صحنه ای از فیلم احمدی نژاد به علّت عدم دستیابی به هنرمندان پر آوازه، تنیس باز فرانسوی ایرانی تبار ارغوان رضائی را می بینیم كه مواضع رئیس جمهور را" باعث افتخار" خود می داند. از تنیس باز در تهران و با روسری فیلم برداری شده است. البته واضح است كه، حتی در یك مبارزه انتخاباتی" به سبك آمریكائی" در ایران، اصلاً صحبت از نشان دادن تنیس باز مزبور با لباس كوتاه ورزشی و پاهای برهنه در زمین بازی نمی تواند در میان باشد."

 

ارسال به :