چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -
- 13 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روز ۲۵ خرداد ۱۳۸۸

 

سه میلیون نفر در راهپیمایی سکوت

 

حمله به کوی دانشگاه تهران

 

نیروهای امنیتی به کوی دانشگاه تهران در خیابان امیرآباد شمالی بشدت یورش بردند. شاهدان عینی از ورود نیروهای امنیتی و لباس شخصی‌ها به داخل کوی دانشگاه و حمله به دانشجویان خبر دادند. گزارش های منتشره حاکی از مجروح شدن بیش از ۱۵ تن از دانشجویان ساکن کوی دانشگاه تهران بر اثر اصابت گلوله ‌است.


 

گزارش‌های دیگر نیز، از حمله به دانشگاه صنعتی اصفهان، ضرب و شتم دانشجویان و محاصره این دانشگاه خبر می‌دهد. بنا بر گزارش‌های دیگر، دانشگاه بابل نیز مورد حمله نیروهای انتظامی و امنیتی قرار گرفته است. در کرمانشاه و شیراز هم دانشجویان با تجمع در محوطه خوابگاه دانشگاه، اعتراض خود را نتایج شمارش آراء اعلام کردند. دانشجویان از صف‌آرایی نیروهای امنیتی در برابر کوی دانشگاه این دو شهر خبر داده‌اند.


نیروهای امنیتی از ساعت ۲۳ یکشنبه، دور تا دور کوی دانشگاه را تحت کنترل داشته‌اند. بنا بر این گزارش، نیروهای امنیتی پس از پرتاب نارنجک صوتی، گاز اشک‌آور و تیراندازی زمینی به درهای کوی دانشگاه موفق به ورود به داخل کوی شدند. دانشجویان زمان حمله به کوی دانشگاه را ساعت ۳:۳۰ بامداد اعلام کرده‌اند. در این واقعه از شکستن شیشه‌های کوی دانشگاه و استفاده از گاز فلفل از سوی نیروهای لباس شخصی خبر داده‌ شده است. این حمله زیر نظر سردار رجب زاده، فرمانده پلیس تهران، با پوشش نیروهای لباس شخصی و نیروهای ضد شورش انجام گرفت.

 

به گفته اکبر عطری، یکی از فعالان دانشجویی: " با تفنگ وینچستر به بچه‌های کوی دانشگاه حمله کردند و از ساختمان شماره هفت چند تا از بچه‌ها رو پرت کردند پایین." وی از ده‌ها زخمی و صدها بازداشتی در میان دانشجویان خبر داده است. به گفته دانشجویان، " نیروهای امنیتی و لباس شخصی‌ها مجهز به باتوم، چماق، نارنجک صوتی، گاز اشک‌آور و فلفل و اسلحه" بودند. دانشجویان هم‌چنین از استفاده نیروهای مهاجم از اسلحه وینچستر خبر دادند، این اسلحه گلوله ساچمه‌ای دارد و پس از اصابت با بدن، جراحت عمیقی در بدن ایجاد می کند.

 

بامداد خبر نوشت: "از ساعات اولیه شب دانشجویان در کوی دانشگاه تهران متحصن شدند. خیابان امیرآباد از عصر امروز توسط نیروهای گارد ویژه احاطه شد. دانشجویان ابتدا با کشاندن کیوسک‌های نگهبانی به وسط خیابان امیرآباد اقدام به سنگرسازی درون خیابان برای خود کردند که با برخورد شدید گارد ویژه مواجه شد و پس از آن گارد ویژه اقدام به شلیک گاز اشک‌آور کرد که دانشجویان را تا محوطه کوی به عقب راند."

 

یکی دیگر از فعالان دانشجویی در ساعات پایانی شب  از داخل کوی خبرداد که: "امروز زیر سردر دانشگاه تهران حدود  100 نفر تجمع کردند و تیر اندازی شد. داخل دانشگاه اشک آور زدند. باران گاز اشک‌آور و تیرهوایی یک لحظه نیز قطع نمی‌شود بعد هم تهدید به تجاوز به داخل کوی برای لباس شخصی ها به صورت "حکم" درآمده و گفته می شود حاج منصور ارضی از بالای منبر به کوی دانشگاه اشاره کرده و گفته اینها باید در نطفه خفه بشوند".

 

این شاهد عینی در ادامه افزود: "الان سنگ اندازی  بین دانشجویان و انصار و گارد ادامه دارد؛آنها سعی دارند در ها را ببندند اما ما نمی گذاریم. ما داریم  اینجا قیچی می شویم. می گویند انصار در کوی چمران هستند. بسیجی ها هم پشت در پشتی جمع شده و شعار می دهند: چپ، راست، کارگزار... علیه خدمت گذار. الان هم دارند شعار می دهند: ای رهبر بیچاره... آماده ایم آماده".

 

دانشگاه اصفهان

 

اما خبرنامه امیر کبیر در مورد درگیری ها در دانشگاه اصفهان اعلام کرد:"در پی اعتراض دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان به تقلب گسترده در انتخابات ریاست جمهوری، شب گذشته ماموران گارد ویژه و لباس شخصی با حمله به خوابگاه های دانشجویان آنان را به طرز وحشیانه ای مورد ضرب و شتم قرار داده و تعدادی از دانشجویان را نیز با خود بردند. نیروهای یگان ویژه و انصار حزب الله، بیش از ۶۰ نفر از دانشجویان را بازداشت و توسط دو دستگاه اتوبوس به مکان نامعلومی منتقل کردند. طی این حمله چند تن از دانشجویان به شدت مجروح گشته اند. یکی از دانشجویان در اثر ضرب و شتم از پنجره اتاق خوابگاه به پایین پرت شده و از ناحیه هردو پا دچار شکستگی گردیده است. همچنین یک نفر نیز به شدت از ناحیه سر مجروح شده و وضعیت جسمی وی وخیم گزارش شده است".

 

دانشگاه شیراز

 

دانشگاه شیراز هم شب ناآرامی را گذراند؛ نیروهای لباس شخصی به تجمع دانشجویان معترض حمله و اقدام به شلیک گاز اشک آور کردند. گفته می شود در این برخوردها شماری از دانشجویان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

 

موسوی: برای پذیرش نتایج انتخابات، تحت فشار هستم

 

میرحسین موسوی در پیامی که روز گذشته منتشر کرده از " تحت فشار بودن برای پذیرش نتایج انتخابات" خبر داد. بنا بر این پیام صوتی که از طریق نزدیکان آقای موسوی پخش شده، وی اعلام کرده ‌است که " امکان حضور در میان مردم یا هرنوع ارتباط و گفتگو با آنان از من سلب گردیده و تحت نظارت می‌باشم. tweetmeme_url = "http://www.rahesabz.net/story/17526"; tweetmeme_style = "compact"; tweetmeme_service = "bit.ly"; tweetmeme_source = "rah_e_sabz";

ارسال به :