پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روز ۲۳ خرداد

 

پیام تبریک رهبر، اعلام کودتای انتخاباتی

 

بسیاری از کسانی که شب قبل را با رویای پایان کابوس احمدی نژاد خوابیده بودند، صبح بدی را آغاز کردند. آنان که شاهد حضور میلیونی مردم سبز پای صندوق های رای بودند، از شنیدن خبر پیروزی احمدی نژاد شوکه شدند. این شوک وقتی تشدید شد که آمارهای اعلام شده از سوی وزارت کشور، بصراحت گویای یک تقلب گسترده و بزرگ بود. هنوز کمی تردید وجود داشت، آنها با خودشان می گفتند شاید رای روستاها و شهرهای کوچک به یاری احمدی نژاد آمده است، اما وقتی برای نخستین بار در طول سالها انتخابات، پیام تبریک رهبری را به مناسبت پیروزی احمدی نژاد شنیدند، یقین کردند که با یک تقلب بزرگ سروکار دارند. طبق قانون پیام رهبری پیش از تائید صحت انتخابات توسط شورای نگهبان غیرقانونی بود.

 

تقلب بزرگ زمانی چهره واقعی خود را نشان داد که سیستم اطلاع رسانی کشور مختل شد، سایت های اینترنتی فیلتر شدند، تلفن های دستی قطع شد، شبکه فارسی بی بی سی و صدای آمریکا، از عصر قابل دسترس نبود و سه رقیب احمدی نژاد رسما اعلام کردند، نتایج انتخابات را رد می کنند و آن را نامشروع می دانند. از عصر 23 خرداد، نیروی انتظامی که در محوطه وزارت کشور متمرکز شده بود، بطور سازمان یافته و با لیستی که گفته می شود از دو روز قبل از انتخابات تهیه شده بود، اقدام به دستگیری نیروهای اصلی اصلاح طلب، رهبران دو حزب مشارکت و مجاهدین انقلاب کرد. آن شب بسیاری از کسانی که موج سبز آزادی را در سه ماه گذشته شکل داده بودند، به خانه های شان نرفتند، برخی راهی زندان شدند و برخی دیگر فراری شدند، کلمه ای دهان به دهان می چرخید، ویکیپدیا آن را ثبت کرد: کودتای انتخاباتی. آیت الله خامنه ای با پیام تبریک خود در حقیقت کودتای انتخاباتی سپاه و احمدی نژاد را تائید کرده بود. سخت ترین هفته زندگی سیاسی سی سال جمهوری اسلامی آغاز شد.

 

اعلام اولیه نتایج شمارش آراء انتخابات

 

ستاد انتخابات وزارت کشور با اعلام اولیه نتایج شمارش آراء همه را بهت زده کرد. بر اساس اعلام ستاد انتخابات، کل آرای ریخته شده به صندوق‌ها نزدیک به ۴۰ میلیون رای و میزان شرکت شهروندان در انتخابات در حدود ۸۰ درصد از واجدین شرایط بوده است. براساس آخرین اعلام این ستاد، از مجموع ‌٣٤ ميليون و ‌٣٧٧ هزار و ‌٤٩٣ رای شمارش شده، محمود احمدی‌نژاد ‌٢١ ميليون و ‌٧٨١ هزار و ‌٣٩١ رای (معادل ‌٣٦/ ٦٣ درصد کل آىآ)، را به خود اختصاص داده است.  براساس این آمار، میرحسین موسوی ‌١١ ميليون و ‌٧٠٩ هزار و ‌٣٩١ رای ( معادل ‌٠٧/ ٣٤درصد كل آرا) را کسب کرده است. محسن رضایی میرقاعد هم ‌٥٨٧ هزار و ‌٩١٣ رای (معادل ‌٧١/ ١ درصد كل آرا) به دست آورده است. مهدی کروبی نیز موفق به کسب ‌٢٩٨ هزار و ‌٧٩٨ رای (معادل ‌٨٧/ ٠درصد كل آرا) شده است. برخی تحلیل‌گران نتایج اعلام شده را کاملا غیر منتظره و شگفت‌انگیز دانستند. رسانه‌های دولتی احمدی‌نژاد را پیروز " قطعی" انتخابات اعلام کرده‌اند.

 

موسوی: تسلیم «صحنه‌آرایی» نخواهم شد

 

میرحسین موسوی در اعتراض به نتایج شمارش آراء اعلام کرد که تسلیم "شعبده‌ بازی‌ها" و "این صحنه‌آرایی خطرناک" نخواهد شد. موسوی در اطلاعیه‌ای افزود که اعلام نتایج شمارش آراء دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران بهت‌آور است. این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در اطلاعیه خود با رد نتیجه اعلام شده وزارت کشور، نوشت: " مردمی که در صف‌های طولانی اخذ رای شاهد ترکیب آراء بودند و خود می‌دانند که به چه کسی رای داده‌اند، با حیرت تمام به شعبده‌بازی دست‌اندرکاران انتخابات و صدا و سیما نگاه می‌کنند." آقای موسوی در این اطلاعیه آورده است که مردم " بیش از همیشه به دنبال آن هستند که بدانند چگونه و توسط چه کسانی و مقاماتی طرح این بازی بزرگ ریخته شده است؟" در قسمت دیگری از این اطلاعیه آمده است: " ضمن اعتراض شدید به روند موجود و تخلفات آشکار و فراوان روز انتخابات، هشدار می‌دهم که تسلیم این صحنه‌آرایی خطرناک نخواهم شد."

 

آقای موسوی اعلام کرد" اینجانب طبق وظیفه شرعی و ملی خویش به افشای رازهای پشت سر این روند پرمخاطره خواهم پرداخت و آثار نابودکننده آن را بر سرنوشت کشور توضیح خواهم داد و ترس آن دارم که ادامه وضع موجود همه نیروهای موثر در نظام را به توجیه‌گرانی دروغگو در مقابل مردم تبدیل کند." وی به مسئولان وزارت کشور توصیه کرده که " پیش از آنکه دیر شود، این روند را فورا متوقف" کنند.‌ شاهدان عینی می‌گویند که گارد ویژه پلیس با استقرار در مقابل ساختمان وزارت کشور خود را آماده برخورد با برخی معترضان هوادار موسوی کرده است. در درگیری‌های پراکنده‌ای که تاکنون گزارش شده، برخی معترضان در این خشونت‌ها مجروح شده‌ و به بیمارستان منتقل شده‌اند.

 

کروبی: این تازه اول داستان است

 

مهدی کروبی در اعتراض به نتایج شمارش آراء انتخابات اعلام کرد که این نتایج " مضحک و شگفت" را قبول ندارد و این " تازه اول داستان" است. آقای کروبی در اطلاعیه‌ای که تنها یک ساعت پس از اطلاعیه اعتراض‌آمیز میرحسین موسوی منتشر کرد، افزوده است: " این شیوه رای‌گیری و شمارش آراء، یادآور شمارش آراء مرحوم مدرس است که حتی از شمارش رایی که آن مرحوم به خویش داده بود، دریغ کردند و تکرار دروغ پردازی‌های تلویزیونی، یادآور آمارهای منتشر شده در مناظره‌هاست." این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزوده که " نتایج و نهاد برآمده از چنین شمارش آرایی، فاقد مشروعیت است و مورد قبول اینجانب نیست." آقای کروبی تاکید کرده است که " در مقابل این مهندسی و تنظیم ناشیانه رای ملت سکوت" نخواهد کرد. دبیر کل حزب اعتماد ملی در بخش دیگری از بیانیه خود اعلام کرده که در صحنه خواهد ماند چرا که به اعتقاد وی این تازه اول داستان است.

 

درگیری‌های پراکنده در تهران

 

همزمان با فرا رسیدن پایان شمارش آراء، اوضاع برخی نقاط تهران بحرانی گزارش ‌شد. به گفته شاهدان عینی درگیری‌ها بین هواداران معترض موسوی و tweetmeme_url = "http://www.rahesabz.net/story/17298"; tweetmeme_style = "compact"; tweetmeme_service = "bit.ly"; tweetmeme_source = "rah_e_sabz";

ارسال به :