سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 12 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روز نوزدهم خرداد

 

سپاه، موسوی را عامل دشمن خواند

 

تقریبا همه حامیان سیاسی احمدی نژاد، بهت زده از شیوه عمل انتخاباتی وی که براساس آن، بیش از هفتاد درصد حکومت اعم از روحانیون، تشکل های سیاسی اصولگرا، تکنوکراتهای حکومتی، نمایندگان سابق مجلس و مسوولان سی ساله گذشته، مورد اتهام فساد قرار گرفتند تا فقط چهار سال دولت احمدی نژاد به عنوان دولت مقبول و مشروع شناخته شود، علیه احمدی نژاد موضع گرفتند. نیری معاون قوه قضائیه از شاهرودی خواست که " از احمدی نژاد برای مراسم بعدی این قوه دعوت نکند" پنجاه نفر از مهم ترین مجتهدین و مراجع تقلید قم علیه اظهارات احمدی نژاد در مناظره با موسوی موضع گرفتند. چهار مرجع تقلید اصلی کشور در فتوایی هر نوع تقلب را " خلاف شرع" دانستند. هاشمی رفسنجانی نیز طی نامه ای به خامنه ای، احمدی نژاد را به بنی صدر تشبیه کرد و گفت که " دود حاصل از فتنه های خطرناک را در هوا می بیند." دودی که هاشمی نمی دانست به چشم خودش فرو خواهد رفت.

 

اما حامیان احمدی نژاد، قاعده بازی را تعیین کرده بودند. آنها می دانستند که قرار است تقلب کنند، به همین دلیل تبلیغات احمدی نژاد تقریبا متوقف شده بود، سپاه رسما اعلام کرد که انقلاب مخملین سبز را که در انتخابات آغاز شده است، سرکوب خواهد کرد. احمدی نژاد پس از کشاندن گروهی از بسیجیان که در مقابل زنجیره عظیم هجدهم خرداد، دیده نمی شد، از سخنرانی خودداری کرد و محافظانش اعلام کردند که احتمال خطر وجود دارد. خطری که در مازندران وجود نداشت، جایی که احمدی نژاد در روز نوزدهم اتهاماتش را تکرار کرد. تقریبا همه چیز واضح و آشکار بود. نشریه سپاه ضمن اعلام خبر افزایش آرای موسوی در همه شهرها، پیش بینی کرد که سبزها اگر رای نیاورند به خیابان می ریزند و سردار جوانی تهدید کرد که هرل نوع مقاومتی را سرکوب می کند. روز نوزدهم در حالی به پایان رسید که هیچ کسی در پیروزی موسوی تردید نداشت، و سپاه داشت خودش را برای مقابله با شعاری می کرد که یک روز قبل در تهران میلیونها نفر داده بودند " اگر تقلب بشه، تهران قیامت می شه" و آنها برای سرکوب قیامت، قامت راست کرده بودند.

 

هشدار هاشمی به خامنه ای

 

اکبر هاشمی رفسنجانی اعلام کرد که " تهمت‌های" احمدی‌نژاد، غیر مستقیم آیت‌الله خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای را نشانه گرفته است. آقای هاشمی در نامه سرگشاده‌ای که امروز سه‌شنبه به آقای خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی نوشته است، افزود که اتهامات محمود احمدی‌نژاد در مناظره ۱۳ خرداد ماه به طور غیر مستقیم مقام ولایت در زمان رهبری امام راحل و جناب‌عالی که هادی دولت‌ها بوده‌اید و با اظهارات صریح، مدیریت‌ها را مورد تائید و تحسین قرارداده‌اید، نشانه گرفته است.

 

آقای احمدی‌نژاد همچنین امروز در جمع مردم مازندران بدون اشاره به نام فرد یا جریان خاصی اعلام کرد: " کسانی از این نظام باید اسباب‌کشی کنند که باند قدرت و ثروت هستند." این در حالی است که هاشمی در نامه خود به خامنه ای ، اظهارات احمدی نژاد را " عاری از حقیقت و غیرمسئولانه" خوانده است. هاشمی در نامه خود نوشته که این اظهارات وی را به یاد " خاطرات تلخ اظهارات و اقدامات منافقان و گروهک‌‌های ضدانقلاب در سالهای اول بعد از پیروزی انقلاب و نیز تهمت‌زدن‌ها در انتخابات ۸۴ و انتخابات مجلس ششم" انداخته است.

 

در این نامه همچنین آمده است که " اتهامات" محمود احمدی‌نژاد مشابه لجن‌‌پراکنی‌های باند عباس پالیزدار است. هاشمی از رهبری جمهوری اسلامی خواسته که مانع از تکرار سرنوشت ابوالحسن بنی‌صدر و دولتش در «شرایط کنونی» شود. وی اعلام کرده است که " ادامه وضع موجود را به صلاح نظام و کشور نمی‌داند." رئیس مجلس خبرگان رهبری در پایان نامه خود از آقای خامنه‌ای درخواست کرده که" برای حل این مشکل و برای رفع فتنه‌های خطرناک و خاموش کردن آتشی که هم اکنون دودش در فضا قابل مشاهده است"، اقدامی لازم کند.

 

احمدی‌نژاد را برای سخنرانی دعوت نکنید

 

حسینعلی نیری، معاون قضایی دیوانعالی کشور در اعتراض به " تخلفات عدیده" محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری کنونی ایران، خواستار دعوت نشدن وی برای سخنرانی در مراسم روز نخست هفته قوه قضائیه شد. در متن کامل این نامه که در شماره سه‌شنبه ۱۹ خرداد روزنامه جمهوری اسلامی منتشر شده، از رئیس قوه قضائیه خواسته شده که " با توجه به شرائط پیش آمده امسال و ملاحظه تخلفات عدیده و آشکار جناب آقای احمدی‌نژاد بخصوص اهانت و هتاکی و افترا ایشان به شخصیت‌های والا و برجسته نظام مقدس جمهوری اسلامی"، از دعوت وی برای سخنرانی در این مراسم خودداری کند. هفته قوه قضائیه در ایران سال‌ها است که با سخنرانی روسای جمهوری وقت در هفته اول تیرماه برگزار می‌شود. آقای نیری در نامه خود دعوت نکردن از رئیس جمهوری برای شرکت در چنین مراسمی را بسیار به جا و شایسته دانسته است که موجب مراعات شان و منزلت قضا می‌شود. در این نامه کم‌سابقه آمده است که " خوف آن است که در صورت ادامه شرائط فعلی و عدم استغفار و عذرخواهی و جبران مناسب از طرف نامبرده، عده‌ای از قضات محترم و معزز از شرکت در جلسه خودداری نموده و یا به مجرد ورود ایشان جلسه را ترک نمایند."

 

ملت دروغگویان را روانه تاریخ خواهد کرد

 

محمود احمدی‌نژاد گفت که مردم در انتخابات، " دروغگویان را روانه تاریخ خواهند کرد." آقای احمدی‌نژاد که امروز سه‌شنبه به مازندران در شمال ایران سفر کرده است، در جمع مردمی که برای شنیدن سخنان وی گردهم آمده بودند، گفت: " کسانی از این نظام باید اسباب‌کشی کنند که باند قدرت و ثروت هستند." این نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: " کشور در خطر نیست بلکه منافع عده‌ای پررو و زورگو در خطر است."

 

احمدی نژاد با رد این مسئله که افشاگری‌هایش صدمه‌ای به نظام جمهوری اسلامی وارد کرده است، گفت: " زمانی که برخی برای خود و خانواده‌شان حقوق بی‌پایان و نامحدود قایل هستند، نظام به خطر می‌افتد." به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، احمدی‌نژاد در ادامه سخنان خود بدون اشاره به نام فرد خاصی افزود: " مسئله اصلی این است که عده قلیلی خود را بالاتر از ملت می‌پندارد و خود را مالک کشور و آقای ملت می‌دانند. در یکی از پیامک‌ها آمده بود که ما یک تکه زمین کوچک داشتیم اما انقلاب که شد، ایران داخل این زمین افتاد." وی اظهار داشت: " عده قلیلی باور کرده‌اند اگر ادامه خدمتگزاری برای این دولت فراهم شود، بساط چپاولگران از کشور برچیده می‌شود."

 

بیانیه جمعی از "علمای قم" درباره مناظر‌ه‌ها

 

گروهی از روحانیون بلندپایه قم با صدور بیانیه‌ای از برخی مسائل مطرح شده در مناظره‌های انتخاباتی اظهار تاسف و اعلام نگرانی کردند. در این بیانیه که به گزارش خبرگزاری مهر، بیش از ۵۰ تن از "علما و روحانیون برجسته قم" آن را امضا کرده‌اند، نام روحانیونی همچون" آیت‌الله ابراهیم امینی، راستی کاشانی، ‏استادی، طاهری خرم‌آبادی، ‏محفوظی، فیض گیلانی و شیخ جواد فاضل لنکرانی" مشاهده می‌شود. در این بیانیه که امروز سه‌شنبه منتشر شده، آمده است که " مخدوش نمودن خدمات نظام و روحانیت مبارز و مظلوم"، حرمت شرعی و منع قانونی دارد. در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: " نام بردن از افرادی که در این مناظره ‏حضور ندارند و امکان دفاع ‏در این نوع جلسات برای ایشان فراهم نیست، بدون اثبات اتهام آنان در محکمه عادله و ‏قانونی، خلاف شرع مبین ‏است."


 

تمام بلندگوهای دولت

 

انتشار فهرست طولانی رسانه هایی که در خدمت دولت احمدی نژاد هستند،ادعای گردانندگان دولت نهم در مورد "هجمه رسانه ای علیه دولت نهم" رازیر علامت سئوال برد.بر اساس این فهرست بیش از10 روزنامه،7 خبرگزاری و ده ها سایت همراه با هفت شبکه سیما و دهها شبکه صدای جمهوری اسلامی در خدمت تبلیغ دولت نهم و رئیس آن و برخورد با منتقدان وی هستند. به نوشته سایت آفتاب در حالی که "دولت نهم و مشخصاً آقای احمدی‌نژاد می‌کوشند خود را مظلوم و در معرض تاخت و تاز و حملات ناجوانمردانه مافیا و انبوه رسانه‌های منتقد معرفی کنند؛ یک سایت اینترنتی یک لیست طولانی از بعضی رسانه‌های منسوب به آقای احمدی‌نژاد و دولت نهم رامنتشر کرد."

 

در این گزارش، رسانه‌های منتسب به احمدی‌نژاد که تعدادشان "پرشمار" خوانده شده،به پنج دسته صدا و سیما، روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها، سایت‌های خبری و وبلاگ‌های فعال تقسیم شده‌ است. آفتاب در این مورد می نویسد:"نکته جالب این است که آقای احمدی‌نژاد همواره به گونه‌ای سخن می‌گوید که گویی تک و تنها در معرض یورش ناجوانمردانه صدها رسانه قرار دارد. حال آنکه نگاهی به این لیست نشان می‌دهد رسانه‌های منسوب به دولت نهم ده‌ها برابر تعداد رسانه‌های وابسته به هر یک از جناح‌های سیاسی است. ضمن آنکه صدا و سیما که در حمایت از آقای احمدی‌نژاد همه توان و اعتبار خود را به میدان آورده یک‌تنه از کل روزنامه‌ها، سایت‌ها و خبرگزاری‌های ایرانی قدرتمندتر، ثروتمندتر و مؤثرتر است."

 

در این گزارش همچنین تاکید شده است که "رسانه‌های حامی دولت مخصوصاً سایت‌های حامی آقای احمدی‌نژاد از حاشیه امنیتی قدرتمندی برخوردار هستند و از انتشار هرگونه دشنام و مطلب تخریبی علیه منتقدان دولت هیچ هراسی به خود راه نمی‌دهند و البته هیچ کس هم متعرض آن‌ها نمی‌شود." لیست رسانه‌های حامی احمدی‌نژاد، صرفنظر از صدا و سیمای جمهوری اسلامی  به شرح زیر است:

 

روزنامه‌ها و نشریات: کیهان، رسالت، جام جم، ایران، جوان، وطن امروز، پرتو سخن، شما، یالثارات، صبح صادق. خبرگزاری‌ها: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، فارس، برنا، واحد مرکزی خبر، پانا، باشگاه خبرنگاران جوان، باشگاه خبری توانا. سایت‌های خبری: رجانیوز، جهان نیوز، الف، قلم پرس، دولت مهر، تابش نیوز، خبرنویس، خادم نیوز، ایران صنعت، استقامت، جریان، نهال نیوز، پلاک، ایران حامی، اصولگرا، جانا، پایا ، بولتن، ثانیه نیوز، شبکه ایران، شبکه خبر دانشجو، انصارنیوز، رهوا، فارس پرس، گرانیوز، دیدگاه نیوز، فاش نیوز، حدانیوز، سحرنیوز، سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی (روح الله حسینیان)، بازتاب آنلاین، عدالتخواهی، مردمیار، خدمت

 

سپاه پاسداران موسوي را تهديد کرد

 

در حالی که بولتن "تحلیل روز"، نشریه ای که به صورت اختصاصی برای فرماندهان و هادیان سیاسی سپاه ارسال می شود، از پیشی گرفتن میرحسین موسوی بر محمود احمدی نژاد در اغلب استان های کشور به ویژه در تهران بزرگ خبر داده است، رییس دفتر سیاسی سپاه پاسداران در اظهاراتی تهدید آمیز پیشاپیش احمدی نژاد را برنده انتخابات معرفی کرد وگفت سپاه پاسداران "هر حرکتی برای انقلاب مخملی را در نطفه خفه خواهد کرد." یدالله جوانی رییس دفتر سیاسی سپاه پاسداران، در مصاحبه ای 18 خرداد با صبح صادق (ارگان دفتر سیاسی) که تیتر اول اين نشريه را به خود اختصاص داد، به استفاده هواداران میرحسین موسوی از رنگ سبز اشاره کرد و گفت: "استفاده از یك رنگ خاص برای اولین بار در انتخابات نشانه ای از كلید خوردن پروژه انقلاب مخملی در انتخابات دهم است."

 

ارگان دفتر سیاسی سپاه همچنین به نقل از یدالله جوانی احزاب اصلاح طلب را که از آنها به عنوان "افراطیون دوم خرداد" نام برد، متهم کرد که برنامه ای مشابه انقلاب رنگی در گرجستان تدارک دیده و "چنین برنامه ای را برای انتخابات دهم ریاست جمهوری در سر می پرورانند." وی به صراحت از اصلاح طلبان به عنوان مخالفان رهبر فعلی جمهوری اسلامی و طراحان انقلاب مخملی ياد کرد و اظهار داشت: "این پروژه از سال 1376 در ایران كلید خورد و از آن مقطع تاكنون در چند نوبت تلاش شد تا سناریوهایی با الگوگیری از همین شیوه ها اجرا شود كه تاكنون نتیجه نداده است."

 

وی حضور هواداران میر حسین موسوی در خیابان ها را بخشی از انقلاب مخملی معرفی کرد و تاکيد کرد: "آقایان با تبلیغات سنگین و فضاسازی رسانه ای، خود را پیروز انتخابات معرفی كرده و با اعلام جشن پیروزی زود هنگام هواداران را هیجانی و ذوق زده كرده و در صورت پیروزی رقیب، موضوع تقلب در انتخابات را مطرح خواهند ساخت." یدالله جوانی در پاسخ به این سئوال که "آیا چنین برنامه ها و سناریوهایی در ایران جواب می دهد و به نتیجه می رسد؟" گفت: "هرگز، امكان ندارد." وی به طور تلویحی میرحسین موسوی را به عنوان یکی از دشمنان انقلاب معرفی کرد و تصريح کرد: "در ایران وجود رهبری به عنوان ولایت فقیه، مسیر حركت ملت را مشخص می كند و مردم ایران تابع ولایت هستند و هر گاه ببینند حزبی یا گروهی كه از آن هواداری می كرده اند، راهی غیر از راه ولایت می رود، سریع حساب خودشان را از آن حزب یا گروه جدا می كنند."

 

هفته نامه صبح صادق ارگان مطبوعاتی دفتر سیاسی سپاه پاسداران در شماره دوشنبه 11 خرداد با انتشار دو مقاله در این مورد استفاده ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی از زنگ سبز را "الگوبرداری از انقلاب های مخملی غرب با رنگ سبز و اصرار بر اجرای مدلی از سناریوهای عقیم" اما محل "تامل و بررسی" خواند. هفته نامه صبح صادق اقدام میرحسین موسوی در استفاده از رنگ سبز به عنوان رنگ انتخاباتی را هماهنگ با "سیگنال هایی از سوی دشمنان" توصیف کرده است. ارگان مطبوعاتی دفتر سیاسی سپاه حتی از این نیز فراتر رفت و  آخرین نخست وزیر ایران که تا هنگام حیات آیت الله خمینی مورد حمایت او بود را  متهم کرد که درحال اجرای توصیه های سازمان جاسوسی امریکا، سیا، در انتخابات ایران است.

 

در واکنشي ديگر، سایت بصیرت رسانه اینترنتی دفتر سیاسی سپاه پاسداران و خبرگزاری فارس به طور همزمان با انتشار نوشتاری از رضا سراج، فرمانده  بسیج دانشجویی ادعا کردند: "قرائن و شواهد از تلاش مرموزانه، ‌استتار شده و بسیار پیچیده‌ای برای زمینه‌سازی در راستای انقلاب رنگی پرده‌ برمی ‌دارد."

 

"تشكیك در سلامت انتخابات و القاء تقلب در آن"، ‌"اعلام پیروزی در انتخابات قبل از آغاز آن "، " زمینه‌سازی برای اعتراض به نتیجه انتخابات"، و "‌بازی با رنگها "به ادعای سایت اینترنتی دفتر سیاسی سپاه پاسداران از جمله "مراحل اجرائی و عملیاتی نمودن فاز تكمیلی انقلاب رنگی"در ایران هستند. وارد آوردن اتهام دست داشتن در انقلاب رنگی، انقلاب مخملی یا براندازی نرم بخشی به منتقدان، از اتهاماتی است که در سه سال گذشته از سوی مقام های رسمی از جمله وزیراطلاعات، فرماندهان سپاه و رسانه های نزدیک به دولت در ایران رواج یافته است. اما این اولین بار است که سپاه پاسداران  میر حسین موسوی کاندیدای اصلاح طلبان و نخست وزیر مورد حمایت آیت الله خمینی در طول 8 سال جنگ را به "انقلاب مخملی" و "براندازی نرم" متهم می کند.

 

چهار مرجع تقلید: تقلب حرام است

 

سرانجام آن که تمام این تحولات، در شرایطی در روز گذشته رخ دادند که چهار مرجع تقلید برجسته قم، با صدور فتواهایی هرگونه تقلب در انتخابات را حرام اعلام کردند.  قلم‌نیوز، سایت حامی میر حسین موسوی، متن استفتای انجام شده از آقایان مکارم شیرازی، موسوی اردبیلی، جوادی آملی و صانعی را به شرح زیر به چاپ رسانده است:

 

"آیا می‌توان در انتخابات به بهانه حفظ نظام اسلامی با برگزیده شدن نامزدی که ما او را اصلح می‌دانیم کارهای ذیل را انجام داد:

 

1- در شمارش آرا دست کاری کرده، آن را کم و زیاد کنیم؟

2- به جای دیگران رای داده، یا بیش از یک رای به صندوق بیندازیم؟

3- آرا رقیب را هنگام شمارش، حذف یا باطل کنیم؟

4- رای بی‌سوادها را طبق نظر خودمان بنویسیم؟

5- با شناسنامه‌های اموات که هنوز باطل نشده‌اند رای دهیم؟"

 

همین سایت، در ادامه پاسخ این چهار مرجع تقلید به سوالات فوق را نیز به چاپ رسانده که حکایت دارد آنان، جملگی موارد فوق را غیر شرعی دانسته اند.

 

هشدار ۱۰۰ اقتصاددان نسبت به «فریب مردم»

 

یکصد استاد اقتصاد و آمار دانشگاه‌های سراسر ایران، دولت را به " جعل واقعیات علمی" متهم کردند. در نامه این اساتید دانشگاه که متن کامل آن به همراه نام هر یک از آنها از سوی خبرگزاری ایلنا منتشر شده، آمده است که دولت در سال‌های اخیر در برخی موارد به ساختن داده و تغییر تعاریف متغیرهای اقتصادی اقدام کرده است. در بخش دیگری از این نامه افزوده شده است که دولت طی این سال‌ها با " استناد نادرست به داده‌ها برای جلوه دادن موفقیت‌های دولت در عرصه اقتصاد" کوشیده است. امضا کنندگان این نامه، ادامه چنین روندی را موجب وارد آمدن " خسارت‌های جبران‌ناپذیر"  بر نهادهای کارشناسی و تخصصی کشور ارزیابی کرده‌اند. در این نامه تصریح شده که " استناد به داده‌های نادرست و جعل واقعیات علمی، ضربه‌ای مهلک بر فرایند برنامه‌ریزی و مدیریت اقتصادی کشور و مصداق بارز فریب مردم و توهین به شعور جامعه است."

 

ارسال به :