سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 12 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
هفدهم خرداد ۱۳۸۸

 

دکتر! برو دکتر!

 

در حالی که جمعی از کارکنان وزارت کشور خبر از صدور فتوای تقلب توسط آیت الله مصباح داده بودند، کمیته صیانت از آرای موسوی و کروبی طی نامه ای از چاپ میلیونها تعرفه اضافی و مهر اضافی و برخی تمهیدات برای یک تقلب گسترده انتخاباتی شکایت کردند. مناظره موسوی و کروبی به صحنه افشاگری آمارهای دروغین احمدی نژاد تبدیل شد. بانک مرکزی نیز اعلام کرد میزان تورم بیش از 23 درصد است، در حالی که دیروز احمدی نژاد تورم را 15 درصد اعلام کرده بود. محسن صفایی فراهانی نیز به اتهام احمدی نژاد که گفته بود وی رانت خوار است، پاسخ داد و گفت " ثروت من و کل خانواده ام از 3 درصد ثروت محصولی وزیر احمدی نژاد کمتر است." دانشگاه آزاد مدارک تحصیلی زهرا رهنورد را تائید کرد، اما وزارت علوم که صلاحیت تائید مدارک دانشگاه آزاد را ندارد، مدارک وی را تائید نکرد. زهرا رهنورد نیز اعلام کرد اگر احمدی نژاد تا 48 ساعت عذرخواهی نکند، از او شکایت خواهد کرد، اگرچه محسن صفایی فراهانی متقابلا پرسیده بود " احمدی نژاد کی دکتر شد؟" در خیابانها همه فضا سبزپوش بود. تقریبا اثر چندانی از حامیان احمدی نژاد به چشم نمی خورد و شعار تازه ای طنین انداز شده بود که  " دکتر! برو دکتر!" 

 

مناظره موسوی و کروبی برگزار شد

 

مناظره دو نامزد اصلاح طلب، کروبی و موسوی برگزار شد. اگرچه در بخش های کوچکی از این مناظره، نامزدهای مذکور به معرفی برنامه خود پرداخته یا از برنامه یکدیگر انتقاد کردند، اما این مناظره تلويزيوني که از شبکه سه تلويزيون پخش شد، به صحنه افشاگري بي سابقه اين دو کانديداي اصلاح طلب عليه ادعاهاي دروغ محمود احمدي نژاد تبديل شد. موسوی در اين برنامه ضمن اعلام و معرفی برنامه‌های خود اظهار داشت: "من احساس نگرانی می‌کنم از این که حکومت یا دولت به مردم دروغ بگوید. آیا صندلی بی‌ارزش پست و مقام و باقی ماندن در دولت ارزش دروغ گفتن به مردم را دارد؟ باید سازمان بازرسی آمار غلط و دروغ‌ها را بررسی کند."

 

او با نشان دادن جداول و مستنداتی از گزارشات رسمی بانک مرکزی درباره نرخ تورم و ضريب جینی (نشان دهنده ميزان نابرابي درآمد طبقات بالا و پايين اجتماع) ارقام نادرست مورد ادعاي احمدي نژاد در مناظره با کروبي را يادآور شد و گفت: "چگونه می‌توان به مردم دروغ گفت؟ حرف‌های زیادی درباره نرخ واقعی بیکاری، فساد اداری مالی کشور و موارد مشابه داریم. ایشان در برنامه‌ای مقابل چشمان چند میلیون نفر جدول و گراف‌هایی غلط به مردم نشان داده است، در حالی که خود بانک مرکزی اسناد واقعی را در اختیار دارد و دولت هم در دست داشت اما به دروغ جداول غلط نشان داد. برای نمونه نرخ تورم بر اساس آمار بانک مرکزی هم‌اینک 4/25 درصد است اما ایشان آن را 15 درصد اعلام کردند. این کذب است."

 

موسوی با يادآوري عملکرد دولت نهم در زمينه مبارزه با فساد اظهار کرد: "گسترش فساد در چهار سال اخیر ابدا قابل انکار نیست. حالا مسئولان این دولت دائم مچ‌گیری می‌کنند. باید با توجه به اتفاقات اخیر تذکر بدهم که در نظام اقتصادی، برخورد با فرد فاسد، آخرین حرکت از مبارزه با حلقه فساد است. پارتی بازی، رفاقت‌بازی و حلقه تنیده شده دورخودمان و افرادی میلیاردر در دولت، اینها را امروز در اطراف‌مان قرار داده ایم. نباید بگذاریم معاملات در مکانی خارج از وزارت نفت در وزارت کشورانجام شود تا شک و شبهه‌ای به وجود آید."

 

موسوی با اشاره به مفاسد مالی و هزینه‌های کلان دولت نهم و حامیان احمدی‌نژاد گفت: "بالابردن تعرفه‌های موبایل، میلیاردها پول را بالا و پایین کرد. از تغییر تعرفه شکر چه کسی سود برد؟ ظن من آن است که پلاکاردهایی که در سطح کشور پر شده، از همین درآمدها و پول‌هاست. تعرفه‌های قیمت ماشینی که یک شبه بالا و پایین شد چه کسی از آن سود برد؟ شما بیایید و هر دروغی که می‌خواهید بگویید؟ "

 

تاکيدات موسوي بر دروغ بودن اظهارات احمدي نژاد با مداخله مجری برنامه رو به رو شد که از او مي خواست به کاندیدایی که حضور ندارد انتقاد نکند. موسوي در پاسخ وي اظهار داشت: " من برای نقد همین سیاست‌‌های چهارساله آمده‌ام و از شما (مجری) تعجب می‌کنم چرا وقتی دیگران نشسته‌اند و از دیگر کاندیداها می‌گویند معترض نمی‌شوید؟ من در حضور شما و آقای کروبی می‌گویم که ایشان سه برابر این زمان بیایند و صحبت کنند و هر دروغی که می‌خواهند بگویند. من فردی انقلابی هستم که اعتراض می‌کنم. من نمی‌خواستم بیایم و اگر وضعیت کشور اینگونه نبود همان کار فرهنگی خودم را داشتم، اما مملکت را به جایی کشیدند که پر از دروغ و نفرت است."

 

کروبي در پاسخ به اتهام ديگر احمدي نژاد در مورد چاپ مطلبي عليه همسر رييس جمهور در روزنامه وي اظهار داشت: "يك مورد ديگر كه احمدي‌نژاد روي آن مانور بسياري داد اين بود که گفت كه روزنامه من عليه او مطلب زده و چون من اين موارد را اخلاقا مراقب هستم آن موضوع را بررسي كردم و ديدم كه آن روزنامه روزنامه اعتماد است و ايشان كه رئيس جمهور است و از كارشناسي ارشد دم مي‌زند بين روزنامه اعتماد و روزنامه اعتماد ملي فرق نگذاشته است."

زهرا رهنورد به احمدی نژاد اولتیماتوم داد

 

زهرا رهنورد همسر میرحسین موسوی نیز در واکنش به اتهاماتی که آقای احمدی‌نژاد متوجه مدرک تحصیلی وی کرده است، به رئیس جمهوری ایران ۲۴ ساعت مهلت داد تا از وی به خاطر اظهاراتش " عذرخواهی" کند. خانم رهنورد تهدید کرد که در صورت عذرخواهی نکردن، از آقای احمدی‌نژاد شکایت خواهد کرد. در همین حال و ساعتی بعد از انتشار گفتگوی رهنورد با خبرنگاران، برخی از منابع خبرهای دیگری را در مورد انتشار تصاویر خصوصی همسر موسوی و دستگیری سه تن از عوامل پخش  این تصاویر منتشر کردند. به گزارش شهاب نیوز، "منابع غیر رسمی از بازداشت سه نفراز عوامل انتشار و توزیع تصاویر خصوصی و بی‌حجاب دکتر زهرا رهنورد، همسر میرحسین موسوی خبر داده اند". در این گزارش آمده است: "گفته می‌شود این افراد که با تلاش ماموران یک نهاد امنیتی بازداشت شده‌اند از حامیان محمود احمدی‌نژاد و از مبلغان دوآتشه وی هستند. مهدی ن 29 ساله، عباس س 30 ساله و ابوالفضل ی26 ساله اسامی این افراد اعلام شده است."

 

چاپ کتاب به اندازه ۳۰ سال گذشته در دولت

 

محمدحسین صفارهرندی وزیر ارشاد می‌گوید که دولت نهم به اندازه ۳۰ سال گذشته، کتاب چاپ کرده است. به گفته آقای هرندی، طی چهار سال دولت نهم، بیش از ۲۱۸ هزار عنوان کتاب چاپ شده که به اندازه کتاب‌هایی است که در ۳۰ سال گذشته به چاپ رسیده است. وزیر ارشاد در جمع شورای هماهنگی اصولگرایان گیلان گفت که در دولت چهار ساله احمدی‌نژاد، بیش از ۲۰ هزار اختراع ثبت شده است. به گفته آقای صفارهرندی، اختراعات در ایران از سال ۱۳۵۷ تا سال ۱۳۸۴ تنها چهار هزار و ۴۴۰ مورد بوده است. در دولت محمود احمدی‌نژاد آن‌طور که گزارش‌های رسمی حکایت می‌کند، هیئت نظارت بر مطبوعات که وابسته به وزارت ارشاد است، نشریاتی همچون شرق، هم‌میهن، روزگار، زنان، مدرسه، هفت، صبح زندگی، تلاش، به سوی افتخار و شوک را لغو امتیاز کرده است.

 

بانک مرکزی: نرخ تورم ۲۳.۶ درصد است

 

بانک مرکزی نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۸ را ۲۳.۶ درصد اعلام کرد. در گزارش رسمی این بانک که ۱۶ خرداد ماه منتشر شد، آمده است که نرخ تورم در فروردین ماه سال ۱۳۸۸ هم معادل ۲۴.۵ درصد بوده است. این گزارش در حالی منتشر ‌شد که محمود احمدی‌نژاد، در مناظره با مهدی کروبی رقیب انتخاباتی‌اش، نرخ تورم در ایران را ۱۴ درصد اعلام کرد.

 

فتواي مصباح براي تقلب در انتخابات

 

همزمان با افشاي "فتوای شرعي" مصباح يزدي در مورد تقلب در انتخابات در نامه سرگشاده جمعي از کارکنان وزارت کشور، روسای کمیته صیانت آرا میرحسین موسوی و  مهدی کروبی دو کاندیدای اصلاح طلب انتخابات ریاست جمهوری در روز یکشنبه طی نامه‌ای به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نسبت به دستکاري انتخابات ابراز نگرانی کردند. در بخشی از این نامه اعلام شده که تعرفه‌های مرحله اول 59 میلیون و 600 هزار تعرفه است، اما وزارت کشور تعداد تعرفه‌های چاپ شده را  56 میلیون اعلام کرده، و وجود 2600000 تعرفه چاپ شده اما اعلام نشده، از سوی وزارت کشور جای ابهام دارد.

 

علی اکبر محتشمی پور و مرتضی الویری روسای کميته صيانت از آراء موسوی و کروبی  در نامه خود همچنین به تعداد مهرهای انتخابات ارسال شده به استان ها اشاره کرده و خطاب دبیر شورای نگهبان نوشتند: "تعداد مهرها،همانطوری که می‌دانید دو برابر تعداد شعب به‌علاوه 10 درصد مازاد می‌باشد که بدون هیچگونه دستورالعملی ارسال شده است و این کار فوق‌العاده خطرناک و نگران کننده است."

 

آن ها همچنين از تدارک تخلف سازماندهی شده خبر داده، و تاکيد کردند که "اگر قرار باشد تخلف سازماندهی شده‌ای انجام بگیرد ،این کار با استفاده از صندوق‌های اضافی و سیار شدنی است، به خصوص که خبر می‌رسد که شناسنامه‌های سربازان در مراکز نظامی و... جمع آوری شده است." در این نامه نسبت به تشکیل جلسه محرمانه استانداران ابراز نگرانی شده و خرید چهار میلیون پیامک از سوی وزارت کشور را بسیار مشکوک دانستند. در همین نامه به ندادن مجوز به ناظران میرحسین موسوی برای صندوق های رای گیری خارج از کشور اعتراض کردند. آنان تصریح کردند"حفاظت یک سوم صندوق‌ها از عهده نیروی انتظامی خارج و به سپاه پاسداران واگذار شده است که خلاف قانون و رویه‌های قبلی است."

 

کارکنان وزارت کشور نسبت به تقلب هشدار دادند

 

جمعی از کارکنان وزارت کشور نيز روز يک شنبه با انتشارنامه ای سرگشاده با ابراز نگرانی نسبت به تغییر و دستکاری آرا مردم در ستاد انتخابات کشور هشدار دادند. در اين نامه که به امضاي جمعی از کارکنان وزارت کشور رسيده تاکید شده که "اهداف و برنامه ریزی در ستاد انتخابات کشور ، به طور آشکار و متقنی به سمت صیانت و سلامت از آراء مردم در انتخابات 22 خرداد 88 پیش نمی رود."

 

آنها وضعيت فعلی در وزارت کشور که اجرای انتخابات را بر عهده دارد را مشابه وضعيت برگزاری انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی در روز جمعه 24 اسفند 86" توصيف کرده و از "حکم شرعی برای تغيير آراء"خبر دادند. در بخشی از این نامه با پرده برداری از تلاش های پشت پرده مقام های دولتی برای تغيير آراء آمده  که "بعد از ریزش شدید آراء یکی از کاندیداها(محمود احمدی نژاد) و نا امیدی یارانش و نیز کاهش درصد آرای مشارالیه در نظر سنجی های معتبر دولتی دراوایل اردبهشت ماه سال جاری، یکی از آقایان اساتید حوزه و رئیس موسسه آموزشی در قم که اتفاقا  زمانی مباحث فلسفه سیاسی را درنماز جمعه تهران مطرح می کردند ، در جلسه محرمانه ای با تفسیر به رأی سوره بقره آیه 249 " خواهان "تغییر آرا" به نفع کاندیدای اقلیت شد."

 

کارکنان وزارت کشور با اشاره به اينکه در این دوره از انتخابات، برای هر صندوق آراء دوعدد مهر تعریف شده است، اضافه شدن ده درصد به صندوق های سیار " و نيز "چاپ 12 میلیون تعرفه اضافی" قابل تامل توصيف شده، چرا که" اکنون بیش از 58 میلیون تعرفه برای 46 میلیون و 200 هزار واجد شرایط" به چاپ رسيده است. نویسندگان اين نامه که خود کارکنان وزارت کشور هستند تاکيد کرده اند که "بدین ترتیب برای معادل 38.5 درصد از کل واجدین شرایط تعرفه اضافی چاپ شده است."

 

دوهفته پيش نيز جمعي از کارکنان وزارت کشور در نامه اي سرگشاده خطاب به رئیس جمهور تغییرات گسترده در اين وزارت خانه را در آستانه انتخابات مورد انتقاد قرار داده بودند. در بخشی از این نامه به انتصاب يك پزشك عمومي به عنوان رئیس ستاد انتخابات و تغييرات گسترده در معاونت هاي وزير و مديران كل واحدهاي ستادي اشاره و تاکید شده است که: "اكثر اين مديران جديد همه غير وزارت كشوري بوده و اصلا سابقه كاري در وزارت كشور و واحدهاي زيرمجموعه ندارند." به گفته کارکنان وزارت کشور در آستانه انتخابات رياست جمهوری "تغییر بيش از 70 درصد كارشناسان دفتر انتخابات نظير مديركل پشتيباني، بازرسي، روابط عمومی نیز در سه چهار ماه اخیر صورت گرفته است."

 

صفایی فراهانی: احمدی نژاد کی دکتر شد؟

 

محسن صفایی فراهانی، احمدی نژاد را به خطاهای فراوان اداری و مالی متهم کرد و از جمله از وی خواست روشن کند سردار صادق محصولی،وزیر کشور چگونه در مدتی کوتاه، صاحب ثروتی میلیاردی شده است. صفایی فراهانی گفت: "دارایی های من و دو فرزندم، همسرم، برادران و خواهرم (پدر و مادرم در قید حیات نیستند) را بگذارید و دارایی‌های وزیر کشورتان، آقای صادق محصولی را هم بگذارید، اگر بنده 3 درصد کل دارایی‌های ایشان را داشتم، آقای احمدی‌نژاد هر چه بگوید من قبول دارم."

 

وی بعد از این سوال به انتقاد از سیاست دولت نهم در آمریکای جنوبی پرداخت و از وام‌های بدون بهره به چند کشور این منطقه انتقاد کرد و ادامه داد: "ما به دولت نیکاراگوئه گفته‌ایم 4 هزار مسکن به طور رایگان برای شما می‌سازیم.به دولت بولیوی گفته ایم برای شما خانه‌سازی می‌کنیم و رادیو و تلویزیون تان را فعال می‌کنیم. ما برای اینکه مشکل سیمان را برای آقای چاوز حل کنیم (به دلیل آنکه در ونزوئلا 4 کارخانه‌ی سیمان بیشتر نیست که در دست مخالفان چاوز قرار دارد ) 250 میلیون دلار به دولت ونزوئلا اعتبار دادیم تا برای چاوز کارخانه‌ی سیمان بزند.چرا؟ چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است. جوانان ایرانی شغل می خواهند، چرا شما بازسازی جنوب لبنان را پذیرفتید؟ از چه کسی اجازه گرفتید؟"

 

صفایی فراهانی در بخش دیگری از سخنان خود بار دیگر احمدی‌نژاد را مخاطب قرار داد و گفت: "آقای احمدی نژاد به جای آنکه در مورد مدرک خانم رهنورد همسر مهندس موسوی صحبت کنید بیایید از مدرک تحصیلی خودتان صحبت کنید. من و مهندس موسوی هر دو فوق لیسانس مان را قبل از انقلاب گرفته ایم و به شهادت تمام این سال‌ها از رانت جمهوری اسلامی و برعکس خیلی ها که به صورت دیگ زودپز، دکترا می‌گیرند هیچ مدرکی نگرفته‌ایم. اما چگونه جنابعالی که در تمام این سال‌ها کارمند دولت بوده‌اید مدرک دکترای خودتان را گرفته‌اید؟" صفایی فراهانی گفت: "در حالی که این دولت قول مبارزه با مفاسد اقتصادی را داده بود اما از رده‌ی 83 دنیا به رده‌ی 140 رسیده‌ایم. یعنی حدود 60 پله سقوط کرده‌ایم. آقای احمدی نژاد این نتیجه‌ی مبارزه ما با فساد است؟"

 

ارسال به :