دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ -
- 24 Feb 2020
29 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های شنبه ٢۹ خرداد ۱۳۸۹

جام جم
تصور كنید این گزینه‌ها را
مهدی فضائلی درسرمقاله امروز «جام جم» با عنوان "تصور كنید این گزینه‌ها را"، با "فتنه " خواندن اعتراضات و مطالبانت جبش سبز بعد از انتخابات، در تحلیل آن می نویسد: "... از جمله مواردی كه درباره آن یا سخنی گفته نشده یا كمتر به آن پرداخته شده است پاسخ این سوال است كه آیا دو طرف ماجرا یعنی نظام و معترضین به نتیجه انتخابات می‌توانستند غیر از آنچه عمل كردند، عمل كنند یا آنچه رخ داد گزینه‌های منحصر به فرد بود؟ روشن است كه در این پرسش، رویكرد كلان دوطرف موردنظر است نه رفتارهای خرد كه درباره آنها سخن زیاد است و امكان نقد، بیشتر."


فضائلی ابتدا می پرسد "تصور كنید، نظام به جای آنچه عمل كرد یعنی عدم عقب‌نشینی و نپذیرفتن ابطال انتخابات، البته پس از مهلت و فرصت طولانی به معترضین برای ارائه مستندات خود، اگر می‌پذیرفت كه انتخابات را باطل اعلام كند و آن را تجدید نماید چه اتفاقی می‌افتاد؟" و بعد مدعی می شود: "مفهوم پذیرفتن چنین گزینه‌ای به معنای پذیرش تقلب 11 میلیونی در انتخابات بود، در حالی كه هیچ دلیل و سند و حتی قرینه قابل اتكایی برای آن وجود نداشت. روشن است كه قطع پیامك، آذری بودن آقای موسوی و لُر بودن همسرش و این كه آذری‌ها ترجیح می‌دهند به پسر خودشان و لرها به داماد خودشان رای بدهند و این كه در تهران بویژه مناطق شمالی آن اكثریت به آقای موسوی رای داده‌اند هیچ‌یك دلیل و حتی قرینه‌ای برای تقلب نبودند."

 

وی با توجه به سالگرد خطبه های نماز جمعه رهبر جمهوری اسلامی و سخنان وی مبنی بر "عدم عقب نشینی در برابر معترضین" می نویسد:" و ملاحظه می‌كنیم كه یك قدم عقب‌نشینی نظام از موضعی كه اتخاذ كرد چه عواقب شومی را برای كشور داشت و اگر با این موضع 8 ماه كشور در تنش و التهاب بود با هر موضع‌گیری دیگری این دوره چند برابر و شرایط كشور ملتهب‌تر و به سمت بحران پیش می‌رفت كه شاید نتوان بدرستی همه ابعاد و خسارت‌های آن را حتی تصور كرد. حال تصور كنید سناریوی دیگر درباره رفتار معترضین را. اگر آقای مهندس موسوی واقعا خود را پیروز انتخابات می‌دانست به جای آنچه عمل كرد، در مهلت قانونی همه تلاش خود را برای اثبات ادعای خویش به كار می‌گرفت و پس از آن‌كه نتیجه نگرفت، بیانیه‌ای می‌داد و ضمن تكرار ادعای خود به خاطر احترام به قانون و مصالح كشور نتیجه را می‌پذیرفت. در این حالت او سپس می‌توانست در چارچوب قوانین كشور و با پشتوانه 13 میلیون رای، حزب یا جبهه‌ای را تشكیل دهد و بدین‌شكل جریانی قدرتمند در صحنه سیاسی كشور شكل می‌گرفت كه ضمن حفظ موضع انتقادی، برای رقابت در صحنه‌های دیگر خود را آماده می‌ساخت. در این سناریو خسارت‌های اعتباری، جانی و مالی تحمیل شده، به وجود نمی‌آمد، امكان طمع‌ورزی از دشمنان گرفته می‌شد..."

 

تهران امروز
سالگرد
تهران امروز در سرمقاله خود به یادآورده که سال پیش یك هفته پس از انتخابات باشكوه ریاست ‌جمهوری كه تجلی حضور ملت با مشاركتی بی‌نظیر در تاریخ سیاسی ایران بود، رهبر با حضور در نماز جمعه به مسائل و شبهات پیش آمده پس از اعلام نتایج انتخابات پاسخ داد و گروه‌ها و جناح‌های سیاسی را به حفظ اتحاد و آرامش و رعایت قانون دعوت و از اتخاذ رویكردهای افراطی و "اردوكشی خیابانی" پرهیز داد تا همه چیز در چارچوب قانون روند طبیعی خودش را طی كند.


به نوشته این روزنامه در این روز كه بسیاری از رسانه‌های خارجی نیز به طور زنده آن را پخش كردند رهبر در نماز جمعه تاریخی خود حجت را بر همه تمام كردند و آنچه را كه می‌بایست گفته شود را فرمودند. اما متاسفانه سران معترضین نخواستند یا نگذاشتند كه بخواهند، یا به هر شكلی كه بود، به ولایت كه اصلی‌ترین ماده قانون اساسی است، گردن ننهادند و به راهی افتادند كه جز خسران و آشوب و درگیری هیچ سرنوشت دیگری در انتظارشان نبود و نیست.


به نوشته تهران امروز این مسئله در حالی اتفاق افتاد كه مهندس موسوی 26 روز قبل از این خطبه‌ها در دانشگاه فردوسی مشهد و در پاسخ به دانشجویی كه از وی پرسید "نظرتان در مورد ولایت فقیه چیست؟" گفته بود: "ما بدون اصل ولایت فقیه در 30 سال گذشته در برابر تهدیدات آسیب ‌پذیر بودیم و هر لحظه ممكن بود كه كشور به وضعیت گذشته برگردد. بنابراین باید توجه داشت كه اصل ولایت فقیه ما را در مقابل كودتاها حفظ كرده است."

 

جمهوری اسلامی

 قطعنامه های شکست
روزنامه جمهوری اسلامی صدور بیانیه دولت در پاسخ تحریم های شورای امنیت را تحسین کرده و نوشته تحریم های اروپابیش از آنكه دلیلی بر پیروزی سیاستهای ضد ایرانی كاخ سفید باشد نشان دهنده ناكارآمدی تلاشهای آمریكا در صدور قطعنامه چهارم تحریم است زیرا در صورتیكه آمریكا امیدی به كارآمدی و موثر بودن این قطعنامه در به تسلیم كشاندن جمهوری اسلامی ایران می‌داشت، نیازی به این حركتهای قبیله‌ای نبود.


به نوشته این روزنامه اگر آمریكا به كار كرد مثبت و نتیجه بخش قطعنامه‌های شورای امنیت اطمینان داشت و به این نتیجه می‌رسید كه قطعنامه چهارم می‌تواند مانع دستیابی ایران به چرخه فناوری هسته‌ای شود، طبعاً وجهی برای این قبیل اقدامات و تحریم‌های یكجانبه كه در متن و بطن خود، ناكارآمدی و میان تهی بودن مصوبات سازمان ملل را حكایت می‌كند، وجود نمی‌داشت.


جمهوری اسلامی اظهار عقیده کرده که صدور این نوع قطعنامه‌ها و بیانیه‌ها بیش از همه شرکت های اروپائی را متضرر می کند که تحت فشاری هستند كه علیرغم خواست قلبی و منافع اقتصادی شان از مشاركت در طرحهای مشترك با ایران محروم شده اند، چرا که ایران در سالهای پس از انقلاب به قطعنامه‌های خصمانه بسیاری عادت كرده و در این مدت آستانه تحمل خود را افزایش داده است.

 

آرمان

 وقت کشی غرب
آرمان در سرمقاله خود پرسیده با توجه به توافق های ایران و برزیل و ترکیه آیا واقعاً این چند هفته حتی به گفته غربی‌ها وقت‌کشی ارزش این را نداشت که یک حرکت مثبت با کمک قدرت‌های میانی حداقل در انظار جهانیان با یک واکنش بسیار منفی روبرو نشود؟ که توجیه آن برای حتی سیاستمداران غرب مشکل می‌نماید.


به نوشته این روزنامه دینامیک شرایط داخلی ایران و امریکا و ارتباط آنها شاید بتواند دلیلی برای آن عجله باشد. اگر چه هزینه آن برای غرب، ناخرسندی دو دوست و هم پیمان و پرداخت احتمالاً امتیازات فراوان به روسیه و چین بوده باشد که حاضر شدند فاصله خود را با کشوری که سالها در کنار آنها بودند و امتیازات فراوانی از این نزدیکی کسب کرده بودند زیاد نمایند.


آرمان نوشته منهای امتیازات دریافتی از غرب رفتار روسیه و تا حدی چین بعد از حتی تصویب قطعنامه در ارتباط با ایران و شاید از چند ماه پیش جای تامل دارد و شاید این تغییر ریشه‌ای‌تر از آن باشد که فقط آن را با دریافت امتیازات از غرب توجیه نمود.

 

جوان

 وضعیت چاه های مشترک
وحید حاجی پور در گزارشی در روزنامه جوان نوشته عجب بر چسبی است برچسب امنیتی بودن میدان های هیدرو کربوری کشور که با بهره گیری از آن هیچ یک از آگاهان نفتی اظهار نظری در خصوص برخی از مخازن پرانرژی ایران اسلامی نمی کنند.


به نوشته این گزارشگر وزارت نفت به اولویت میدان های مشترک با کشورهای همسایه اشاره می کند و برای توسعه ان ها آرزوهایی پرشکوه را در سر می پروراند و شاهد همین بس که میزهای میدان های مشترک نفتی و گازی در وزارت نفت به بیش از 35 عدد می رسد و البته باید بیشتر آن ها را در میادین مشترک در خلیج فارس ، غرب و جنوب غرب کشور رصد کرد .میدان هایی که میلیارد ها دلار پول را در خود جای داده اند.


جوان تلاش های وزارت نفت را ناموفق خوانده و نوشته گرچه مسولان وزارت نفت بر طبل ایجاد فضایی مسالمت امیز و تعامل بر انگیز در توسعه میدان های نفتی و گازی مشترک می کوبند اما خبرهای رسیده از ضغف در اتخاذ دیپلماسی انرژی کشورحکایت دارد چنان که در مذاکره ایران و سعودی بر سر میدان نفتی اسفندیار طرف ایرانی برای نشان دادن حسن نیت خود اطلاعات خوبی را به طرف سعودی می دهد و در ازای این اقدام ، نمایندگان عربستان در این مذاکرات، از ادامه مذاکره انصراف داده و اعلام می کنند که دیگر حاضر نیستند در این خصوص بر سر میز مذاکره بنشینند.

 

دنیای اقتصاد

 قرض الحسنه ها
محمدصادق جنان‌صفت همزمان با برپائی همایش صندوق های قرض الحسنه در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته كارنامه و سابقه فعالیت صندوق‌های قرض‌الحسنه در ایران به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، موضوع بحث‌برانگیزی بوده است.گستردگی صندوق‌های قرض‌الحسنه در سراسر كشور، ناشناس بودن موسسان این نهادها و تمایزبخشی فعالیت آنها بانک ‌های دولتی از دلایل بحث ‌برانگیز بودن این نهادها است.


به نوشته این اقتصاددان در چند سال گذشته، اما برخی سوء‌تفاهم‌ها درباره نظارت بر فعالیت‌های صندوق‌های قرض‌الحسنه توسط بانك مركزی با بعضی نهادهایی كه بخشی از این صندوق‌ها را مدیریت می‌كنند، موجب شده است كه بر ابهام‌ها افزوده شود.


در ادامه سرمقاله دنیای اقتصاد آمده بانك مركزی معتقد است، صندوق‌های قرض‌الحسنه به دلیل پرشمار بودن، اگر سازوكارهای مربوط به سیاست‌های پولی را رعایت نكنند، بازار پول به ویژه حجم پول را تحت تاثیر قرار داده و سد راه تنظیم سیاست‌ها به ویژه عرضه پول خواهند شد از طرف دیگر، موسسان صندوق‌های قرض‌الحسنه و به ویژه نهاد متولی این بنگاه های كوچك پولی باور دارند كه سخت‌گیری‌های بانك مركزی، راه فعالیت آنها را ناهموار كرده است و بانك مركزی باید اندازه دخالت و نظارت خود را در چارچوب معینی محدود كند.

 

جهان صنعت

پیمانکار طلا رفت
یلا ناطقی‌ در سرمقاله جهان صنعت ابراز نگرانی کرده که مباد این بلاتکلیفی چهار ساله چهل ساله شود چرا که درست چهار سال پیش ریوتینتو یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های معدنی دنیا از سرمایه‌گذاری و انجام عملیات اکتشاف در طرح طلای ساری‌گونی کردستان ایران به بهانه اینکه میزان طلای این معدن در حد پیش‌بینی‌های انجام شده‌اش نبوده کناره‌گیری کرد و پس از چهار سال خبری از معرفی سرمایه‌گذار در کار نیست و با وجود تاکیدات موجود بر لزوم اتکا بر توان مهندسی داخل و جذب سرمایه‌های داخلی این امر تاکنون محقق نشده است.


به نوشته این مقاله طرح طلای ساری‌گونی یک طرح ملی است و حساسیت آن از این نظر که بزرگ‌ترین معدن طلای کشور می‌باشد و اجرای عملیات اکتشاف آن موجب اشتغالزایی در منطقه محروم قروه کردستان و سود‌آوری برای کشور می‌باشد، تاخیر بیش از این در عدم معرفی سرمایه‌گذار از سوی وزارت صنایع توجیه‌پذیر نیست.


جهان صنعت در پایان سرمقاله خود نوشته لازم است وزارت صنایع هر‌چه سریع‌تر نسبت به معرفی سرمایه‌گذار یا سرمایه‌گذاران جدید اقدام کند و نگذارد تاخیر چهار ساله به تاخیر 40 ساله تبدیل شود!

 

ابتکار

 اسرائیل و آمریکا
علی شمخانی در سرمقاله ابتکار نوشته اسرائیل همه تلاش‌ها شکلی اوباما را در تنظیم سخن گفتن با جهان اسلام از قاهره و بازدید از ترکیه به عنوان بازدید از نخستین کشور مسلمان برای صحبت و تماس با جهان اسلام و مسلمانان و مشخص کردن نماینده برای رابطه با جهان اسلام و سازمان کنفرانس اسلامی و با حذف تهدید بودن اسلام در سند امنیت ملی آمریکا و تمرکز بر القاعده را این اقدام رژیم غاصب صهیونیستی خنثی کرد.


به نوشته وزیر سابق دفاع سلاح هسته‌ای اسرائیل فاقد اثرگذاری بازدارندگی است و این سلاح در تقابل با ملت‌ها که امروز فعالتر از دولت‌ها در دفاع از مردم فلسطین به شمار می‌آیند؛ فاقد قابلیت بازدارندگی است از یک طرف و از سوی دیگر، کنفرانس بازنگری «ان.پی.تی» اسرائیل را وادار به شفاف سازی و پرداخت هزینه خواهد کرد و در کنار آن، کمک کنندگان به اسرائیل در به دست آوردن این توانمندی را که مغایر تعهد خویش رفتار کرده اند، رسوا خواهد ساخت، یعنی پتانسیل این را دارد.


در ادامه مقاله ابتکار آمده دراذهان بیدار جهانیان، پازل‌های تصویر بی عدالتی مبتنی بر سیاست یک بام و دو هوای مجامع جهانی شکل برجسته‌ای پیدا کرده و شهروندان و روشنفکران غربی را نسبت به هزینه‌های حیثیتی میزان دفاع از اسرائیل هشیار ساخته و جهان اسلام و مسلمانان را نسبت به برخوردهای تبعیض آمیز با مسلمانان آگاه ساخته، دولتمردان جهان اسلام را با حساس بی هویتی روبه رو ساخته و دولتمرادان غربی را با مزه تلخ بدرگی صهیونیستی آشنا کرده و صهیونیست‌ها بیش از گذشته شدت تنفر رو به تزاید خویش را در آخرین لحظات بیداری شب و نخستین بیداری روز با خود همراه خواهند داشت.


ارسال به :