چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -
- 13 Nov 2019
15 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های سه شنبه ٢۵  خرداد ۱۳۸۹

جوان
پاسکاری فتنه انگیزان
علی رضایی در سرمقاله امروز جوان ادعا می کند "در ماه‌های اخیر سران فتنه تلاش گسترده‌ای برای راه‌اندازی موج تازه آشوب‌ها و احیای اغتشاشات مرده کردند، به آن امید که در اولین سالگرد انتخابات 22 خرداد 88، حامیان فتنه سبز دوباره به میدان آیند و هزینه‌هایی را بر نظام جمهوری اسلامی متحمل کنند و در این راستا موسوی و کروبی با یکدیگر دیدار و از وزارت کشور برای راهپیمایی در سالروز انتخابات درخواست مجوز کردند، البته آنان با این درخواست بیش از آنکه قانون‌مداری خود را نشان دهند، حکایت بازی با قانون را فاش کردند."


وی در شرح مدعای خود می نویسد "در اصل 27 قانون اساسی آمده است: « تشکیل‏ اجتماعات‏ و راهپیمایی‏‌ها، بدون‏ حمل‏ سلاح‏، به‏ شرط آنکه‏ مخل‏ به‏ مبانی‏ اسلام‏ نباشد آزاد است‏» و این در حالی است که تاکنون اکثر تحرکات موسوم به جنبش سبز، در جهت اختلال در مبانی اسلام سوق داده شده است."


نویسندۀ روزنامۀ سپاه در مقام تخطئۀ بیانیۀ "لغو تظاهرات" توسط کروبی و موسوی می نویسد "ماهیت این بیانیه و چرایی صدور آن اگرچه بر همگان روشن است، اما طبیعتاً سؤالاتی را نظیر آنکه چرا موسوی و کروبی به رغم اصرار پیشین خود، به یکباره خواستار عدم برگزاری راهپیمایی شدند، را در برخی از اذهان ایجاد کرده است..."


رضایی اظهار عقیده می کند "ادعای مضحک موسوی و کروبی مبنی بر حفظ جان و مال مردم در حالی مطرح شد که در یک سال اخیر آنان با بیان دروغ‌های گسترده، بستر اغتشاشاتی را فراهم کردند که خسارت‌های فراوانی بر اموال خصوصی و عمومی مردم وارد شد و متأسفانه عده‌ای نیز جان خود را از دست دادند. با این وصف چطور مدعیان حفظ جان و مال مردم تا پیش از چهارشنبه یعنی روز صدور قطعنامه این احتمال را ندادند که در صورت برگزاری راهپیمایی در 22 خرداد، ممکن است اتفاقاتی نظیر گذشته رخ دهد و به یکباره پس از تصویب قطعنامه با چنان توجیهاتی لغو راهپیمایی 22 خرداد را اعلام کردند؟"


وی در خاتمه می نویسد "می‌‌‌توان نتیجه گرفت که هرچند 22 خرداد امسال، تهران و دیگر نقاط کشور ایران روز آرامی را سپری کردند و برخلاف میل فتنه‌گران، حادثه خاصی پیش نیامد، اما انگار عده قلیلی چنان در مسیر اهداف غرب قرار گرفته‌اند که حتی اگر وابسته مستقیم بیگانه نباشند، رابطه غیرمستقیمی را با دشمنان همیشگی جمهوری اسلامی برقرار کرده‌اند و در زمین فتنه توپ را به سمت یکدیگر پاسکاری می‌‌‌کنند، به امید گلی که هرگز زده نخواهد شد."

 

 رسالت
بازخوانی حوادث یک سال گذشته
محمد کاظم انبارلویی با سرمقاله ای تحت عنوان «بازخوانی حوادث یک سال گذشته»، آنچه – به زعم وی – در یک سال اخیر گذشته را مورد تحلیل قرار می دهد و می نویسد: "... واکاوی روز شمار انتخابات سال پیش مهم است. از این بابت مهم که بدانیم قصه از کجا شروع شد، منشاء ناآرامی ها چه بود و چه کسانی گفتمان های مطرح را با چه منطقی نمایندگی می کردند.
مردم در انتخابات دور دهم ریاست جمهوری یک رقابت چهار ضلعی را تجربه می کردند که این تجربه در دور نهم به شکل هشت ضلعی طی شد.رقابت جدی، حداکثری و آزاد هزینه دارد و باید قبل از ورود به آن هر یک از رقبا آن را محاسبه می کردند."


مدیر مسئول رسالت با جانبداری از دولت می نویسد: "دو گفتمان در انتخابات دهم رو در روی هم بود. یک گفتمان سه شعار کلیدی پیشرفت و خدمت و عدالت را زینت بخش تبلیغات خود کرده بود یک گفتمان هم شعار کلیدی آزادی و رهایی از دیکتاتوری را در اجتماعات خود مطرح می کرد و برای اینکه صداقت خود را در طرح این شعار اثبات کند، رئیس جمهور وقت را به تهمت دروغگویی آلود. مردم این گفتمان و شعارهای آن را برنتافتند و معتقد بودند یک طرف مشغول تغییر زمین و قاعده بازی رقابت است. وقتی این حقیقت عریان خود را نشان داد که دیدند تمام سازمان ها و گروه های ضد انقلاب و جریان اطلاعاتی و ارتباطی آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی بدون پرده پوشی از همین ضلع رقابت حمایت می کنند."


انبارلویی در جستجوی نتیجۀ مورد نظر خود بر آمده و خاطرنشان می کند "نتیجه این بازی خطرناک آن شد که مردم به گفتمان اول روی آورند و به فکر پیشرفت کشور و خدمت بیشتر مسئولان و بسط عدالت در جامعه باشند.
...جریانی که زیر پوست یک ضلع از اضلاع رقابت در انتخابات ریاست دهم حرکت می کرد در دوره سازندگی و اصلاحات «اسلامیت» نظام را هدف قرار داده بود و این بار کمر به قتل «جمهوریت» در نظام بسته بود و می خواست به هر قیمتی به این هدف دست یابد آنها در13 آبان، روز قدس،16 آذر و بالاخره روز عاشورا خود را تمام قد به نمایش گذاشتند و نشان دادند در رسیدن به قدرت هیچ خط قرمزی را بر نمی تابند. اوباما، مرکل، سارکوزی و حتی سران رژیم صهیونیستی از آنان حمایت کردند، اما این حمایت ها کمکی به بازگشت آنها به قدرت نکرد. آنها گفته بودند ما در صندوق های رای کم آوردیم اما در کف خیابان کم نمی آوریم. اما محاسبات آنها غلط بود آنها حتی به شعور مردمی که به آنها رای داده بودند توهین کردند..."


سرمقاله نویس روزنامه رسالت، بدون حتی نیم نگاهی به خرداد 88 و نجابت رهبران جنبش به پرهیز از خشونت احتمالی و هزینه های تحمیلی به جنبش، اظهار عقیده می کند "آرامش حاکم بر خیابان های تهران در22 خرداد89 را باید روز مرگ آنارشیسم سیاسی ولات بازی خیابانی در حوزه سیاست دانست.
ما باید این را به فال نیک بگیریم....چنین حالتی تیر خلاص به دشمن و پیروزی ملت ایران درنبرد نرم را نوید می دهد."

 

 جهان صنعت
شانه خالی می کند
طهماسب طلایی در سرمقاله جهان صنعت خاطرنشان می کند "هرچند این بار رییس‌جمهور در صحبت‌هایش با تلویزیون تلاش کرد تا به توصیه شورای نگهبان برای عدم ورود به حیطه دیگر دستگاه پایبند باشد و همچون بار قبل نباشد که از برگزاری رفراندوم برای هدفمندی یارانه‌ها و مشکلات مجلس‌نشینان برای دولت یاد کرده بود اما دیروز شانه خالی کردن وی از بار مسوولیت برخورد ناجا با مردم (در طرح عفاف و حجاب) برخی را به واکنش واداشت."


به نوشته این مقاله یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باعث تحیر مردم و انتقاد نمایندگان شد این است که اگر ناجا با مردم بد رفتار کرده و رییس‌جمهور به استناد یکی از نزدیکانش از آن گله دارند، کدام بخش مسوول است و به واقع کدام نهاد بالا سری سیاست‌گذاری کرده که بار مسوولیت آن به دوش رییس‌جمهور نیست؟


سرمقاله جهان صنعت نوشته اگر احمدی‌نژاد از این رفتارها با مردم راضی نیست چرا زودتر اقدامی را انجام نمی‌دهد و با زبان قانون مقابل این رفتار ناشایست نمی‌ایستد تا فرصت‌سوزی نشود؟ آیا مسوول این بخش هم معلوم نیست یا اینکه نکته‌ای در ورای این ماجراست که ما نمی‌دانیم؟

 

کیهان
از شما انتظار نمی رفت
"آقای رئیس جمهور! از شما انتظار دیگری بود"، عنوان مقاله ای است در کیهان روزنامه هوادار دولت که در آن آمده است "احمدی نژاد در گفت وگوی مستقیم شبكه یك سیما منتقدان بدحجابی برخی خانم ها را مورد خطاب قرار داد و گفت: آنها باید خود را اصلاح كنند وقتی نابسامانی های اخلاقی پیش می آید همه مقصرند و مردها بیشتر از همه.درباره این بخش از مصاحبه رئیس جمهور باید متذكر شد اولا وقتی معروفی در حال خدشه و فراموشی یا منكری در حال غلبه است، امر به معروف و نهی از منكر تكلیف است و نمی توان با این توجیه كه معروف،معروف نشده، دست از امر به معروف و نهی از منكر كشید ضمن اینكه برای اكثریت قاطع ملت ایران حجاب و عفاف یك معروف مسلم و بدحجابی و بی عفتی، یك منكر بزرگ است."


به نوشته این روزنامه كار فرهنگی و ارشادی تناقضی با برخورد با مفاسد اخلاقی و اجتماعی متجاهرانه ندارد و به نام كار فرهنگی نمی توان اجرای قانون و پاسداری از مرزهای امنیت اخلاقی و عفت عمومی را تعطیل كرد یا پاسداران این مرزها را نكوهش نمود. اگر هم در اجرای قانون خطا و خللی دیده شد نمی توان اصل قانون را تعطیل كرد و از مجریان و ضابطان خواست به خاطر آن خطاها، اساسا تكلیف و مسئولیت خود را تعطیل كنند.


به نظر کیهان برخورد با "نابهنجاری های سازمان یافته" از جمله مسئولیت های حاكمیتی دستگاههای دولتی است و این بیان كه ما دخالتی نداریم، نه تنها رافع مسئولیت نیست بلكه خدمات و تلاش های دولت خدمتگزار در سایر حوزه ها را نیز زیر سؤال می برد.تهران امروز
در مقام اپوزیسیون
حسام‌الدین كاوه در مقاله اصلی تهران امروز می نویسد " گفت‌وگوی زنده تلویزیونی رئیس‌جمهوری بازتاب‌های بسیار و متفاوتی در پی داشت. مهم‌ترین محور گفت‌وگوی تلویزیونی احمدی‌‌نژاد معطوف به شیوه مبارزه با بدحجابی و تحلیل آرای 15 كشور عضو شورای امنیت در تصویب قطعنامه ضدایرانی بود. در طرح مبارزه با بدحجابی گویی او از موضع یك فعال اپوزیسیونی می‌نمود."


نویسنده مقاله این روزنامه تاکید کرده نیروی انتظامی از زیرمجموعه‌های وزارت كشور به شمار می‌رود و وزارت كشور زیر نظر رئیس‌جمهوری فعالیت‌های خود را سامان‌دهی می‌كند، اگر آقای احمدی‌نژاد انتقادی بر شیوه برخورد با موضوع بدحجابی دارد، آیا برای او ممكن نیست كه این انتقادها را از طریق وزارت كشور به نیروی انتظامی كه متبوع وزارتخانه یاد شده است، انتقال دهد؟


نقد دیگر تهران امروز این است که رسانه‌ای ساختن نقد شیوه‌های مبارزه با بدحجابی جز آن كه شائبه تاثیرگذاری بر افكار عمومی را در پی داشته باشد، نتیجه چندان مهم دیگری در پی نخواهد داشت.

 

ابتکار
تفاوت با اصولگرایان
ابتکار در سرمقاله امروز خود ابتدا خاطرنشان می کند "از بزنگاه‌های اصلی تفاوت احمدی نژاد با دیگر رهبران اصولگرا در همین نوع نگاه ایشان نهفته است بطوریکه آن زمان که ایشان اقدام نیروی انتظامی را برنتافتند توسط بسیاری از اصولگرایان مورد ملامت قرار گرفت و برایشان شوریدند و خورده گرفتند که این نوع نگاه ایشان با رویکرد فرهنگی اصلاح طلبان تفاوت ندارد."


نویسنده این مقاله تاکید کرده که با برداشتی که از آموزه‌های دینی دارد و آشنایی نسبی به روانشناسی اجتماعی و همچنین تجربه تاریخی به نظر می‌رسد تحلیل فرهنگی دکتر احمدی نژاد به واقعیت‌ها و صواب نزدیکتر است.


ابتکار نتیجه گیری کرده اخلاقی کردن روابط و رفتار اجتماعی و سیاسی جامعه براساس باورها و ارزش ها،عمده ترین کار ویژه حکومت می‌باشد.جامعه ایران دارای قدمت فرهنگی و ارزش‌های انسانی و اسلامی می‌باشد و همین فرهنگ هم موجب تفاخر تاریخی ما شده است اما نگاه به رفتار آحاد جامعه،دل نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند و همین دل نگرانی هاست که هراز گاه موجب ارائه طرحی در قالب طرح ارتقاء امنیت اجتماعی می‌شود.

 
آرمان
کارتون خواب ها
آرمان در گزارشی آورده است " به نظر می‌رسد توجه و حساسیت دولتمردان نسبت به موضوع کارتون خواب های شهر، دركنار كارتن‌خواب‌ها در گوشه‌ای از همین خیابان‌ها به خواب رفته. مسئولان هتمام جدی دارند كه این پدیده زشت و نامیمون را از شهر حذف كنند، اما ما هم هنوز نمی‌دانیم چرا سر و صورت متكدیان و كارتن‌خواب‌های كودك و بزرگسال شهر ما به تمام درهایی كه گویا مسئولان باز می‌كنند، می‌خورد و به جای قبلی‌شان برمی‌گردند!"


به نوشته این گزارش در تابستان هم كه هوای تهران برای ماندن در فضای باز مساعد می‌شود، كارگران شهرستانی و فصلی و افغان‌های كارگر و یا مردان و زنان مسافری كه ترجیح می‌دهند پولی برای سرپناه ندهند و همان كنار خیابان شب را بگذرانند، دیگر زحمت رفتن تا همان دو یا سه مركز شبانه‌روزی نگهداری شهرداری را هم به خودشان نمی‌دهند و كنار و كنج خیابان، زیر پل‌ها، در پارك‌ها، دستشویی‌های پارك‌ها و غیره و یا مغازه‌های مخروبه‌ای كه حالا خرابه‌ای مهیا برای انواع جرم است، شب را صبح می‌كنند.


گزارش آرمان چنین پایان می گیرد: هیچ كارتن خوابی بدون گوشه امن نمی‌ماند و هیچ مسافری وسط راه و در خیابان نمی‌ماند! نكته جالب در این میان، آمارها و اخباری است كه در نهایت اطمینان از سوی سازمان‌ها و ارگان‌های مسئول اعلام می‌شود، درحالی كه دیگر حتی خود رسانه‌ها هم از این اخبار خسته شده‌اند و از پوشش مجدد آن‌ها هیچ استقبالی نمی‌كنند.

  

پول
محدودیت صادرات
"صادرات مواد معدنی به كشورهایی كه به قطعنامه علیه ایران رای مثبت دادند، محدود خواهد شد"، نکته ای است که روزنامه پول از زبان یکی از معاونان وزارت صنایع در صدر اخبار خود آورده و نوشته که بسیاری از كشورهای جهان متقاضی دریافت مواد معدنی تولیدی ایران هستند و به همین دلیل ‌‌با توجه به ضرورت دفاع از منافع ملی، به زودی صادرات مواد معدنی به كشورهای رای‌دهنده به تحریم ایران محدود می شود.


در ادامه گزارش پول آمده بر اساس چهارمین قطعنامه شورای امنیت ایران از خرید هرگونه کالا و خدمات مرتبط با موشک‌های بالستیک، سرمایه‌گذاری در معادن اورانیم و همچنین خرید برخی سلاح‌های سنگین، هلی‌کوپترهای جنگی و سیستم‌های موشکی منع شده اما رای‌دهندگان به این قطعنامه در سال گذشته از ایران کالاهای مرتبط با بخش معدنی وارد کرده‌اند.


این روزنامه اقتصادی با تاکید بر این که صادرات محصولات معدنی حدود 870 میلیون دلار است از قول معاون وزارت صنایع و معادن نوشته بسیاری از کشورهای منطقه و دنیا خواهان واردات کالای معدنی از ایران بودند اما ما به دلایلی قادر به این کار نبودیم. حال با مسایل به وجود آمده فرصت مناسبی برای ایجاد بازارهای جدید رخ داده است .

 

 

 

 

 

 

 

 ارسال به :