چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -
- 13 Nov 2019
15 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مروری بر روزنامه های دوشنبه ٣١ خرداد ۱۳۸۹

کیهان
حمله به مجلسیون و ادامه غائله دانشگاه آزاد
حسین شریعتمداری در سرمقاله امروز کیهان، با ابراز عصبانیت از اقدام نمایندگان مجلس در تایید "موقوفه شدن دانشگاه آزاد"، که متعاقب دستور قضایی جهت "توقف اجرای اساسنامه جدید رئیس دولت" برای آن دانشگاه صورت گرفت، می نویسد:"... طرحی با 134 رأی موافق! در مقابل 72 رأی مخالف به تصویب رسید كه چه نمایندگان موافق طرح خواسته باشند و چه نخواسته باشند باید آن را «طرح پایمال 250 هزار میلیارد تومانی بیت المال» نامید!
این طرح اگرچه نام فریبنده و عنوان غلط انداز «طرح حمایت از تأسیس و تقویت مؤسسات و مراكز آموزش عالی غیر دولتی» را با خود دارد ولی نگاهی- هر چند گذرا- به متن و حواشی آن نشان می دهد كه با محوریت خروج دانشگاه آزاد اسلامی از نظارت قانونی نظام و بازگذاشتن دست گردانندگان - چند نفره و تاكنون ثابت- آن برای ادامه دخل و تصرف های بعضاً بی حساب و كتاب در مدیریت و سرمایه نجومی این دانشگاه تهیه و به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است."


مدیر مسئول و نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان و مدیر مسئول آن روزنامه، درحالیک ه خشم خود را از این اقدامات پنهان نمی دارد، اظهار عقیده می کند:"چند هفته قبل طی یادداشتی با عنوان «زیارت قبول»! به تصمیم چند نفره هیئت مأسس دانشگاه آزاد اسلامی برای قانونی كردن مدیریت بی ضابطه و خلاف قانون خود بر این مركز بزرگ آموزشی اشاره كرده و مغایرت و تضاد آن را با مبانی شناخته شده اسلامی و قوانین جاری، بازگو كرده بودیم و از آنجا كه مصوبه دیروز مجلس شورای اسلامی، نقض آشكار همان قوانین و ضوابط است، پرداختن دوباره به تمامی آن موارد را ضروری نمی دانیم ..."


اما حسین شریعتمداری پیش بینی بزرگی می کند و می نویسد:"تمامی نمایندگانی كه به طرح یاد شده رأی مثبت داده اند- و یا اكثریت قریب به اتفاق آنها- به وضوح می دانند كه مصوبه دیروز آنها با مخالفت شورای نگهبان روبرو خواهد شد. اكنون سوال این است كه چرا با وجود اطلاع كامل از مخالفت شورای نگهبان، به طرح مورد اشاره رأی مثبت داده اند؟!
شواهد و قرائنی در دست است كه نشان می دهد طراحان اصلی این طرح- بخوانید پروژه پایمال250 هزار میلیارد تومانی بیت المال- این پروژه را به صورت پلكانی و با پیش بینی رد آن از سوی شورای نگهبان طراحی كرده و در پی آن بوده و هستند كه بعد از ارجاع طرح از شورای نگهبان و اصرار دوباره نمایندگان بر مصوبه یاد شده، تصمیم نهایی درباره آن به مجمع تشخیص مصلحت نظام واگذار شود. اما، چرا؟ ..."


سرمقاله نویس کیهان، نهایتا نوک پیکان خود را به سمت هاشمی رفسنجانی گرفته و اظهار عقیده می کند: "هاشمی علاوه بر ریاست مجمع تشخیص مصلحت، رئیس هیئت موسس و هیئت امناء دانشگاه آزاد نیز هست و طی چند ماه اخیر، بارها بر ضرورت عملیاتی شدن آنچه در مصوبه دیروز مجلس آمده است، تأكید ورزیده و همچنین در دیدار با گروهی از مدعیان اصلاحات و متهمان آزاد شده آشوب های خیابانی، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را «حركتی خلاف شرع و قانون اساسی»! معرفی می كند ...با توجه به این دیدگاه و نگاه بارها اعلام شده رفسنجانی، بسیار بدیهی است كه طراحان پروژه یاد شده به ایستگاه آخر و پله پایانی پروژه پلكانی خود امید بسته و پیشاپیش از داوری نهایی مجمع تشخیص به نفع مصوبه غیرقانونی و غیر اسلامی مجلس باخبر بوده و اطمینان كامل داشته باشند!..."


 وطن امروز
فقط یک جواب دارد
"فقط یک جواب دارد"،عنوان سرمقاله‌ی روزنامه‌ی وطن امروز به قلم فرهاد مستوفی است كه در آن پیرامون عدام ریگی سخن می گوید و البته تاکید می کند که این اعدام "اذهان را از یک نکته مهم و دردناک رها نساخت."


نویسنده این سرمقاله سعی دارد ریگی را حامی جنبش سبز نشان داده و فعالیت او آتی وی را در راستای آن ارزیابی و تخمین بزند و می نویسد:"...این گروهک تروریستی به واسطه این حمایت‌ها، در مسائل داخلی ایران نیز ورود و اظهارنظر می‌کرد به گونه‌ای که در جریان فتنه پس از انتخابات، رسما با اعلام حمایت از فتنه، برای آموزش نظامی حامیان فتنه اعلام آمادگی کرد. این موضوع باز هم آن واقعیت تلخ را یادآوری می‌کند که به‌راستی چرا هنگامی‌که شرورهای شرق از فتنه‌گران پایتخت حمایت کردند، اعلام برائتی شنیده نشد در حالی که جامعه متفق‌القول از این گروهک وحشی ابراز انزجار می‌کرد."

 وی در همین زمینه ادامه می دهد "حمایت‌های سلسله‌وار «لکه‌های ننگ» از فتنه البته ماجرای عدم اعلام برائت را جالب‌تر می‌کند. هیچ کسی در هنگامه حمایت‌های آمریکا، انگلیس، فرانسه، رژیم صهیونیستی، منافقین، سلطنت‌طلب‌ها، گروهك پژاک، رقاصه‌های بدکاره و... از فتنه، صدای برائتی از سران فتنه نشنید! توهین حامیان نشاندار فتنه به ساحت مقدس پیامبر اسلام(ص) و قرآن كریم و امام عصر (عج) هم با اعلام برائت و محکوم کردن این رفتار ملحدانه از سوی سران فتنه مواجه نشد، چرا؟"

 سرمقاله نویس وطن امروز پیرامون مسئله قطعنامه اخیر هم جنبش سبز را مورد حمله قرار داده و بدون اشاره به سخنان و مواضع رهبران جنبش پیرامون تحریم های بین المللی، می نویسد: "آیا در این مورد بسیار ملموس برای مردم، باز هم صدایی از اعلام برائت سران فتنه شنیده شد؟ کدامیک از سران فتنه صراحتا اعلام کردند که با طراحان قطعنامه ضدایرانی عهد دوستی ندارند و به آنها چشم ندوخته‌اند؟ چرا وقتی آن ملحد حامی شیخ ساده‌لوح معرکه‌گردان می‌شود و دیگر حامی او در رسانه روباه پیر وجود مقدس امام زمان را انکار می‌کند فریاد وااسلاما شنیده نمی‌شود؟ از این قبیل سوالات بسیار است اما به اعتقاد نگارنده، فقط یک پاسخ برای این سوالات متصور است و آن اینکه سکوت این جماعت نشانه رضایت آنها از این اقدامات است."


 

ایران
گزارش روزنامه دولت
ایران با عنوان "مهر مجلس پای حكم ریاست مادام‌العمر دانشگاه آزاد" خبر مصوبه مجلس را منعکس کرده و در گزارش خود نوشته نمایندگان مجلس دیروز طرحی را تصویب كردند كه علاوه بر آنكه بر‌خلاف نظر صریح بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبر معظم انقلاب بود، مسیر را هم برای اقدامات غیر‌قانونی مسئولان دانشگاه آزاد، بویژه آنچه وقف اموال این دانشگاه خوانده می‌شود، هموار كرد.


روزنامه دولت از قول خبرنگار خود نوشته تصویب این طرح را باید محصول زحمات و تلاش‌های بی‌وقفه و لابی‌های پشت پرده‌ای كه عبدالله  جاسبی از روز تصویب اساسنامه جدید دانشگاه آزاد از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی و ابلاغ آن از طرف دولت انجام داد، دانست. در همین راستا برادر همسر جاسبی (علی عباسپور) و رئیس فراكسیون آموزش و تحقیقات مجلس، به عنوان نماینده غیر‌محسوس وی در مجلس، لابی‌های اولیه را انجام داد تا سه‌شنبه گذشته جاسبی با فراكسیون دانشگاهیان جلسه‌ای را برگزار كند و چهارشنبه نیز با حضور در غذاخوری مجلس، امضاهایی را به نفع خود جلب نماید.


عبور از حریم ممنوعه
ایران در سرمقاله خود نوشته اخبار مربوط به دانشگاه آزاد اسلامی در دو روز پیاپی موجب شگفتی فعالان سیاسی و فرهنگی شده است تا جایی كه مدیریت غیرقانونی این دانشگاه كه نمادی از اتحاد صاحبان قدرت و ثروت محسوب می‌شود دو دستگاه قضا و تقنین را رو در روی نهادی قرار داده است كه از جایگاه والایی در نظام جمهوری اسلامی برخوردار است.


به نوشته این مقاله شگفتی نخست را روز شنبه شعبه 29 دادگاه عمومی حقوقی تهران (مجتمع قضایی شهید بهشتی) با صدور رأی توقف اجرای اساسنامه جدید دانشگاه آزاد رقم زد و این در حالی بود كه این اساسنامه به عنوان خروجی و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نظیر سایر مصوبات این شورای عالی توسط شخص رئیس‌جمهور و سایر مقام‌های كشور نیز قابل ابطال نیست. مگر این كه قانون جدید در این خصوص در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد تا قوانین قبلی ملغی شوند كه این امر نیز از صلاحیت قوه قضائیه و محاكم عمومی خارج است.


در ادامه سرمقاله ایران آمده مجلس نیز در حالی مصوب كرد كه تغییرات اساسنامه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی غیردولتی باید به پیشنهاد هیأت مؤسس و با تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شود كه این شورای عالی پیش تر در مورد دانشگاه آزاد به عنوان بحث‌برانگیزترین دانشگاه غیر دولتی سازوكار مشخصی را ترسیم نموده بود.


 ابتکار

اعدام مسترریگی !
ابتکار سرمقاله خود را با عنوان "مستر ریگی" به اعدام عبدالمالک ریگی اختصاص داده و به این ترتیب همزمان با رسانه های دولتی وی را متهم کرده که با آمریکا ارتباط داشته و به ماموریت آمریکا دست به اعمال تروریستی زده است.
این روزنامه خواستار آن شده که کشورهای غربی از جمله آمریكا پاسخ بدهند که وقتی پایگاه ماناس در قرقیزستان است، ریگی در آخرین سفر عمر خود چرا می‌خواست به قرقیزستان برود؟ چه كسانی منتظر او بودند؟ علت سفر همزمان هالبروك نماینده ویژه آمریكا و ریگی به قرقیزستان چه بود؟ اساساً پایگاه نظامی ماناس در آن مقطع چه نیازی به بازدید نماینده ویژه آمریكا داشت؟
سرمقاله ابتکار سپس با این سئوال که آیا دولت اوباما با این اقدامات موافق است یا مخالف نوشته اگر مخالف است چرا سیمورهرش نویسنده و روزنامه‌نگار شهیر آمریكایی كه برنده جایزه پولیتزر نیز هست؛ در یادداشت‌های خود عنوان می‌كند كه جندالشیطان! حقوق بگیر سازمان جاسوسی آمریكا؛ سیا است؟

  

دنیای اقتصاد
خصوصی سازی حساس
دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود نوشته هر چند تصور می‌شد واگذاری مدیریت مخابرات حساس‌ترین خصوصی‌سازی دولت باشد، اما موضع‌گیری‌ها و حساسیت‌های قبل از واگذاری دو بلوك ایران خودرو و سایپا، عرضه‌های امروز و فردا را در صدر خبرسازترین خصوصی‌سازی‌ها قرار داده است.


به نوشته این روزنامه هر چند حاشیه‌های عرضه این دو بلوك از حذف آگهی فروش تا وثیقه بودن 5/2‌درصدی سهام سایپا و نامه شورای رقابت برای جلوگیری از حضور وابستگان این دو خودروساز در این معامله بلوكی تا آخرین دقایق نیز ادامه داشت، اما به نظر می‌رسد در معامله امروز زیرمجموعه‌های ایران خودرو و سایپا نقش اساسی را بازی خواهند كرد و در رقابت حاضر خواهند بود.


دنیای اقتصاد پیش بینی کرده که چون در حال حاضر توان قانونی شورای رقابت در ابطال یا ممانعت از قطعی شدن معاملات در‌‌هاله‌ای از ابهام قرار دارد، با توجه به مالكیت‌های مستقیم و غیرمستقیم دو شركت ایران خودرو و سایپا در یكدیگر، خرید یك بلوك از این دو شركت از طریق زیرمجموعه‌‌ها باعث می‌شود این دو خودروساز در كنار همدیگر و مالك یكدیگر باقی بمانند.

  

آرمان
خصوصی سازی خودرو سازها
یحیی حساس‌یگانه در سرمقاله آرمان نوشته در رابطه با جایگاه نظام حاكمیت شركتی در واگذاری شركت‌های بورسی از جمله ایران خودرو و سایپا معتقدم نظام در حالی 4 هدف اصلی و مهم شامل پاسخگویی مدیران، شفافیت شركت ها، رعایت انصاف و رعایت حقوق همه ذینفعان را دنبال می‌كند كه در جریان واگذاری سهام عمده شركت ها، مكانیسم‌های درونی و بیرونی شركت‌ها دچار تغییر و تحول می‌شوند.


این کارشناس اقتصادی اظهار نظر کرده که مدیر یك شركت در شرایطی خصوصی فكر و مدیریت می‌كند كه دارای سهامداران خصوصی باشد اما به دلیل انتخاب مدیران شركت‌های دولتی از بدنه، انگیزه و توان مدیر شركت دولتی کمتر می‌شود. بنابراین قبل از واگذاری بلوكی سهام ایران خودرو و سایپا، باید چگونگی اداره این دو خودروساز بزرگ و جایگاه نظام حاكمیت شركتی مشخص شود.


آرمان نوشته با توجه به نبود دستورالعمل نظام حاكمیت شركتی و در دست تهیه بودن آن توسط مسئولان بورس، هم بر این باورم که در قانون تجارت و همچنین قانون بازار اوراق بهادار برخی موارد جزئی آمده است. از طریق نظام حاكمیت شركتی و تحت نظارت بودن شركت‌ها چهار ‌هدف مدنظر این نظام مهم محقق خواهد شد و انگیزه مدیران برای مدیریت و پاسخگویی به سهامداران افزایش خواهدیافت.

 
جهان صنعت
کاهش سرمایه های خارچی
پویا نعمت‌اللهی‌ در سرمقاله جهان صنعت اشاره کرده که سازمان آنکتاد (سازمان کنفرانس ملل متحد در تجارت و توسعه) آمارهای مربوط به جریان‌ورودی سرمایه‌گذاری خارجی در کشور را به همراه جریان خروجی آن برای سال 2008 منتشر کرده است.


به نوشته این مقاله اعداد منتشر شده توسط انکتاد خود موید این مطلب است که فضای حاکم اقتصاد برکشور، چندان توفیقی در عرصه جذب سرمایه‌های خارجی نداشته است.


سرمقاله جهان صنعت افزوده در سال 2008 کل کشورهای در حال توسعه موفق به جذب حدود 621 میلیارد دلار از محل جریان سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی شده‌اند که سهم ایران به زحمت به یک و نیم میلیارد دلار می‌رسد در حالی که سهم کشورهای در حال توسعه از ذخیره تجمعی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی حدود 205 برابر کشور ایران است .


مردم سالاری
اشتغال
دکتر رضا جلالی در سرمقاله مردم سالاری نوشته وزیر تعاون هفته گذشته با طرح نخ نمای مسوولیت اشتغال کشور توسط رئیس جمهور، نوعی فرار به جلو به منظور گریز از مسوولیت محول شده این وزارتخانه نوپا را مرتکب شد.
به نوشته این مقاله وزیر تعاون خوش خیال نه پیش بینی کرده است که تا پایان برنامه پنجم توسعه حداقل 1000 میلیارد دلار سرمایه گذاری در کشور صورت گیرد که در پاسخ به این ادعا باید اذعان داشت یا وزیر تعاون فرق بین دلار و تومان را نمی داند یا فرق بین میلیارد با میلیون را. اساسا ایشان نمی دانند که سهم مالکیت در بخش خصوصی 55 درصد و در بخش تعاونی 25 درصد است.


سرمقاله مردم سالاری تاکید کرده که محمد عباسی وزیر تعاون گفته از هزار میلیارد دلا ر سرمایه گذاری 28 درصد آن باید توسط سیستم بانکی و 12 درصد نیز توسط بخش های خصوصی و تعاون محقق شود که کاملا تحقق این ادعا بعید به نظر می رسد.ارسال به :