چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -
- 13 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روز بیست و چهارم خرداد

 

احمدی نژاد مخالفان را خس و خاشاک خواند

 

سعید مرتضوی گوشی را به دست گرفت و به تمام مدیران نشریات اصلاح طلب رسما دستور داد که حق ندارند چیزی در مورد " تقلب" بنویسند. اما همه شهر می دانستند که تقلب بزرگ صورت گرفته است. هر سه نامزد رقیب، یعنی موسوی، کروبی و حتی محسن رضایی طی نامه هایی نتایج اعلام شده را حاصل تقلب خواندند و کروبی و موسوی خواستار ابطال انتخابات شدند، مجاهدین انقلاب و مشارکت نیز خواستار ابطال انتخابات شدند. در تمام تهران درگیری های پراکنده میان سبزها و لباس شخصی هایی که توسط طائب و نقدی مدیریت می شدند، صورت گرفت. به گفته ابطحی صد نفر از اصلاح طلبان دستگیر شدند. حنیف مزروعی نیز فهرستی از دستگیرشدگان مشارکت را در مصاحبه ای با بی بی سی فارسی اعلام کرد.

 

روزنامه های رسمی و محافظه کار، کلمات مشارکت عظیم و رای 24 میلیونی احمدی نژاد را در تمام تیترها تکرار می کردند. کیهان از همه زودتر شروع کرد، در سرمقاله کیهان نوشته شد که گروهی از کسانی که به موسوی رای دادند، صداقت داشتند، اما تندروها در حال تدارک فتنه اند. همان کسانی که از یک روز قبل به گفته سردار رادان 160 نفرشان دستگیر و زندانی شده بودند. شورای نگهبان از معترضان خواست اعتراض کتبی خود را به این شورا بدهند، علیرغم ارسال این اعتراضات شورا مکررا اعلام کرد که هیچ کس به انتخابات اعتراض ندارد. تقریبا غیر از شخص رهبری هیچ کس مشروعیت انتخابات را تائید نکرد، در عرصه بین المللی نیز وضع به همین سیاق بود، چاوز پیروزی احمدی نژاد را یک روز پیش از برگزاری انتخابات تبریک گفته بود، بشار اسد، حماس و جهاد اسلامی تنها کسانی بودند که انتخابات را به احمدی نژاد تبریک گفتند. اما در این میان مهم ترین سخنی که گفته شد، همان بود که آتش به خرمن آماده اشتعال مردم عصبانی زد. احمدی نژاد در اجتماع هوادارانش در میدان ولی عصر، مخالفان میلیونی اش را " خس و خاشاک" نامید. کمتر واژه ای تا این حد مردم ایران را به خشم آورده است.

 

اعتراض ایرانیان خارج از کشور به نتایج آراء

 

همزمان با گسترش اعتراض‌ها در شهرهای مختلف کشور، ایرانیان مقیم کشورهای دیگر نیز با تجمع در برابر سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی و دفاتر سازمان ملل اعتراض خود را به نتایج شمارش آراء انتخابات اعلام کردند. شهر میلان شنبه ۲۳ خردادماه شاهد تظاهرات دانشجویان ایرانی مقیم ایتالیا بود. دانشجویان پلاکاردهایی با شعارهای " رای من کجاست" و " تقلب در انتخابات کار غیراخلاقی است" در دست داشتند. در مالزی جمعی از ایرانیان مقیم این کشور با حضور در برابر سفارت ایران و دفتر سازمان ملل در کوالالامپور اعتراض خود را به آنچه آن را " تخلفات انتخاباتی" خواندند، اعلام کردند. بسیاری از ایرانیانی که شعار " رای من کجاست؟" می دادند، کسانی بودند که در انتخابات رای نداده بودند، اما به بی عدالتی و تقلب معترض بودند.  

 

روز یکشنبه 24 خرداد درهلند، تجمع اعتراضی - دانشجویی نسبت به آنچه "تخلف در نتایج آرای انتخابات ریاست جمهوری" عنوان می‌شود، برگزار شد. تجمع کنندگان همچنین نسبت به " اعمال خشونت علیه معترضین در ایران" واکنش نشان دادند. این تجمع مقابل سفارت ایران در لاهه برگزار شد. در آلمان سه تجمع در شهرهای برلین، مونیخ و کلن برگزار شد. بنا بر فراخوانی که از سوی جمعی از ایرانیان مقیم ایالت نوردراین وست فالن آلمان داده شد، مردم ایرانی مقیم این منطقه روز یکشنبه در مقابل ساختمان WDR کلن تجمع کردند. در این فراخوان گفته شد: " ما چه از موافقین شرکت در این انتخابات باشیم و چه نه، وظیفه داریم از حقوق انسانی مردمی که در خیابان‌ها مورد یورش پلیس قرار می‌گیرند دفاع کنیم." در سوئد هم ایرانیان در برابر پارلمان این کشور دست به اعتراض زدند. ایرانیان ساکن بلژیک نیز در مقابل سفارت ایران در بروکسل تجمع کردند. در تورنتو، امارات، بوستون، لس‌آنجلس و سیدنی نیز گردهمایی‌های اعتراض‌آمیز برگزار شد.

 

انتخابات ایران را به رسمیت نشناسید

 

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از جامعه جهانی خواست که انتخابات ۲۲ خرداد را به رسمیت نشناسد. به گفته کمپین بین‌المللی حقوق بشر نتایج اعلام شده این انتخابات نشان می‌دهد " آرای مردم توسط مقامات دولتی دستکاری شده‌اند تا پیروزی گسترده‌ای را برای محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری فعلی رقم بزند." این کمپین پیشنهاد کرده که نتایج اعلام شده، لغو و انتخابات "مشروع دیگری" برگزار شود. هادی قائمی سخنگوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران می‌گوید که " جامعه بین‌المللی نمی‌تواند نتیجه چنین انتخابات پر ابهامی را بپذیرد و باید از به رسمیت شناختن نتیجه چنین انتخاباتی خودداری شود." به گفته آقای قائمی با اعلام نتایج این انتخابات، نظام جمهوری اسلامی " وارد یک بحران مشروعیت بی‌سابقه‌ای شده است."

 

حمله نیرو‌های امنیتی به ستاد موسوی

 

نیرو‌های امنیتی به ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی حمله کردند. ستاد مرکزی آقای موسوی که در خیابان شیخ‌هادی تهران قرار دارد، امروز یکشنبه از هواداران وی خواسته بود که مقابل ساختمان این ستاد تجمع کنند. اما نیرو‌های امنیتی با حمله به ساختمان این ستاد، برخی اعضای آن را مورد ضرب و شتم قرار داده و مانع از برگزاری تجمع شده‌اند. اوضاع خیابان‌های منتهی به ستاد انتخاباتی آقای موسوی نا‌آرام گزارش ‌شد. خشونت‌ها در برخی شهر‌های ایران از روز 23 خرداد، پس از آنکه آیت‌الله خامنه‌ای، محمود احمدی‌نژاد را پیروز انتخابات معرفی کرد، آغاز شد. سردار احمدرضا رادان جانشین فرمانده پلیس ایران از دستگیری ۱۶۰ نفر در جریان ناآرامی‌ها روز گذشته تهران خبر داده است. رادان گفت که ده تن از این افراد " طراحان اصلی اغتشاشات و تجمعات روز گذشته در تهران" بوده‌اند.

 

دستگیری بیش از ۱۰۰ اصلاح‌طلب در تهران

 

محمدعلی ابطحی از دستگیری بیش از ۱۰۰ تن از اصلاح‌طلبان از سوی نیرو‌های امنیتی خبر داد. آقای ابطحی به خبرگزاری رویترز گفت که اکثر این افراد روز گذشته در منزل خود بازداشت شده‌اند. وی همچنین از احتمال افزایش این دستگیری‌ها خبر داد. بیشتر بازداشت‌شدگان از اعضای جبهه مشارکت، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و فعالان ملی مذهبی هستند. به گزارش گویا نیوز، رضا علیجانی، هدی صابر، تقی رحمانی، عماد بهاور و احمد افجه‌ای از فعالان ملی- مذهبی روز گذشته دستگیر شده‌اند. گزارش‌های دیگری همچنین از دستگیری محمد عطریانفر حاکی است.

 

حنیف مزروعی نیز در گفتگو با بی‌بی‌سی خبر بازداشت مصطفی تاج‌زاده را تائید کرد. پیش از این، خبر بازداشت بهزاد نبوی، عبدالله رمضان‌زاده، محسن میردامادی، زهره آقاجری، سعید شریعتی، احمد زیدآبادی، محمدرضا خاتمی، زهرا اشراقی، زهرا مجردی (همسر آقای میردامادی) منتشر شده بود. حنیف مزروعی همچنین از بازداشت علی پورخیری، شاهین نوربخش، علی تقی‌پور، محمد شکوهی، اشکان مجللی و میثم ورق‌چهر از اعضای جبهه مشارکت خبر داد. گزارش دیگری از بازداشت هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار و کیوان صمیمی، مدیر مسئول نشریه توقیف شده " نامه" خبر داد.

 

آزادی تعدادی از بازداشت شدگان روز گذشته

 

تعدادی از بازداشت شدگان روز گذشته ۲۳ خردادماه آزاد شدند. محمدرضا تابش، نماینده مجلس، آزادی این افراد را نتیجه رایزنی‌های علی لاریجانی، رئیس مجلس با دفتر رهبر جمهوری اسلامی و رئیس قوه قضائیه اعلام کرد. به گزارش " پایگاه خبری فراکسیون خط امام مجلس"، آقای تابش خبر آزادی محمدرضا خاتمی، بهزاد نبوی، محسن میردامادی، محسن صفایی فراهانی، زهره آغاجری و سعید شریعتی را تائید کرد. به گفته وی، جمعی از نمایندگان مجلس با امضای تذکری خطاب به وزرای کشور، اطلاعات و دادگستری، خواستار تلاش برای جلوگیری از " دامن زدن به التهابات بعد از انتخابات" و بازداشت تعدادی از چهره‌های سیاسی شده‌اند. این در حالی است که بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی از تهران، رضا تاجیک و سمیه توحیدلو نیز صبح امروز بازداشت شده‌اند. رضا تاجیک، روزنامه‌نگار در محل کارش روزنامه " فرهیختگان" بازداشت شد. به گفته برخی منابع آگاه در مشهد، تعدادی از حامیان میرحسین موسوی از جمله مهدی عبایی و چند تن دیگر از حسینیه آیت الله شیرازی دستگیر شدند. اکثر کسانی که در این روز آزاد شده بودند، مدتی بعد مجددا دستگیر شدند.

 

نتایج انتخابات، کودتای نرم است

 

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی نتایج اعلام شده در انتخابات را " کودتایی نرم علیه مردمسالاری" اعلام کرد. این سازمان در اطلاعیه‌ای که امروز یکشنبه منتشر کرده، «تقلب» در انتخابات را اقدامی " زشت و نفرت‌انگیز" دانست. سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی دومین حزب پس از مجمع روحانیون مبارز است که نتایج این انتخابات را رد کرد. این سازمان اعلام کرده که حضور گسترده مردم در انتخابات خسارت و هزینه سنگینی بر اقتدارگرایان تحمیل کرده و نقاب از چهره خودکامگان قانون‌شکن و دروغ‌پرداز برداشت. اعضای این سازمان همچون مجمع روحانیون مبارز از اینکه نتوانسته‌اند از آرا مردم صیانت کنند از آنها " عذرخواهی" کرده‌اند.

 

سازمان مجاهدین خطاب به مردم آورده است که: "این انتخابات را می توان انتخاباتی با مشارکت حداکثری و تخلفات حداکثری نامید که به کودتایی نرم علیه مردمسالاری و اراده و خواست ملت شبیه است." این سازمان اقتدارگریان را به انجام کودتای مخملی متهم کرد. اعضای سازمان مجاهدین اعلام کرده‌اند که " ما این انتخابات را فاقد مشروعیت قانونی و شرعی و در واقع کودتایی علیه وجه مردمسالار و جمهوری نظام به عنوان میراث بزرگ انقلاب و امام دانسته و مصرانه خواهان تعقیب و پیگرد قانونی برگزار کنندگان انتخابات و برگزاری مجدد انتخابات هستیم."

 

جبهه مشارکت خواستار ابطال انتخابات شد

 

جبهه مشارکت ایران اسلامی با صدور بیانیه‌ای خواستار ابطال نتایج انتخابات شد. این حزب حامی میرحسین موسوی، انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری را " تماما مخدوش و غیر قابل دفاع" اعلام کرده‌ است. روز گذشته مجمع روحانیون مبارز، نیز خواهان ابطال انتخابات شد. برخورد قانونی با متخلفان و برگزاری مجدد انتخابات تحت نظارت کامل ملت و نمایندگان قانونی نامزدهای انتخابات از دیگر خواسته‌?

ارسال به :