سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 12 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روز بیست و هفتم خرداد

 

معترضان در خیابان، سیاستمداران در زندان

 

به گفته سی ان ان صدها معترض انتخاباتی در فاصله هفت تیر تا میدان ولی عصر راهپیمایی کردند، در همان حال بیش از پانصد نفر از فعالان سیاسی، اعضای مشارکت، روزنامه نگاران، اعضای نهضت آزادی و ابراهیم یزدی بازداشت شدند. کانون نویسندگان در تهران بیانیه  دادند و گروهی از سینماگران از جمله مخملباف و مرجان ساتراپی در پاریس علیه دولت تظاهرات کرددند. اکثر هنرمندان مهم ایرانی نیز به سرکوب دولت کودتا طی نامه ای معترض شدند. در مجلس 52 نفر از نمایندگان از وزیر کشور در مورد حمله به مردم و 44 نماینده به وزیر علوم در مورد حمله به کوی دانشگاه سووال کردند.

 

موسوی و خاتمی در نامه ای به شاهرودی به دستگیری ها اعتراض کرده و موسوی در نامه ای به شورای امنیت ملی به سرکوب معترض شد. مهدی کروبی نیز از حامیانش خواست که در نماز جمعه ای که روز 29 خرداد توسط آیت الله خامنه ای قرار بود خوانده شود، شرکت کنند، او از مردم خواسته بود در نماز جمعه صدایشان را به گوش رهبر برسانند.


بازداشت پانصد نفر طی ناآرامی‌های اخیر

 

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران نسبت به " پاکسازی افرادی که گرایش اصلاحات دارند" هشدار داد. بنا به بیانیه کمپین بین المللی حقوق بشر، افراد بازداشت شده دربرگیرنده شخصیت‌های سیاسی، روشنفکران، رهبران جامعه مدنی، فعالان حقوق بشر، وروزنامه نگاران و همچنین تعداد بسیارزیادی از شهروندانی هستند که بعد از انتخابات روز جمعه گذشته، ۲۲ خرداد ماه، در تظاهرات خیابانی بازداشت شده‌اند اما اسامی آنها مشخص نیست. به گفته ارون رادز؛ سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران " نیروهای اطلاعاتی و امنیتی از فرصت اعتراضات عمومی استفاده می‌کنند تا یک پاک سازی وسیع از افرادی که گرایش‌های اصلاح طلبانه دارند، به جریان بیندازند." در ادامه بازداشت فعالان سیاسی و اجتماعی، روز گذشته نیروهای امنیتی محمد علی ابطحی، سعید حجاریان، بهزاد نبوی، عبدالفتاح سلطانی، محمد عطریانفر، محسن امین‌زاده و محمد توسلی را بازداشت کردند.

 

راهپیمایی اعتراضی از هفت تیر تا ولیعصر

 

راهپیمایی روز چهارشنبه معترضان به نتایج انتخابات از میدان هفت تیر آغاز شد و به سوی میدان ولیعصر تهران ادامه داشت. بنا به گزارش‌های رسیده از تهران، ده‌ها هزار نفر در سکوت به طرف حرکت به سمت میدان ولیعصر بودند. خبرگزاری سی‌ان‌ان از احتمال حضور صدها هزار نفر در این راهپیمایی خبر داد. پل کریمخان تهران مملو از جمعیتی بود که شعارهای اعتراض‌آمیز خود به نتایج انتخابات ریاست جمهوری را بر دست داشتند. بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این راهپیمایی، جوانان، سالمندان،‌ خانواده‌ها، کارمندان و دیگر اقشار در کنار هم به چشم می‌خوردند. میرحسین موسوی در این راهپیمایی شرکت نکرد، اما گفته شد که مهدی کروبی در این راهپیمایی به جمع مردم پیوست. تظاهرکنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی نسبت به آن‌چه " دزدیده شدن آراءشان از سوی محمود احمدی‌نژاد" نامیدند اعتراض کردند. گفته می‌شود مهم‌ترین شعارهایی که داده می شد این بود که " رای ما رو دزدیدن، دارن باهاش پز می دن" و " برادر شهیدم، رأیات رو پس می‌گیرم."

 

این تجمع به سوی خودجوش از سوی حامیان میرحسین موسوی تدارک دیده شده‌بود. به گفته برخی راهپیمایان، قرار این تجمع در راهپیمایی دیروز به سوی میدان ونک گذاشته شده‌بود. گفته می‌شود موبایل‌های منطقه هفت تیر در زمان تظاهرات قطع بوده و پلیس حرکت خودروها را در خیابان‌های منتهی به میدان هفت تیر متوقف کرده‌است.

 

بازداشت صد فعال مدنی در تبریز
گزارش‌های رسیده از شهر تبریز نیز از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر از شخصیت‌های برجسته مدنی این شهر خبر می‌دهد. جلیل شربیانلو، غفار فرزادی، مجید جابری، رحیم جابری، رحیم یاوری، عباس پورازهری، لعیا فرزادی، خانم شبتی، خانم شاملو، دکتر غفارزاده، دکتر سلطانی آزاد، دکتر پناهی، دکتر سیف لو، دکتر دادی زاده، مهدی یاربهرامی، منصور غفاری، حجت الله امیری، امیر حسین جهانی، روح الله رحمانی پور، یعقوب زاده، و مهدی خدادادی اسامی هستند که به رسانه‌ها اعلام شده‌است.

 

خبرنامه امیرکبیر نیز از بازداشت ۱۵۰ دانشجو در دانشگاه مازنداران خبر داده‌است. tweetmeme_url = "http://www.rahesabz.net/story/17626"; tweetmeme_style = "compact"; tweetmeme_service = "bit.ly"; tweetmeme_source = "rah_e_sabz";

ارسال به :