دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ -
- 18 Nov 2019
19 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
بیست و یکم خرداد ماه


آرامش قبل از توفان


برخلاف چهار سال تنش و اضطراب و بحران دائمی در داخل و خارج از کشور، در چهار سال دولت نهم، روز بیست و یکم خرداد، به عنوان آخرین روز در آرامش گذشت. روزنامه ها آخرین حرف های شان را نوشتند، اما بسیاری از کسانی که نگران سرنوشت انتخابات بودند، به سایت های اینترنتی بخصوص سایت های اجتماعی مانند فیس بوک و تویتر پناه بردند. تبلیغاتچی های کروبی و موسوی و احمدی نژاد و رضایی روز آرامی را پشت سر گذاشتند. تقریبا همه شهرها در آرامش و سکوت فرو رفته بود، سکوتی که نگرانی از اتفاق فردا در آن موج می زد.


عماد بهاور عضو جوان نهضت آزادی که در روزهای تبلیغات انتخاباتی بازداشت شده بود، در نوشته ای گفت که " این انتخابات در حقیقت انتخابات رهبر است، نه انتخابات رئیس جمهور" شاید از همین رو بود که اکثر روزنامه های روز پنجشنبه به نامه هاشمی رفسنجانی به رهبری اختصاص داشت. حامیان دولت نامه هاشمی را آغازی برای فتنه دانستند و برخی او را تهدید کردند که سرنوشت منتظری را پیدا خواهد کرد. زیر لایه ضخیم سکوت قلب شهر برای آنچه قرار بود بیافتد می تپید.


اظهارات تازه محمود احمدی‌نژاد تکذیب شد


دیوان محاسبات کشور در اطلاعیه‌ای، اظهارات محمود احمدی‌نژاد مبنی بر حل و فصل پرونده یک میلیارد دلاری درآمدهای نفتی را تکذیب کرد. احمدی‌نژاد در ۲۰ دقیقه وقت اضافه تلویزیونی گفت که پرونده واریز نشدن بیش از یک میلیارد دلار از درآمد‌های نفتی به خزانه مختومه شده است. اما روابط عمومی دیوان محاسبات یک روز بعد، با انتشار اطلاعیه‌ای اظهارات وی را تکذیب کرد. دیوان محاسبات افزود که این پرونده " برای صدور رای به هیئت‌های مستشاری و حسب ضرورت محکمه تجدیدنظر ارجاع خواهد شد."


موسوی و کروبی : نگرانیم

 

 

میرحسین موسوی و مهدی کروبی اعلام کردند که گزارش‌هایی مبنی بر دخالت‌های گسترده در انتخابات دریافت کرده‌اند. این دو نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در نامه‌های جداگانه‌ای به مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی و برخی فرماندهان نظامی، اعلام کرده‌اند که گزارش‌هایی مبنی بر دخالت‌هایی در انتخابات فردا جمعه به آنها رسیده است. میرحسین موسوی در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله علی خامنه‌ای که در روزنامه کلمه سبز منتشر شده، از " طرفداری" برخی اعضای شورای نگهبان و تعدادی از نـاظـریـن این شورا در استان‌ها از محمود احمدی‌نژاد خبر داده است.


موسوی گفته است که وزارت کـشور در پذیرش نمایندگانش در هیئت‌های اجرایی، محل اسـتقـرار دستگاه‌های شمارشگـر و شعـب اخذ رای " تعلل" می‌کنند. این نامزد انتخابات همچنین اعلام کرده که " شواهدی از مداخله تعدادی از فرماندهان و مسئولان سپـاه و بسیـج در انتخـابـات" در اختیار وی گذاشته شده است. وی از آقای خامنه‌ای خواسته است که با دخالت خود،" زمینه مساعدی برای رعایت بی‌طرفی کامل مقامات، ناظران و مجریان انتخابات و دقت در حفظ آرای مردم" فراهم کند.


مهدی کروبی دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیز،روز گذشته با انتشار نامه‌ای در خصوص احتمال دخالت‌های نیرو‌های نظامی در انتخابات با مقام‌های نظامی ایران" اتمام‌ حجت" کرد. آقای کروبی در نامه‌ای خطاب به فرماندهان بسیج، پلیس و وزیر اطلاعات، نوشته است که اخبار نگران‌کننده‌ای از احتمال دخالت‌های سازمان‌یافته یا نظارت‌های مداخله‌جویانه در انتخابات دریافت کرده است. این نامزد دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزوده است که از نوع نظارت بر صندوق‌ها و صیانت از آرا هم نگرانی عمیقی دارد. آقای کروبی در ادامه نامه خود تهدید کرد که چنانچه گزارش‌هایی مبنی بر دخالت‌های سازمان‌یافته در انتخابات دریافت کند، بدون " ذره‌ای پرده‌پوشی" مردم را در جریان قرار خواهد داد.


واکنش احمدی‌نژاد به دیوان محاسبات


دفتر محمود احمدی‌نژاد، اظهارات دیوان محاسبات در مورد پرونده " گم شدن" یک میلیارد دلار از درآمدهای نفتی را متناقض، عجولانه و غیر کارشناسی نامید. به گزارش ایرنا، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس جمهوری ایران این واکنش محمود احمدی‌نژاد را امروز عصر اعلام کرده‌ است. محمدجعفر محمدزاده،‌ معاون دفتر محمود احمدی‌نژاد امروز گفت: " در حالی که معاونت تفریغ بودجه دیوان محاسبات در اظهاراتی که در روزنامه‌های سی اردیبهشت 88 منتشر شد، با صراحت اعلام کردند که این مبلغ گم نشده، بلکه اختلاف و مغایرت بین حساب‌های وزارت نفت و بانک مرکزی است، باعث تعجب است که دیوان محاسبات هر روز مواضع جدید و اظهار نظرهای متناقضی می‌نماید." دیوان محاسبات کشور که یکی از زیرمجموعه‌های مجلس شورای اسلامی است، گزارشی مبنی بر واریز نشدن بیش از یک میلیارد دلار به خزانه ایران از سوی دولت نهم در سال ۱۳۸۵ صادر کرده ‌است.


موضع محتاطانه آمریکا در قبال انتخابات ایران


دولت آمریکا از گمانه‌زنی در مورد نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران خودداری کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، رابرت گیبس، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این پرسش که کدام‌یک از کاندیداهای انتخابات جمعه با پیشنهاد گفت‌وگوی اوباما همراه‌تر خواهد بود گفت: " من وارد موضوع کاندیداها نخواهم شد." این در حالی است که سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه در این باره گفت که واشینگن مسابقه انتخاباتی ایران را به دقت زیر نظر دارد. وی در پاسخ به این‌که دولت آمریکا علاقه‌مند به موفقیت کدام‌یک از نامزدها در ایران است، به خبرنگاران گفت: " ما قصد نداریم ترجیحاتی در این مورد ابراز کنیم. هر اتفاقی که روز جمعه بیفتد و نتیجه هر چه که باشد، تصمیم‌گیری با خود مردم ایران است."


نشست خبری موسوی؛ روز شنبه


میرحسین موسوی شنبه (۲۳ خرداد ۸۸) یک روز پس از برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری، نشست خبری برگزار خواهد کرد. به گزارش کلمه و قلم‌نیوز، وی در این نشست خبری به پرسش‌های خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ می‌دهد. این نشست، ساعت ۱۴ روز شنبه، در سالن اجتماعات روزنامه اطلاعات برگزار خواهد شد. این در حالی است که در صورت استقبال از انتخابات و تمدید ساعت رأی‌دهی تا ۲۲ جمعه‌ شب، نتایج قطعی انتخابات ممکن است تا ساعت ۱۴ روز شنبه مشخص نشده باشد. بر اساس اعلام ستاد انتخابات کشور، شمارش آراء ۲۴ ساعت به طول خواهد انجامید.


برخی نظرسنجی‌ها که از سوی وب‌سایت‌های نزدیک به موسوی منتشر شده است، حکایت از آن دارد که وی در انتخابات فردا ۵۴ درصد آراء را به خود اختصاص خواهد داد. علی‌اکبر محتشمی‌پور، رئیس کمیته صیانت از آرای میرحسین موسوی امروز اظهار داشت که " فرمانداری تهران برخلاف قانون، از حضور تعدادی از نمایندگان تعیین شده میرحسین موسوی بر سر صندوق‌ها، جلوگیری و اعلام کرده ‌است که فرمانداری تعیین کننده این افراد خواهد بود."


چهارشنبه سبز در 300 شهر


روز چهارشنبه شهرها و مناطق مختلف ایران شاهد حضور میلیون ها نفر از هواداران میر حسین موسوی بودند که برای اعلام حمایت از او در آخرین روز تبلیغات انتخاباتی به خیابان ها آمدند. هواداران موسوی با سردادن شعارهایی خواستار پایان بخشیدن به آنچه "دولت دروغ" می نامیدند شدند. به گزارش منابع خبری، مجموعا 300 شهر از جمله تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز، اهواز، رشت، بجنورد، خرم آباد، بروجرد، سنندج، ایلام، بندرعباس، بوشهر، اردبیل، زنجان، ... شاهد راهپیمایی و تجمعات آرام اما گسترده و موج سبز هواداران موسوی بودند.


در تهران صدها هزار هوادار موسوی از ساعت ٢ بعد از ظهر چهارشنبه راهپیمایی خود را از مسیرهای پیش بینی شده آغاز کردند. راهپيمايان از مسیرهاي میدان تجریش به چهارراه ولیعصر، میدان امام حسین به چهارراه ولیعصر، و میدان راه آهن به چهار راه ولیعصر به سوی میدان آزادی حرکت کرده و در آن، پرتعداد ترين تجمع را در حمایت از کاندیدای انتخاباتي برگزیده خود شکل دادند.


در اصفهان، دومين شهر بزرگ ایران نیز، روز چهارشنه سید محمد خاتمی رییس جمهور سابق در اجتماع 120 هزار نفری مردم در حمایت از میرحسین موسوی سخنرانی کرد. در اجتماع هواداران سبز پوش میرحسین موسوی در اصفهان، پیام همسر شهید همت از مشهورترین سرداران جان باخته دوران جنگ در حمایت از میرحسین موسوی قرائت شد. همزمان، در سنندج مرکز استان کردستان روز چهارشنبه هزاران نفر از هواداران میرحسین موسوی از او استقبال کردند. میرحسین موسوی در سخنرانیش در سنندج تاکید کرد که تمام تلاشش را برای رفع تبعیض‌ها به کار خواهد گرفت. میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد روز چهارشنبه علاوه بر سنندج به بروجرد در استان لرستان سفر کرده و در تجمع هزاران تن از هواداران در ورزشگاه این شهر سخنرانی کردند.


حمله خونین اوباش احمدی نژاد به سبزهای شیراز


در شیراز و رشت به دنبال راه پیمایی مردم در حمایت از موسوی لباس شخصی‌های طرفدار احمدی‌نژاد تلاش کردند تا با ایجاد فضای رعب و وحشت، راهپيمايان را مهار کنند. موتورسوارهای وابسته به ستاد احمدی‌نژاد در شیراز "به شکل وحشیانه‌ای به راهپیمایی طرفداران موسوی حمله کردند و با سنگ، باتوم، تیغ، چاقو، کاتر و ساتور حامیان موسوی را مورد ضرب و جرح قرار داده‌ و شیشه خودروهایی را که عکس موسوی را چسبانده‌ بودند، شکستند." همچنین حدود 3000 تن از حامیان احمدی‌نژاد نیز در ورزشگاه حافظیه منتظر سخنرانی او بوده‌‌اند که پس از اطلاع از عدم حضور او با عصبانیت به حامیان موسوی که زنجیره‌ی انسانی سبز را تشکیل داده‌بودند، حمله‌ور شده و آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار دادند.


پلیس منفعل بود و واکنشی برای جلوگیری از درگیری نشان نداد. دست‌کم 6 مجروح با وضعیت وخیم به بیمارستان نمازی و 4 نفر نیز با همین وضعیت به بیمارستان خلیلی منتقل شدند. در رشت شماری از هواداران خشمگین احمدی نژاد پس از حمله به ستاد مرکزی موسوی در فلکه گاز رشت و پرتاب سنگ و چوب و شکستن شیشه های آن تعدادی از اعضای ستاد را مجروح کردند. آنان سپس به سمت ستاد ائتلاف اصلاح طلبان در خیابان امام خمینی هجوم بردند و در طول راه به دختران و جوانانی که مچ بند سبز بسته بودند حمله کردند.


موج سبز همه شهرها را فراگرفت


از سوي ديگر، حضور چند صد هزار نفری هواداران میرحسین موسوی در زنجیره انسانی سبز درمیدان ها وخیابانهای تبریز وشهرهای اطراف آن بی سابقه گزارش شده است. رئیس ستاد اصولگرایان حامی مهندس میر حسین موسوی درآذربایجان شرقی عصر چهارشنبه خبر داد که چندین ستاد احمدی نژاد دربازار تبریز به ستاد میر حسین موسوی پیوسته اند. موج سبز به گفته مردم تبریز پس از برگزاری مناظره احمدی نژاد و میر حسین موسوی در این شهر رو به گسترش بوده و بسیاری از هواداران احمدی نژاد در بازار تبریز پوسترهای تبلیغاتی وی را از مغازهای خود پایین کشیده اند.


در استان اردبیل که محموداحمدی نژاد نزدیک به 15 سال پیش استانداری آن را بر عهده داشت و در انتخابات سال 84 از استان هایی بود که نامبرده کمترین رای را در آن کسب کرد، هواداران میرحسین موسوی به قدری خیابانها را پر کردند که طرفداران کاندیدای رقیب عملا خيابان ها را به آنها واگذار نمودند. خیابانهای اردبیل از بعد از ظهر چهارشنبه شاهد حضور دهها هزار نفر از جوانان و مردمی بود که با پوشش های سبز و عکس های میرحسین موسوی تردد مي کردند.


در مشهد نیز چند ده هزار تن از هواداران میرحسین موسوی روز گذشته راهپیمایی و تجمعات گسترده ای در حمایت از موسوی برگزار کردند و به سخنان محمد خاتمی گوش سپردند. از سایر شهرهای کشور هم گزارش هاي مشابهی منتشر م شود.در استان خوزستان غیر از موج سبز روز چهارشنبه، یک روز قبل وقتی محمود احمدی نژاد با بسیج امکانات دولتی برای سخنرانی به اهواز رفت، بیش از 150 هزار اهوازی در اعتراض به وی به راهپیمایی و سردادن شعار پرداختند.


حامیان دولت: نامه هاشمی بوي فتنه مي دهد


در پي انتشار نامه سرگشاده هاشمي رفسنجاني به رهبري عليه احمدي نژاد، رسانه هاي حامي دولت ديروز واکنش شديدي را عليه رييس مجلس خبرگان صورت دادند. سايت رجانیوز، خبرگزاری فارس و روزنامه کیهان، از جمله رسانه هايي بودند که در همين ارتباط، با انتشار مطالب مختلف به انتقاد از نامه هاشمی به رهبری پرداختند. نويسندگان این مطالب تا به آنجا پيش رفتند که به هاشمی رفسنجانی هشدار مي دادند که از سرنوشت آیت الله منتظری درس بگیرد.


سایت رجا نيوز، ديروز با انتشار مطلبی مدعی شد پس از انتشار نامه هاشمی رفسنجانی، "حملات هواداران میرحسین موسوی علیه مردم و حامیان دکتر احمدی‌نژاد به شدت افزایش یافته است." رجانیوز نوشت که " هاشمی پس از مناظره تلویزیونی احمدی نژاد با موسوی به صورت مستقیم به تخریب رییس جمهور پرداخته است." در واکنشي ديگر، محمد یزدی درخصوص آنچه هاشمی آتشفشانهای سوزان در سینه خوانده بود اظهار داشت: " هیچ آتش فشانی وجود ندارد" و افزود: "هر کس در جریان انتخابات به عنوان تبلیغات انتخاباتی بخواهد در هر گوشه مملکت تشنجی با هر درجه ای ایجاد کند، به تعبیر مقام معظم رهبری یا خائن است و یا غافل." در واکنشی ديگر، جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی با انتشار بیانیه ای نامه هاشمی به رهبری را مورد انتقاد قرارداد و آورد: "آیا نوشتن این نامه و بیان مطالبی مانند «آتشفشانهای درون سینه‌های سوزان در اجتماعات انتخاباتی در میدانها و خیابانها»، «فتنه‌های خطرناك و آتشی كه هم‌اكنون در فضا قابل مشاهده است» چراغ سبزی جهت بحرانی كردن شرایط نیست؟ آیا این بیانات به رفتار ضد اخلاقی و هنجار شكنی عده‌ای معلوم‌الحال فرصت طلب مشروعیت نمی‌دهد و زمینه بحران را در آستانه انتخابات فراهم نمی‌كند؟"


خبرگزاری فارس با انتشاربیانیه ای که آن را از سوی"دانشجویان استان قم" خواند، نوشت که "نامه هاشمی بوی فتنه می دهد". در این نامه از هاشمی خواسته شده است که به آرمان های انقلاب بازگردد. فارس گفت: "آقای هاشمی ما قصد نداریم شما را مثل آقای منتظری معرفی كنیم و یا سرنوشتی شبیه او را برای شما ببینیم، ‌بلكه مقصود این است كه مانع گرفتار شدن شما در سرنوشتی شبیه به سرنوشت او گردیم؟"


اعتراض به «محدودیت» اطلاع‌رسانی در انتخابات


گزارشگران بدون مرز با صدور بیانیه‌ای " نبود اطلاع‌رسانی عینی در رسانه‌ها" در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری را " تقبیح" کرد. گزارشگران بدون مرز با اعلام اینکه از مرداد ماه ۱۳۸۴ تا اول خرداد ۱۳۸۸ بیش ازصد نشریه در ایران توقیف و صد روزنامه ‌نگار و وب‌نگار محاکمه و زندانی شده‌اند، ایران را " بزرگترین زندان روزنامه‌نگاران در خاورمیانه" نامیده‌ است. زند انی کردن روزنامه نگاران، تغییر مسئولان رسانه ها از جمله ایرنا، ایسنا و جایگزینی "طرفداران رئیس جمهور" در این خبرگزاری‌ها از جمله مواردی است که در این گزارش از آن به عنوان "نقض اطلاع‌رسانی آزاد" یاد شده‌ است. گزارشگران بدون مرز توقیف روزنامه "یاس‌نو"و هفته‌نامه " شهروند امروز" را از دیگر نمونه‌های سانسور در ایام انتخابات عنوان کرده‌ است. این بیانیه، فیلتر شبکه اجتماعی فیس‌بوک از دوم تا پنج خرداد ماه جاری را از دیگر موانع " دسترسی آزاد به اطلاعات" برشمرد.


ممانعت از حضور خبرنگاران خارجی برای پوشش خبری انتخابات، از دیگر موارد اعتراض گزارشگران بدون مرز است. چنانچه در این بیانیه آمده‌ است، سفارت‌های ایران در شهرهایی همچون پاریس، برلین، مادرید و رم از پذیرش بسیاری از تقاضاهای صدور ویزا خودداری کرده‌اند و در برخی موارد خواستار " تهیه گزارش به نفع رئیس جمهوری در قدرت" شده‌اند. گزارشگران بدون مرز با اعلام اینکه صداوسیما در زمان انتخابات در "خدمت قدرت حاکم" بوده، از نحوه تبلیغات انتخاباتی در این رسانه نیز انتقاد کرده‌ است. در آمارگیری که از سوی گزارشگران بدون مرز انجام شده ‌است، تمامی کاندیداهای رقیب، کمتر از دو ساعت برای ابراز نظرات خود بر روی امواج رسانهٔ ملی وقت داشته‌اند، در حالی که زمان داده شده به رئیس جمهوری فعلی، دست‌کم ۱۰ برابر بیشتر بوده‌ است.

 

ارسال به :