سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 12 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روز بیست و نهم خرداد

 

فصل الخطاب وحشت

 

نماز جمعه این هفته تهران به امامت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اقامه شد. محور اصلی سخنان آیت‌الله خامنه‌ای در مورد جریانات چند روز اخیر و پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری بود. وی ضمن محکوم کردن راهپیمایی‌های خیابانی اخیر تنها راه رسیدگی به شبهه‌ها را از مجاری قانونی توصیف کرد. آیت‌الله خامنه‌ای ضمن حمایت از محمود احمدی‌نژاد، از اتهامات مطرح‌شده علیه علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی و علی‌اکبر ناطق نوری انتقاد کرد. وی برای نخستین بار گفت که سیاست هایش به احمدی نژاد نزدیک تر است تا به هاشمی.

 

آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به سیاسیون، نامزدها و گردانندگان احزاب و جریانات گفت: " تن دادن به مطالبات غیر قانونی زیر فشار شروع دیکتاتوری است." وی اظهار داشت: " زورآزمایی بعد از انتخابات کار درستی نیست و به چالش کشیدن اصل انتخابات و مردمسالاری است. از همه می‌خواهم‌ به این روش خاتمه دهند و اگر خاتمه ندهند تبعات آن به گردن آن‌ها است. کسانی که بخواهند برای اصلاح ابرو چشم را کور کنند مسئول هر خونی که ریخته شود هستند."

 

رهبر جمهوری اسلامی در مورد تظاهرات و برخوردهای خیابانی گفت: " این تصور غلط است که بعضی خیال کنند با حرکات خیابانی یک اهرم فشاری علیه نظام درست می‌کنند و مسئولان نظام را وادار می‌کنند به عنوان مصلحت زیر بار حرف آن‌ها بروند. اولاً تن دادن به مطالبات غیر قانونی زیر فشار شروع دیکتاتوری است. این اشتباه محاسبه‌است." وی ادامه داد: " عواقبی اگر پیدا کند مستقیم متوجه فرماندهان پشت صحنه خواهد بود. اگر لازم باشد مردم این‌ها را در وقت خود خواهند شناخت. اگر کسانی بخواهند راه دیگری را انتخاب کنند من دوباره خواهم آمد و با مردم صریح‌تر صحبت خواهم کرد. این چند نفری که از مردم عادی و بسیج کشته شدند چه کسی جواب این‌ها را می‌دهد."

 

آیت‌الله خامنه‌ای در مورد حوادث اخیر اظهار داشت: " از شلوغی استفاده کنند بسیج و نیروی انتظامی را ترور کنند. بروند در کوی دانشگاه و جوان‌ها و دانشجوها را آن هم دانشجویان مؤمن و حرب‌اللهی نه آن شلوغ‌کن‌ها را مورد تهاجم قرار دهند و شعار رهبری هم بدهند. دل آدم خون می‌شود." آقای خامنه‌ای در بخشی دیگر افزود: " تقصیر مردم چیست؟ این مردمی که خیابان محل کسب‌وکار و زندگی آن‌ها است چه گناهی کرده‌اند. مردم چه گناهی کرده‌اند که ما می‌خواهیم طرفدارانمان را به رخ آن‌ها بکشیم. برای نفوذی‌ها و تروریست‌ها چه چیزی بهتر از پنهان شدن در میان مردمی است که می‌خواهند راهپیمایی کنند."

 

رهبر جمهوری اسلامی افزود: " آن کسانی از سیاسیون که به نحوی یک نوع مرجعیتی در افکار مردم دارند باید مراقب رفتار و گفتارشان باشند. اگر آن‌ها افراطی‌گری کنند دامنه این افراطی‌گری در بدنه مردم به جاهای خطرناکی می‌رسید که گاهی خود آن‌ها هم نمی‌توانند جمعش کنند. اگر نخبگان سیاسی بخواهند قانون را زیر پا بگذارند، چه بخواهند و چه نخواهند مسئول خون‌ها و خشونت‌ها و هرج و مرج‌ها آن‌ها هستند." وی اظهار داشت: " مردم اطمینان دارند، اما برخی طرفداران نامزدها هم اطمینان داشته باشند که جمهوری اسلامی اهل خیانت در آرای مردم نیست. سازوکارهای قانونی انتخابات در کشور اجازه تقلب را نمی‌دهد. آن هم در حد ۱۱ میلیون تفاوت رأی." آیت الله خامنه ای گفت: " در عین حال من این را گفتم و شورای نگهبان هم قبول دارد اگر کسانی شبهه دارند و مستنداتی را ارائه می‌دهند، رسیدگی بشود. البته فقط از مجاری قانونی. بنده زیر بار بدعت‌های غیرقانونی نخواهم رفت. امروز اگر چارچوب‌های قانونی شکسته شوند در آینده هیچ انتخاباتی مصونیت نخواهد داشت." بسیاری از آگاهان سیاسی اظهارات تند آیت الله خامنه ای را مجوزی برای سرکوب اعتراضات خیابانی دانستند. بخش وسیعی از سیاستمدارانی که مخاطب آیت الله خامنه ای بودند، می دانستند که وی از قبل از انتخابات تمام تلاش و تمایل خود را برای انتخاب مجدد احمدی نژاد  نشان داده بود.

 

آیت الله خامنه ای در مورد هاشمی رفسنجانی گفت: " این مناظره‌ها آن قدر شفاف و صریح بود که برخی به آن معترض شدند و تا حدودی هم حق با آن‌ها است." وی در مورد هر چهار نامزد ریاست جمهوری اظهار داشت که " آن‌ها جزو عناصر نظام هستند و رقابت آن‌ها را در درون نظام است» ولی افزود که «همه دیدگاه‌های این آقایان را قبول ندارم و بعضی از نظرها و عملکردهایشان برای خدمت به کشور مناسب نیست." وی با بیان این‌که " در این مناظره‌ها از کسانی نامبرده شده که شخصیت‌های نظامند و عمرشان را صرف نظام کرده‌اند،" به طور مشخص ازآقایان هاشمی رفسنجانی و ناطق برد و گفت: " آقای هاشمی را همه می‌شناسند و شناخت من هم از ایشان مربوط به بعد از انقلاب نیست."

 

آیت‌الله خامنه‌ای در مورد رئیس تشخیص مصلحت گفت: " اکبر هاشمی رفسنجانی قبل از انقلاب اموال خود را صرف کمک به انقلابیون کرد. پس از انقلاب نیز موردی را سراغ tweetmeme_url = "http://www.rahesabz.net/story/17724"; tweetmeme_style = "compact"; tweetmeme_service = "bit.ly"; tweetmeme_source = "rah_e_sabz";

ارسال به :