سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 12 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روز هجدهم خرداد

 

یازده کیلومتر زنجیره انسانی

 

در فاصله چهار روز به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، آخرین مناظره نفس گیر تلویزیونی به نفع محسن رضایی به پایان رسید، این مناظره اگرچه ضعف های مناظره کروبی را جبران می کرد، و بازنده آن احمدی نژاد بود، اما به هر حال به نفع میرحسین موسوی تمام شد. سبزها که تا پاسی از شب گذشته در خیابان مانده بودند، از محسن رضایی تشکر کردند. ساعات پایانی شب هجدهم، تهران 24 ساعت فراموش نشدنی را پشت سر گذاشت، خیابان ولی عصر، بزرگترین خیابان خاورمیانه، شاهد یک زنجیره انسانی یازده کیلومتری توسط سبزها بود. تمام شهر دست سبزها بود. به همین دلیل بود که ستاد احمدی نژاد مراسم این گروه را در مصلی لغو کرد. تابناک نامه ای را منتشر کرد که در آن یکی از فرماندهان سپاه دستور داده بود که نیروهای نظامی با لباس شخصی در میتینگ انتخاباتی احمدی نژاد در مصلی حضور پیدا کنند.

 

اما، این تنها مشکل حامیان مردی که تمام شهر او را " دروغگو" می خواند و با او خداحافظی می کرد تا چهار سال مصیبت را به خاطره تبدیل کند، نبود. بخش وسیعی از حامیان احمدی نژاد عملا جبهه او را ترک کردند، آنان از دروغهای صریح احمدی نژاد در تلویزیون دلزده بودند. جبهه پیروان خط امام و رهبری از احمدی نژاد انتقاد کرد و رفتار او در مناظره های تلویزیونی را غیرمتعهدانه خواند. باهنر نیز از سوی جامعه اسلامی مهندسین از گفته های احمدی نژاد انتقاد کرد. سید مهدی شجاعی نزدیک ترین هنرمند و شاعر حوزه هنری و یار غار آیت الله خامنه ای احمدی نژاد را دروغگو و قدرت طلب نامید و جعفر سبحانی بزرگترین روحانی محقق تاریخ اسلام که در اتاق خانه آیت الله جوادی آملی شاهد " هاله نور" احمدی نژاد بود، او را دروغگویی ماکیاولیست خطاب کرد. اما مهم تر از همه پیوستن مسوولین ستادهای استانی احمدی نژاد( ستاد رضوان) به ستاد موسوی بود. آنها اعلام کردند که نمی توانند از فردی که بخاطر قدرت همه چیز را قربانی می کند حمایت کنند.

 

آخرین نظرسنجی های انتخاباتی خبر از پیروزی قطعی میرحسین موسوی در مرحله اول و یا احتمال به دور دوم رفتن موسوی و کروبی می داد. روزنامه ها خبرهای ایران سبز را می نوشتند. خوش چهره در ابرار نرخ تورم اعلام شده توسط احمدی نژاد را غیرواقعی خواند. ابرار نوشت " توهین به افراد و اشخاص موجب تعزیر است." دادستان کل کشور اقدام احمدی نژاد در طرح نام افراد را جرم دانست. احمدی نژاد در روزنامه ایران گفت " بعضی ها پیغام دادند مواظب خودت باش" مردمسالاری اعلام کرد که 88 نفر در جریان تبلیغات انتخاباتی بازداشت شده اند. سرمایه نوشت " شب های پایتخت در تسخیر موج سبز" دنیای اقتصاد نوشت " باید برای پس از انتخابات فکری کرد." احمد خاتمی تندروترین روحانی حامی احمدی نژاد در روزنامه رسالت حامی احمدی نژاد از " نامزدها خواست طرفداران خود را کنترل کنند." و کیهان در تیتری اعلام کرد "  برخورد قاطعانه با هواداران هنجارشکن نامزدها". کسانی که آن روز سرمقاله کیهان را می خواندند، و می دانستند که همه واقعیات حاکی از پیروزی میرحسین موسوی است، از روحیه سرمقاله نویس این روزنامه شگفت زده می شدند، ولی حالا پس از یک سال می توان تصویری کمرنگ از طرح کودتایی که فقط چهار روز پس از سبزترین روز ایران، رخ داد، در این سرمقاله دید.

 

کیهان پروژه کودتا را لو داد

 

سرمقاله روزنامه کیهان با عنوان " آن کار دیگر" اگرچه تلاش کرد که به نقد عملکرد اصلاح‌طلبان در انتخابات بپردازد، اما عملا به سندی تاریخی برای لودادن کودتای انتخاباتی دولت نهم تبدیل شد. در این سرمقاله که در آن برخلاف همیشه، کیهان ادعا نکرد که اصلاح طلبان بازده انتخابات هستند، آمده است: " منحنی انتخابات ریاست جمهوری اکنون در اوج قرار دارد و گروه‌های سیاسی مختلف تمام تلاش خود را خواهند کرد تا در چند روز آینده بر مسیر حرکت این منحنی تاثیر بگذارند و آن را به شکل مورد نظر خود تنظیم نمایند. میزان موفقیت این تلاش‌ها البته همچون گذشته بستگی به این دارد که کدام گروه درک صحیح‌تری از الگوی رفتار مردم و عناصر سازنده تصمیم‌های سیاسی آنها داشته باشد."

 

کیهان نوشت: " اصلاح‌طلبان پس از یک دوره فعل و انفعالات پر ماجرای سیاسی که نهایتاً به اتفاق نه چندان محکم و بلکه از سر اکراه آنها روی میرحسین موسوی انجامید، در این چهار هفته نشان دادند که همچنان نوعی سبک کثیف را برای روبرو شدن با حریف خود برگزیده‌اند، و البته قدرت اجرای ماهرانه همان را هم ندارند." به نوشته این روزنامه، " برخی تحلیل‌های رایج در میان اصلاح‌طلبان حاکی از آن است که انجام اقدامات تندروانه، به شکل اغتشاش و آشوب، در هر حال به نفع آنها تمام خواهد شد! چرا که اگر نظام با اقدامات آنها برخورد کند، آن وقت می‌توانند به مظلوم‌نمایی بپردازند و اگر برخورد نکند، تمام شهر را به آشوب و درگیری خواهند کشید."

 

جلوه جواهری آزاد شد

 

جلوه جواهری فعال حقوق زنان روز گذشته از زندان اوین آزاد شد. مینا جعفری از وکلای خانم جواهری به وب‌سایت تغییر برای برابری گفت که موکلش با "صدور قرار کفالت ۱۰۰ میلیون تومانی توسط دادیاری امنیت دادسرای انقلاب از زندان آزاد شد." این فعال حقوق زنان به اتهام " اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در کمپین یک میلیون امضا و تجمع و تبانی" ۱۲ اردیبهشت سال جاری توسط ماموران امنیتی در منزلش دستگیر شد و ۱۶ روز را در انفرادی به سر برد. به نظر می رسد که اقدام به آزادی جلوه جواهری و برخی اقدامات مثبت از سوی حاکمیت برای افزایش مشارکت در انتخابات صورت گرفته باشد.

 

محسن هاشمی: احمدی نژاد عوامفریب است

 

محسن هاشمی فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، محمود احمدی‌نژاد را به " عوامفریبی" متهم کرد. آقای هاشمی در نامه‌ای که امروز دوشنبه خطاب به رئیس جمهوری فعلی ایران نوشته است، احمدی‌نژاد را متهم کرد که برای " باقی ماندن در قدرت" به "عوامفریبی" روی آورده است. محسن هاشمی در نامه خود که در برخی وب‌سایت‌ها و نیز خبرگزاری کار ایران منتشر شده، علت طرح اتهامات علیه خانواده هاشمی از سوی احمدی‌نژاد را " جهش غیرمنتظره آقای موسوی در نظرسنجی‌ها" دانسته است.

 

آقای هاشمی در این نامه خطاب به احمدی‌نژاد نوشته است: " شما بهتر از همه، به پوچ و واهی بودن آن ادعاها واقف هستید، اما میل به ماندن در قدرت، شما را از انصاف و تقوا دور کرده است." وی از رئیس جمهوری فعلی ایران پرسیده است: " حفظ و تداوم قدرت چقدر می‌ارزد که به خاطر آن حاضرید مطالبی را بر زبان آورید که بیش از هرکس دیگری به واهی بودن آن واقف هستید؟" در این نامه همچنین آمده است که خانواده هاشمی تاکنون سه مرتبه و در سال‌های ۱۳۶۸، ۱۳۷۲ و ۱۳۷۶ فهرست اموال خود را به قوه قضائیه ارائه کرده‌اند. محسن هاشمی در این نامه همچنین از آقای احمدی‌نژاد پرسیده است که هزینه انتشار و اداره " هشت روزنامه، هفت خبرگزاری و ۵۰ سایت اینترنتی" وابسته به ستاد انتخاباتی خود را از چه محلی تامین می‌کند؟

 

نسبت دادن جرم در رسانه‌ها جرم است

 

آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی اعلام کرد که نسبت دادن جرم در رسانه‌های عمومی" پیگرد قانونی" دارد. آقای شاهرودی از نامزد‌های دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خواست که " در فرصت باقی‌مانده در رسانه ملی، به تبلیغات قانونی و اخلاق‌محور توجه کنند." آیت‌الله خامنه‌ای ۱۴ خرداد ماه در سالروز درگذشت آیت‌الله خمینی از نامزد‌ها خواسته بود که با اظهارات خود " استخوان‌بندی جمهوری اسلامی" را تضعیف نکنند. این در حالی بود که نامزد حمایت شده از سوی رهبری به کلیه مدیران سی ساله جمهوری اسلامی اتهام فساد و وابستگی و ناتوانی زده بود. رئیس قوه قضائیه نیز در اظهاراتی مشابه آقای خامنه‌ای گفته است: " کارنامه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در ۳۰ سال گذشته کاملاً مثبت و خار چشم دشمنان بوده و نباید تضعیف یا موجب سوءاستفاده دشمنان شود."

 

اظهارات آقای شاهرودی پس از آنکه علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، علی‌اکبر ناطق‌نوری، محسن صفایی فراهانی و زهرا رهنورد اعلام کردند که از محمود احمدی‌نژاد به خاطر اتهاماتی که علیه‌ آنها مطرح کرده شکایت خواهند کرد، ایراد می‌شود. مقام‌های قوه قضائیه نیز در واکنش به اظهارات آقای احمدی‌نژاد گفته‌اند که افشای نام افراد، پیش از اثبات اتهامات وارده، جرم محسوب می‌شود.

 

يازده کيلومتر زنجير انساني

 

عصر روز دوشنبه 18 خرداد، به فاصله 4 روز تا برگزاری دهمین دوره انتخابات رياست جمهوری، هزاران تن از طرفداران ميرحسين موسوی در خيابان ولی عصر، بلندترين خيابان خاورميانه، زنجيره انسانی  سبز رنگي را برای تاکید بر حمایت از اين کانديدای اصلاح طلب به نمايش گذاشتند. سايت نوروز گزارش کرد که "هزاران هزار نفر از حامیان میرحسین موسوی حلقه بزرگ سبز امید را از میدان تجریش تا راه‌آهن تشکیل دادند و با سر دادن شعارهای مختلف در حمایت از میرحسین موسوی، نسبت به تدارک نهادهای دولتی برای تغيير آرا و  خدشه دار کردن سلامت انتخابات هشدار دادند."

 

هواداران میر حسین موسوی در جریان تشکیل زنجیره

ارسال به :