سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 12 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
روز سی ام خرداد ۱۳۸۸

 

ندا کشته شد

 

شورای امنیت کشور موسوی را مسوول اغتشاشات دانست

 

دبیر شورای امنیت کشور در نامه‌ای خطاب به میرحسین موسوی، وی را مسئول عواقب ناشی از آنچه " دعوت و تحریک به اجتماعات غیرقانونی" عنوان کرده، خوانده است. در نامه عباس محتاج، دبیر شورای امنیت کشوربه آقای موسوی آمده‌است: " وظیفه و مسوولیت ملی جنابعالی اقتضاء می‌کند که به جای انتساب اتهام به نیروهای انتظامی و یا نظامی، از تحریک و تلاش برای تشکیل چنین اجتماعات غیرقانونی پرهیز نموده و از این اجتماعات حمایت نکنید." میرحسین موسوی روز چهارشنبه در نامه‌ای به شورای امنیت کشور نسبت به لباس شخصی‌هایی که همردیف با قوای انتظامی به صفوف تظاهرکنندگان حمله می‌کنند، اعتراض کرده بود.


 

در نامه آقای موسوی آمده بود: " این پدیده شوم که متصدیان برقراری امنیت و نظم در خلال صفوفشان از نیروهای لباس شخصی استفاده کنند، نشان می‌دهد که نیروی انتظامی از مغایرت اعمال خود با شان و وظیفه قانونی اش کاملا اطلاع دارد، به صورتی که حاضر نیست ننگ این اعمال به لباس متحدالشکل او نسبت پیدا کند." عباس محتاج از موسوی خواسته‌است مشاهدات خود را درباره " انتساب اعمال مجرمانه همانند تخریب اموال و وسایل نقلیه مردم به نیروی انتظامی" در اختیار دبیر خانه شورای امنیت کشور بگذارد. آقای محتاج گفت: " یک شبکه سازمان یافته که به احتمال زیاد توسط گروهک‌های وابسته به بیگانگان سازمان یافته‌اند و با اراده و تصمیم قبلی نظم و آرامش و امنیت عمومی را بهم می‌زند و به حقوق شهروندان تعرض می‌کند." وی اعلام کرده‌ که قبلاً دستور رسیدگی لازم توسط فرماندهی نیروی انتظامی به این موضوع صادر شده‌است.

 

اطلاعیه ستادهای حامی موسوی

 

متن اطلاعیه رییس ستادهای جوانان حامی خاتمی و موسوی که بعد از دستگیری محمد رضا جلائی پور هیچ از وسعت فعالیتشان کاسته نشده، ساعاتی بعد از غروب جمعه منتشر شد و در آن آمده است: " دوستان ! خسته نباشید، نتیجه اصلی انتخابات و نه آنچه دروغگوها اعلام کردند نشان داد پیروزی از آنِ ماست، از آنِ ملت ایران، از آنِ مردمی که این روزها در خیابان ها برای تعیین تکلیف آراء و گرفتن حق مسلم شان کوتاه نمی آیند. کوتاه نمی آییم تا سی سال بعد از انقلاب این سخن امام را به کسانی که امروز فراموشی گرفته اند یادآوری کنیم که: "هنوز هم میزان رای ملت است." تا چند روز دیگر در صورت ادامه حضور آرام و پرمعنای مردم شریف ایران و ایستادگی آقایان موسوی و خاتمی و کروبی همچنان که تا امروز چنین بوده، تحقق مطالبه اصلی مان یعنی ابطال انتخابات دور از دسترس نیست. بی آنکه ذره ای از این مطالبه کوتاه بیاییم هر روز بیش از پیش بر آن پافشاری می کنیم. به سخنان اغوا گرانه دروغ گوها نباید کمترین اعتمادی کرد، تهدید ها و سرکوب ها و دستگیری ها هم نباید کوچکترین خللی در اراده و عزم مصمم مان ایجاد کند." این اطلاعیه را با پانویس "به امید پیروزی حقیقت بر دروغ" سیدشهاب الدین طباطبایی امضا کرده است.

 

درگیری ها در تهران ادامه دارد

 

راهپیمایی اعتراضی ایرانیان سراسر کشور که در تهران حجم وسیع تری داشت، و کشته و مجروح شدن چند نفر در این تظاهرات، مردم همچنان به حرکت های اعتراضی خود ادامه دادند. روز شنبه سی خرداد، در حالیکه برنامه مشخصی برای راهپیمایی اعلام نشده بود، مردم در نقاط مختلف شهر حضور یافتند و درگیری هایی نیز بین آنان و نیروهای امنیتی ـ انتظامی روی داد. این در گیری ها به ویژه در میدان انقلاب، خیابان نصرت، میدان هفتم تیر، میدان آزادی و میدان جمهوری روی داد. یکی از اعضای مجلس جمهوری اسلامی نیز به روز خبر داد که برخورد خشونت بار نیروهای امنیتی ـ نظامی با راهپمایان روز شنبه، موجی از مخالفت را در درون نیروهای بسیجی و سپاهی موجب شده و برخی از فرماندهان مخالف نیز در حصر خانگی قرار گرفته اند.

 

با توجه به اعلام راهپیمایی از انقلاب تا آزادی، نیروی انتظامی و پلیس ضدشورش و لباس شخصی ها تمام مسیرهای ورودی به آزادی را بسته بودند. با این وجود درگیری در تمام منطقه مورد نظر جریان داشت. درگیری های تا آخرین ساعات غروب ادامه یافت و سپس مردم برای هشتمین شب متوالی خود را به پشت بام ها رساندند تا با تکرار الله اکبر، اعتراض به کودتای انتخاباتی رابه گوش حامیان دولت برسانند. از امروز شعارهای مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر خامنه ای هم به شعارهای شبانه افزوده شده بود. به گزارش منابع رسمی، درتظاهرات روز شنبه 10 نفر جان خود را باختند، اما شاهدان عینی که در میدان جمهوری، هفتم تیر، ستارخان، میدان توحید و خیابان آزادی حضور داشتند تعداد کشته شدگان را بسیار بیشتر تخمین می زنند.

 

شدت برخوردها تا آنجا رسید که حتی علی لاریجانی رئیس مجلس جمهوری اسلامی هم که از سیاستمداران نزدیک به علی خامنه ای محسوب می شود، شنبه شب، ساعاتی پس از درگیری های تهران و کشته شدن چندین نفر در گفت و گو با صدا و سیمای جمهوری اسلامی، این نکته را مورد تاکید قرار دادکه "اکثریتی از مردم ایران نتیجه این انتخابات را قبول نکرده اند". 

 

ندا آقاسلطان کشته شد

 

همزمان با درگیریهای گسترده روز شنبه خبری منتشر شد. خبر چنین بود " دختری در خیابان امیرآباد کشته شد." ندا آقاسلطان یکی از دهها تن افرادی بود که در برخوردهای خشونت آمیز روز سی خرداد 1388 در خیابان و درست مقابل دوربین کشته شد. ندا آقاسلطان در محلهٔ امیر آباد تهران، خیابان کارگر شمالی، تقاطع خیابان شهید صالحی و کوچهٔ خسروی، به ضرب گلوله کشته شد. آرش حجازی پزشک و نویسنده‌ای که شاهد ماجرا بوده و می‌گوید که تلاش ناموفقی برای جلوگیری از خون‌ریزی و مرگ او انجام داده، عامل قتل ندا سلطان را یکی از موتورسواران شبه نظامی بسیج می‌داند که برای مدت کوتاهی توسط مردم معترض دستگیر شده‌است. انتشار فیلم کوتاهی از لحظات جان سپردن وی که با تلفن همراه گرفته شد، بازتاب‌های فراوانی در رسانه‌های جهان به‌دنبال داشت. این واقعه در پی آنچه عفو بین‌الملل " چراغ سبز علی خامنه‌ای در نماز جمعه ۲۹ خرداد ۱۳۸۸ به نیروهای سپاهی، بسیجی و انتظامی برای سرکوب معترضین" می‌خواند، اتفاق افتاد.


 عباس کارگر جاوید، نام بسیجی است که گفته می شود، ندا را به قتل رساند. تاثیر تصویر لحظه به قتل رسیدن ندا در داخل و خارج ایران چنان گسترده بود که تصویر وی به عنوان مهم ترین تصویر اعمال خشونت توسط حکومت ایران در اعتراضات انتخاباتی شناخته شد. شیرین عبادی اعلام کرد که مسئله قتل ندا را پیگیری حقوقی خواهد کرد. وی تاکید کرد که حتی اگر ندا در تظاهرات حضور هم داشته، نیروهای امنیتی حق قتل وی را نداشته‌اند. بگفته هاجر رستمی مطلق، مادر ندا آقاسلطان، او و ندا هر روز در تجمعات شرکت می‌کرده‌اند، ولی بدلیل بیماری خونی اش نتوانست ندا آقاسلطان را در روز حادثه همراهی کند و آقاسلطان به همراه استادش، حمید پناهی معلم موسیقی آقاسلطان، به تظاهرات رفت. حمید پناهی معلم موسیقی آقاسلطان می‌نویسد که او و ندا به قصد شرکت در تظاهرات میدان آزادی در روز ۳۰ خرداد به سمت تظاهرات با ماشین در حرکت بودند. بگفته پناهی آقاسلطان فعال سیاسی نبود، ولی نسبت به نتیجه انتخابات ناراحت بود. دوستانش به او اصرار کرده بودند که در خانه بماند ولی او پاسخ داده بود که از مرگ نمی‌ترسد: " نگران نباشید، فقط یک گلوله‌است و پس از آن همه چیز تمام می‌شود".

 

آرش حجازی، پزش?

ارسال به :