دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ -
- 24 Feb 2020
29 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های چهارشنبه ٢۶ خرداد ۱۳۸۹

کیهان
فشار گاز انبری
محمد ایمانی در سرمقاله امروز کیهان، ابتدائا بر باور قدیمی مدیران کیهان، جنبش آزادیخواهی مردم داخل ایران- بویژه جنبش سبز- را در راستای دشمنان منطقه ای و فرامنطقه ای جمهوری اسلامی ارزیابی کرده و ادعا می کند "سران فتنه و كودتای مخملی، چند محور موازی را به طور همزمان مدنظر داشتند: 1-اعتبارزدایی و مشروعیت زدایی از حاكمیت به واسطه سناریوهای تقلب، دروغ و جنایت 2-شكاف درون نظام و در میان گروه های حامی انقلاب و حاكمیت با هدف ریزش از حاكمیت و الحاق به فتنه سبز 3-آشوب و اردوكشی خیابانی بر مبنای همان شكاف و باج خواهی از نظام 4-پیش كشیدن پروژه فریب «حكمیت و میانجی گری» 5-به هم رساندن حمایت جبهه خارجی و فشار داخلی در تقاطع «فتنه» (فشار گاز انبری) و نشاندن جمهوری اسلامی پای میز مذاكره با جبهه استكبار از موضع ضعف و تسلیم."


سرمقاله نویس کیهان، سپس برخی از اصولگرایان منتقد دولت که در مجمع تشخیص مصلحت یا نهادهای دیگر دارای سمت بوده و در راستای طرحهای خاصی فعالیت می کردند را، مورد حمله قرار داده و با تلفیق این حمله به سمت رهبران جنبش سبز، می نویسد:
"سازمان فتنه قصد داشت با اغوای برخی اصولگرایان و پیش كشیدن طرح هایی چون دولت وحدت ملی و دولت ائتلافی، شیرازه انسجام جبهه وفاداران به انقلاب را از هم بگسلد. طیفی از كارگزاران و مشاركت، نقش مشوق را در طرح های مذكور ایفا كردند. هنگامی كه هیچ یك از دو پروژه به ثمر ننشست، عالیجناب خاكستری 20 سال سایه نشین و منزه! به میدان فراخوانده شد تا گسیختگی و شكاف مورد نظر را عملی كند. آقای چند پهلو و رنگارنگ شاید می توانست با پرچم سبز و شعار «من هم اصلاح طلبم و هم اصولگرا» به سرمایه اجتماعی هر دو طرف دست پیدا كند. اما او با شكست در این برآورد توهم آلود، به جای قهرمان ملی در قواره های یك یاغی قداره بند به خیابان هل داده شد و نه تنها اعتبار خود كه سرمایه و اعتبار- و حداقل رسمیت- جریان هایی نظیر مجمع روحانیون و كارگزاران را در میانه آتش آشوب سوزاند."

 

ایمانی در تحلیل امروز خود، بیانیه مسترک موسوی و کروبی در لغو تظاهرات 22 خرداد را مورد تحلیل قرار داده و به زعم خود می نویسد "اكنون چهره های عاقل تر یا سرخورده و سر عقل آمده بسیاری را می توان در همان ائتلاف از هم پاشیده سبز جست وجو كرد كه می گویند دست یازیدن به ساختارشكنی، اردوكشی خیابانی، شورش علیه قانون و توسل به خشونت، عین بلاهت و خودكشی بود. و عجیب آن كه زوج ورشكسته موسوی- كروبی نیز در آخرین بیانیه خود مبنی بر لغو راهپیمایی22 خرداد و سپس سایت های آنها، خیابانی شدن و خشونت را توطئه نظام! و پرهیز از آن را عین عقلانیت و تدبیر توصیف می كنند؛ یعنی اینكه در رفتار 8 ماهه خود مدام در حال تشدید و تصاعد حماقت بوده و به جای بازی هماهنگ در زمین دشمن، در زمین جمهوری اسلامی بازی كرده اند! آیا اكنون كسی ادعای رفتار مدنی و مبارزه بدون خشونت و مسالمت آمیز در چارچوب قانون را از این جماعت باور می كند؟"


 

رسالت
تاملی در اعترافات تاج زاده
محمد کاظم انبارلویی، در سرمقاله امروز روزنامه رسالت، نوک پیکان حملات خود را متوجه مصطفی تاج زاده نموده است که طی روزهای اخیر رویکردی انتقادی به دهه های پیشین داشته است.


انبارلویی معتقد است "...او به حکم اینکه نامش «تاج زاده» است همه این فرازوفرودها را برای دفاع از تاج و تخت و سلطنت طی کرده است و از این بابت حتی سر حجاریان و بهزاد نبوی ومحمدرضا خاتمی هم کلاه گذاشته است. روان پژوهی کلمات صادره در این بیانیه فریاد می زند که او دل در گرو بازگشت سلطنت و آمریکا دارد نگارنده از اینکه در تامل اعترافات او در تیتر مقاله عمدا دو واژه «تاج» و «زاده» را جدا از هم نوشتم محقم."


مدیرمسئول روزنامۀ رسالت، وابسته به حزب موتلفه اسلامی، در ادامه پیرامون مصطفی تاج زاده اظهار عقیده می کند: "او می خواهد بگوید من زاده تاج هستم و همه این مبارزات پیچیده را برای بازگشت تاج به کشور می کنم.نفی امام، نفی شعار مرگ بر آمریکا، همدردی با انقلابیون پشیمان و فرسوده و حتی همدردی با منافقین به شوق بازگشت تاج و تخت به کشور است. شاید این داوری در نگاه اول قدری بی رحمانه و غیرمنصفانه باشد اما تاج زاده در بیانیه خود آن قدر کلید واژه برای اثبات این ادعا گذاشته است که گریزی از آن نیست. اگر باور ندارید اعترافات او را یک بار دیگر بخوانید،تاپیچیدگی کاربازجوی اور ادر نشان دادن چهره وی درک کنید."


 

اطلاعات
مروری مجدد بر قطعنامه شورای امنیت
ابوالقاسم قاسم زاده، در یادداشت روز اطلاعات، مروری مجدد دارد بر قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد و دور جدید تحریم های جهانی علیه جمهوری اسلامی.


مقاله نویس اطلاعات معتقد است "قطعنامه جدید علیه ایران به‌لحاظ كمی و كیفی متفاوت از قطعنامه‌های گذشته است اگرچه بسیاری از تحلیلگران سیاسی این قطعنامه را مكمل گذشته و باز كردن بستر تشدید و یا صدور قطعنامه‌های دیگر در آینده در همین مسیر دانسته‌اند."


وی بر این باور است که اخیرا "چند كشور اروپایی عضو اتحادیه اروپا اعلام كردند علاوه بر قطعنامه، بطور مستقل و در راستای اجرای قطعنامه، پیشنهادات دیگری را از سوی اروپا برای تحریم علیه ایران ارائه خواهند داد.... و كنگره مجلس نمایندگان و سنا آمریكا نیز كه چند هفته‌ای لایحه تحریم بنزین ایران را به درخواست «اوباما» مسكوت گذاشته بود، دوباره موضوع تحریم «انرژی» علیه ایران را مطرح كرده است."


قاسم زاده در مورد تداوم فشارهای روسیه و چین برایران نیز می نویسد:
"خبری نیز از روسیه و از قول رئیس جمهور آن در اخبار و گزار‌ش‌ها به نقل مسئولین روسی آمده است كه رئیس جمهور این كشور طرحی را برای محدودسازی روابط اقتصادی با ایران در دستور كار دارد...اجرای قرارداد فروش موشك‌های دفاعی اس300 را نیز «پوتین» متوقف اعلام كرده است...بطوریكه چینی‌ها گفته‌اند، «قطعنامه باید بند، بند و دقیق اجرا گردد.» و روسیه بدنبال اتحادیه اروپا، خود در پی طرح مكمل برای تحریم و محاصره اقتصادی و سیاسی ایران را مطرح می‌كند. آنچه كه آورده شد، سیاه‌ نمایی نیست بلكه واقعیت‌های خبری آشكار در صحنه بین‌المللی است. شاید امروز برخی بنویسند كه سیاست خارجی نگاه به شرق، ناكارآمدی خود را نشان داده است، اما امروز فراتر از آن نیازمند هوشمندی و ارزیابی مجدد اهرم‌های خود با محوریت «وحدت ملی» در برابر تهاجم آمریكایی ـ اسرائیلی هستیم. وحدتی كه از پی یك سیاست خارجی «فعال و تشریحی» و در كنار آن طراحی و اجرای «سیاست عمومی» برای كمك به سیاست خارجی موفق ضروری و نیاز است."


 

تهران امروز
به سمت مردم سالاری
روزنامه تهران امروز در یادداشت خود با عنوان "یك گام مهم به سوی مردم‌سالاری "به قلم امیر دبیری‌مهر، خاطرنشان می کند : ‏موافقت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با یك فوریت طرح اصلاح موادی از قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور و انتخاب شهرداران در جلسه علنی دیروز مجلس این نوید را به مردم می‌دهد كه كشور در آینده‌ای نه چندان دور شاهد گامی دیگر به سوی مردم‌سالاری برخواهد داشت و آن هم انتخاب شهرداران شهرهای مراكز استان و شهرهای بالای 200هزار نفر به صورت مستقیم و با رای مخفی مردم است.


این سرمقاله آورده است: امروزه شهرداران شهرهای بزرگ در مقام بالاترین مدیر اجرایی شهر بیشترین تعامل و ارتباط را با شهروندان دارند و تاثیر‌گذاری تصمیم‌های شهرداران بر زندگی شهروندان نیز بسیار بیشتر از مقامات سیاسی است از این رو حق طبیعی شهروندان است كه شهردار را با رای مستقیم خود برگزینند و شهرداران نیز با تكیه بر رای مردم به عنوان مستحكم‌ترین عامل مشروعیت بخشی از اقتدار و مسئولیت بیشتری برای مدیریت شهری برخوردار شده و در قبال وظایف خود نیز به‌طور آشكار پاسخگوی مردم خواهند بود. در اغلب شهرهای بزرگ و پیشرفته جهان نیز شهرداران كه نماد حاكمیت ملی محسوب می‌شوند با رای مستقیم مردم انتخاب شده و ارتباط مستقیم با مردم دارند و اساسا تقویت حاكمیت‌های محلی و تفویض امور مدیریت شهری به شهرداران منتخب مردم یكی از شاخص‌های اصلی مردم‌سالاری در جهان مدرن است. در مراكز استان‌ها و شهرهای بزرگ ایران نیز بیشترین خدمات مورد نیاز مردم در حوزه وظایف مستقیم یا غیرمستقیم شهرداری‌هاست و مردم علاقه‌مند هستند با انتخاب مستقیم شهردار، حق بیشتری در اعمال نظارت بر شهرداری‌ها داشته باشند."


 

ابتکار
دوستان فاقد بصیرت
روزنامه ابتكار درنگاه ویژه خود که با عنوان "مشكلی به نام دوستان فاقد بصیرت" آنرا به قلم امید حسینی نصب کرده، مروری دارد بر حوادث اخیر قم و هتک حرمت دفاتر مراجع.


این سرمقاله نویس معتقد است "حوادث تلخی كه پس از انتخابات سال گذشته شاهد آن بودیم، شرایط خاصی را در جامعه به وجود آورد كه به فتنه سال 88 معروف شد. متاسفانه بر اثر غبار فتنه، برخی افراد، شخصیت‌ها و چهره‌های موثر كه باید از همان ابتدا به صحنه می‌آمدند و از نظام و انقلاب قاطعانه دفاع می‌كردند، در برهه‌ای دچار شك، شبهه و تردید شدند و درك صحیح حوادث برایشان تا مدتی سخت شد! دقیقا به همین علت بود كه رهبری در سخنان مختلف خود بارها بر بصیرت و شناخت دقیق فتنه و برنامه دشمن در حوادث بعد از انتخابات تاكید ‌می‌كردند. "

 

وی در مورد حوادث اخیر قم اظهار عقیده می کند "حوادثی كه در روزهای گذشته در شهر مقدس قم اتفاق افتاده، نیازمند بررسی دقیق و همه جانبه است و ما به عنوان نیروهای منتسب به جریان حزب‌اللهی و اصولگرا، وظیفه داریم كه موضعمان را در این خصوص روشن كنیم.
این حوادث از اعتراض جمعی از طلاب و روحانیون و مردم قم به حضور كروبی در این شهر آغاز شد. با توجه به نقش آقای كروبی در فتنه سال گذشته و اتهامات بی‌اساس و ناجوانمردانه‌ای كه وی به نظام اسلامی زد و اصراری كه همچنان بر رفتار خود دارد، كاملا طبیعی است كه مردم عزیز و انقلابی كشور به او حساس باشند. این حساسیت باعث شده است كه حضور آقای كروبی در شهرها و مراسم‌های مختلف، دائما مورد اعتراض و واكنش مردم قرار بگیرد."

 

مردم سالاری
از فروپاشی امریکا تا ...
روزنامه مردمسالاری در سرمقاله روز خود با عنوان "از فروپاشی آمریكا تا موضوع قانونمندی در میان مردم "به قلم نعمت احمدی، مروری دارد بر مصاحبه اخیر تلویزیونی احمدی نژاد و آورده است:
مصاحبه های رئیس جمهورهمیشه شنیدنی است یا لااقل نگارنده علاقه دارم مصاحبه های رئیس جمهوررا به دقت تماشا كنم. براین باورم مجریان برنامه هیچ گاه نخواسته یا نتوانسته اند مصاحبه ای چالشی را با رئیس جمهوربرگزاركنند.درصدد نقد عملكرد مجریان نیستم و قبلا مطلبی تحت عنوان " فرصتی كه ازدست رفت "دراین مورد نوشته ام كه چاپ شد.شاید این بخت و اقبال وجود داشته باشد كه برای یك بارهم كه شده كسی به عنوان مجری روبروی رئیس جمهوربنشیند و مثلا زمانی كه رئیس جمهوراعلام می كند " امپراطوری آمریكا فروپاشیده است یا فرو خواهد پاشید " سوال كند آقای رئیس جمهوراین نهایت آرزوی شماست یا آثارآنرا می بینید و به صورت محسوس چند نمودار از آثار فروپاشی را اعلام كنید.


این حقوقدان و وکیل دادگستری خاطرنشان می کند که امپراطوری آمریكا توانسته با قدرت اقتصادی خود یا به گفته رئیس جمهورگدائی رای یا " مضمونی ازاین دست " چهارقطعنامه تحریم را علیه ایران درشورای امنیت به تصویب برساند یا با قداره كشی، خلیج فارس را جولانگاه نیروی دریائی خود قراردهد و ازهمه مهمترودردوسوی مرزهای ما -شرقی و غربی - نیرو پیاده كند و ازنظراقتصادی هم اجازه ندهد شركت ها یا كشورها بیش از 20 میلیون دلار در صنایع نفتی ایران سرمایه گذاری كنند یا اینكه آمریكا توانسته بازی با دلار را به عنوان جنگی علیه اقتصاد جهانی به راه اندازد و دیگرارزها درمقابل دلارهرروزه ارزش خود را ازدست می دهند.دولت ایران مدتها قبل كوشش كرد سبد ارزی ایران را از دلاربه یورو تبدیل كند و با كاهش ارزش یورو گفته شد كه دولت 45 میلیارد یورو را می خواهد تبدیل به طلا یا دلاركند. البته صحت و سقم این خبررا باید مسوولین بانك مركزی تائید كنند.


احمدی در مورد پیش بینی چندین بارۀ احمدی نژاد مبنی بر "قریب الوقوع بودن فروپاشی امریکا" می نویسد "فروپاشی امپراطوری آمریكا آرزوی هرمسلمانی است، زیرا این آمریكاست كه به عنوان حامی اصلی رژیم صهیونیستی باعث شده كه ملت فلسطین به محاصره كامل درآیند. اما این كه آیا امپراطوری آمریكا فروپاشیده است، مساله دیگری است.نگارنده براین باورم كه رئیس جمهور،آرزوی ملت های مسلمان و ایده آل مردم آزاده را كه ان شاءالله روزی محقق خواهد شد امری محتمل می دانند; و هم اكنون دولت آمریكا را مضمحل شده می دانند،حال اینكه حداقل درعالم واقع چنین تصورونظری آنهم ازسوی رئیس قوه مجریه و بیان آن در مصاحبه ای زنده به پرسشی مهم تبدیل شده است كه پس چرا هنوزآمریكا مدعی قدرت نمایی است..."

 

 

قدس
الزامهای فرهنگی حجاب
روزنامه قدس در سرمقاله امروز خود با عنوان "الزامهای فرهنگی و اجتماعی حجاب " که به قلم اسدا... بادامچیان نگاشته شده، چالش روزهای اخیر در مورد "حجاب و عفاف و لزوم اجباری ساختن آن یا نگاه دوگانه به آن و ...." را مورد بررسی قرار داده و خاطرنشان کرده است :‏این روزها در خصوص مسأله حجاب و عفاف در جامعه صحبتهای فراوانی می شود و اظهارنظرهای گوناگونی با موضوع چگونگی برخورد با بد حجابی و اصلاح این ناهنجاری مطرح است. در این میان، توجه به برخی نكات ضروری به نظر می رسد.
...ممكن است كسی هم اسلام را قبول نداشته باشد، اما چون در كشوری زندگی می كند كه فضای غالب آن به سمت اسلام سوق یافته و قوانین آن هم برگرفته از دستورات شرع مقدس است، باید به قانون احترام بگذارد و از نقض آن به هر بهانه ای خودداری كند.
فضای سنتی و فرهنگ باستانی مردم كشور ما، هیچ گاه با برهنگی و ابتذال همراه نبوده است...حجاب یك مسأله تاریخی و دینی در بین ایرانیان است و هیچ كس نمی تواند آن را نفی كند...نمی توان قوانین و دولت اسلامی داشت، اما پذیرفت كه كاركنان آن حجاب را به نحو مطلوب رعایت نكنند. نمی توان در دانشگاه دولت اسلامی شاهد بد حجابی بود. لذا این مسأله باید بشدت مورد توجه نهادهای مسؤول قرار بگیرد و آنها در صدد رفع دغدغه مردم مسلمان ایران برآیند.
قطعاً حل معضل رعایت نكردن حجاب مناسب از سوی برخی افراد در جامعه كه دغدغه مهم اكثر ایرانیان را تشكیل می دهد، نیازمند راهكارهای متعددی است كه مهمترین آن اصلاح زیرساختها توأم با برخوردهای ارشادی و قانونی علیه ساختارشكنان است."

ارسال به :