سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 12 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
بیست و دوم خرداد

 

بیست و دوم خرداد، روز کودتا

 

از یک شب قبل از انتخابات سیستم پیامک در کل کشور قطع شد، همزمان با همین واقعه بخش وسیعی از شبکه های اینترنتی فیلتر شد و سرعت اینترنت کاهش یافت. نیروی انتظامی که زیر نظر نقدی و طائب کار می کرد، به دو سایت اینترنتی اصلاح طلبان حمله کردند و ضمن دستگیری کارکنان آن را توقیف کردند. سه سایت اینترنتی دیگر نیز مورد حمله سایبری قرار گرفت و متوقف شد. نیروی انتظامی دویست خط تلفنی " ستاد صیانت از آراء" موسوی را قطع کرد و کل سیستم اس ام اس آنان را که مهم ترین راه کنترل تقلب انتخاباتی بود، قطع کردند.

 

از عصر 22 خرداد نیروهای ضد شورش بصورت محسوس و نیمه محسوس شهر را در محاصره خود گرفتند. آنها ابتدا ارتباطات میرحسین موسوی را با بیرون قطع کردند، سپس تلویزیون موج سوم را توقیف کردند. خبرگزاری فارس، ایرنا و کیهان از ساعت هشت شب خبر پیروزی موسوی را منتشر کردند، اما به دستور شورای امنیت ملی آن را از روی سایت خود بلافاصله حذف کردند. علی لاریجانی و پورمحمدی غروب به موسوی زنگ زدند و خبر پیروزی را به او دادند و به او تبریک گفتند، موسوی بر این اساس در ساعت یازده و بیست دقیقه خبر پیروزی اش را منتشر کرد. ساعت ده شب حمله به پایگاههای موسوی آغاز شد. ساعت دوازده شب وزارت کشور همه را از ساختمان ستاد انتخابات بیرون کرد و به خبرنگاران گفت که تا فردا خبری منتشر نمی کند. اما یک ساعت بعد، وزارت کشور خبر پیروزی احمدی نژاد را اعلام کرد. در حالی که سبزها به خواب می رفتند، یا از شنیدن خبر تقلب گسترده بهت زده بودند، طائب، نقدی و مجتبی خامنه ای طرح مقابله با واکنش های اعتراضی را پیش رو گذاشتند. تهران به خواب رفت تا با خبر یک کودتای انتخاباتی یک روز بعد از خواب بیدار شود.

 

قطع سیستم پیامک و تلفن همراه در ایران

 

سیستم ارسال پیام کوتاه شبکه همراه اول و ایرانسل، از ساعت ۲۳ شب ۲۱ خرداد ماه قطع شد. روابط عمومی وزارت ارتباطات اختلال در پيامك‌ها را تائيد كرده است. بنا به گفته علی‌اکبر محتشمی‌پور، رئیس کمیته صیانت از آرای میرحسین موسوی، وزارت ارتباطات ادعا می‌کند، قطع سیستم پیامک به دستور وزیر اطلاعات انجام گرفته ‌است. گزارش می‌شود که سیستم ارسال پیامک کمیته صیانت از آرای ستاد میرحسین موسوی نیز قطع شده ‌است. علی‌اکبر محتشمی‌پور هفته گذشته نسبت به احتمال اختلال در سیستم پیام کوتاه هشدار داده بود، مسئولان شرکت مخابرات اعلام کرده بودند چنین کاری امکان‌پذیر نیست و این اخبار صحت ندارد.

 

اعتراض به کارشکنی فرمانداری

ارسال به :